Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,

La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...
 Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C

La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...
 Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi

Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror
 Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...

Abonamentul ADAC. Merita?🤨

Buton alarma neidentificata Logan...
 

Penalizare pe H1?

- - - - -
  • Please log in to reply
17 replies to this topic

#1
am-draci

am-draci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 12.12.2007
sal all
incerc sa optimizez site-ul www.pat-cars.ro , de 2 luni ma ocup de el, pana saptamana trecuta a fost in prima pagina pozitia 3-5 pt cautare "pat copii.
incercand sa mai fac ceva ... am pus din greseala pt fiecare titlu de la produsele din index <H1> , adunate toate vreo 12-15
mi-am dat seama dupa 24 ore si am modificat in <h2> , dupa alte 12 ore deja eram in pagina 3.
penalizare sau ce e ?
am scanat site-ul cu diferite aplicatii de seo, doctor seo bla bla si toate spun ca e ok...si totusi a incremenit acolo , in pagina 3
au trecut exact 8 zile de la greseala....sper ca asta sa fie greseala.
ceva sugestii ?

#2
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Ai pagerank N/A, iti trebuie link-uri one-way catre tine. Unul l-ai obtinut de aici de pe softpedia facand acest post, chit ca e nofollow dar tot e bun. Trebuie sa scoti toate kkt-urile alea de badge-uri din footer cu link-uri catre directoare si alte bullshituri, sau in cel mai rau caz sa adaugi nofollow la ele...

#3
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
si inregistreaza-te pe webmasters tools la google ca sa vezi care-s probleme "seo" direct de la sursa

#4
am-draci

am-draci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 12.12.2007
Am cont pe webmastertool... am facut si cerere pt reevaluare...
Cat despre mizeria de jos...nu cred ca are legatura cu decaderea mea in pagina 3

#5
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,795
  • Înscris: 09.05.2005
Mare greseala acea cerere de reevaluare pentru ca acum o sa intri in verificari manuale, daca apari pe pagina 3 nu esti penalizat ci acolo iti e locul.

#6
am-draci

am-draci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 12.12.2007

View PostLensFlare, on 14 mai 2013 - 09:05, said:

Mare greseala acea cerere de reevaluare pentru ca acum o sa intri in verificari manuale, daca apari pe pagina 3 nu esti penalizat ci acolo iti e locul.
nu cred... sta de o luna in prima pagina pozitia 3-5 si dintr-o data locul lui e in pagina 3 ?

#7
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
pai prima luna n-a shtiut google de tine:)
serios acum, JayBird are dreptate. linkurile alea iti fac f mult rau. Google considera directoarele si siteurile astea de ranking ferme de spam si va penaliza orice site care face legatura catre ei.

gandeste logic. vrei sa-ti promovezi site-ul rapid si usor (definitia unui  spammer). ce faci? cauti alte siteuri pe care sa-ti lasi linkurile, iar directoarele sunt cele mai abordabile. crezi ca doar tu te-ai gandit la asta si google nu stie de aceasta practica? Posted Image

Edited by Nemesis-, 14 May 2013 - 19:37.


#8
am-draci

am-draci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 12.12.2007

View PostNemesis-, on 14 mai 2013 - 19:37, said:

pai prima luna n-a shtiut google de tine:)
serios acum, JayBird are dreptate. linkurile alea iti fac f mult rau. Google considera directoarele si siteurile astea de ranking ferme de spam si va penaliza orice site care face legatura catre ei.

gandeste logic. vrei sa-ti promovezi site-ul rapid si usor (definitia unui  spammer). ce faci? cauti alte siteuri pe care sa-ti lasi linkurile, iar directoarele sunt cele mai abordabile. crezi ca doar tu te-ai gandit la asta si google nu stie de aceasta practica? Posted Image
de ce nu mi-au facut rau de la inceput ? a ajuns si in pozitia 2 la un moment dat...
in fine, le-am pus pt inceput, nu am de gand sa le las acolo... deja am mai scos din ele, alea mai neinportante...
mai vrei un site cu directoare in footer si care sta de luni de zile in prima pozitie, fara sa mai intru sa fac cea mai mica modificare?

#9
Nemesis-

Nemesis-

    Zeitsã

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,253
  • Înscris: 23.05.2011
google are un sistem de ranking mai complicat. de ex. ai 1 link pe softpedia, ai +100 pct. daca e nofollow poate ai doar +10. daca site-ul are aceeasi tematica ca si al tau poate iti da +1000 (softpedia n-are pt k e forum), sau +5000. Depinde de rankul site-ul care iti da link. Daca e director, -100 Posted Image
10 h1-uri pe pagina => -10.

nu zic ca fix asa e punctajul, dar cam asa functioneaza sistemul. cand o sa ai 100 de linkuri de alea de +1000, atunci acel -100 n-o sa mai conteze. dar n-ai. esti la inceput si fiecare penalizare conteaza.

sfatul meu e sa te gandesti la site si mai putin la google. gandeste-te ce sa pui pe el ca sa atragi vizitatori. si daca ai ceva banuti pt marketing foloseste adwords...

citeste si http://webmasters.st...tion-in-google/

Edited by Nemesis-, 14 May 2013 - 19:51.


#10
am-draci

am-draci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 12.12.2007
ai idee daca link-urile de pe google+ aduc ceva puncte ? Posted Image

a!...

mi-am facut blog :))
http://pat-cars.blogspot.ro/

Edited by am-draci, 14 May 2013 - 21:07.


#11
am-draci

am-draci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 12.12.2007

View PostNemesis-, on 14 mai 2013 - 20:05, said:

google are un sistem de ranking mai complicat. de ex. ai 1 link pe softpedia, ai +100 pct. daca e nofollow poate ai doar +10. daca site-ul are aceeasi tematica ca si al tau poate iti da +1000 (softpedia n-are pt k e forum), sau +5000. Depinde de rankul site-ul care iti da link. Daca e director, -100 Posted Image
10 h1-uri pe pagina => -10.

nu zic ca fix asa e punctajul, dar cam asa functioneaza sistemul. cand o sa ai 100 de linkuri de alea de +1000, atunci acel -100 n-o sa mai conteze. dar n-ai. esti la inceput si fiecare penalizare conteaza.

sfatul meu e sa te gandesti la site si mai putin la google. gandeste-te ce sa pui pe el ca sa atragi vizitatori. si daca ai ceva banuti pt marketing foloseste adwords...

citeste si http://webmasters.st...tion-in-google/


mda, tot nimic, pagina 3 in continuare....
chiar e curios ce se intampla... nu e primul site care l fac , care sta in prima pagina, nu e nici cel mai vechi nici cel mai nou...chiar nu imi dau seama ce s-a intamplat de a picat aceste 3 pagini.
cei de la verificari imi vor da un raspuns clar ?

referitor la punctele despre care spuneai, stiu ca asa e , dar nu cred ca e minus pt  directoare, intodeauna am avut cateva si nu mi-au daunat.
uite ex: www.vladtrans.ro , desi l-am facut eu, e praf din punct de vedere al continutului, a avut din todeauna directoare, e aproape gol;
asa a fost dintodeauna si totusi I-au dat PR2 din prima.
pe cautare transport Marfa si transporturi interne, cuvintele principale, e in prima pozitie...
un singur lucru e diferit la el... dar nu sunt sigur, poate stii tu.
am  link pe bursa de transport PR4, dar nu e link direct, e de genu "ro.bursatransport.com/links/default/goto/linkid/335"
si cu ocazia asta poate ma lamureste si pe mine cineva , un link de genu e dofollow?

edit
Solicitare de reevaluare pentru http://www.pat-cars.ro/: nu s-a găsit nicio acţiune manuală de identificare a spamului
Echipa pentru asigurarea calităţii Căutare Google

Edited by am-draci, 17 May 2013 - 18:17.


#12
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Postam-draci, on 14 mai 2013 - 00:11, said:

sal all
incerc sa optimizez site-ul www.pat-cars.ro , de 2 luni ma ocup de el, pana saptamana trecuta a fost in prima pagina pozitia 3-5 pt cautare "pat copii.
"Pate vindem, pate ieftine"

Quote

Domain Name: pat-cars.ro
  Registered On: 2013-02-01
  Registrar: ICI - ROTLD

Mai trebuie sa astepti daca vrei sa o pozitie buna.

#13
am-draci

am-draci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 12.12.2007

View PostOwidiu, on 17 mai 2013 - 18:33, said:

"Pate vindem, pate ieftine"

nu inteleg ce vrei sa spui !?

View PostOwidiu, on 17 mai 2013 - 18:33, said:

Mai trebuie sa astepti daca vrei sa o pozitie buna.

dupa 1 luna in pozitia 1 pagina 2
o alta luna in pagina 1 pozitiile 3-5
acum in pagina 3 .....
nu crezi ca ordinea ar fi altfel ? daca e vb sa mai astept?

edit:
din raspunsul celor de la Google
"Dacă aţi înregistrat o modificare în clasare, pe care o bănuiţi a fi mai mult decât o simplă modificare de algoritm, este posibil să fie alte cauze care trebuie investigate, cum ar fi o modificare majoră a conţinutului site-ului dvs., a sistemului de gestiune a conţinutului sau a arhitecturii serverului. De exemplu, un site poate să nu fie clasat într-o poziţie superioară dacă serverul dvs. nu mai difuzează pagini pentru Googlebot sau dacă aţi schimbat adresele URL pentru un număr semnificativ de pagini ale site-ului."

in afara de faptul ca am introdus acele H1 , si cateva modificari minore in descriere, nu am facut nimic la site in perioada de dinainte a "retrogradarii "

Edited by am-draci, 17 May 2013 - 18:48.


#14
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Postam-draci, on 17 mai 2013 - 18:41, said:

nu inteleg ce vrei sa spui !?



dupa 1 luna in pozitia 1 pagina 2
o alta luna in pagina 1 pozitiile 3-5
acum in pagina 3 .....
nu crezi ca ordinea ar fi altfel ? daca e vb sa mai astept?

Era o gluma aia cu "pate", uita de ea.

Nu, ordinea este foarte buna. Google acum pune mult accent pe vechime.

#15
am-draci

am-draci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 12.12.2007

View PostOwidiu, on 17 mai 2013 - 19:22, said:

Era o gluma aia cu "pate", uita de ea.

Nu, ordinea este foarte buna. Google acum pune mult accent pe vechime.
ar fi ok pt mine asta... adica mi-a dat asa pe la nas un pic pagina intai si acum ma baga la munca iar? uof

#16
Owidiu

Owidiu

    ***

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,360
  • Înscris: 11.08.2008

View Postam-draci, on 17 mai 2013 - 19:51, said:

ar fi ok pt mine asta... adica mi-a dat asa pe la nas un pic pagina intai si acum ma baga la munca iar? uof

Trebuie sa te obisnuiesti cu mofturile google. Si eu si multi altii au patit la fel. ALogritmul se schimba periodic, uneori nesemnificativ, dar devine din ce in ce mai greu sa prinzi un loc bun.

#17
JayBird

JayBird

    IT Professional

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,511
  • Înscris: 15.09.2009
Care parte din "iti trebuie backlinkuri" n-ai inteles???

De cand ai facut postul asta pana acuma puteai sa faci rost de zeci, dar tu nu "Batman, Batman"!

#18
am-draci

am-draci

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 220
  • Înscris: 12.12.2007

View PostJayBird, on 17 mai 2013 - 23:35, said:

Care parte din "iti trebuie backlinkuri" n-ai inteles???

De cand ai facut postul asta pana acuma puteai sa faci rost de zeci, dar tu nu "Batman, Batman"!
ai dreptate ... la site-ul din poveste am cele mai putine backlinkuri afisate in webmaster tool fata de restul...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate