Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...

recomandare placa captura video
 Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91

LakeSide 11 Straulesti

arii
 Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...
 Meta Quest 3 512 gb

Father's Day

Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte
 

Limnos - Grecia

- - - - -
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#73
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
Gabian, ai PM de la mine.


Sănătate şi tcb !

#74
DanyNynel

DanyNynel

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 27.01.2018
Salut Baieti ati reusit sa faceti rezervari la feribot eu tot incerc sa fac si pe luna iunie nu ma lasa

#75
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
N-am făcut încă, mai aştept vreo săptămână. De fapt nu faci rezervare, ci cumperi biletele în avans. Nu se poate face doar rezervare, la feribot nu există aşa ceva.
Oricum, nu cred să am vreo problemă, am mai cumpărat bilete de feribot on-line.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 08 May 2018 - 15:55.


#76
dandelmo

dandelmo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.07.2008
Eu nu am reusit sa cumpar bilete. Am  vorbit cu cei de Hellenic Seaways si mi-au spus ca site-ul lor este forte solicitat in perioada asta(foarte multi turisti vor sa-si cumpere bilet) si trebuie sa incerci de mai multe ori pana reusesti. Daca nu reusesti au spus ca se pot cumpara si prin telefon(le dai nr de card si-ti trimit biletele pe email). Eu unul nu ma risc sa le dau nr de card. Voi mai incerca poate reusesc pana la urma.

#77
dandelmo

dandelmo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 29.07.2008

View PostDanyNynel, on 04 mai 2018 - 08:14, said:

Salut Baieti ati reusit sa faceti rezervari la feribot eu tot incerc sa fac si pe luna iunie nu ma lasa
Incearca pe acest site: https://www.directfe...ess_pegasus.htm
Eu am reusit sa rezerv(cumpar).

#78
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
Gata, am sunat azi la Hellenic Seaways (tel. +30.210.4199.000) şi după "Press any digit" pentru limba engleză, operatoarea a căutat numărul rezervării şi mi-a spus că au tras banii ce fuseseră blocaţi pe card şi că totul e ok. Ne rămâne doar să ajungem la Kavala în port şi să ne prezentăm la toneta de bilete ca să le primim înainte de îmbarcare. Limnos, venim ! Yupiiiiiiiiiiiiiiiiii !

Ar mai trebui spus că după încercări nereuşite din Mozilla, la sugestia lui Gabian22 am intrat din Chrome şi părea că merge plata (apăruse butonul "Submit"), însă m-am răzgândit fiindcă parola 3D Secure trebuia s-o iau de pe telefonu' nevesti-mii. Şi la nici 5 secunde de la renunţare apare nevastă-mea din bucătărie: "vezi că ai primit o parolă ...". Să mor şi nu altceva !
M-am ambiţionat şi am făcut din nou toată rezervarea, am primit încă o parolă 3D Secure, dar ce să vezi ? Când am introdus-o pe asta din urmă apare mesaj de "parolă incorectă". Să mor din nou !

În fine, în seara respectivă a intrat nevastă-mea pe mobil, a descărcat aplicaţia şi a făcut ... rezervarea !!!!!!!!
A primit un cod pe telefon şi au fost blocaţi banii pe card (a verificat telefonic a doua zi la bancă). Şi adineauri ne-am lămurit că totul e ok !

Concluzia mea, chiar dacă orgoliul de mascul mi-e rănit: Femeia e mai deşteaptă ca bărbat-su' !!!


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 25 May 2018 - 15:03.


#79
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
Cat ai platit? Vreun comision la tranzactie?

#80
lumea_e_un_sat_mic

lumea_e_un_sat_mic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 166
  • Înscris: 04.12.2017
Postez si eu o informatie despre Limnos de la o prietena care sta de ceva timp in Grecia:
"Aliki, lacul de sare de pe insula Limnos. Iarna, găzduieşte cea mai mare populație de păsări flamingo din Europa. Vara, când seacă, e o imensă întindere de alb care, cică, se vede din spațiu."

#81
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
Alin, nu ştiu încă suma în lei, i-a zis de la bancă nevesti-mii, dar nu i-am dat importanţă, ne-a interesat că reprezintă contravaloarea a 165,50 euro, adică biletele de feribot. O să vedem în extrasul Cardavantaj din 31.
Iar comision la tranzacţie nu are cum să fie, din moment ce am plătit cu cardul la comerciant. Dacă te referi la cursul de schimb, o să-l vedem tot în extras, oricum e ceva obişnuit, am plătit de multe ori cu cardul afară, nici nu mai acord importanţă la curs. Cât e - ăla e, oricum e cea mai avantajoasă metodă de plată, m-am convins.
Voi v-aţi hotărât cu feribotul ? Oricum mai aveţi timp.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 26 May 2018 - 00:56.


#82
crursu

crursu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,253
  • Înscris: 05.12.2010
Am si eu pe lista Limnos dar nu anul acesta, feribotul circula zilnic ?

#83
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
Aproape zilnic.

Rezervarea pe booking.com trebuie făcută cu o zi-două mai lungă şi după ce apare orarul feriboturilor o scurtezi funcţie de acest orar.
Sau mergi pe înţelegerea direct cu proprietarul cazării, îi trimiţi un avans şi el ştie că e problemă cu feriboturile, aşa că veţi definitiva datele cazării după ce apare orarul.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 26 May 2018 - 07:45.


#84
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View PostOvidiuNS, on 26 mai 2018 - 00:55, said:

Alin, nu ştiu încă suma în lei, i-a zis de la bancă nevesti-mii, dar nu i-am dat importanţă, ne-a interesat că reprezintă contravaloarea a 165,50 euro, adică biletele de feribot. O să vedem în extrasul Cardavantaj din 31.
Iar comision la tranzacţie nu are cum să fie, din moment ce am plătit cu cardul la comerciant. Dacă te referi la cursul de schimb, o să-l vedem tot în extras, oricum e ceva obişnuit, am plătit de multe ori cu cardul afară, nici nu mai acord importanţă la curs. Cât e - ăla e, oricum e cea mai avantajoasă metodă de plată, m-am convins.
Voi v-aţi hotărât cu feribotul ? Oricum mai aveţi timp.


Sănătate şi toate cele bune !

Merci pt informatii. Nu ne-am decis inca daca sa luam bilete inainte. Data intoarcerii e flexibila si nu stim exact. Mai urmaresc sa vad ce scriu cei care merg.

#85
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
In ultimele zile, in urma vizitei unor bloggeri si agenti de turism romani care au fost invitati in Limnos, au aparut pe grupurile de facebook ale localnicilor tot felul de discutii in contradictoriu din care reiese ca nu ne vor ca turisti, in special pe cei cu copii (nici macar pe greci).

http://limnosnea.com...kona-tis-limnou

Comentariul unei grecoaice referitor la articol : “Şi dacă plângerile vor continua în magazine, cărucioarele pentru copii vor fi înlocuite cu scaune cu rotile pentru că numai cetăţenii seniori vor veni......” Cred ca si ea are copii.

Nu inteleg de ce nu vor sa ajunga precum Skiatos sau Mykonos si tot fac comparatii cu aceste aceste insule, care nu au nimic contra copiilor si sunt bineveniti. Stau si ma gandesc ca insula Limnos este o insula cu populatie imbatranita care nu mai suporta copiii, uitand ca si ei au fost candva copii si au avut copii la randul lor, care poate faceau galagie sau ii deranjau pe altii. Cred ca asta se uita dupa ce trecem de o anumita varsta.

https://www.limnosre...

Plus comentariile pe pagina lor de facebook.

Daca citeam comentariile in ianuarie cand am facut rezervarea cautam alta insula.
Dati-va si voi cu parerea, in special cei care ati fost cu copiii.
E dracu asa de negru sau e cazul sa ma calmez?
Parca nu am chef sa ma cert pe acolo cu toate babele sau pentru o portie de mancare. Imi ajung cele din cartier.

Edited by AlinE, 02 June 2018 - 16:51.


#86
mdt

mdt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,644
  • Înscris: 12.12.2006
Tocmai s-a intors un coleg din Limnos si s-a simtit foarte bine. A zis doar ca e o insula mai putin turistica, mai linistita si are farmecul ei.
Eu am trei copii, umblu destul cu ei dar inainte de a merge intr-o destinatie nu stau sa citesc ce scriu babele din zona respectiva pe Facebook, sa fie ele sanatoase. Nu-ti fa griji, concediu placut!

Skiathos si Mikonos sunt insule mici dar foarte turistice si aglomerate, localnicii si-au pierdut linistea Pe perioada verii, pot sa-i inteleg ca nu vor sa ajunga asa.

Edited by mdt, 02 June 2018 - 22:37.


#87
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009
Merci pt raspuns. Nu neaparat ca stau sa citesc ce scriu babele ca de fapt nu ele scriu ci grecii care ajung pe insula de pe continent si se lovesc de lipsa totala de ospitalitate a patronilor de taverne, cazari, plaje. Eu sper totusi sa nu fie asa cum s-a ajuns sa se scrie pe diverse pagini despre Limnos.

Concediu placut si tie!

#88
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,865
  • Înscris: 04.07.2010
Alin, eu cred că nu e cazul să te îngrijorezi.

Mai e puţin şi o să ajungem şi noi pe insulă. E adevărat că noi n-avem copii, dar o să fiu ceva mai atent şi o să postez impresii când ne întoarcem. Deşi, presimt de pe acuma că sunt gogoriţe.


Sănătate şi tcb !

#89
Lizicat

Lizicat

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,619
  • Înscris: 05.05.2007

View PostOvidiuNS, on 02 iunie 2018 - 23:33, said:

Deşi, presimt de pe acuma că sunt gogoriţe.
Si eu cred la fel. Grecii sunt foarte critici cu conationalii lor, sunt si pretentiosi su nici tips-uri nu prea le place sa lase.
In rest, insula e suficient de mare pentru a face alegeri.

#90
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Pe 20 ajungem și noi pe insula, 4 adulți și 3 copii.
Personal nu îmi fac griji, oricum cei mici sunt potoliți și atâta timp cât respecți regulile minime de bun simt nu cred ca are cineva de obiectat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate