Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 Recomandare bicicleta e-bike 20&#...

Bing-Content removal tool

Nu pot accesa monitorulsv.ro de l...

Cum sa elimini urmele de acnee?
 

Limnos - Grecia

- - - - -
  • Please log in to reply
160 replies to this topic

#1
clau_bc

clau_bc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.05.2013
Salutari tuturor iubitorilor Greciei.
Anul trecut ne-am bucurat de frumusetile din Zakynthos iar anul acesta am hotarat sa mergem in insula Limnos. Problema este ca nu am gasit foarte multe informatii despre aceasta insula in Romania. Rugamintea mea ar fi daca a fost cineva in aceasta insula care sa imi dea cateva detalii, impresii etc.
Multumesc!

#2
niposs

niposs

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,333
  • Înscris: 06.05.2009
Eu locuiesc in Grecia de mic si nu am auzit pe nimeni sa vorbeasca despre Limnos, probabil nu este asa de cautata.

Iti recomand cu caldura Naxos, Paros, Mylos.

#3
alinuta123

alinuta123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 03.08.2007

View Postniposs, on 13 mai 2013 - 17:51, said:

Eu locuiesc in Grecia de mic si nu am auzit pe nimeni sa vorbeasca despre Limnos
http://en.wikipedia.org/wiki/Lemnos

#4
dhalus

dhalus

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 187
  • Înscris: 26.07.2009
Eu recomand Sifnos, Kos si Rodos. in Kos am fost 2 saptamani luna trecuta.

#5
alinuta123

alinuta123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,348
  • Înscris: 03.08.2007

View Postclau_bc, on 13 mai 2013 - 17:17, said:

Rugamintea mea ar fi daca a fost cineva in aceasta insula care sa imi dea cateva detalii, impresii etc.
Avand in vedere ca am "glumit" destul (unii dintre noi chiar am fost fascinati in copilarie de "Legendele Olimpului" Posted Image ), iti pot spune ca daca pe softpedia nu vei gasi mare lucru despre Lemnos/Limnos (asta ca sa nu zic aproape nimic), cu siguranta vei gasi cate ceva pe AFA (****....), in sectiunea "INS. NORD-EGEENE".
Spor la documentari! Posted Image

L.E.   Da si tu termen de cautare "Lemnos" pe topicul acesta: http://forum.softped...ulele-grecesti/
S-ar putea sa nu te "incante" informatiile gasite acolo... Posted Image

Edited by alinuta123, 13 May 2013 - 19:33.


#6
clau_bc

clau_bc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.05.2013
Multumesc frumos pentru raspunsuri. Am scotocit tot ce am gasit in Romania, chiar si in forumurile din alte tari si sincera sa fiu nu sunt foarte edificata asupra "problemei". Cu toate astea sotul meu insista sa mergem acolo iar acest lucru se va intampla la sfarsitul lunii iunie. Este cam riscant sa faci experimente cu singurul concediu din acest an, dar vedem ce va fi.
O seara buna!

#7
chelie_d

chelie_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.04.2008

View Postclau_bc, on 13 mai 2013 - 19:51, said:

Este cam riscant sa faci experimente cu singurul concediu din acest an, dar vedem ce va fi.
O seara buna!
Nu cred că este riscant deloc,dacă este Grecia Posted Image Posted Image .........din pozele văzute pe google earth pare o insulă foarte frumoasă(ca majoritatea din Grecia de altfel).
Vacanţă plăcută şi aşteptăm impresiile voastre despre insulă la întoarcere.

#8
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Duceţi-vă cu încredere, ia uite câte hoteluri din Limnos sunt pe booking.com.

Şi nu uitaţi să postaţi povestea vacanţei (cu poze) aici, pe topic.


Sănătate şi concediu plăcut !

Edited by OvidiuNS, 13 May 2013 - 23:00.


#9
danielaionela

danielaionela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 423
  • Înscris: 12.07.2008
Anul trecut au fost prietenii mei, au venit incantati. Le-a placut mult, insula nu este frecventata de romani, in schimb sunt turisti multi, poate nu ca in Thassos, Mikonos  sau alte insule  mult mediatizate. Ce pot sa -ti spun, feribotul se ia din Kavala, ei au facut aprox.5 ore. Nu stiu daca circula zilnic feribotul, dar pot sa-i intreb daca te intereseaza. Au avut cazare intermediara si la dus si la intors in Kavala.
Au stat 10 zile acolo si nu au plans de plictiseala, si crede-ma cred ca in fiecare an, de 13 ani incoace se duc vara si in Grecia.
Ei au fost la sfarsitul lunii iulie, dar ne-au povestit ca nu este atat de cald ca in partea continentala, cand in iulie iei foc.

#10
clau_bc

clau_bc

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 13.05.2013
Mi-a mai venit inima la loc! Multumesc frumos! Pe booking am facut si eu rezervarea, anul trecut tot prin ei am mers in Zakynthos si am fost f multumita. Si noi tot 10 zile vom sta si din documentarile mele a reiesit ca ferry face aprox 5 ore din Kavala.
Multumesc inca o data pentru informatii, sugestii si urari si cu siguranta voi posta impresiile vacantei.
O seara placuta!

#11
chelie_d

chelie_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.04.2008

View Postclau_bc, on 14 mai 2013 - 19:22, said:

Mi-a mai venit inima la loc! Multumesc frumos! Pe booking am facut si eu rezervarea, anul trecut tot prin ei am mers in Zakynthos si am fost f multumita. Si noi tot 10 zile vom sta si din documentarile mele a reiesit ca ferry face aprox 5 ore din Kavala.
Multumesc inca o data pentru informatii, sugestii si urari si cu siguranta voi posta impresiile vacantei.
O seara placuta!
ai mai fost în concediu în Limnos ?
nu ne spui și nouă cum a fost ?

o întrebare : știe cineva dacă pe perioada verii(01.06. - 25.08) sunt curse zilnice la ferry spre și din insulă ?

Edited by chelie_d, 20 November 2014 - 18:48.


#12
florin04

florin04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 19.08.2009

View Postchelie_d, on 20 noiembrie 2014 - 18:46, said:

ai mai fost în concediu în Limnos ?
nu ne spui şi nouă cum a fost ?

o întrebare : ştie cineva dacă pe perioada verii(01.06. - 25.08) sunt curse zilnice la ferry spre şi din insulă ?
Este o singura cursa ferry / saptamana din Salonic si dureaza  8 ore 1/2.

#13
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postchelie_d, on 20 noiembrie 2014 - 18:46, said:

... ştie cineva dacă pe perioada verii(01.06. - 25.08) sunt curse zilnice la ferry spre şi din insulă ?

În 2006 nu erau curse zilnice nici măcar în cursul verii (conform ghidului Lon-ly Pl-net).
De la Kavala erau 4 ferry pe săptămână (5 ore), de la Pireu erau 3 sau 4 ferry pe săptămână (4 în iulie-august - 13 ore via Lesbos), de la Salonic erau 2 ferry pe săptămână (8 ore), iar de la Alexandroupoli erau 1 sau 2 ferry pe săptămână (2 în iulie-august - 5 ore via Samothraki).

Mă gândesc că numărul acestor curse a scăzut destul de mult în ultimii ani (aşa cum s-a întâmplat cam peste tot în Grecia), aşa încât, pentru 2015 nu cred să mai fie curse decât din Kavala şi Pireu. Şi oricum nu zilnice.
În ce priveşte ferry din Alexandroupoli, e posibil să aibă informaţii ceva mai proaspete cei care au fost în 2013 sau 2014 în Samothraki (în ideea că poate ştiu dacă exista vreun ferry care să continue călătoria spre Limnos). De fapt, logic ar fi ca Alexandroupoli şi Kavala să fie principalele porturi pentru Limnos, cel puţin aşa mi se pare mie (pt. că sunt cele mai apropiate).
Iar în ce priveşte Salonicul, ştiam din simulările efectuate personal că nu mai există deloc ferry către nici o destinaţie, aşa încăt l-aş întreba pe Florin de unde are informaţia (ar fi frumos să existe şi din Salonic ferry către Limnos).

Oricum ar fi, în acest moment nu facem decât să speculăm ce se va întâmpla în vara lui 2015. Primele informaţii certe nu avem cum să le obţinem înainte de venirea primăverii, cel puţin aşa am observat eu (începând cu 2011) când am tot încercat să fac simulări pentru Ciclade, Kithira, Creta şi Peloponez.


Sănătate şi toate cele bune !

Edited by OvidiuNS, 22 November 2014 - 23:56.


#14
florin04

florin04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 19.08.2009

View PostOvidiuNS, on 22 noiembrie 2014 - 23:54, said:

....asa încăt l-aş întreba pe Florin de unde are informaţia (ar fi frumos să existe şi din Salonic ferry către Limnos).


Informatia este luata din ghidul LP din anul 2012 dar plecarea era din Limnos si destinatia Salonic (am observat asta mai tarziu, imi cer scuze...!).
Ma gandesc ca normal ar fi sa functioneze ferry si in directia inversa (Salonic -> Limnos), dar nu se stie niciodata...
Oricum acum este prea devreme, la inceputul lunii mai 2015 se vor afisa cursele pentru perioada verii.

#15
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010
Aaa, păi la fel am interpretat şi eu informaţiile, adică acele curse enumerate de mine sunt dinspre Limnos către oraşele respective.
Şi tot la fel am gândit, că e logic să circule vasele şi în sens invers ...

Stai puţin, că abia acum mi-a picat fisa, adică tu spui că în 2012 nu era decât o singură cursă, şi aia către Salonic ? Adică nu mai erau deloc curse spre Kavala, Alexandroupoli şi Pireu ? Ar fi tare nasol !


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 24 November 2014 - 00:59.


#16
florin04

florin04

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 19.08.2009
Ai dreptate Ovidiu, m-am uitat acum din nou si apar si alte curse catre Grecia continentala (in afara de cea catre Salonic):

Limnos -> Kavala: 4 1/2 h, 6 curse / sapt.
Limnos -> Piraeus: 20h, 1 cursa / sapt.
Limnos -> Lavrio: 9h, 4 curse / sapt.

Catre Alexandroupoli nu sunt curse.

Mai sunt curse catre insulele apropiate (Chios, Psara, Samos, Ikaria) daca doresti le pot mentiona si pe ele.

Edited by florin04, 24 November 2014 - 10:25.


#17
chelie_d

chelie_d

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 01.04.2008
mulțumesc Ovidiu și Florin pentru informații.....între timp am schimbat destinația,cu toate că este o insulă foarte frumoasă(deja am schimbat 3 destinații până acum Posted Image .........)probabil până ne hotărâm unde mergem anul viitor,o să vizităm virtual toată Grecia Posted Image

Edited by chelie_d, 24 November 2014 - 11:45.


#18
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,853
  • Înscris: 04.07.2010

View Postflorin04, on 24 noiembrie 2014 - 10:21, said:

Limnos -> Kavala: 4 1/2 h, 6 curse / sapt.
Limnos -> Piraeus: 20h, 1 cursa / sapt.
Limnos -> Lavrio: 9h, 4 curse / sapt.

Ok, m-am liniştit.

În rest, cum spuneai şi tu, nici eu nu cred că mai devreme de luna mai 2015 să fie eficientă vreo simulare.
Adică, de principiu ştim că sunt curse, iar detalii aflăm abia după ce apar programele pe 2015.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 24 November 2014 - 14:36.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate