Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 

Limnos - Grecia

- - - - -
  • Please log in to reply
161 replies to this topic

#37
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010
Fox, aţi mers în croaziera la Agios Efstratios ?
Dar în cea în jurul insulei ?

La plecare ai luat ferry spre Pireu ?
Dacă da, dă şi tu ceva detalii, pls ...


Sănătate şi vacanţă plăcută în continuare în Kef... !

Edited by OvidiuNS, 01 August 2016 - 14:22.


#38
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005

View PostOvidiuNS, on 01 august 2016 - 14:20, said:

Fox, aţi mers în croaziera la Agios Efstratios ?

nu. am lasat si pt la anu'


Dar în cea în jurul insulei ?

tot nu :)


La plecare ai luat ferry spre Pireu ?

spre kavala.


Dacă da, dă şi tu ceva detalii, pls ...

sorry -nu prea am detalii despre astea :(
Sănătate şi vacanţă plăcută în continuare în Kef... !


#39
e46

e46

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 30.04.2015

View Postfoxbat, on 30 iulie 2016 - 17:27, said:

In primul rand va rog frumos sa considerati ca este vorba de o insula de autisti profesionisti. AKA – eu. Basca un catel si-o muiere. De capatat. Aia de era cu acte mi-a luat catelul si-a plecacat cu altul. Pesemne ca ala avea Bmw . eu Honda.
Back on track – Limnos este diferita de tot ce am gustat ( pana acum ) in Gr. La ani lumina de orice “ thassos”ism. Nu ca Thassos-ul e rau. Nici pe departe. Doar ca..e altceva. Un fel de Mamaia.
Oamenii-  un mic exemplu – fix de ziua mea am reusit sa “intorc” masina ( deh, buba de motociclist endurist dupa miste Mythos ) fix la naiba in prazsnic in varf de munte,  intr-un mic santulet. Nu aveam 4x4 asa ca am ramas “ suspedat”. Dupa 1 ora de munca,cei 2 greci care m-au “scos”( construind impreuna cu mine un mic” pod” sa ridicam puntea spate, in 35 de grade afara ! ) nu au vrut nici macar 1 euro. Macar motorina de la Jeep-ul lor si tot era ceva.. . Mi-au cerut o tigara ! nu aveam. Nu fumez. M-am intors a II a cu un bax de bere si un pachet de tigari  insa bariera lingvistica era prea mare sa sa intelegeaca ca un cadou de ziua mea si nu o “plata”. Tipul de la magazinul satesc a promis ca le explica el ( omu’ vobea engleza). Ca ..diferenta, in Thassos pentru o banala pana de motorina ( eu eram pe ferry dar amici mei o patisera in fata mea si ma sunasera ) au platit 30 euro ca le-a adus unul 5 l de motorina ( 30 eur + motorina sa..se nu se inteleaga altceva ). Si ..erau pe sosea nu pe munte ! Si ala era pe scuter, si statia de benzina la nici 5 km..
Insula este lenta ( ca sofer zic) si mica. Chiar daca nu pare. Cea mai mare distanta este de ~30 km ( la mine intre cazarea din Agios Ioannis  si cel mai indepartat loc a fost de 38 km cu tot cu ocol de pauza de masa). Are 4 plaje blue flag ( sunt in partea de sud). Niscai bulgari, polonezi si austrieci ( cam 5 %  ) si restul turisti GRECI ! ( 95 %). Asta in sezon, vorbim de 30 iulie.
Cateva obiective ( un MUST  ) le voi incercui pe harta- e cel mai simplu asa. Oricum cam tot s-a si postat mai sus asa ca e doar pentru care vor  o planificare la sange   (desi insula asta nu se preteaza la asta) – castelul din capitala, Ifestia, ( pentru cei care indragesc pietrele), cele 4 plaje blue flag si cele 3 “mancatorii” de  VIS (pe toata insula se mananca DIVIN insa astea 3 sunt..fara cuvinte – Lichna, Sardes si Tsimandria sunt satucele in care tavernele respective sunt..de cel putin 1 stea Michelin !).
Multumesc Simonei pentru toate info-urile – ne-au scutit de” cautari” si se pare ca oamenii care ajung aici au ceva in comun .
In afara de astea de luat la “4x4” cam tot ce inseamna plajuta ( de pe harta, incercuite), incet, in tihna. De gustat, de privit de luat aminte. Cafiaua de dimineata in port..alaturi de un uzo..inconjurat de batranei ce se bucura de soare si de viata. Fara cuvinte.
Tavernele seara, in centrul satucelor, ( sunt fix langa biserica). Copii ce se joaca ca din filmele anilor ‘ 50. Atmosfera ..din alta lume..
Pentru un dipl eng ca mine este infernal sa povestesc ceva ce nu inteleg. Dar este DIVIN.  E aproape ireal . Si la ani lumina de ce stim, ca si “bucuresteni”, despre viata.
Preturile sunt normale ( o masa de 2 persoane este de la 29 – 40 eur ) . Insa sunt priceless…aici pe insula nu exisxta ideea de “cat costa” . Cei ce vor ajunge..vor intelege.
Detalii administrative chiar nu isi au rostul – daca pot raspunde la intrebari ..shoot aici pe topic. Insa..rogu-va..nu confundati acest loc cu altele “ de consum” din Gr. Nu e asa deloc. Ca idee- in locuri in care cu greu ajungi cu un 4x4 sau cu motor de cross.oamenii astia au cate o bisericuta. Sunt..zeci. Atat de firesc puse. De parca nu le-au construit oamenii ci au fost “puse” de sus.  Toate..de cel mult 4x2 mp , toate albe si luminoase. Ca niste micute “lumini” . Impresia este teribila dupa ce vii dintr-un loc in care este nevoie de legi ca sa nu cadem in Sodoma si Gomora. !! Firescul este..atat de firesc aici.
Am stat 30 minute sa privesc un “gratargiu” de la o tavernuta – era fabulous sa vezi cum omu’ , in blugi si tricou parca executa un ritual . Atat de firesc si de departe de tot ce stim despre ce inseamna”a face gratar”. N-am cuvinte..dar cei ce trebuie sa inteleaga.. o vor face.
In castelul din port ..locuitorii permanenti sunt..caprioarele . Da, cu tot cu iezutii lor, intr-un fel de “ the wild” domestic. Fara cuvinte..
Langa castel este un barulet. – am intrat sa ne odihnim dupa ce insorisem 2 ore in castel – si ..ce sa vezi. Apa vine cu un fel de “ serbet”. Cafeaua ..cu ..apa . uzo-ul cu ..mezze.
Comandasem de ~ 5 eur si s-a umplut masa. De chestii de care nu stiam ca exista si se “dau “ impreuna. Si vin de niste ani in Gr si credeam ca am vazut destule. Mare greseala. Ego-ul  meu s-a smerit instantaneu.  Cat de prost eram crezand ca le stiu pe toate .
Data viitoare nu mai vin cu masina mea ci ..inchiriez de aici un Suzuki samurai sau ceva pe 2 roti.. E prea misto ca sa stai limitat de “garda” mica a masinii. Chiar daca poti ajunge cam peste tot si cu o masina de “ asfalt” e cam chinuiala. Oricum ..nu uitati.. drumurile ( mai ales in sate) sunt EXTREM de inguste ! mergeti incet si ..cu bucurie. Plajele nu pleaca nicaeri.
Ok sa fie una din ultimile paradisuri ( ne -comerciale) ?

#40
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008
Lemnos

Attached Files


Edited by zuv, 21 September 2016 - 19:01.


#41
zuv

zuv

    Erectile member :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,198
  • Înscris: 05.01.2008

View PostOvidiuNS, on 01 august 2016 - 14:20, said:

Agios Efstratios ?

Attached Files



#42
rulu

rulu

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 09.11.2016
Stie cineva preturile aproximative pentru ferry boat (persoana si masina)?

#43
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010
Foxi, când ai fost tu (în iulie) erau feriboturi în fiecare zi ?

La ora actuală văd că e un singur ferry pe săptămână (miercurea). Bănuiesc că la final de iunie vor fi mai multe, dar tu ce crezi, va rămâne cel de miercurea şi vor mai introduce altele, sau vor schimba tot programul ?
Ideea e că aş face rezervare pt. o săptămână de cazare în iunie, de miercuri până miercuri. E posibil ca în programul de vară să nu mai fie miercurea feribot ?
Ştiu, e posibil să fie furtună mare şi ferry să nu circule, dar până la urmă tot va exista un mijloc de transport, chit că va fi cu una - două zile mai târziu. Chestia asta se întâmplă rar, dar m-ar deranja să am rezervarea la cazare şi să nu mai circule ferry miercurea chiar dacă marea va fi ok. Ce zici, e posibil aşa ceva ? Cu alte cuvinte, dacă rezerv cazare de miercuri până miercuri, risc altceva în afara cazului de mare extrem de agitată ?


Sănătate şi mulţumiri anticipate !

Edited by OvidiuNS, 09 January 2018 - 01:54.


#44
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,763
  • Înscris: 18.04.2007
Păi de ex. fă o rezervare (la booking mă refer) nu de 7 zile ci de 10 zile (neapărat anulabilă / modificabilă), și în funcție de programul ferry o modifici ulterior. Nu e chiar corect față de alți potențiali clienți, dar în limitele regulamentare ale buchingului.

#45
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010
Am făcut rezervarea şi apoi am şi modificat-o ca să fie de miercuri până miercuri, asta fiind singura zi când circulă feribotul la ora actuală. Şi sper să rămână ferry miercuri şi în iunie. E nasol că deocamdată nu se pot face simulări la feribot decât până în martie inclusiv.

În fine, sper să fie ok, pe pagina anterioară se spunea că vara sunt feriboturi parcă 6 pe săptămână. Să vedem ce răspunde şi Fox


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 09 January 2018 - 14:50.


#46
loredana76

loredana76

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 13.08.2008

View PostOvidiuNS, on 09 ianuarie 2018 - 14:48, said:

Am făcut rezervarea şi apoi am şi modificat-o ca să fie de miercuri până miercuri, asta fiind singura zi când circulă feribotul la ora actuală. Şi sper să rămână ferry miercuri şi în iunie. E nasol că deocamdată nu se pot face simulări la feribot decât până în martie inclusiv.

În fine, sper să fie ok, pe pagina anterioară se spunea că vara sunt feriboturi parcă 6 pe săptămână. Să vedem ce răspunde şi Fox


Sănătate şi tcb !
Am dat mail pentru rezervare  si am intrebat de ferry,Au zis ca in martie afla orarul pentru vara.

#47
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010
Da, cam de prin martie apar orarele. Dar m-am învăţat să mai aştept puţin, pt. că la început apar ceva schimbări până se aşează lucrurile. Aşa că eu de obicei fac rezervarea (dacă o fac) în aprilie - mai. Anul trecut am cumpărat biletele pentru Creta chiar la sfârşitul lui mai.

Vom mai vedea, e prima dată când mergem în Limnos.


Sănătate şi mulţumiri !

#48
hobos

hobos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 20.10.2007

Vara sunt 3 ferry-uri pe săptămână,inclusiv în septembrie,dar pot să le și anuleze am pățito noi la întoarcere :).

Edited by hobos, 17 January 2018 - 19:45.


#49
hobos

hobos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 375
  • Înscris: 20.10.2007
Am uitat să menționez, ferry din Kavala.

#50
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010
Ştiu, acela este riscul, anume să fie marea agitată. Ceea ce nu prea mă încântă, pt. că după încă 3 zile plecăm din Bucureşti spre altă destinaţie. Dar cum sunt norocos din fire, probabil că totul va fi bine.

3 ferry-uri pe săptămână sunt şi acum, în ianuarie, m-am mai documentat puţin. Nissos Chios face 2 curse, iar Nissos Mikonos una singură.
În sezon se pare că sunt 6 pe săptămână, ceea ce mi se pare ok.


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 17 January 2018 - 20:44.


#51
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010
Sunt nevoit să mă corectez. Într-un post anterior am spus că se pare că în Myrina denumirea străzii P Kyda-Karatza a fost schimbată în Demokratias. Ei bine, nu e aşa, sunt străzi diferite. Mă uitam azi (mă rog, ieri) pe google.com/maps şi am găsit şi strada Kida, cumva paralelă cu Demokratias.
De fapt căutam taverna O Platanos, recomandată de ghidul Lon-ly Pl-net, scrie în ghid că e pe strada Kyda-Karatza pe la mijloc, într-o piaţetă cu platani (evident !). Şi găsesc taverna, şi culmea, scrie pe gmaps şi denumirea străzii, adică "Kida". E clar că e vorba de P Kyda-Karatza, şi e tot în lungul plajei, între faleză şi Demokratias. Mea culpa !


Sănătate şi tcb !

Edited by OvidiuNS, 19 January 2018 - 03:55.


#52
AlinE

AlinE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,634
  • Înscris: 31.07.2009

View PostOvidiuNS, on 17 ianuarie 2018 - 20:41, said:

3 ferry-uri pe săptămână sunt şi acum, în ianuarie, m-am mai documentat puţin. Nissos Chios face 2 curse, iar Nissos Mikonos una singură.
În sezon se pare că sunt 6 pe săptămână, ceea ce mi se pare ok.

Sănătate şi tcb !

ovidiu sunt 5 ferry kavala-lemnos lemnos-kavala, atat pe ianuarie cat si pe februarie. doar in ziua de Luni nu este cursa. (preluare de PravlisTravel)
Ma ingrijoreaza putin orele de plecare, sper ca in sezon sa avem parte de ore decente.

bafta.

#53
scaramouche

scaramouche

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 212
  • Înscris: 30.01.2008
A aparut programul de ferry Kavala-Limnos pe site-ul Hellenic Seaways: Se pot face si rezervari, Costuri 50€ masina+15€ pasager (one way). La intoarcere costa mai putin cu un Mythos (3.50€).

https://hellenicseaw...ades-b-a-aigaio

#54
OvidiuNS

OvidiuNS

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,857
  • Înscris: 04.07.2010
Ciudat, nu mai apare vasul Nissos Chios, şi a rămas doar o cursă pe săptămână, în condiţiile în care în ianuarie erau mai multe. Plus că orele sunt şi mai ciudate. De exemplu, mie nu-mi convine să plec aşa devreme de pe insulă (la 3 noaptea).
Sunt convins că e încă prea devreme şi vor mai fi modificări prin aprilie - mai, cum se întâmplă de obicei.


Sănătate şi tcb !

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate