Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Facultatea de Medicina Umana vs. Facultatea de Medicina Veterinara

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#19
DianaElena05

DianaElena05

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.05.2013
Multumesc tuturor celor care mi-au raspuns,dar parca deviem de la subiect.Imi puteti spune ceva mai multe despre facultatea de medicina din Arad,sau macar cate ceva despre Tg Mures?Si tot nu m-am lamurit.Ok,ar trebui sa fac un an la taxa,in caz ca as putea sa intru la medicina.Intrebarea este:pot sa-mi aleg anul pe care sa-l platesc?Sau intru direct la taxa si de-acolo incerc sa prind loc la buget?Exista credite transferabile intre facultatea de medicina de la Arad si cea de la Tg Mures sau Cluj?Cea de la Arad are autorizatie provizorie sau e totul in regula,are autorizatie permanenta?Este acreditata?

#20
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

 DianaElena05, on 12 mai 2013 - 09:55, said:

[...]mai multe detalii despre facultatea de medicina din Arad si mai exact parerea voastra despre aceasta situatie si voi cum ati gestiona-o.
Cand zici de facultatea din Arad te referi la cea privata unde dupa ce faci dovada ca ai platit jumatate din taxa esti declarat admis/a ?
Am niste prieteni pe acolo si am ramas putin uimit cand mi-au spus cum e. Mai exact ca au un curs/laborator pe zi la care ar trebui sa se duca si in rest pierd timpul toata ziua. Cand ne-am intalnit dupa sesiunea din iarna am aflat ca toata materia pentru examenul lor la anatomie consta in ce am invatat noi (la TM) in primele 3-4 saptamani de scoala.

Daca vrei sa alegi doar intre UMF Iasi si Arad, mai bine mergi la Iasi. Din cate stiam, facultatea e destul de buna. Posted Image

EDIT: Din cate stiu, primul an il faci la taxa si apoi treci la buget daca intrunesti conditiile. (medie mai mare decat ultimul de la buget, sa se elibereze din locurile de la buget, sa nu ai restante)

Facultatea din TG Mures e una destul de buna si serioasa, avantajul e ca sunt locuri putine si concurenta mare ceea ce ridica stafeta destul de sus (=> peformante mai bune). Ce nu imi place la ei sunt disectiile la anatomie. Vorbeam cu un fost coleg si mi-a spus ca pe ei nu ii lasa sa disece pe cadavru. Asistentii de laborator fac toata treaba si ei doar se uita. In plus, din cauza ca nu dau admitere si din chimie (doar la alegere), inainte de biochimie fac si ceva chimie generala astfel ca e mai aglomerata programa.

Edited by Corupt, 12 May 2013 - 11:56.


#21
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008
aradul nu e decat o usa din dos pt a intra in circuit si a te transfera apoi la un umf serios
presupun ca asta e ideea

#22
DianaElena05

DianaElena05

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.05.2013

 Corupt, on 12 mai 2013 - 11:50, said:

Cand zici de facultatea din Arad te referi la cea privata unde dupa ce faci dovada ca ai platit jumatate din taxa esti declarat admis/a ?
Am niste prieteni pe acolo si am ramas putin uimit cand mi-au spus cum e. Mai exact ca au un curs/laborator pe zi la care ar trebui sa se duca si in rest pierd timpul toata ziua. Cand ne-am intalnit dupa sesiunea din iarna am aflat ca toata materia pentru examenul lor la anatomie consta in ce am invatat noi (la TM) in primele 3-4 saptamani de scoala.

Daca vrei sa alegi doar intre UMF Iasi si Arad, mai bine mergi la Iasi. Din cate stiam, facultatea e destul de buna. Posted Image

Eu am inteles ca la Arad sunt si locuri bugetate...de-asta ma intereseaza si optiunea asta.Am zis ca Tg Mures ar fi prima pe lista,dar in caz de nereusita sa vad care e si treaba cu Aradul.Stiu ca e si la Timisoara este UMF dar nu stiu mare lucru despre acest centru universitar.

#23
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 popascu, on 12 mai 2013 - 11:32, said:

La veterinari e mai gru pt ca animalele nu vorbesc deci nu pot spune ce boala au si nici se simptome
dar cand crapa nu te baga nimeni la puscarie

 alexandru_1988, on 12 mai 2013 - 11:05, said:

cum poti sa spui ca medicina umana a fost visul tau din copilarie, dar n-ai luptat pentru el cand ai invatat pentru facultate? Eu nu cred ca medicina umana e visul tau...
crezi ca e suficient sa lupti ?
mai trebuie si sa poti...;)

#24
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

 DianaElena05, on 12 mai 2013 - 11:56, said:

Eu am inteles ca la Arad sunt si locuri bugetate...de-asta ma intereseaza si optiunea asta.
Posibil.
Cred ca la Arad exista doua facultati de medicina, una cu ceva locuri bugetare si una facuta de niste italieni.

 DianaElena05, on 12 mai 2013 - 11:56, said:

Am zis ca Tg Mures ar fi prima pe lista,dar in caz de nereusita sa vad care e si treaba cu Aradul.
Cam asa au ajuns si cei de care vorbeam la AR.
Au incercat la alte facultati de medicina, nu au luat nota de trecere la admitere si apoi au mers la Arad unde au fost acceptati pe loc.
Nu stiu mai nimic despre facultatea de acolo, dar nu cred ca ofera prea multe sanse de viitor daca vrei sa termini tot la Arad.

 DianaElena05, on 12 mai 2013 - 11:56, said:

Stiu ca e si la Timisoara este UMF dar nu stiu mare lucru despre acest centru universitar.
Daca ai posibilitatea sa mergi la Tg Mures, Bucuresti sau chiar Iasi (daca e mai aproape) atunci mai bine la una din acestea (decat la TM)

#25
DianaElena05

DianaElena05

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.05.2013

 Corupt, on 12 mai 2013 - 11:50, said:

Cand zici de facultatea din Arad te referi la cea privata unde dupa ce faci dovada ca ai platit jumatate din taxa esti declarat admis/a ?
Am niste prieteni pe acolo si am ramas putin uimit cand mi-au spus cum e. Mai exact ca au un curs/laborator pe zi la care ar trebui sa se duca si in rest pierd timpul toata ziua. Cand ne-am intalnit dupa sesiunea din iarna am aflat ca toata materia pentru examenul lor la anatomie consta in ce am invatat noi (la TM) in primele 3-4 saptamani de scoala.

Daca vrei sa alegi doar intre UMF Iasi si Arad, mai bine mergi la Iasi. Din cate stiam, facultatea e destul de buna. Posted Image

EDIT: Din cate stiu, primul an il faci la taxa si apoi treci la buget daca intrunesti conditiile. (medie mai mare decat ultimul de la buget, sa se elibereze din locurile de la buget, sa nu ai restante)

Facultatea din TG Mures e una destul de buna si serioasa, avantajul e ca sunt locuri putine si concurenta mare ceea ce ridica stafeta destul de sus (=> peformante mai bune). Ce nu imi place la ei sunt disectiile la anatomie. Vorbeam cu un fost coleg si mi-a spus ca pe ei nu ii lasa sa disece pe cadavru. Asistentii de laborator fac toata treaba si ei doar se uita. In plus, din cauza ca nu dau admitere si din chimie (doar la alegere), inainte de biochimie fac si ceva chimie generala astfel ca e mai aglomerata programa.

Nu ar fi o problema cu biochimia/chimia generala din facultate.Eu la veterinara am facut destul de serios biochimie si nu as vedea un obstacol in asta.Iar la chestia cu disectiile nu stiu,si noi la veterinara la anatomie nu prea aveam voie sa disecam,profesorul/asistentul facea asta dar ne explica foarte bine si na,intelegeam,mai este si studiul individual,intr-adevar nu e aceeasi chestie cu experienta "in campul muncii"cum zice un coleg :)) dar tot e foarte bine sa ai cine sa-ti explice ca lumea.

#26
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

 popascu, on 12 mai 2013 - 11:32, said:

La veterinari e mai gru pt ca animalele nu vorbesc deci nu pot spune ce boala au si nici se simptome

si nici nu dau plicuri cu bani! Posted Image

#27
DianaElena05

DianaElena05

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.05.2013

 Corupt, on 12 mai 2013 - 12:04, said:

Posibil.
Cred ca la Arad exista doua facultati de medicina, una cu ceva locuri bugetare si una facuta de niste italieni.


Cam asa au ajuns si cei de care vorbeam la AR.
Au incercat la alte facultati de medicina, nu au luat nota de trecere la admitere si apoi au mers la Arad unde au fost acceptati pe loc.
Nu stiu mai nimic despre facultatea de acolo, dar nu cred ca ofera prea multe sanse de viitor daca vrei sa termini tot la Arad.


Daca ai posibilitatea sa mergi la Tg Mures, Bucuresti sau chiar Iasi (daca e mai aproape) atunci mai bine la una din acestea (decat la TM)

La Bucuresti e cam aceeasi treaba ca la Iasi din cate am inteles,avantajul ar fi ca e capitala si implicit posibilitatile sunt mult mai mari,desi si Iasiul este un oras mare.Cat despre UMF-ul de la Iasi nu am auzit mai nimic de bine,si am si experienta de anul trecut,am cativa colegi care isi pun tarana in cap ca au optat pentru Iasi in defavoarea altor centre universitare,de aceea as incerca la Tg Mures.

#28
Corupt

Corupt

    Parazit nebun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,312
  • Înscris: 03.02.2010

 DianaElena05, on 12 mai 2013 - 12:04, said:

Nu ar fi o problema cu biochimia/chimia generala din facultate.Eu la veterinara am facut destul de serios biochimie si nu as vedea un obstacol in asta.
In cazul acesta, daca ai mai invatat chimie si o stapanesti cat de cat, de ce nu incerci la Cluj ?
Dpmdv e cea mai buna facultate de medicina din tara in momentul de fata.

 DianaElena05, on 12 mai 2013 - 12:04, said:

Iar la chestia cu disectiile nu stiu,si noi la veterinara la anatomie nu prea aveam voie sa disecam,profesorul/asistentul facea asta dar ne explica foarte bine si na,intelegeam,mai este si studiul individual,intr-adevar nu e aceeasi chestie cu experienta "in campul muncii"cum zice un coleg Posted Image) dar tot e foarte bine sa ai cine sa-ti explice ca lumea.
Da, dar una e cand iti arata si alta cand te lasa pe tine sa umblii pe acolo, sa tai si sa descoperi ce si cum e.

 DianaElena05, on 12 mai 2013 - 12:08, said:

de aceea as incerca la Tg Mures.
Atunci mergi pe TGM.
Esti pregatita, dai admiterea anul acesta ? Trebuie sa fii constienta ca e o concurenta destul de mare, anul trecut cred ca s-a intrat cu 8.60 - 8.80 ultima medie la buget (nu stiu sigur, dar cred ca gasesti pe google)

Edited by Corupt, 12 May 2013 - 12:11.


#29
DianaElena05

DianaElena05

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.05.2013

 sydneyaus2005, on 12 mai 2013 - 12:06, said:


si nici nu dau plicuri cu bani! Posted Image

Nu stiu cat de realista e treaba asta sincer,exista malpraxis si aici,exista coruptie si aici.

 Corupt, on 12 mai 2013 - 12:09, said:

In cazul acesta, daca ai mai invatat chimie si o stapanesti cat de cat, de ce nu incerci la Cluj ?
Dpmdv e cea mai buna facultate de medicina din tara in momentul de fata.


Da, dar una e cand iti arata si alta cand te lasa pe tine sa umblii pe acolo, sa tai si sa descoperi ce si cum e.


Atunci mergi pe TGM.
Esti pregatita, dai admiterea anul acesta ?

Nu stiu chimia care se cere la Cluj/Bucuresti,e diferita oarecum de ceea ce am facut in liceu,iar eu la probleme sunt cam varza.Biochimia se refera la procesele metabolice si chestii de genul in timp ce la admitere se dau probleme de chimie analitica si deci clasele a10a si a11a.Anul asta vreau sa dau,si am de rezolvat si cu veterinara,nu pot sa o las asa aiurea,nu-mi garanteaza nimeni intrarea la medicina.

 DianaElena05, on 12 mai 2013 - 12:13, said:

Nu stiu cat de realista e treaba asta sincer,exista malpraxis si aici,exista coruptie si aici.



Nu stiu chimia care se cere la Cluj/Bucuresti,e diferita oarecum de ceea ce am facut in facultate,iar eu la probleme sunt cam varza.Biochimia se refera la procesele metabolice si chestii de genul in timp ce la admitere se dau probleme de chimie analitica si deci clasele a10a si a11a.Anul asta vreau sa dau,si am de rezolvat si cu veterinara,nu pot sa o las asa aiurea,nu-mi garanteaza nimeni intrarea la medicina.


#30
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007

 neagu_laurentiu, on 12 mai 2013 - 10:40, said:

Depinde unde lucrezi ! Nu-i batut in cuie la privat.
La privat am un prieten care a terminat veterinara la Iași și acum lucrează acasă la el în Br. Și-a găsit de lucru după vreo 2 ani de la absolvire la un cabinet privat din centru în care lucrează 8 h pe zi în 2 schimburi + 2 weekenduri pe lună și ia cam 1500-1300.

#31
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010

 DianaElena05, on 12 mai 2013 - 12:14, said:

Nu stiu chimia care se cere la Cluj/Bucuresti,e diferita oarecum de ceea ce am facut in liceu,iar eu la probleme sunt cam varza.Biochimia se refera la procesele metabolice si chestii de genul in timp ce la admitere se dau probleme de chimie analitica si deci clasele a10a si a11a.Anul asta vreau sa dau,si am de rezolvat si cu veterinara,nu pot sa o las asa aiurea,nu-mi garanteaza nimeni intrarea la medicina.
Am o ruda care a dat la medicina la Timisoara acum 2 ani. A invatat dintr-o carte de biologie cu teste grila+raspunsuri si dintr-o carte de chimie teste grila+raspunsuri. Cartile au fost publicate de cate UMFT. Cica s-au ales din alea nu stiu cate grile si ala a fost examenul. Nu-i mare lucru....

Si ultima medie a fost undeva pe la 6 sau ceva de genu.

Edited by alexandru_1988, 12 May 2013 - 12:21.


#32
DianaElena05

DianaElena05

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.05.2013

 alexandru_1988, on 12 mai 2013 - 12:18, said:

Am o ruda care a dat la medicina la Timisoara acum 2 ani. A invatat dintr-o carte de biologie cu teste grila+raspunsuri si dintr-o carte de chimie teste grila+raspunsuri. Cartile au fost publicate de cate UMFT. Cica s-au ales din alea nu stiu cate grile si ala a fost examenul. Nu-i mare lucru....

Cartile de grile oricum se publica de facultatile respective,si eu lucrez de pe cea de Tg Mures,ideea e ca e concurenta mare si se dau si 25% de intrebari la prima vedere si alea fac diferenta(la Tg Mures si la Iasi e situatia asta).Nu stiu despre situatia de la Timisoara,iti spun despre ceea ce stiu.Nu e chiar asa usor,daca faci perfect grilele si gresesti 25% ,adica intrebarile de la prima vedere,nu ai sanse sa intri.Eu cand am picat la Iasi,am picat la limita.

#33
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010

 DianaElena05, on 12 mai 2013 - 12:22, said:

Cartile de grile oricum se publica de facultatile respective,si eu lucrez de pe cea de Tg Mures,ideea e ca e concurenta mare si se dau si 25% de intrebari la prima vedere si alea fac diferenta(la Tg Mures si la Iasi e situatia asta).Nu stiu despre situatia de la Timisoara,iti spun despre ceea ce stiu.Nu e chiar asa usor,daca faci perfect grilele si gresesti 25% ,adica intrebarile de la prima vedere,nu ai sanse sa intri.Eu cand am picat la Iasi,am picat la limita.

La Timisoara, acum 2 ani, s-au dat exact aceleasi grile ca in carti. Ai timp 3 luni... nu pot sa cred ca nu poti parcurge toate grilele si sa mai intrebi pe cineva care stie chimie ca sa intelegi raspunsurile...

Edited by alexandru_1988, 12 May 2013 - 12:29.


#34
DianaElena05

DianaElena05

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.05.2013

 alexandru_1988, on 12 mai 2013 - 12:25, said:

La Timisoara, acum 2 ani, s-au dat exact aceleasi grile ca in carti. Ai timp 3 luni... nu pot sa cred ca nu poti parcurge toate grilele si sa mai intrebi si pe cineva care stie chimie ca sa intelegi raspunsurile...

Dupa cum am spus,nu pot sa las balta nici veterinara,pentru ca nu am garantia ca intru la medicina umana.Eu am sesiune aici,am si practica,trebuie sa le impac pe amandoua oarecum,stiu vorba cu "Daca alergi dupa doi iepuri..."da' nu prea am cum sa procedez.

#35
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010

 DianaElena05, on 12 mai 2013 - 12:31, said:

Dupa cum am spus,nu pot sa las balta nici veterinara,pentru ca nu am garantia ca intru la medicina umana.Eu am sesiune aici,am si practica,trebuie sa le impac pe amandoua oarecum,stiu vorba cu "Daca alergi dupa doi iepuri..."da' nu prea am cum sa procedez.

Ce ti-am spus eu despre nehotarare.... faci cum vrei.

#36
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,609
  • Înscris: 30.07.2003

 DianaElena05, on 12 mai 2013 - 12:08, said:

Cat despre UMF-ul de la Iasi nu am auzit mai nimic de bine,si am si experienta de anul trecut,am cativa colegi care isi pun tarana in cap ca au optat pentru Iasi in defavoarea altor centre universitare,de aceea as incerca la Tg Mures.
Ai facut 1 an de facultate si ai o idee despre ce si cum. Crezi ca in alta parte te intampina cu paine si sare ?! Tu inveti sa treci examenele si implicit sa inveti meserie. Restul e cancan.

Edited by neagu_laurentiu, 12 May 2013 - 13:02.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate