Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

Facultatea de Medicina Umana vs. Facultatea de Medicina Veterinara

- - - - -
  • Please log in to reply
49 replies to this topic

#1
DianaElena05

DianaElena05

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.05.2013
Buna tuturor!Ii rog pe administratorii site-ului sa nu-mi elimine topicul pentru ca am o mare nedumerire si as vrea sa o rezolv(nu stiu daca a mai postat cineva un topic asemanator).Sunt in anul 1,la USAMV Iasi,Facultatea de Medicina Veterinara,la buget.Eu am dat vara precedenta examen la UMF Iasi si nu am intrat.Am zis ca merg pe veterinara,ca de,tot medicina este.Problema este ca ma tot gandesc la medicina umana,a fost visul meu din copilarie.As vrea sa dau din nou anul acesta,la UMF Tg Mures si la Facultatea de Medicina din Arad.Probabil veti considera ca UMF Bucuresti sau UMF Cluj sunt optiuni mai bune dar eu imi evaluez realist sansele si nu sunt experta in chimie.Stiu oarecum cu ce se mananca dar nu ma pot compara cu cineva care a facut pregatire sau stie foarte bine chimie din liceu si implicit se descurca excelent la testele propuse de aceste facultati si nu as avea oricum timp sa ma apuc serios de chimie pentru ca si ritmul de la medicina veterinara e infernal(apropo pentru cei cu adevarat pasionati,care vin aici nu ca o a doua optiune,ci din dorinta de a urma o cariera nobila,dar pe care eu nu consider ca as putea sa o duc pana la capat).As vrea daca se poate sa-mi spuneti care e treaba cu admiterele la aceste facultati,mai precis daca eu dat fiind ca am facut un an la buget,la medicina veterinara,aici fac un an la taxa sau am dreptul sa intru tot la buget,mai multe detalii despre facultatea de medicina din Arad si mai exact parerea voastra despre aceasta situatie si voi cum ati gestiona-o.Va multumesc anticipat!

#2
Angel_Of_Night01

Angel_Of_Night01

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 39
  • Înscris: 18.08.2008
Din cate stiu va trebui sa faci un an la taxa la urmatoarea facultate :)

#3
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 DianaElena05, on 12 mai 2013 - 09:55, said:

Am zis ca merg pe veterinara,ca de,tot medicina este.
O fi dar nu e !

 DianaElena05, on 12 mai 2013 - 09:55, said:

daca eu dat fiind ca am facut un an la buget,la medicina veterinara,aici fac un an la taxa sau am dreptul sa intru tot la buget
Mai faci la buget cat are noua facultate minus cat ai fost deja subventionata (1 an). Cu alte cuvinte 5 la buget si 1 la taxa.

Edited by neagu_laurentiu, 12 May 2013 - 10:09.


#4
DianaElena05

DianaElena05

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.05.2013

 Angel_Of_Night01, on 12 mai 2013 - 10:05, said:

Din cate stiu va trebui sa faci un an la taxa la urmatoarea facultate Posted Image

Multumesc pentru raspuns :) Stii cumva daca pot sa aleg anul pe care il fac la taxa?Sau intru din prima la taxa?Pentru ca daca as putea sa aleg ce an fac,mi-ar conveni mai mult sa optez pentru un an terminal(financiar vorbind).

 neagu_laurentiu, on 12 mai 2013 - 10:08, said:

O fi dar nu e !

Mai faci la buget cat are noua facultate minus cat ai fost deja subventionata (1 an). Cu alte cuvinte 5 la buget si 1 la taxa.

Stiu ca nu este,am realizat asta,ma descurc bine si aici,nu ar fi asa o problema sa continui tot cu medicina veterinara,idee e ca mi-as dori sa-mi indeplinesc visul si sa devin medic uman.Multumesc pentru raspuns :)

#5
Abkhaz

Abkhaz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,745
  • Înscris: 19.03.2013
Nu stiu de admitere

dar odata intrata, daca te duce capul

precis te descurci

#6
perseu77

perseu77

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 228
  • Înscris: 16.07.2010
veterinara nu iti ofera nimic dupa, daca nu esti copilu vreunui medic de circumscriptie sau al unui bastan, fost inginer cu pile de pe vremea tovarasului, e cam nasol de tine. Dupa facultate in cazuri fericite ajungi sa lucrezi 10-12 h in ferma cu talpa societatii si toti mizerabilii si golanii sau la vreo circumcriptie unde o sa ai ca si crescatori de animale niste babe si mosnegi cu hernie,  de 65 de ani.  Fugi cat mai ai timp de veterinara, da-o dreaq. Nu e mult sa pierzi un an, decat sa iti irosesti toata viata traind in mizerie.  Gandeste te ca munca ta in primul rand nu e apreciata si la oamenii (de multe ori suboameni) cu care o sa lucrezi. Sunt si cazuri fericite in care ai un cabinet veterinar intr-un oras is vin oameni finuti dar cazurile astea sunt extrem de rare, majoritatea celor care au terminat la veterinara isi plang in pumni sau se reorienteaza in alte domenii ( pompieri, ambulanta, ASE). Fa o fac de medicina sau o scoala de asistenti, oricum ultima iti ofera mai m,ulte satisfactii si avantaje si e mai nobila decat aceea unde esti tu si probabil stii si tu, ai vazut acum in anul I ce pilosi si dobitoci trec la examenele de anatomie si histo.

Edited by perseu77, 12 May 2013 - 10:18.


#7
DianaElena05

DianaElena05

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.05.2013

 Abkhaz, on 12 mai 2013 - 10:14, said:

Nu stiu de admitere

dar odata intrata, daca te duce capul

precis te descurci

Multumesc,mi-as dori ca de data asta sa ma vad intrata la medicina. :)

#8
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 DianaElena05, on 12 mai 2013 - 09:55, said:

nu sunt experta in chimie
La Iasi alegi intre Biologie si Chimie.

#9
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Fa cumva si fugi "mancand pamantul" de medicina veterinara. In aceasta profesie, daca nu dispui de la bun inceput de un munte de bani  ca sa-ti deschizi un cabinet particular, esti pierduta. Daca ai muuulte relatii si noroc poate prinzi un post de medic "oficial" la controlul alimentelor, unde esti angajata obligatoriu cu contract de munca pe perioada determinata si muncesti de-ti sar capacele pentru un salariu net de 1039 lei (atata castiga sotia mea dupa 17 ani de vechime in domeniu!), si totodata stai tot timpul cu frica in san ca in orice moment contractul ala cu durata determinata se poate sfarsi. Din banii pe care va trebui sa-i aduci la buget prin activitatea ta (in cazul in care nu stiai, la controlul alimentelor esti partial pe autofinantare) se vor plati salariile tuturor nemernicilor, trantorilor si parasutatilor politici incompetenti care stau claie peste gramada in DSV-urile judetene si care -culmea!- dupa ce ca traiesc pe spinarea ta, au salarii de cel putin 4 ori mai mari decat salariul tau, sunt functionari publici, deci e greu sa fie dati afara si mai vin si de cel putin 2 ori pe saptamana sa-ti controleze activitatea, facandu-te sa te simti ca un infractor la care trebuie sa-i stea jandarmul cu pusca in spate
Du-te la medicina umana si nu privi inapoi!
Succes!

Edited by flomelomanul, 12 May 2013 - 10:25.


#10
DianaElena05

DianaElena05

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.05.2013

 perseu77, on 12 mai 2013 - 10:17, said:

veterinara nu iti ofera nimic dupa, daca nu esti copilu vreunui medic de circumscriptie sau al unui bastan, fost inginer cu pile de pe vremea tovarasului, e cam nasole de tine. Dupa facultate in cazuri fericite ajungi sa lucrezi 10-12 h in ferma cu talpa societatii si toti mizerabilii si golanii sau la vreo circumcriptie unde o sa ai ca si crescatori de animale niste babe si mosnegi cu hernie de 65 de ani.  Fugi cat mai ai timp de veterinara, da-o dreaq. Nu e mult sa pierzi un an, decat sa iti irosesti toata viata traind in mizerie.  Gandeste te ca munca ta in primul rand nu e apreciata si oamenii de multe ori suboameni cu care o sa lucrezi. Sunt si cazuri fericite in care ai un cabinet veterinar intr-un oras is vin oameni finuti dar cazurile astea sunt extrem de rare, majoritatea celor care au terminat la veterinara isi plang in pumni sau se reorienteaza in alte domenii ( pompieri, ambulanta, ASE). Fa o fac de medicina sau o scoala de asistenti, oricum ultima iti ofera mai m,ulte satisfactii si avantaje si e mai nobila decat aceea unde esti tu si probabil stii si tu, ai vazut acum in anul I ce pilosi si dobitoci trec la examenele de anatomie si histo.

Stiu care e situatia,am fost si la niste abatoare si la o herghelie,sincer stiam ca e foarte mult de munca dar conditiile nu cred ca imi sunt prielnice,si nu prea as vrea sa continui cu veterinara.Asta este,daca nu reusesc nici in vara asta,inseamna ca poate nu e de mine.Si da stiu ca ai nevoie de pile,dupa ce termini,iar eu chiar nu cunosc pe nimeni in acest domeniu,deci cam aiurea de mine.Oricum multumesc pentru sfaturi :)

 neagu_laurentiu, on 12 mai 2013 - 10:17, said:

La Iasi alegi intre Biologie si Chimie.

Stiu,am dat admitere acolo anul trecut,dupa cum am mentionat anterior.Problema este ca nu ma mai tenteaza UMF Iasi dupa cate s-au intamplat,si nu ma refer doar la faptul ca eu am picat.Vin de la profil chimie-biologie din liceu si toti colegii mei care au dat la medicina(3/4 din clasa) regreta ca au dat la Iasi si vor sa se transfere,iar cei de la care au ajuns la Cluj au numai cuvinte de lauda.Si tind sa-i cred pe toti pentru ca am avut colegi deosebiti,care chiar au muncit si muncesc in continuare.

 flomelomanul, on 12 mai 2013 - 10:20, said:

Fa cumva si fugi "mancand pamantul" de medicina veterinara. In aceasta profesie, daca nu dispui de la bun inceput de un munte de bani  ca sa-ti deschizi un cabinet particular, esti pierduta. Daca ai muuulte relatii si noroc poate prinzi un post de medic "oficial" la controlul alimentelor, unde esti angajata obligatoriu cu contract de munca pe perioada determinata si muncesti de-ti sar capacele pentru un salariu net de 1039 lei (atata castiga sotia mea dupa 17 ani de vechime in domeniu!), si totodata stai tot timpul cu frica in san ca in orice moment contractul ala cu durata determinata se poate sfarsi.
Du-te la medicina umana si nu privi inapoi!
Succes!

Mi-a spus si proful meu de anatomie lp din primul semestru ca dupa '89 s-a cam ales praful de ceea ce inseamna a fi medic veterinar,si ca nu prea avem sanse in acest domeniu.Si la chestia cu controlul alimentelor,cei din cadrul facultatii CEPA au monopolizat terenul,nici macar acolo nu mai aspir.Va multumesc pentru raspuns!

#11
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011
Am omis sa spun ca acel salariu "indecent de mare" de 1039 lei net este pentru medic veterinar gradul II, cu 17 ani vechime in munca (asadar include si un spor de vechime de 20%) si mai include in el si un spor "pentru conditii grele" de 30 %.
Asadar, sa recapitulam : salariu de incadrare+ spor vechime 20%+ spor conditii 30 % - impozit si toate contributiile sociale = 1039 lei.
Mi-ar placea ca toti cei care aspira la o cariera in domeniu sa apuce sa citeasca mesajul asta.

#12
DianaElena05

DianaElena05

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.05.2013

 flomelomanul, on 12 mai 2013 - 10:34, said:

Am omis sa spun ca acel salariu "indecent de mare" de 1039 lei net este pentru medic veterinar gradul II, cu 17 ani vechime in munca (asadar include si un spor de vechime de 20%) si mai include in el si un spor "pentru conditii grele" de 30 %.
Asadar, sa recapitulam : salariu de incadrare+ spor vechime 20%+ spor conditii 30 % - impozit si toate contributiile sociale = 1039 lei.
Mi-ar placea ca toti cei care aspira la o cariera in domeniu sa apuce sa citeasca mesajul asta.

Sunt constienta ca si in cadrul sistemului sanitar sunt tot felul de piedici,mafie si alte astfel de "stimulente",dar aveti dreptate cu ceea ce ati scris mai sus.Pentru medicii veterinari ar fi cel mai bine sa ramana in invatamant sau sa aiba propria circumscriptie/cabinet.Nici macar atunci nu e garantata reusita.

#13
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,570
  • Înscris: 30.07.2003

 flomelomanul, on 12 mai 2013 - 10:34, said:

1039 lei net
Depinde unde lucrezi ! Nu-i batut in cuie la privat.

#14
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010
si tu ce vrei defapt sa spui? ne intrebi pe noi, niste necunoscuti pe un forum, ce cariera sa urmezi tu in viata? Posted Image

PS: cum poti sa spui ca medicina umana a fost visul tau din copilarie, dar n-ai luptat pentru el cand ai invatat pentru facultate? Eu nu cred ca medicina umana e visul tau...

Edited by alexandru_1988, 12 May 2013 - 11:10.


#15
flomelomanul

flomelomanul

    Opera lover

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,718
  • Înscris: 12.07.2011

 neagu_laurentiu, on 12 mai 2013 - 10:40, said:

Depinde unde lucrezi ! Nu-i batut in cuie la privat.
Daca ai fi citit cu atentie tot ce-am scris in acest subiect ai fi vazut ca ma refer la medic veterinar "oficial" angajat in cadrul DSVSA (la compartimentul de igiena alimentara) cu contract de munca pe durata determinata.
Iar la privat, ce sa spun, mai ales zona unde locuim noi "colcaie" de oferte in domeniu. Ar fi cazul sa nu mai "fetisizam" atata domeniul asta privat, ca-i vai si-amar de capul lui.

 DianaElena05, on 12 mai 2013 - 10:39, said:

Sunt constienta ca si in cadrul sistemului sanitar sunt tot felul de piedici,mafie si alte astfel de "stimulente",dar aveti dreptate cu ceea ce ati scris mai sus.Pentru medicii veterinari ar fi cel mai bine sa ramana in invatamant sau sa aiba propria circumscriptie/cabinet.Nici macar atunci nu e garantata reusita.
Sa-ti spun cum sta treaba si cu invatamantul : ca medic veterinar, daca n-ai pile imense ca sa ramai vreun bagator de seama pe la facultate, cu perspective de avansare, in invatamantul liceal poti sa predai numai discipline de specialitate la licee cu profil agrozootehnic. Nici macar chimie sau biologie in invatamantul gimnazial nu poti sa predai (desi sunt discipline studiate intensiv in facultate), doar ca "necalificat". Sotia mea a facut degeaba modulul psihopedagogic post-universitar, ca n-are ce sa faca cu diploma.

#16
DianaElena05

DianaElena05

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 12.05.2013

 flomelomanul, on 12 mai 2013 - 11:13, said:

Daca ai fi citit cu atentie tot ce-am scris in acest subiect ai fi vazut ca ma refer la medic veterinar "oficial" angajat in cadrul DSVSA (la compartimentul de igiena alimentara) cu contract de munca pe durata determinata.
Iar la privat, ce sa spun, mai ales zona unde locuim noi "colcaie" de oferte in domeniu. Ar fi cazul sa nu mai "fetisizam" atata domeniul asta privat, ca-i vai si-amar de capul lui.


Sa-ti spun cum sta treaba si cu invatamantul : ca medic veterinar, daca n-ai pile imense ca sa ramai vreun bagator de seama pe la facultate, cu perspective de avansare, in invatamantul liceal poti sa predai numai discipline de specialitate la licee cu profil agrozootehnic. Nici macar chimie sau biologie in invatamantul gimnazial nu poti sa predai (desi sunt discipline studiate intensiv in facultate), doar ca "necalificat". Sotia mea a facut degeaba modulul psihopedagogic post-universitar, ca n-are ce sa faca cu diploma.

Si eu fac modulul psihopedagogic,sa inteleg ca degeaba.Ok,inseamna ca trebuie sa ma reprofilez neaparat.Multumesc pentru pareri.

 alexandru_1988, on 12 mai 2013 - 11:05, said:

si tu ce vrei defapt sa spui? ne intrebi pe noi, niste necunoscuti pe un forum, ce cariera sa urmezi tu in viata? Posted Image

PS: cum poti sa spui ca medicina umana a fost visul tau din copilarie, dar n-ai luptat pentru el cand ai invatat pentru facultate? Eu nu cred ca medicina umana e visul tau...

Nu vreau sa va spun nimic,am cerut o parere,nu inseamna ca iau "de bun" tot ce se scrie,ma interesez de toate optiunile si analizez toate informatiile primite.Consider ca daca intreb in stanga si in dreapta adun mai multe informatii si ma documentez mai bine.
PS: Nu stiu daca esti in masura sa ma judeci ca nu am luptat pentru visul meu si tot ceea ce am intrebat a fost pentru a ma informa si a afla si parerea altora care poate stiu mai bine cum e situatia mea din proprie experienta sau din experienta celor apropiati.Eu consider ca lupt in continuare pentru ceea ce vreau sa obtin si ca asa a fost sa fie ca nu am intrat unde mi-am dorit din prima.
Oricum iti multumesc.

#17
alexandru_1988

alexandru_1988

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 728
  • Înscris: 12.01.2010

 DianaElena05, on 12 mai 2013 - 11:26, said:

Nu vreau sa va spun nimic,am cerut o parere,nu inseamna ca iau "de bun" tot ce se scrie,ma interesez de toate optiunile si analizez toate informatiile primite.Consider ca daca intreb in stanga si in dreapta adun mai multe informatii si ma documentez mai bine.
PS: Nu stiu daca esti in masura sa ma judeci ca nu am luptat pentru visul meu si tot ceea ce am intrebat a fost pentru a ma informa si a afla si parerea altora care poate stiu mai bine cum e situatia mea din proprie experienta sau din experienta celor apropiati.Eu consider ca lupt in continuare pentru ceea ce vreau sa obtin si ca asa a fost sa fie ca nu am intrat unde mi-am dorit din prima.
Oricum iti multumesc.
Draga mea, eu nu te judec, si chiar daca te-as judeca n-ar trebui sa conteze pentru tine, pentru ca sunt un necunoscut.
Eu doar ti-am spus parerea si cum gandesc eu. Daca am un vis eu incerc sa-l fac real, indiferent cat de greu este. Ia-o cum vrei, dar cu nehotararea si cu lipsa de ambitie sa sti ca lucrurile se intampla foarte greu.

Eu iti urez succes.

#18
popascu

popascu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,775
  • Înscris: 22.04.2008
La veterinari e mai gru pt ca animalele nu vorbesc deci nu pot spune ce boala au si nici se simptome

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate