Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

Ce intelege lumea prin termenul ,,psihiatru" ?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
44 răspunsuri în acest subiect

#37
Oneiros

Oneiros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.011
  • Înscris: 04.01.2013

 roua, on 24 iunie 2013 - 01:16, said:

@Oneiros

Tu nu mai vezi padurea de copaci. Esti mult prea centrat pe ceea ce ai de spus, astfel nu mai vezi ce iti spune celalalt. Pentru ca nu mai e loc. Unde am scris eu ca neurofiziologia si-a epuizat cunoasterea? Ceea ce scriu eu nu e totuna cu ceea ce deduci tu. Mai iesi din papucii tai, se restrange cercul.

Sa sugerezi ca un medic e un ticalos, care pe langa ca e lipsit de scrupule mai e lipsit si de cunoastere, e complet nesabuit. In fine, cata vreme nu se escaladeaza pe aici, esti liber sa-ti sustii opiniile. Mai usurel, deci, cu fatatul, nu esti in ograda proprie.


Ceea ce ai exprimat se potriveste de minune cu avatarul pe care ti l-ai ales. Te inteleg perfect ca simti nevoia sa aperi un sistem care pana la urma te hraneste si iti ofera totul, de la statut social, la mijloace existentiale. Cand ma refer la sistem, mă refer la psihiatrie, nu la psihoterapie. Imi mentin părerea că nu se cunosc exact modurile de acțiune ale drogurilor psihiatrice, că ele nu vindecă, și că în timp afectează global sistemul nervos (atât central cât și periferic).
Orice infractor profesionist este respectat in cercul (clanul) său. Dumnezeul clanului, e clanul însuși.

Editat de Oneiros, 24 iunie 2013 - 04:42.


#38
Oneiros

Oneiros

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.011
  • Înscris: 04.01.2013

 albnegru55, on 21 iunie 2013 - 00:34, said:

Psihologia la facultate se face 3 ani, in timp ce psihiatria peste 5 ani (invatat la greu tata ... nu joaca).

Si eu am o diploma de medic, iar un coleg mi-a zis, tu ști de ce m-am dus eu să fac medicina? Ca să mă fac psihiatru, dar de medicina habar nu mai am, am uitat tot (era vb de o discutie, cum dispare subit bronsita asmatiforma la  adolescenti in preajma varstei de 15 ani, dar poate fi înlocuita de alte manifestari psihosomatice, datorita excesului de catecolamine care apare la pubertate, ei bine, el habar nu avea de asta).

Psihologul e una, psihoterapeutul e un psiholog cu o postspecializare  care poate dura chiar si 10 ani (dar in esenta ea va dura intreaga viata). Psihologul nu te trateaza, te testeaza, psihoterapeutul te trateaza, iar ca sa devii psihoterapeut, e nevoie de vreo 10  ani, cum am mai spus (in cazul multiplelor formari in diverse metode psihoterapeutice, pentru ca nu tine sa fi  doar analist tranzactional, de exemplu).

De ce e nevoie de asa de multi ani ca sa devii psihoterapeut? In primul rand ca trebuie sa detii tu insuti o experienta de viata (una reusita, nu ratata), in al doilea rand ca dureaza vreo 3 ani formarea intr-o singura forma de psihoterapie, dar se pot face si in paralel, daca ai banii necesari. Un psiholog investeste bani de un apartament de 4 camere ca sa devina psihoterapeut, normal ca n-o sa vina aici pe forum sa va ofere voua vreo informatie moca. Plus ca nici nu are vreun efect "terapia online", eu v-am oferit-o intr-o masura foarte mica, si chiar si pe aceea ati respins-o. Pentru ca nu asa se procedeaza, sa dai mura in gura unui  inconstient locul de unde sare iepurele. Trebuie sa-l faci sa deduca singur, prin intrebari inteligente. Pentru ca orice suferind psihic, emotional este un copil cu varsta de maxim 8 ani. Nu-i poti spune crudul adevar in fata, cu atat mai putin sa-i explici chestii tehnnice, din primele sedinte. Dar intr-un an (un an de psihoterapie costa asa la 2500 euro in Romania, cu terapeuti care stiu meserie), omul e cat de cat lamurit si va avea o schema logica pe baza careia isi va putea lamuri pe mai departe viata personala incat sa nu intre cu capul in gard.

ps. si fiti linistiti, ca n-am de gand sa continui, doar postasem niste idei si atat. Cand am intrat eu pe aici prima oara, moderatorii atei recomandau ceai de sunatoare, biorezonanta si alte remedii naturale de la "bunul dummnezeu". Se delira la greu. Delirati si pe  mai departe la fel. Asa nu veti deranja nici o curva din sistem, lihnita dupa bani, dimpotriva, le veti canta in struna. Ca ele va vor pacienti pe viata.

Editat de Oneiros, 24 iunie 2013 - 14:43.


#39
holograma999

holograma999

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 353
  • Înscris: 16.02.2013

 Oneiros, on 24 iunie 2013 - 14:25, said:

Si eu am o diploma de medic, iar un coleg mi-a zis, tu ști de ce m-am dus eu să fac medicina? Ca să mă fac psihiatru, dar de medicina habar nu mai am, am uitat tot (era vb de o discutie, cum dispare subit bronsita asmatiforma la  adolescenti in preajma varstei de 15 ani, dar poate fi înlocuita de alte manifestari psihosomatice, datorita excesului de catecolamine care apare la pubertate, ei bine, el habar nu avea de asta).

Psihologul e una, psihoterapeutul e un psiholog cu o postspecializare  care poate dura chiar si 10 ani (dar in esenta ea va dura intreaga viata). Psihologul nu te trateaza, te testeaza, psihoterapeutul te trateaza, iar ca sa devii psihoterapeut, e nevoie de vreo 10  ani, cum am mai spus (in cazul multiplelor formari in diverse metode psihoterapeutice, pentru ca nu tine sa fi  doar analist tranzactional, de exemplu).

De ce e nevoie de asa de multi ani ca sa devii psihoterapeut? In primul rand ca trebuie sa detii tu insuti o experienta de viata (una reusita, nu ratata), in al doilea rand ca dureaza vreo 3 ani formarea intr-o singura forma de psihoterapie, dar se pot face si in paralel, daca ai banii necesari. Un psiholog investeste bani de un apartament de 4 camere ca sa devina psihoterapeut, normal ca n-o sa vina aici pe forum sa va ofere voua vreo informatie moca. Plus ca nici nu are vreun efect "terapia online", eu v-am oferit-o intr-o masura foarte mica, si chiar si pe aceea ati respins-o. Pentru ca nu asa se procedeaza, sa dai mura in gura unui  inconstient locul de unde sare iepurele. Trebuie sa-l faci sa deduca singur, prin intrebari inteligente. Pentru ca orice suferind psihic, emotional este un copil cu varsta de maxim 8 ani. Nu-i poti spune crudul adevar in fata, cu atat mai putin sa-i explici chestii tehnnice, din primele sedinte. Dar intr-un an (un an de psihoterapie costa asa la 2500 euro in Romania, cu terapeuti care stiu meserie), omul e cat de cat lamurit si va avea o schema logica pe baza careia isi va putea lamuri pe mai departe viata personala incat sa nu intre cu capul in gard.

ps. si fiti linistiti, ca n-am de gand sa continui, doar postasem niste idei si atat. Cand am intrat eu pe aici prima oara, moderatorii atei recomandau ceai de sunatoare, biorezonanta si alte remedii naturale de la "bunul dummnezeu". Se delira la greu. Delirati si pe  mai departe la fel. Asa nu veti deranja nici o curva din sistem, lihnita dupa bani, dimpotriva, le veti canta in struna. Ca ele va vor pacienti pe viata.
Am vb si eu cu un medic psihiatru si i-am zis ca sunt impresionat de ceea ce se spune in analiza tranzactionala!Omul  habar nu avea de ce vorbeam,era ceva la fel de exotic pt dansul precum e pentru mine orice nu am aflat vreodata.Zau ca nu mai stiu ce sa cred si sa inteleg!Sunt bulversat si stupefiat!Poate ca asa trebuie sa fie!Si eu nu inteleg inca asta!

Editat de holograma999, 30 iulie 2013 - 20:12.


#40
alucin

alucin

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 119
  • Înscris: 03.07.2013
Definitie proprie :
Un om ingust la minte, care imediat ce ii spui ca iti place sa traiesti singur si retras de lume , te catalogheaza schizofrenic, pentru ca asa a invatat in tiparele lui de la facultate.

#41
burlan

burlan

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 490
  • Înscris: 07.06.2006

 Dumitru56, on 21 mai 2013 - 11:42, said:

Psihiatrul este un personaj, care nu face altceva , decat sa fie un bun distribuitor de medicamente...El este invatat ,sa cunoasca simptomele unor boli doar la nivel vizual...El, psihiatrul HABAR NU ARE,..de celulele din care e compus creierul uman..si cu atat mai putin de reactiile chimice care au loc in ele..Scopul lui , astazi in epoca moderna este de a distruge pe caile medicatiei alopate orice legatura ,,irationala,, care iese din cotidian..Agitatii...care vin  la internare sunt luati pe sus..si dusi de niste haidamaci , in niste cutii medievale si leati cu cearceafuri  .unde li se administreaza intravenos , asa numitul ser haloperidol pt ,,linistire,,sau blegomazin....unde bietul pacient bolnav fara sa vrea ..doooarme dus...Cu un singur scop..Nu pt. a se vindeca...Nuu..Ci pt. a nu deranja personalul..de la acest serviciu..Un schizofren ..are 3 tablouri clinice....1-Este bolnav din nascare...din codul lui genetic....2- A fost si este un masturbat cronic, facandu-si boala cu mana lui...3-..Este posedat de demoni...asa cum scrie in Marcu 5 ,1-20..Mai trebuie precizat ca Psihiatria   NU recunoaste stiintific in tratatele lor ,,posedarea de demoni,,..Cazurile de epilepsie...nu face subiectul de fata..Psihiatria ..pe timpuri , a fost o arma pt..politicieni..pt asanarea celor care nu jucau cum cantau...ei..cei de la guvernare...Astazi este refugiul .a multor politicieni , care sunt prinsi ca au facut nereguli..si trec pe aici pt..diagnosticare...cu dare muulta de mana...Parafa unui dr de Psihiatrie ,pusa pe un document este Litera de Lege..In rest Psihiatria asa cum am mai spus...NU ESTE O STIINTA...ci doar vanzatori de medicamente..Atat..Psihiatria are pe constiinta..multi ,,bonavi,,care sunt trecuti la gr.III..de pensionare ..si care sunt buni de munca pt . ca au cotizat la Dr.de Psihiatrie cu euroi..PSIHIATRIA ar trebui scoasa in afara Legii.pt grave abateri de la deontologia lui Hipocrate..Cazurle de Psihiatrie ar trebui tratate ..de un Doctor de Medicina Generala..si cele grave acasa... Va doresc sa NU ajungeti vreodata pe mana acestor CALAi...TOTI SUNT LA FEL...

bravo man un camion de bere de l;a baiatu'

 roua, on 23 iunie 2013 - 18:05, said:

@Oneiros

Oamenii astia sunt pregatiti sase ani, fac neurofiziologie de la sar capacele. De fapt, si eu am facut un an de zile si eu nu sunt medic. Realizezi ca medicamentele acestea sunt utile si necesare daca sunt administrate pe o perioada de timp si dozate corect, dar mai ales daca sunt administrate conform diagnosticului corect stabilit. Doar nu sunt niste aberatii cap-coada. Sunt cercetari in domeniu. Este foarte periculos daca discutam doar extremele.

Sunt de acord cu tine intr-o privinta, fara psihoterapie nu se poate, pentru ca multe dintre bolile clasificate ca sa ne fie mai usor sa etichetam, sunt boli dezvoltate pe parcursul vietii in functie de traiectoria persoanei respective, si daca nu exista o recadrare, o punere sub lupa, o recunoastere a ceea ce a existat si preseaza puternic psihicul, nu poate exista vindecare. Dar sunt cazuri in care fara medicatie nu se poate, un timp anume. Iar in cazul psihozelor nici nu mai discutam.

Da, e adevarat, e o intreaga industrie farmaceutica care "urla" dupa bani. Aici intervine onestitatea si probitatea morala. Ca si in cazul afectiunilor de alta natura, se gasesc si oameni carora nu le pasa.

Pe de alta parte stii cum e, mai depinde si de momentul in care se actioneaza, la noi este o imensa stigma si din cauza aceasta o retragere absolut nefericita pentru ca ea survine adesea cand s-ar mai putea face cate ceva. Cazul Madalinei Manole e unul evocator.

gandesti gresit.in facultatea de medicina stagiul de psihiatrie e maxim cateva luni.
Iar eu de exemplu daca vreau sa ma sinucid cu ce deranjeaza pe jnuj stiu ce gigel?sunt liber sa dispun de corpul meu cum vreau.
psihiatrii sunt imorali majoritatea ,am spus in alta parte de prof ala marinescu.

#42
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.915
  • Înscris: 17.08.2013

 AlexEn, on 12 octombrie 2013 - 12:59, said:

Iti dai singur like-uri? In mod sigur nu se va prinde nimeni ca esti clona lui alucin (sarcasm)

Cred ca toti psihiatrii sunt clone! ca si dozatoarele de apă chioară!

Dar oare psihologii ce sunt?

Freud - obsedat sexual, morfinoman, sinucigas (cand a fost cazul, la final)
Anna Freud - frumoasa ca ciuma bubonica, ramanand nemaritata (din acest motiv), a avut vreme sa descopere mecanismele inconstiente de aparare (la care incepuse ta-su sa lucreze), pe urma a zis, astea sunt, din ele nu puteți ieși
Karl Gustav Jung - a inceput ca psiholog, si a sfarsit ca demonolog (a zis ca a ajuns sa vorbeasca de demonii, astazi confratii l-ar considera schizofren, eu ma abtin, ce nu e dovedit cert, nu trebuie negat)
Viktor Frankl  (logoterapia) - isi incuraja confratii din lagarele naziste cu motivatii irationale, bazate pe stoicism, de genul "rahaturi au loc mereu, mare lucru, pot să suport!" (oare dacă-i zdrobeau ouăle cu un ciocan, mai gândea la fel? din păcate n-am apucat să aflăm, profețiile lui s-au implinit, cum ca nazismul va fi invins, dar el nu stia atunci ca nazismul e in sangele oamenilor si iar va aparea, lucru spus de stramosul lui, Isus Cristos, si confirmat de Eric Berne, cand a scris capitolul "micul nazist", in cartea, Ce spui după bună ziua?
Fritz Reimann (seful catedrei de psihanaliza din Munich) -  era si astrolog, ca ala cu catrenele, de i-a murit tot familionul de ciuma numai el a scapat viu si sanatos (am un lapsus, imi scapa acum numele lui), era francez in orice caz, mare profet.
Eric Berne (un futălău de mare clasă) -  a descoperit analiza tranzactionala si a crapat de infarct imediat dupa al treilea divort. Si-a scris cu mare diplomatie cartile, si si-a cumparat din vanzarea lor, o masina sport si cateva vile.
Din analiza tranzactionala a lui Berne, a luat nastere Coachingul (adica darea puterii in mana diavolului, eficientizarea muncii sclavilor in corporatii - vino la noi, ca poate iti satisfacem nevoile - la Sfantul Asteapta - boul flamand, merge dupa carul cu fân - Ana Pauker, prima "coachistă" din lume, si fondatoare a comunismului din Romania cu ajutorul multor cozi de topor romanesti).

Singurul lucru care e adevarat din psihologie e criminologia (Criminal Psychology), restul e dresura, in baza comportamentelor conditionate constatate la sobolan. In general psihologii si psihoterapeutii sunt atei inversunati sau in cel mai bun caz stoici (rahaturi au loc, mare lucru, daca se inmultesc ma sinucid, cazul sotiei lui Crin Antonescu, psiholog si ea, ce a facut Freud, a facut si ea, zdup jos de la etaj, sotul era ocupat cu binele natiunii, nu avea vreme s-o mai iubeasca si pe ea).

Cam toti cei ce s-au dus pe la psihoterapie, au ramas dependenti de....psihoterapie (cu anii). Pentru ca asa cum am spus, singurul lucru adevarat din psihologie, este criminologia, restul numai minciuni (psihanaliza a deviat intr-un delir mai ceva ca astrologia). Viata psihoterapeutilor este ca si a lui Berne, plina de divorturi, copiii din flori, si sunt prinsi in acest sistem, care le aduce bani si-i ajuta sa-si plateasca pensiile alimentare. Insa, nu contest, au pus mana pe intelepciune, pe corectarea firii, insa, e de fațadă totul. Real ei se hranesc din banii pe care-i fac, autosuficienta, aroganta, sunt exact ca si preotii ortodocsi, numai ca preotii nu au pus mana pe intelepciune si s-au facut de tot rahatul, pe cand astia, terapistii, suns sireti, ca serpii.

Si ce e mai interesant e ca ei desi ACUM, propovaduiesc iubirea, si mai ales iubirea neconditionata, peste cateva decenii (cand vor pica resursele), o sa-i vedeti tot pe ei, predicand eutanasia si eugenia (neonazismul, sau ca sa zic asa, nazismul intelept, practicat si de albine, cand isi dau trantorii afara). Si da, sunt eretici, functioneaza dupa o inteligenta colectiva (aia a lui Nietzsche, care a murit nebun ca si Eminescu), impersonala, inteligenta clanului, stolului, de aceea ca si albinele, nu-si recunosc Matca si cauta sa plece in Cosmos (caută s-o roiască). Sunt pe aceeași undă cu savantul contorsionat, Steven Hawkins, ala de au vrut femeile lui (da, a fost si el insurat de vreo 3 ori) sa-l asasineze cu perina peste figură (pentru ca na, femeia si ea prin instinctul ei de cuibarit, trage unde sunt banii, faima si cuibul mai luxos, dar real cine poate iubi o așchimodie, fiel el si savant nobelizat?).

Așa că, încet, încet, înțelepții acestui veac, își vor strange șatra (chimică sau non chimică), și vor pleca cu oalele în spinare de unde au venit. Cum răsar ciupercile după ploaie, și dispar în neant, așa dispare și "înțeleptul" ("Cap de vită, cap de geniu, tot o hârcă scofâlcită" - Mihai Eminescu).

Mergeti la psihoterapie, totusi! (Îl veți vedea pe Satana preschimbat în inger de lumină, tot acolo veți sfârși, numai că pe o cale ocolită)

Editat de the_engineer, 12 octombrie 2013 - 17:56.


#43
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.915
  • Înscris: 17.08.2013
În România, bărbații sunt preoți  (real retardați mintal), imagini șocante pe link-ul de mai jos

http://parohiaortodo...biu-12-03-2012/

(la ce foloseste rugaciunea daca nu aplici regula de baza, a tine seama de ceilalti de toti, asa cum tii seama si de tine? fac preoții așa ceva? nici vorbă)

Martin Luther King a spus ce e ortodoxia si catolicismul, si asta l-a costat viata, ca si pe Stauffenberg când a pus bomba sub curul tuturor!

....iar femeile, psihiatri și psihoterapeuți, dar femeia nu are inteligență spirituală (slujește la doi stăpâni), și pot argumenta asta

Femeia nu are inteligentă spirituală, ea doar pare că detine asa ceva, dar nu e decât o simplă înlocuire a cruzimii cu empatia si a egoismului cu altruismul prin functia instinctului matern, asadar nimic care sa tina de reflectie, inteligenta, ci doar de comportamente automate.
A se vedea exemple de femei "celebre" care au creat religii idolatre, ca Semiramis (sotia lui Nimrod), Ellen G. White profeta mincinoasa a adventistilor (care a dat cateva date despre reintoarecerea lui Cristos si sfarsitul lumii, toate false) sau creatoarea religiei New Age, Elena Blavatschi.
De aceea Dumnezeu a spus: nu se cade ca femeia să vorbească în Numele Meu în Biserică (dar bărbații s-au dovedit în final mai proști ca femeile).
Religia New Age este vechea religie a misterelor din Babilon a lui Semiramis sub o noua titulatura.
Simbolul sotiei lui Nimrod (primul rege babilonian) se poate observa in multe locuri, pe sigla studioului Columbia, in Statuia Libertatii din NY, in modul in care este expusă Maria, mama lui Isus, si proabil si in "curva de la drept" care tine cumpana si judeca dupa cum pui talerii in balanta.
Ishtar, zeita fertilitatii este sarbatorita in fiecare an, dar sarbatoarea a primit o noua denumire, Pastele, iar inrosirea ouălelor simbolizează adorarea fertilității prin sângele lui Isus (un fel de troglodire), iar sărbătoarea zeului Soare (Apollo la greci si romani, RA/Re la egipteni), aproximativ la data solstitiului de iarna, a primit o noua denumire, sarbatoarea nasterii lui Isus. Ea se tine atunci, din spaima ca soarele îi va părăsi pe oameni.
Ca dovadă că femeia nu are inteligenta spirituala, este si numarul mare de femei, chiar psihoterapeuti, care scriu cărti de astrologie, ghicit in cafea si reiki, care practica vrajitoria, horoscopismul sau apeleaza la asa ceva. Cauza este psihologica. Ele (curvele) vor să stie, oare cand imi gasesc si eu sponsorul...că vine menopauza?!

Tot ce spun / scriu, este verificabil prin google. Cine nu crede, să caute!

Fiecare pasăre, pe limba ei piere, și piere pentru că nu-și înțelege propriul ciripit!

Am scris aceste lucruri, pentru că-i cunosc personal, vin din sistem!

Editat de the_engineer, 12 octombrie 2013 - 18:32.


#44
the_engineer

the_engineer

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Mesaje: 1.915
  • Înscris: 17.08.2013
Psihiatrii și Apocalipsa

E un documentar serial pe National Geografic HD cu titlul ”Apocalipsa curând: te-ai pregătit?” și, în cadrul unui episod vizionat (acum vreo două săptămâni) apărea și un psihiatru din California, cum anume se pregătea el de Apocalipsa. Cum altfel decât ca un om de știință ateu. Toate măsurile lui era pur egoiste, își tortura familia (soția și fiica) în fel și chip. Tot ce făcea el se încadra la capitolul egoism feroce, specisism, familism (trăi-mi-ar familionul) și fără să știe, împlinea el însuși exact ceea ce este scris în cartea Apocalipsei că vor face nelegiuiții. Iată ce făcea "nebunul" a cărui profesie era vindecarea altor "nebuni": provizii de mâncare și antibiotice cu tonele. Cumpărase antibiotice de vreo 15 mii de dolari (care in 2-3 ani vor expira, ori Apocalipsa o să înceapă serios peste vreo 2-3 decenii), pentru că el, în viziunile lui (total diferite de profețiile lui Hristos, deși el oficial probabil era catolic) credea ca USA va fi lovită de o epidemie de gripă aviară (SAR). Așa că se gândea el că spitalele care vor colcăi de virusați ar fi ultimele locuri de scăpare și că mai bine se tratează el și familionul lui la domiciliu. Apoi, ca să nu fie învadat de alți virusați, își montase la vilă geamuri și terase anti glonț și arunca în ele cu soția ca descreierații, tot ce apucau în mână de prin curte, scaune, șezlonguri, bolovani și se bucurau ca niște copii că sticlăria antiglonț rezistă! Apoi spunea el, daca nici așa nu scapă de Apocalipsa, el și familionul vor pleca în ascuns într-o mașină blindată în nu știu ce peșteră din munți cu tot cu antibioticele alea de 15 mii de dolari (exact asta scrie în Apocalipsa, că bogații se vor refugia în peșterile munților).
Nevastă-sa (originară din Cambodgia, refugiată de pe vremea războiului kmerilor roșii) se plângea că a stat destul prin peșteri înainte să fugă din țara ei și că soțul doar îi redeschide vechi traume. Și fiica lui spunea că e nevrotic. Omul nu se deosebea cu nimic față de un "pocănit fanatic" care își sexează femeia zi și noapte ajungând să aibă în bătătură peste 10 copii și nevasta țintuită la pat din cauza varicelor produse de sarcinile fără de sfârșit, dar pocănitul spune că așa vrea Domnul, însă el este viclean, el de fapt e un animal ahtiat după plăcerea sexului fără "bășică" (care în opinia ortodocșilor noștrii e tot "labă"). Eh, și psihiatrul era convins de justețea măsurilor lui.

Eu nu am nici o îndoială, că psihiatrii / psihologii / psihoterapeuții (nu degeaba sunt majoritatea femei) lucrează cu duhul lui Anticrist și în final vor umbla cu POS-ul lipit pe frunte. (POS - casă fiscală de marcat electronică - conform cu profețiile din Apocalipsa).

Asta trebuia postat la topicul Psihoza mondială (poate fi mutat acolo), pentru că de așa ceva ține. Când o să pice resursele (curba demografică e ascendentă la 80 grade, curba sesurselor descendenta la 10-15 grade și se accentuează, petrolul va pica brusc, în câțiva ani), atunci să vezi deliruri, psihoze și depresii chiar și la cei care astăzi pozează în psihoterapeuți. Ei nici măcar nu-și cunosc bine propriul domeniu de activitate darămite stăpânul.

Anularea gandirii simbolice, sindromul Pollyanna, anularea opiniilor personale pe motivul că ar fi subiective (doar opiniile lor pot fi obiective, deși ei nu cunosc concret nici o știință exactă) sunt unele dintre strategiile dragilor de psihologi. Motto-urile lor sunt: nu putem ști nimic, iar de te vei încumeta "să știi" ceva, nu sunt decât propriile tale opinii subiective. Așa de mare este perversitatea la care au ajuns. Exact ca a preoților ortodocși, alți slujitori ai Mamonei.

Editat de the_engineer, 02 noiembrie 2013 - 17:45.


#45
Evolutionistul

Evolutionistul

    Junior Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 44
  • Înscris: 03.10.2013

 the_engineer, on 12 octombrie 2013 - 17:30, said:

Cred ca toti psihiatrii sunt clone! ca si dozatoarele de apă chioară!

Dar oare psihologii ce sunt?

Freud - obsedat sexual, morfinoman, sinucigas (cand a fost cazul, la final)
Anna Freud - frumoasa ca ciuma bubonica, ramanand nemaritata (din acest motiv), a avut vreme sa descopere mecanismele inconstiente de aparare (la care incepuse ta-su sa lucreze), pe urma a zis, astea sunt, din ele nu puteți ieși
Karl Gustav Jung - a inceput ca psiholog, si a sfarsit ca demonolog (a zis ca a ajuns sa vorbeasca de demonii, astazi confratii l-ar considera schizofren, eu ma abtin, ce nu e dovedit cert, nu trebuie negat)
Viktor Frankl  (logoterapia) - isi incuraja confratii din lagarele naziste cu motivatii irationale, bazate pe stoicism, de genul "rahaturi au loc mereu, mare lucru, pot să suport!" (oare dacă-i zdrobeau ouăle cu un ciocan, mai gândea la fel? din păcate n-am apucat să aflăm, profețiile lui s-au implinit, cum ca nazismul va fi invins, dar el nu stia atunci ca nazismul e in sangele oamenilor si iar va aparea, lucru spus de stramosul lui, Isus Cristos, si confirmat de Eric Berne, cand a scris capitolul "micul nazist", in cartea, Ce spui după bună ziua?
Fritz Reimann (seful catedrei de psihanaliza din Munich) -  era si astrolog, ca ala cu catrenele, de i-a murit tot familionul de ciuma numai el a scapat viu si sanatos (am un lapsus, imi scapa acum numele lui), era francez in orice caz, mare profet.
Eric Berne (un futălău de mare clasă) -  a descoperit analiza tranzactionala si a crapat de infarct imediat dupa al treilea divort. Si-a scris cu mare diplomatie cartile, si si-a cumparat din vanzarea lor, o masina sport si cateva vile.
Din analiza tranzactionala a lui Berne, a luat nastere Coachingul (adica darea puterii in mana diavolului, eficientizarea muncii sclavilor in corporatii - vino la noi, ca poate iti satisfacem nevoile - la Sfantul Asteapta - boul flamand, merge dupa carul cu fân - Ana Pauker, prima "coachistă" din lume, si fondatoare a comunismului din Romania cu ajutorul multor cozi de topor romanesti).

Singurul lucru care e adevarat din psihologie e criminologia (Criminal Psychology), restul e dresura, in baza comportamentelor conditionate constatate la sobolan. In general psihologii si psihoterapeutii sunt atei inversunati sau in cel mai bun caz stoici (rahaturi au loc, mare lucru, daca se inmultesc ma sinucid, cazul sotiei lui Crin Antonescu, psiholog si ea, ce a facut Freud, a facut si ea, zdup jos de la etaj, sotul era ocupat cu binele natiunii, nu avea vreme s-o mai iubeasca si pe ea).

Cam toti cei ce s-au dus pe la psihoterapie, au ramas dependenti de....psihoterapie (cu anii). Pentru ca asa cum am spus, singurul lucru adevarat din psihologie, este criminologia, restul numai minciuni (psihanaliza a deviat intr-un delir mai ceva ca astrologia). Viata psihoterapeutilor este ca si a lui Berne, plina de divorturi, copiii din flori, si sunt prinsi in acest sistem, care le aduce bani si-i ajuta sa-si plateasca pensiile alimentare. Insa, nu contest, au pus mana pe intelepciune, pe corectarea firii, insa, e de fațadă totul. Real ei se hranesc din banii pe care-i fac, autosuficienta, aroganta, sunt exact ca si preotii ortodocsi, numai ca preotii nu au pus mana pe intelepciune si s-au facut de tot rahatul, pe cand astia, terapistii, suns sireti, ca serpii.

Si ce e mai interesant e ca ei desi ACUM, propovaduiesc iubirea, si mai ales iubirea neconditionata, peste cateva decenii (cand vor pica resursele), o sa-i vedeti tot pe ei, predicand eutanasia si eugenia (neonazismul, sau ca sa zic asa, nazismul intelept, practicat si de albine, cand isi dau trantorii afara). Si da, sunt eretici, functioneaza dupa o inteligenta colectiva (aia a lui Nietzsche, care a murit nebun ca si Eminescu), impersonala, inteligenta clanului, stolului, de aceea ca si albinele, nu-si recunosc Matca si cauta sa plece in Cosmos (caută s-o roiască). Sunt pe aceeași undă cu savantul contorsionat, Steven Hawkins, ala de au vrut femeile lui (da, a fost si el insurat de vreo 3 ori) sa-l asasineze cu perina peste figură (pentru ca na, femeia si ea prin instinctul ei de cuibarit, trage unde sunt banii, faima si cuibul mai luxos, dar real cine poate iubi o așchimodie, fiel el si savant nobelizat?).

Așa că, încet, încet, înțelepții acestui veac, își vor strange șatra (chimică sau non chimică), și vor pleca cu oalele în spinare de unde au venit. Cum răsar ciupercile după ploaie, și dispar în neant, așa dispare și "înțeleptul" ("Cap de vită, cap de geniu, tot o hârcă scofâlcită" - Mihai Eminescu).

Mergeti la psihoterapie, totusi! (Îl veți vedea pe Satana preschimbat în inger de lumină, tot acolo veți sfârși, numai că pe o cale ocolită)
Și tu când ai fost la psihoterapie la Siegfried Schnapp păreai să iti fi folosit dar te ai dus se pare doar ca să te perfecționezi având in vedere consecințele de a ajuns bietul om să te menționeze pe blogul său ca un ratat pe toate planurile, in afară de postarile astea ce altceva ai realizat , pe cine ai ajutat sau cui i te ai adresat ca unui semen care suferă?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate