Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 

Samsung Galaxy S4 vs Apple iPhone 5

- - - - -
  • Please log in to reply
326 replies to this topic

Poll: Samsung Galaxy S4 vs Apple iPhone 5 (166 member(s) have cast votes)

Samsung Galaxy S4 vs Apple iPhone 5

  1. Voted Samsung Galaxy S4 (120 votes [72.29%] - View)

    Percentage of vote: 72.29%

  2. Apple iPhone 5 (46 votes [27.71%] - View)

    Percentage of vote: 27.71%

Vote Guests cannot vote

#19
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Nici unul.
SGS4 a ajuns noul iphone pentru cocalari.
Nu mai e la moda sa ai iphone. Trebuie sa ai SGS4 acum ca altfel nu ai valoare :death:

#20
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 17.06.2010
Am votat iphone cu toate ca nu e mare branza, dar il prefer de 100x in locul plasticului.

#21
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

 RaySefo, on 29 aprilie 2013 - 00:19, said:

Am votat iphone cu toate ca nu e mare branza, dar il prefer de 100x in locul plasticului.

cica... cica.... cica... in vitor sgs va scoate din metal... ramane de vazut. curios daca o sa mai alegi atunci iphone in locul unui android...

PS: pun pariu ca intre i5 si one ai alege androidul... ca one e super calitativ si cu materiale smechere

#22
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 17.06.2010
Intre i5 si HTC one.. clar ultimul, intre S4 si One ..la fel aleg ultimul, plasticu` de la samsung nu a fost luat niciodata in calcul la achizitionarea unui telefon.
Singurele produse samsung pe care le am..au fost TV, cuptor cu microunde, un aparat foto acum multi ani..o imprimanta wifi si cam atat, la tel ..pas

Edited by RaySefo, 29 April 2013 - 00:32.


#23
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Chiar daca carcasele de aluminiu sau sticla arata mai bine sunt mult mai sensibile la cazaturi. unul din sticla daca il scapi se face praf iar cel din alumiiniu nu mai zic, se stramba si asa ramai cu el. La plastic este mult mai bine, rezista mai bine la cazaturi si in caz de ceva poti sa schimbi mult mai ieftin partea de carcasa avariata. Deci asta e un plus pentru plastic rezista mai bine dar arata mai putin bine

#24
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 17.06.2010
Cu ce te ajuta plasticul de pe spate daca se face praf ecranul? :)

#25
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
aa si la cele din sticla sau aluminiu nu se mai face praf ecranul?
La o cazatura nu neaparat spargi ecranul, dar carcasa oricum are de suferit. La htc one s a vazut cat de "bine" rezista acea carcasa care de fapt este facuta din mai multe bucati de aluminiu si lipite de tel. Arata super tel dar nu poti sa zici ca niciodata nu ai sa ai vreun incident cu el. Si acum ca sa iti iei tel cu carcasa de aluminiu si sa i pui o husa de plastic sau silicon.....no comment

#26
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005

 alin62, on 28 aprilie 2013 - 22:43, said:

Daca tu zici noi trebuie sa te credem acum ce sa facem Posted Image))) poza aia o puneai daca erai pe un forum de bucatari sau forum auto si vroiai sa impresionezi pe cineva nu aici. Vrei sa ti punem si noi sute de poze cu teste in care S4 este cu muuuuuult peste i5? chiar vroiai sa punem botu acum Posted Image)

Tot ce am scris mai sus este rezultatul unor teste, multe din ele publice. Doar nu crezi ca ma apucam sa scriu balarii ca sa te impresionez pe tine? "Poza" respectiva se refera la autonomie si este pusa la dispozitie de site-ul AnandTech, unul dintre cele mai ok site-uri de tehnologie. Dar tu probabil citesti stirile de tehnologie in Cancan, mi-am dat seama dupa cum te exprimi.

Parerea unui tester: "most of the inovations are nice, but impracticable". In concluzie s-au grabit sa lanseze produsul pe piata cat mai repede si de aici diverse probleme...

Edited by LensFlare, 29 April 2013 - 07:55.


#27
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,052
  • Înscris: 10.04.2006
Ideea era ca din 20 de poze, tu ai pus-o pe singura in care iphone era peste SGS :lol: E normal sa faca oamenii misto de postul tau.
Cat despre parerea unui tester: ghici cui ii pasa?

#28
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005

 Nenea Zap, on 29 aprilie 2013 - 07:54, said:

Cat despre parerea unui tester: ghici cui ii pasa?

Unui potential cumparator probabil...

#29
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013
S4 strict pt specificatii.
corect ar fi S4 vs. Iphone 5S/6 ...sau cum s-o numi ceea ce va scoate apple anul asta.
am utilizat o vreme in paralel S3 si I5 . asa ca nu vorbesc din auzite. I5  se misca mult mai bine si pe net si prin meniuri decat S3, precum si la poze,etc.
S3 avea lag si uneori se mai bloca , asta cu stock rom chestiile cu IOS vs. Android si cele privind dimensiunile ecranelor, care-i paleta de ping-pong si care telecomanda, tin de preferintele si banii fiecaruia.
din pacate, I5  trebuie tinut in toc daca vrei sa nu arate in 2 sapt jalnic. si pe mine ma enerveaza asta.
pt mine, deocamdata, tot I4 S reprezinta varful" calitatii apple" in materie de iphone.
remarc la samsung tendinta de-a se orienta mai mult pe "phablet" ,la care devine din ce in ce mai greu sa faci cel mai banal lucru,fara sa devii ridicol, adica sa vorbesti la telefon.

#30
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Mie imi place S4.
Nu neg ca iPhone-urile in general sunt foarte bune, functioneaza in general impecabil si nu prea fac probleme, dar S4 este foarte bine dotat, are un ecran mare, performanta, tot ce vrei. :)
Daca exista un S4 cu iOS as fi ales asta. :D

#31
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008

 dani2013, on 29 aprilie 2013 - 08:51, said:

remarc la samsung tendinta de-a se orienta mai mult pe "phablet" ,la care devine din ce in ce mai greu sa faci cel mai banal lucru,fara sa devii ridicol, adica sa vorbesti la telefon.

Nu doar la Samsung:

Attached Files



#32
dingo25

dingo25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 20.10.2012

 d4m4g3, on 29 aprilie 2013 - 09:00, said:

Daca exista un S4 cu iOS as fi ales asta. :D


IOS nu are nevoie de configurarile S4-ului, pentru ca nici o aplicatie de pe App Store nu necesita mai mult de un dual core ca sa functioneze. La Android situatia sta diferit mai ales datorita multitasking-ului si a emulatoarelor care permit sa joci jocuri de pe PC pe telefon si care consuma foarte multe resurse.

Si ca sa fiu ontopic, eu repet ce am mai zis. Comparatia intre aceste 2 telefoane nu se poate face pentru ca se adreseaza unor publicuri tinta diferita. Cine doreste sa aibe facilitatile unui Iphone sigur nu isi va lua S4 si cei care vor facilitatile unui S4 sigur nu isi vor lua un Iphone. Si cam toate comparatiile intre cele 2 telefoane se opresc aici.

Edited by dingo25, 29 April 2013 - 09:18.


#33
dani2013

dani2013

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 09.03.2013

 driftking91, on 29 aprilie 2013 - 09:11, said:

Nu doar la Samsung:
acuma pe bune, referindu-ne strict la dimensiunile ecranelor, nu este uneori incomod de purtat o tableta in buzunar?
vine vara, pantaloni scurti, tricou, etc. un fotbal, o miuta , un parc, o bicicleta ceva ...unde drak sa mai tii prin buzunare, pe langa chei, tigari bricheta , portofel,etc  si un telefon de genul note 2 sau peste, cum vad ca a scos samsungu mai nou , cu ecrane de >6 inchi.
chiar trebuie sa devina la barbati , geanta de umar sau rucsacul un accesoriu indispensabil ? mai rau ca posetele pt  femei ?
lasand la o parte vesnica disputa ios vs android sau iphone vs. restul lumii , dimensiunea ecranelor si implicit a telefoanelor, tinde sa devina un inconvenient pt multi, care nu sunt dependenti de internet si altele de genul asta, dar totusi doresc un smartphone de top in buzunar si nu un nokia 100 (telefonul ideal pt vorbit +lanterna )

Edited by dani2013, 29 April 2013 - 10:06.


#34
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013

 dingo25, on 29 aprilie 2013 - 09:17, said:

IOS nu are nevoie de configurarile S4-ului, pentru ca nici o aplicatie de pe App Store nu necesita mai mult de un dual core ca sa functioneze. La Android situatia sta diferit mai ales datorita multitasking-ului si a emulatoarelor care permit sa joci jocuri de pe PC pe telefon si care consuma foarte multe resurse.
Ma refer la stabilitatea si optimizarea iOS, care este net superioara Androidului care mereu se gaseste sa consume bateria aiurea, sa mearga greu, sa se mai restarteze, sa mai necesite un restart si tot asa.
Nu ma intereseaza emulatoarele si jocurile pe Android, dar prefer hardwareul potent al lui S4 si ecranul mare care iti permite mult mai mult decat la iPhone.

#35
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011

 alin62, on 29 aprilie 2013 - 00:47, said:

aa si la cele din sticla sau aluminiu nu se mai face praf ecranul?
Conteaza si ce plastic folosesti, ala de pe S3 si S4 e de toata jena. Nu a criticat nimeni HTC One X sau Nokia Lumia 920.

#36
dingo25

dingo25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 20.10.2012

 d4m4g3, on 29 aprilie 2013 - 10:10, said:

Ma refer la stabilitatea si optimizarea iOS, care este net superioara Androidului care mereu se gaseste sa consume bateria aiurea, sa mearga greu, sa se mai restarteze, sa mai necesite un restart si tot asa.
Nu ma intereseaza emulatoarele si jocurile pe Android, dar prefer hardwareul potent al lui S4 si ecranul mare care iti permite mult mai mult decat la iPhone.

Eu iti vorbesc in calitate de posesor de Iphone 4S si de Galaxy S3. Androidul pe S3 e aproape la fel de bine optimizat ca iOS-ul. Stiu ca pe alte telefoane Androidul e dezastru, dar aici chiar e foarte user-friendly. Cat despre problemele enumerate de tine, eu nu am avut parte de asa ceva. Bateria tine mai bine pe S3 decat pe 4S si nu mi s-a imblocat sau restartat niciodata nici unul din aceste 2 telefoane. De obicei problemele apar la S3 atunci cand unii "curajosi" incep sa umble si sa faca tot felul de update-uri neoficiale la Android sau downloadeaza aplicatii de pe torrente. Daca folosesti Marketul Androidului nu prea ai cum sa ai probleme. Eu am lasat pe telefon varianta de Android cu care telefonul a venit din fabrica.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate