Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Samsung Galaxy S4 vs Apple iPhone 5

- - - - -
  • Please log in to reply
326 replies to this topic

Poll: Samsung Galaxy S4 vs Apple iPhone 5 (166 member(s) have cast votes)

Samsung Galaxy S4 vs Apple iPhone 5

  1. Voted Samsung Galaxy S4 (120 votes [72.29%] - View)

    Percentage of vote: 72.29%

  2. Apple iPhone 5 (46 votes [27.71%] - View)

    Percentage of vote: 27.71%

Vote Guests cannot vote

#37
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Exact...pe alte telefoane Androidul e dezastru. E drept ca aici e vorba de S4 unde clar e mai ok Androidul, dar comparativ cu OS-ul de la iPhone care e updatat si ok si pe telefoanele lor vechi e chiar urat cum se comporta.
La ce Android nou are S3-ul tau si totodata ce hardware performant are, nu vad sensul de a schimba OS-ul cu unul optimizat de Gigi si pus pe internet. :)
Nu caut acum sa tin cu X sau Y, dar avand in vedere subiectul topicului, as alege S4 pentru hardwareul sau, nu pentru OS. In final ambele sunt foarte bune si potrivite pentru cei care stiu ce vor.

#38
xcapefromhl

xcapefromhl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 30.07.2009
Avantajul iphone vs samsung in general este dat de functionarea fluenta in orice conditii, fara intarzieri(lag uri). Si asta este exclusiv cauzata de o optimizare neadecvata intre telefon si sistemul de operare.

#39
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,053
  • Înscris: 10.04.2006
Astia care ii tot dati ca ios-ul nu are lag, ati avut vreodata un mar sau asa ati citit pe net si vi se pare cool sa sustineti asta?
Are si ios-ul lag, are si crash-uri la greu, insa nu le arata printr-un message box, ci le ascunde sub pres revenind la ecranul principal, ca si cum nu s-ar fi intamplat nimic.

Edited by Nenea Zap, 29 April 2013 - 13:40.


#40
xcapefromhl

xcapefromhl

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,559
  • Înscris: 30.07.2009
Daca cumva ai dat raspuns urmare mesajului meu, sa stii ca eu nu am iphone. Am Galaxy S. Si voi merge in continuare pe S4. Nu stiu ce cum pe unde ascunde iphone ul lag urile si crash urile, dar eu in utilizarea ocazionala nu am obervat asa ceva.
In schimb, am un ipad 2 si am avut crash uri. Dar nici un lag sesizabil.

#41
d4m4g3

d4m4g3

    The best or nothing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,756
  • Înscris: 23.05.2013
Nu am avut iPhone dar am folosit destul si testat. E o diferenta, bineinteles, ca nu e ca atunci cand il ai zilnic in buzunar si observi tot, dar in tot acest timp nu am avut probleme deloc comparativ cu nervii facuti cu Android.
Plus ca oricum este optimizat mult mai bine pentru hardware si functioneaza in mod vizibil mai eficient. Ca le ascunde sub pres (acele crashuri, erori, etc) il face sa fie user friendly si apoi functioneaza ok.
La Android mi se bloca des Google Maps, nu mai mergea inchisa nici aplicatia, nici Force Stop, nici lasata in fundal, totul mergea groaznic... Restart. Si e doar un exemplu din multe.

Oricum, amintesc in primul rand de soft pentru ca e foarte important, in final de asta alegem Android sau iOS sau Windows. Sunt diferite, au moduri de lucru diferit, arata diferit si au o idee diferita in spate.
Hardwareul... Dupa gusturi. Mai putin la Apple.

Deja lungim discutia asta iar totul tine de gusturi in final. :)

#42
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Are și iOS lag și crash, fi fără grijă d4m4ge. Am văzut destule la colegi. Uni mi-au și zis că se întâmplă să fie sunați, se aprinde ecranul și nu pot glisa ca să răspundă. Așa ceva am văzut numai la vechiul Defy pe ROM-uri în beta.

Iar dacă îi mai pui un JB l-ai cam destabilizat. Unii zic că nu, din contră, dar din ce-mi spun colegii e pe invers.

Edited by tzotzolyno, 29 April 2013 - 20:59.


#43
brh20

brh20

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 115
  • Înscris: 27.10.2012
am un ipad 3 , 6.1 cu jb , are ce e drept, dar rar, crashuri  in care pur si simplu revine la home screen si apoi poate fi utilizat din nou fara probleme si fara lag , care pe unele deviceuri cu android este penibil. Aici as alege oricum s4

#44
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Niciunul.
In mod normal as fi votat cu apple, dar iPhone 5 nu m-a impresionat cu nimic, si palete de pingpong n-am de gind sa car prin buzunare. Ramin la batrinul meu iPhone 4, inca merge fara probleme.
Sa vedem ce aduce viitorul.

#45
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,053
  • Înscris: 10.04.2006

View Postdan78rom, on 06 mai 2013 - 11:19, said:

Sa vedem ce aduce viitorul.
Palete de ping pong si la Apple :coolspeak:

#46
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

View Postdan78rom, on 06 mai 2013 - 11:19, said:

Niciunul.
In mod normal as fi votat cu apple, dar iPhone 5 nu m-a impresionat cu nimic, si palete de pingpong n-am de gind sa car prin buzunare. Ramin la batrinul meu iPhone 4, inca merge fara probleme.
Sa vedem ce aduce viitorul.

i4 e depasit de acum 2 ani 3 ani.

#47
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006
Ba chiar mai mult, e depasit de vreo 10-11 ani.
Spoiler


#48
dingo25

dingo25

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 483
  • Înscris: 20.10.2012

View Postrichelieu, on 07 mai 2013 - 08:06, said:

dar ce legatura are cu faptul ca functioneaza bine si ofera suficiente performante, pentru ca utilizatorul de mai sus sa se declare multumit de el?

Ai dreptate. Prea putina relevanta are faptul ca un telefon de 3000 lei face cam tot atatea lucruri cat face si un telefon de 600 de lei atata timp cat utilizatorul final e multumit de raportul calitate/pret. Pana la urma parerea clientului conteaza.

#49
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postdingo25, on 07 mai 2013 - 11:10, said:


Ai dreptate. Prea putina relevanta are faptul ca un telefon de 3000 lei face cam tot atatea lucruri cat face si un telefon de 600 de lei atata timp cat utilizatorul final e multumit de raportul calitate/pret. Pana la urma parerea clientului conteaza.
Din start ios ul nu are cum sa
faca ce face un android, dar aici deja vorbim de alt topic. Ca utilizatorul e multumit, asta nu inseamna ca cele doua sunt egale.

#50
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 17.06.2010
Conteaza ca e multumit, atat.

#51
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,200
  • Înscris: 08.12.2006

View PostNenea Zap, on 06 mai 2013 - 14:27, said:

Palete de ping pong si la Apple Posted Image

De-abia astept...daca vor scoate cei de la Aplle un ecran de minim 4.5....voi fi client Iphone.

#52
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 17.06.2010
Ecranul nu e suficient daca il mareste..trebuie sa umble si la soft..daca fac asta ma intorc si eu la iphone

#53
n3utr1n0

n3utr1n0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,376
  • Înscris: 03.12.2012

View PostRaySefo, on 07 mai 2013 - 22:43, said:

Conteaza ca e multumit, atat.

ai dreptate , insa nu inseamna ca e un produs superior. ca si eu pot sa fiu multimut de dacia duster , insa asta nu inseamna ca e un produs mai bun decat un subaru forester sa zicem.

asa ca hai sa fim obiectivi si sa vb logic. ca eu sunt multumit sa zicem si de un galaxy mini (primul) insa asta nu inseamna ca e un telefon mai bun decat un s4 sau un htc one.

View PostRaySefo, on 10 mai 2013 - 09:40, said:

Ecranul nu e suficient daca il mareste..trebuie sa umble si la soft..daca fac asta ma intorc si eu la iphone

ce sa faca la soft? atata timp cat codul nu e open source nu o sa fie mari diferente indiferent ce vor face.

View Postcuculea, on 10 mai 2013 - 08:47, said:

De-abia astept...daca vor scoate cei de la Aplle un ecran de minim 4.5....voi fi client Iphone.

ideea e sa scoata de 4,5 sau de X,X insa sa miceasca marginile alea care acum sunt demne de un nokia 5110. daca ma uit la un nokia n95 8gb cred ca are marginile mai mici si mai finute decat un i5.

#54
RaySefo

RaySefo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,173
  • Înscris: 17.06.2010
Pt mine nu are importanta daca e open sau close...mi se rupe, la android e open si e o varza totala, pierzi zile intregi sa afli ce aplicatii iti fac varza bateria , abia acum am reusit sa ajung cu nexus-ul la autonomia iphone-ului.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate