Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
LakeSide 11 Straulesti

arii

Sapa peste pardoseala

Smart phone pentru auz deficitar
 Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb

Father's Day
 Clipboard files copy/paste, filen...

Boardgame-uri despre cuvinte

Care-i treaba cu Reddit-ul? (nu m...

Diferente diferentiale
 Finala Eurovision 2024

De ce nu mai sunt proteste?

Etanșare intre cada perete b...

Back-up box Fronius ?
 

Confiscarea bancnotelor - Noua dilema a Bancii Europene

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
98 replies to this topic

#37
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postskandal, on 11 aprilie 2013 - 18:10, said:

Sa nu uiti inflatia USD pe secolul trecut.. cam 2000%.
Daca a fost numai 2000% e absolut fix pix. 3% pe an (care ar fi acoperit in mod sigur de orice depozit la termen) face 1921% (plus inca niste zecimale) in 100 de ani deci tot cam pe acolo. Cu doua razboaie mondiale, o criza extrema, un razboi in vietnam, razboiul rece, etc noi vorbim de inflatie de 3% pe an. As zice ca e extraordinar de bine.

Edited by f300, 11 April 2013 - 18:55.


#38
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012
http://www.ecb.int/s...l/index.en.html

Cicatelea ar fi in circulatie 582 milioane de bucati bancnote de 500 de euroi. Da' cum sistemu' de banci european intregistreaza anual doar 219 milioane de intrari de bancnote de 500, rezulta ca vreo 360 de milioane de de hartii d-astea nu vor nici de-ale dreaq sa vada lumina zilei. Intre noi fie vorba, suma reprezinta maruntis. 180 de miliarde. Productia Chinei pe 12 zile.

Edited by Val888, 11 April 2013 - 19:11.


#39
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,906
  • Înscris: 21.04.2011

View Postmirceaor, on 11 aprilie 2013 - 15:32, said:


Mai sa fie, dar nimeni din tara asta nu recunoaste niciodata cand greseste?
Atunci cand am gresit am recunoscut, chiar aici pe forum.
Ok, recunosc ceva: mi-am recitit acum mesajul si imi dau seama cum a sunat.

#40
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Hârtia de 500 Euro este utilă doar pentru a fi pusă la păstrat.
E firesc să nu circule.

#41
balauru_furios

balauru_furios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,250
  • Înscris: 03.02.2004

View Posttomaso, on 12 aprilie 2013 - 01:39, said:

Hârtia de 500 Euro este utilă doar pentru a fi pusă la păstrat.
E firesc să nu circule.


Hmm, nu. Astia zic ca problema ar fi tocmai capacitatea ei de a circula ascunsa in diferite spartii restranse. Spre exemplu, conform politailor englezi, 20.000 de euro (in bancnote de 500) incap intr-un pachet de tigari  ;)  Chestie care pare plauzibila, fiind vorba despre 40 de bancnote.

Ceea ce, desigur, nu e un motiv sa retragi o bancnota de pe piata prin asemenea metode, cauzand panica etc.


Parerea mea e ca declaratia asta e facuta ca sa ajute vreo speculatie pe termen scurt.

#42
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,678
  • Înscris: 02.10.2009
Eu n-am vazut niciodata o bancnota de 500 Euro. Am fost foarte mirat cand am auzit ca exista de 500 lei... N-as umbla cu asa ceva in portofel...
500 euro este o valoare mare inca, exista foarte putine produse curente care sa aiba asa preturi, ori bancnotele tocmai pentru cumparaturi curente sunt facute, Pentru orice altceva exista de mult carduri, cec-uri, transfer bancar. Platile cu cardul sunt foarte dezvoltate in Europa, nici nu se compara cu Ro si atunci apare intrebarea:

De ce s-a emis o asemenea bancnota, de ce exista?

Nu are nici o ratiune de a exista decat cea de "tezaurizare", pastrare ascunsa, in afara circuitului normal, la vedere. Si asa, multe magazine nu primesc hartii de 100 sau chiar 50 de teama contrafacerii. Chiar si hartia de o suta reprezinta o valoare destul de mare, peste nevoile zilnice ale omului obisnuit, care, nu uitati, are si card.
O explicatie care apare acum: a fost emisa special ca sa fie retrasa, dupa o vreme, cu toate consecintele, de la inceput prevazute.
Cineva, de sus, sfatuit "de bine" a impus punerea in circulalte a acestei tampenii. S-au asteptat oare la inflatie mare, care sa favorizeze dupa o vreme folosirea unor astfel de bancnote? Nu cred ca s-au gandit la asa ceva.
Este o moneda de tezaurizare paralela, cu foarte redusa capacitate de circulatie, buna pentru tranzactii discrete, in lumea interlopa, inclusiv cea din interiorul bancilor.
Sa emiti zeci de milioane de asa hartii ar fi o prostie monumentala, daca  nu cumva a fost un plan bine pus la punct care acum incepe sa fie de folos.
Cu toate astea tot nu cred ca ar fi fost tiparite asa un numar mare. Poate ca stirea e o exagerare, o infloritura si de fapt retragerea reprezinta corectarea unei erori facute de mult
Daca nu, atunci cu siguranta ca "vi se pregateste ceva"... Posted Image

Edited by Rosebud09, 12 April 2013 - 05:19.


#43
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
E pe naiba "tranzactii discrete, in lumea interlopa". Intre cei care n-au decit pantalonii de sub cur si "interlopi" exista extrem de multa lume, oameni perfect normali.

Ia vezi de o masina second hand, pe mobile.de de exemplu, sa zicem un golf din 2011 cu max 40000 km, fara nici o filtrare de dotari, motor, caroserie, etc. In jur de 11 000 euro (cea mai ieftina este 10 795 euro, in trei usi si 80 cai pe benzina). Dupa cum se observa vorbim de "masina poporului" (literalmente, traducerea VW) si nu de nu stiu ce super-masini. Fie o ai si vrei sa o vinzi fie n-o ai si vrei s-o cumperi. Cum faci altfel decit cash? Pe card oricum nu poti plati decit vreo 1000 pe zi. Transfer bancar ia 1-2 zile lucratoare si oricum de obicei te duci sa vezi masini simbata ca in timpul saptaminii mai trebui sa si muncesti ca sa cumperi masina, nu? Cum faci exact sa excluzi tepele in afara de algoritmul foarte simplu "ia banii da masina si actele"? Singura varianta e sa cumperi de la un dealer mare si sa trimiti banii in avans fara sa iei masina (pe care oricum nu ti-ar da-o). Dar ce te faci daca intra ala in insolventa intre timp? Poate e mica probabilitatea dar de ce sa risti pe banii tai? Si asta nu acopera celelalte cazuri cind vrei tu sa vinzi masina sau cind vrei sa cumperi de la un cetatean oarecare.

Daca n-ai umbla cu 22 hirtii de 500 in portofel ai umbla mai degraba cu 220 hirtii de 50 (care apropo in nici un caz nu e refuzata de "multe magazine", poate doar de aia care vind ziare la semafor, dar nu de incredere ci ca n-au sa-ti dea rest)?

#44
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Bancnota de 1000 de marci era buna de ceva, nu stiu in Europa cand a aparut mania cu cardul, in tara dupa 2000... Eu n-am prea prins marcile, adica pe vremea aia nu prea ieseam din tara!

View PostRosebud09, on 12 aprilie 2013 - 05:18, said:

Cineva, de sus, sfatuit "de bine" a impus punerea in circulalte a acestei tampenii. S-au asteptat oare la inflatie mare, care sa favorizeze dupa o vreme folosirea unor astfel de bancnote? Nu cred ca s-au gandit la asa ceva.
Orice stat, inclusiv Romanica, se teme de lipsa de lichiditate, lipsa cauzata de dorinta prostimii de a scoate odata mai multi bani de pe card in momente de panica, si iti pot spune cu siguranta, ca exista stocuri considerabile de bancnota EURO noi noute insa cu data veche pe ele, si de asemenea, exista bancnota de 1000 euro, tiparita si ne-emisa.

BCE este succesoarea DB, care asemeni BNRului se teme de moarte de un singur lucru! Hiper-inflatia! Desi in memoria romanilor episodul e recent, hiperinflatia atat din anii 30 cat si din timpul si de dupa razboi a lasat traume adanci in constientul economic german.

Acelasi lucru il pot spune despre lei, BNRul avand mai multa rezerva decat suma totala de bancnota aflata efectiv in circulatie.
Despre SUA ce pot spune, bancnotele lor de 500, 1000 5000 si 10.000 de USD exista si sunt in circulatie, ce-i drept doar inter-bancara, nefiind acceptate de magazine.

Edited by Josef_Mengele, 12 April 2013 - 09:00.


#45
Val888

Val888

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,080
  • Înscris: 02.08.2012
Can ai vanzari anuale de peste 10.000 de miliarde de euroi, si-asta doar in zona Euro, e normal sa emiti 300 de miliarde in bancnote mari. Daca bancnotele alea ar fi folosite cu aceeasi frecventa ca si alea mai mici, gradul total de utilizare ar fi de doar 3 % din totalul tranzactiilor. Da' cum frecventa e MULT mai mica, probabil mai putin de un procent din totalul sumelor tranzactionate se fac utilizand celebra superbancnota.

#46
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,835
  • Înscris: 15.06.2007

View Posttfmercedez, on 11 aprilie 2013 - 14:17, said:

Cea mai buna investitie este in teren. Poti cultiva pe el. Poti construi. Terenul este finit. Populatia creste-> cererea va fi mereu in crestere, deci pretul va compensa orice inflatie. Teoretic.
Mi-a venit o ideie si mai buna....
Pe teren, poti face un cimitir. Cred ca este mai profitabil decat imobiliarele.

#47
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

View Posttfmercedez, on 12 aprilie 2013 - 10:10, said:

Mi-a venit o ideie si mai buna....
Pe teren, poti face un cimitir. Cred ca este mai profitabil decat imobiliarele.

si oricum  ai "marfa" asigurata forever!

#48
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,835
  • Înscris: 15.06.2007

View PostVal888, on 12 aprilie 2013 - 10:07, said:

Can ai vanzari anuale de peste 10.000 de miliarde de euroi, si-asta doar in zona Euro, e normal sa emiti 300 de miliarde in bancnote mari. Daca bancnotele alea ar fi folosite cu aceeasi frecventa ca si alea mai mici, gradul total de utilizare ar fi de doar 3 % din totalul tranzactiilor. Da' cum frecventa e MULT mai mica, probabil mai putin de un procent din totalul sumelor tranzactionate se fac utilizand celebra superbancnota.
Pai acuma, sincer, cat de des cumpara lumea ceva in valoare de 500 de euro? Ca la ei (EU) nu pleaca omu in ziua de salar spre casa cu 3-6 bancnote in buzunar. Ca este si bancnota de 200 e si aia bine.  Dar in general lumea civilizata nu circula cu cash in buzunar. Nu mai mult de 50 hai 100 de euro.  Pentru aia s-au inventat cardurile.
De exemplu , eu foarte rar am ocazia sa pun mana pe bancnota de 200 de lei. La bancomate nu prea da. Si daca ar fi sa scot 1500 de ron, (atata e limita)  tot nu mi-l da pe Eminescu in 3 exemplare. Zic mersi ca nu m-a umplut de Vlaicu, sa-mi cracanez portofelul..

Edited by tfmercedez, 12 April 2013 - 10:16.


#49
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Posttfmercedez, on 12 aprilie 2013 - 10:10, said:

Mi-a venit o ideie si mai buna....
Pe teren, poti face un cimitir. Cred ca este mai profitabil decat imobiliarele.
Nu vad nici un smiley deci o sa presupun ca nu e la misto.
Problema nu e ca nu ar fi mai profitabil decit imobiliarele; ca sa cumperi citiva metri patrati de teren te costa (ma rog, variaza enorm dar sa zicem) de ordinul zecilor de euro, putine zeci de euro daca alegi bine. Pe cind un loc la cimitir (echivalent cu terenul respectiv) te costa "fara numar". Deci afacerea teoretic e posibila, practic crezi ca poti intra in mafia cimitirelor? Asa daca vrei sa visezi poti sa-l faci aeroport, sa vezi acolo ce valoros o sa fie terenul (plus cele din jur). Dar cum faci asta?

#50
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,835
  • Înscris: 15.06.2007

View PostJosef_Mengele, on 12 aprilie 2013 - 08:56, said:

Bancnota de 1000 de marci era buna de ceva, nu stiu in Europa cand a aparut mania cu cardul, in tara dupa 2000... Eu n-am prea prins marcile, adica pe vremea aia nu prea ieseam din tara!

Orice stat, inclusiv Romanica, se teme de lipsa de lichiditate, lipsa cauzata de dorinta prostimii de a scoate odata mai multi bani de pe card in momente de panica, si iti pot spune cu siguranta, ca exista stocuri considerabile de bancnota EURO noi noute insa cu data veche pe ele, si de asemenea, exista bancnota de 1000 euro, tiparita si ne-emisa.

BCE este succesoarea DB, care asemeni BNRului se teme de moarte de un singur lucru! Hiper-inflatia! Desi in memoria romanilor episodul e recent, hiperinflatia atat din anii 30 cat si din timpul si de dupa razboi a lasat traume adanci in constientul economic german.

Acelasi lucru il pot spune despre lei, BNRul avand mai multa rezerva decat suma totala de bancnota aflata efectiv in circulatie.
Despre SUA ce pot spune, bancnotele lor de 500, 1000 5000 si 10.000 de USD exista si sunt in circulatie, ce-i drept doar inter-bancara, nefiind acceptate de magazine.
Si USA a avut de-a lungul istoriei bancnote de $500 si $1000. De acolo vine "grand" .
http://en.wikipedia....States_currency

View Postf300, on 12 aprilie 2013 - 10:17, said:

Nu vad nici un smiley deci o sa presupun ca nu e la misto.
Problema nu e ca nu ar fi mai profitabil decit imobiliarele; ca sa cumperi citiva metri patrati de teren te costa (ma rog, variaza enorm dar sa zicem) de ordinul zecilor de euro, putine zeci de euro daca alegi bine. Pe cind un loc la cimitir (echivalent cu terenul respectiv) te costa "fara numar". Deci afacerea teoretic e posibila, practic crezi ca poti intra in mafia cimitirelor? Asa daca vrei sa visezi poti sa-l faci aeroport, sa vezi acolo ce valoros o sa fie terenul (plus cele din jur). Dar cum faci asta?
Pai exista vre-o lege care interzice cimitirele private? Daca exista scoli , spitale private, hai si biserici private-vezi pocahontas, de ce rahat nu si cimitire.
Buba este ca nu mai gasesti pe nici unde teren in buricu orasului.  Ca nimeni nu se inghiesuie intr-un cimitir , sa fie primul, si la 20 de km distanta de oras, daca este cazul... Aia  este..

Cat despre topic: cred ca bancnotele de 500 de euro, pot facilita oarecum spalarea banilor, sau scoaterea lor dintr-o tara in alta. Un teanc de 500 = 50.000 de euro. Din 20 de teancuri ai facut milionul, Poti sa-i ascunzi intr-o roata de rezerva ai unei masini.
Ca tot veni vorba, stiu ca nu ai voie sa iesi peste granita cu peste 10.000 de euro/persoana.  

Daca X-ulescu isi vinde casa, si vrea sa se mute in alta parte...ce face. Nu poate sa-si care banii cu el? Musai sa dea comisioane la banci? Sa lasi 5% (din burta) din 100.000 nu mi se pare cinstit.

View PostSeb, on 11 aprilie 2013 - 12:41, said:

Ia in calcul ultima suta de ani (1913-2013). In 1913 era 20 USD uncia. In 1934 a sarit la 35 USD. In 1971 a fost 40 USD, anul urmator 60 USD, iar in '73 aproape 100 USD. In 1974 trecuse de 150 USD.
Nu s-a luat in calcul , faptul, ca pe vremuri (secolul XIX) adica anii 1800, circulau dolari din argint.  Dolarul avea acoperire in aur. Cand s-a renuntat la convertibilitatea directa aur dolar in 15 aug 1971, a insemnat ca toti dolarii de pe piata nu mai valorau cat aurul din trezorerie, sau cam asa ceva. Din punctul acela, lucrurile au luat-o  razna, si nu numai in US.  
Asa ca dupa cum spunea si Pejeu, pe la inceput, banii sunt niste hartii, in care avem incredere, altfel ne-am sterge in cur cu ei, sau am rula tigari.  Si daca BN incepe sa tipareasca in risipa, fara acoperire, atunci scade si valoarea (inflatia).

#51
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Dolari din argint (maruntis) au fost emisi pana in 1964. Monedele din argint se mai gasesc si azi in circulatie in SUA (dar in general lumea le pastreaza, metalul avand o valoare mult mai mare decat valoarea nominala a monedei). Aceste monede sunt cunoscute si sub denumirea de "junk silver" si au mare cautare.

Edited by Seb, 12 April 2013 - 11:32.


#52
balauru_furios

balauru_furios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,250
  • Înscris: 03.02.2004

View PostRosebud09, on 12 aprilie 2013 - 05:18, said:



De ce s-a emis o asemenea bancnota, de ce exista?

Nu are nici o ratiune de a exista decat cea de "tezaurizare", pastrare ascunsa, in afara circuitului normal, la vedere. Si asa, multe magazine nu primesc hartii de 100 sau chiar 50 de teama contrafacerii. Chiar si hartia de o suta reprezinta o valoare destul de mare, peste nevoile zilnice ale omului obisnuit, care, nu uitati, are si card.
O explicatie care apare acum: a fost emisa special ca sa fie retrasa, dupa o vreme, cu toate consecintele, de la inceput prevazute.
Cineva, de sus, sfatuit "de bine" a impus punerea in circulalte a acestei tampenii. S-au asteptat oare la inflatie mare, care sa favorizeze dupa o vreme folosirea unor astfel de bancnote? Nu cred ca s-au gandit la asa ceva.


Inainte sa te lansezi in asemenea elucubratii poate nu era rau sa citesti primul post pe care l-am facut pe acest topic. Te-ar fi scutit de acest plonjon in penibil.
Motivul pentru care exista bancnota de 500 de euro este asta:


[ http://i72.servimg.com/u/f72/11/28/30/87/1000_d11.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Plus faptul ca acum traim in al patrulea Reich, desigur :roflmao:

#53
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
În orice caz, se mai miră cineva de ce francul elevețian, yenul, dolarul american rămân valute de refugiu?

Când vine un oficial și spune că se gândesc să retragă niște bacnote din circulație, doar pentru că acestea ar fi folosite de către o lume interlopă ipotetică, e nromal să te reorintezi către alte zări.    În Europa devine din ce în ce mai riscant să te încrezi.  S-a demonstrat că vor face tot ce le va sta în putință ca să-și salveze statele sociale, chiar dacă ar fi să se aleagă praful de tot.  

Apar din ce în ce mai multe semne că ceea ce s-a petrecut în Cipru ar putea să se întâmple și prin alte părți.  Semenele sunt puternice și vin dinspre factorii de decizie.

Așa că, în opinia mea, cale cea mai sigură este aceea să pleci în timp util.
Întrucât moneda euro este prea controlată și prea supusă arbitrariul, orice ban economisit ar trebui ținut într-o monedă mai de încredere.
Dolar, Yen japonez, Franc elvețian, Liră sterlină, ori și mai bine, în aur ori alte metale prețioase.


Eu gândesc cam așa:
Am niște bani.  Nu am chef să dau socoteală nimănui, ori de câte ori i se scoală ca să mă întrebe.
Nu am de gând să mă supun fițelor lor și de aceea, pentru a scăpa de risc, îmi mut economiile în altă parte, astfel încât, la o adică, să nu fiu nevoit să depind de ei.
Desigur, ar fi mai comod să nu mă tracaseze toți căcații cu prostiile lor despre statul social.  Dar dacă nu se poate, îmi pun banii la adăpost și trăiesc foarte bine, fără să le dau socoteală și fără să-mi pese de ei.   Să-și bage statul social în cor, eu nu le dau niciun ban.

#54
moftware

moftware

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,402
  • Înscris: 08.05.2008

View Posttomaso, on 12 aprilie 2013 - 14:37, said:

Apar din ce în ce mai multe semne că ceea ce s-a petrecut în Cipru ar putea să se întâmple și prin alte părți.  Semenele sunt puternice și vin dinspre factorii de decizie.
Propaganda ta popularista (asa numesc eu curentul PPE) devine antieuropeana.

Zona euro este eterogena, ca si alte zone monetare (in covarsitoare majoritate nationale). Are parti vulnerabile, la fel ca un stat propriu-zis. Multe state sunt eterogene economic si politic, dar sunt mult mai unite decat ... Uniunea Europeana. Intr-un stat propriu-zis nu este condamnata o parte din cauza vulnerabilitatilor sale. Sau poate ca PPE se gandeste chiar la excluderi.

On topic, am retinut doar:

View Posttomaso, on 12 aprilie 2013 - 14:37, said:

Când vine un oficial și spune că se gândesc să retragă niște bacnote din circulație, doar pentru că acestea ar fi folosite de către o lume interlopă ipotetică, e nromal să te reorintezi către alte zări.
Doar ca oficialul nu era din UE, ci din SUA.
In consecinta, tot rationamentul tau demonstreaza ca cineva din SUA vrea sa slabeasca increderea in zona euro si, implicit, in UE.
Inteleasa asa, este o foarte importanta contributie la subiect.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate