Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...
 

Confiscarea bancnotelor - Noua dilema a Bancii Europene

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
98 replies to this topic

#1
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Cei mai batrani dintre noi inca mai tin minte momentul 15 August 1947, cand fara a se fi anuntat dinainte, puterea Comunista a decis denominarea leului cu 1 la 20.000, masura neanuntata, si urmata de posibilitatea de a mai preschimba doar o cantitate minima de bani! Maturau gunoierii bancnotele de 1 milion in Bucuresti cum numara toamna dupa un vant mai puternic frunzele cazute ale pomilor!
[ http://images6.okr.ro/auctions/2009/11/09/240630586-4545126-700_700.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Analistul Bank of America, Athanasios Vamvakidis, a propus Băncii Centrale Europene (BCE) să retragă din circulaţie bancnota de 500 de euro, poreclită şi 'Ben Laden' pentru faptul că toată lumea ştie de existenţa ei, dar aproape nimeni nu a văzut-o (ca odinioară cunoscutul lider al reţelei teroriste Al Qaida), relatează The Wall Street Journal.

O astfel de decizie, potrivit lui Vamvakidis, va permite slăbirea monedei unice europene şi, prin urmare, va face posibilă creşterea exporturilor şi crearea de noi locuri de muncă. De asemenea, scoaterea din circulaţie a celei mai mari bancnote euro va ajuta BCE să-i descopere pe deţinătorii de bani murdari, care îşi păstrează, de obicei, averea în astfel de bancnote.
Nu este încă foarte clar dacă BCE va da curs sugestiei Bank of America. Anul trecut, preşedintele BCE, Mario Draghi declarase că banca nu are de gând să retragă din circulaţie bancnotele, deoarece acestea joacă un rol important în menţinerii valorii euro.
Potrivit agenţiei secrete britanice Serious Organized Crime Agency (SOCA), 90% din toate bancnotele cu valoarea nominală de 500 de euro se află în mâinile crimei organizate.
BCE ar trebui să anunţe că toţi deţinătorii de 500 de euro trebuie ca în decurs de o lună să le depună în depozite din bănci europene, conform iniţiativei formulate de Athanasios Vamvakidis. Deponenţii ar trebui să probeze cu documente provenienţa legală a acestor fonduri, în caz contrar instituţiile bancare vor refuza să accepte aceşti bani. În cazul în care rezidenţi ai UE nu vor reuşi la timp sau nu vor putea plasa aceste fonduri în bănci, BCE ar trebui să declare bancnotele rămase drept 'profit al Băncii Centrale Europene' şi să le anuleze.

http://www.economica...atie_50032.html

Ca o nota personala, astia sunt mai ai dracu decat comunistii, aia macar iti schimbau banii dupa denominare fara sa te oblige sa mai faci cont bancar...

[ http://media.rtv.net/image/201304/w620/euro_bancnote_2_75627800_33661800_62464200.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Josef_Mengele, 11 April 2013 - 03:36.


#2
balauru_furios

balauru_furios

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,250
  • Înscris: 03.02.2004
Vrajeala tampa.

Au inceput oamenii sa-si scoata banii din banci, de frica celor intamplate in Cipru si acum se cauta o metoda sa fie facuti sa-i depuna inapoi :roflmao:  Se incearca intai varianta cu sperietura ;)

Discutia despre crima organizata si bancnota de 500 de euro e de fapt de prin 2010 http://www.telegraph...rime-fears.html

Ce nu stie lumea e ca, de fapt, bancnota de 500 de euro este succesoarea directa a celebrei bancnote de 1000 de marci cu Fratii Grimm (paritatea la trecerea la euro a fost 2 marci = 1 euro) , Cred ca o sa inghete iadul inainte sa primeasca nemtii sfaturi de la vreun "analist" american :roflmao:

Edited by balauru_furios, 11 April 2013 - 03:40.


#3
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,080
  • Înscris: 24.02.2006

View PostJosef_Mengele, on 11 aprilie 2013 - 03:34, said:

..........urmata de posibilitatea de a mai preschimba doar o cantitate minima de bani.................
probabil vroiai sa spui "maxima", dar te-au napadit amintirile si ai gresit...

#4
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Americanii cred ca daca ei n-au vazut ceva, nimeni n-a vazut...
Propunerea e evident o aberatie.

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Trebuie sa dai Cezarului ce-i al Cezarului !
     Ce scrie pe toate bancnotele ? Banca Nationala a ...
     Ca atare, orice bancnota e proprietatea unei Banci. Daca banca decide sa retraga anumite bancnote din circulatie, nu prea ai ce sa faci.
     Cred ca asta e consecinta faptului ca foarte multi cretini cred ca banii cash sunt mai siguri decat depozitele in banca, si s-au grabit sa retraga cat mai mult numerar. In conditii normale atat depozitele cat si banii cash sunt destul de sigure.
In situatia de fata, nu mai vorbim de o situatie normala.
E criza si banii dispar fara veste indiferent sub ce forma se afla ei.

#6
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,061
  • Înscris: 06.09.2008

View Postcspot, on 11 aprilie 2013 - 07:38, said:

...foarte multi cretini cred ca banii cash sunt mai siguri decat depozitele in banca, si s-au grabit sa retraga cat mai mult numerar...
Spune asta alora din Cipru cu banii in banci.

Edited by sirgoofy, 11 April 2013 - 08:30.


#7
Sef-chenko

Sef-chenko

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,496
  • Înscris: 17.04.2006
Cum sa retraga aia de 500 ma!? Pai eu cum mai merg pe strada? Umflu buzunarul cu 20 bancnote de 100 sa arat ca un nebun cu nisip in buzunare?

#8
iancu_tudor

iancu_tudor

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 09.04.2013
Parerea mea este , si am mai auzit si informatia asta si din alte surse si locuri (bancheri , economisti cu experienta , etc) ca in perioadele de criza e cel mai bine sa investesti in aur .
Cash/depozit/cont curent toate inseamna nimic in anumite situatii de forta majora .

Dar aurul de cand ma stiu eu a crescut in pret , poate a avut mici variatii in fiecare an dar daca tragi linia la sfarsitul fiecarui an poti observa sigur ca e pe plus valoare adaugata.

Iar cu principalul motiv al domnului din articol , adica cresterea exporturilor si etc , sa fim seriosi , si daca ar fi o crestere aceasta ar fi total nerelevanta .

#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postiancu_tudor, on 11 aprilie 2013 - 08:48, said:

Dar aurul de cand ma stiu eu a crescut in pret , poate a avut mici variatii in fiecare an dar daca tragi linia la sfarsitul fiecarui an poti observa sigur ca e pe plus valoare adaugata.


Ai mai mult de 15 ani?
Pret dolari pe uncie:

1980 -> 590
1990 -> 391
2000 -> 272

Nu numai ca nu a crescut dar e o scadere semnificativa! Asta nu pune la socoteala ca la bani aveai dobinda si erau garantati (in functie de banca). Plus ca astea sint preturi de bursa; tu ca investitor care cumpara niste aur de ordinul sutelor sau miilor de dolari (asa cum ai face economii la banca) cumparai mai scump si vindeai mai ieftin decit valorile alea. Plus ca erai expus la falsuri sau tot felul de alte probleme.

Se poate face teoria chibritului despre cum era economia atunci fata de acum, structura datoriilor, politici externe, etc. Ca a fost o exceptie, bla bla.

Dar sa spui ca a crescut mereu denota habarnism total.

In alta ordine de idei revenind la subiectul topicului - pare desprins din timesnewroman (ziar la misto, de altfel f amuzant). O "stabilizare" partiala fie ca e vorba de hirtiile de 500 de euro fie ca e vorba de alt algoritm la fel de stupid (de exemplu hirtiile de 50 de euro care au seria numar impar) va duce la o panica mult mai mare decit am vazut pina acum. Adica poti sa te duci inca sa schimbi marci (din 1948 incoace, atentie, nu e ca la leul romanesc ca la fiecare an facem ceva de genul: emitem hirtia de 100 000 si cele de 500 si 1000 isi pierd valoarea, cita mai ramasese dupa inflatie!) fara nici un fel de comision sau diferenta de curs dar daca gasesti pe strada o hirtie de 500 euro nu poti s-o dai la banca pentru ca te intreaba de unde o ai. Dar daca gasesti una de 200 euro e ok! De asemenea e ok si sa te duci la magazin cu aia de 500 de euro sa-ti cumperi o guma de mestecat (sint unele magazine care nu accepta hirtii mari indiferent de suma dar orice supermarket iti accepta si nu e ca la noi ca "mergeti sa schimbati ca n-am rest"). Si dupa aia magazinul depune la banca hirtia (cu justificarea evidenta de unde o are, de la un client - nu are cum si de ce sa scape de ea ca nu dai 500 euro rest). Si tu te-ai facut cu niste bani mai mici.

#10
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006
Ce prostie.

Mai ales glumita aia cu " Ben Laden" e foarte tampita.

Americanii au mirosit ca si UE e in rahat, nu doar ei, si se straduiesc sa arunce cu cat mai mult noroi.

#11
ParapantaFlavia

ParapantaFlavia

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,251
  • Înscris: 20.10.2008
Si daca de maine toti euroii sunt electronici si se anuleaza aia pe hartie? Fiecare primeste un card cu cati euroi are in cont si peste tot pe unde merge plateste cu cardul. Si basta. Vrei sa ai banii garantati? Iti faci mai multe carduri la mai multe banci, toate cu mai putin de 100.000 euro. Si numai in tara in care ii produci. Nu la draci in praznic.

Edited by ParapantaFlavia, 11 April 2013 - 09:41.


#12
stuiberv

stuiberv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,808
  • Înscris: 10.08.2006
Tot vad ca multi spun sa cumperi aur ca ala e ok.

Dar il poti manca?
Bine, nici banii nu ii poti manca.

Dupa mine cea mai sigura investitie e in mancare/apa/aer.
Cum o faci, e mai greu :).
Sper sa nu apuc sa spun ca am avut dreptate.

#13
Dijonnais

Dijonnais

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,941
  • Înscris: 03.03.2012

View Postiancu_tudor, on 11 aprilie 2013 - 08:48, said:

Parerea mea este , si am mai auzit si informatia asta si din alte surse si locuri (bancheri , economisti cu experienta , etc) ca in perioadele de criza e cel mai bine sa investesti in aur .
Cash/depozit/cont curent toate inseamna nimic in anumite situatii de forta majora .

Dar aurul de cand ma stiu eu a crescut in pret , poate a avut mici variatii in fiecare an dar daca tragi linia la sfarsitul fiecarui an poti observa sigur ca e pe plus valoare adaugata.

Iar cu principalul motiv al domnului din articol , adica cresterea exporturilor si etc , sa fim seriosi , si daca ar fi o crestere aceasta ar fi total nerelevanta .
Până găsesc ceva zăcământ de aur pur pe Lună sau pe vreun alt corp ceresc, sau pun la punct ceva transformări atomice. Ambele tehnologii sunt scumpe, dar li se vor putea reduce costurile. Banii sunt informație și încredere despre valoare, sunt puri umani, a căuta valoare în afara societății este pierdere de vreme,

#14
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005

View Postf300, on 11 aprilie 2013 - 09:25, said:

[/size]
Pret dolari pe uncie:

1980 -> 590
1990 -> 391
2000 -> 272


Evoluția prețului la metalele prețioase din ultimii ani, mai ales după 2001 a fost pozitivă, depășind cu mult rata inflației.
Astfel, între 2006 și 2012, am avut o creștere de 200% la prețul aurului.
Depozitele pe termen lung în aur fizic, ori în aur virtual au fost hitul acestor ani.

#15
Seb

Seb

    Suveran

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,077
  • Înscris: 22.05.2005
Vreau si eu sa cumpar aur de pe Luna. La pret mai mic decat cel de pe Terra, bineinteles.

View Postf300, on 11 aprilie 2013 - 09:25, said:

Pret dolari pe uncie:
1980 -> 590
1990 -> 391
2000 -> 272

Si continuarea din 2000 pana in prezent:

[attachment=1143055:Gold2000-2013.png]

#16
mirceaor

mirceaor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,505
  • Înscris: 22.07.2006
Pe termen lung, investitiile in aur si argint vor aduce profituri importante .

#17
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Posttomaso, on 11 aprilie 2013 - 10:09, said:

Evoluția prețului la metalele prețioase din ultimii ani, mai ales după 2001 a fost pozitivă, depășind cu mult rata inflației.

Din 2001 pina acum nu se incadreaza la "de cind ma stiu eu" decit daca ai 12 ani.

#18
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,906
  • Înscris: 21.04.2011

View PostParapantaFlavia, on 11 aprilie 2013 - 09:33, said:

Vrei sa ai banii garantati? Iti faci mai multe carduri la mai multe banci, toate cu mai putin de 100.000 euro.
Nu te ajuta cu nimic. Se garanteaza 100.000 euro de persoana, nu fiecare depozit de sub 100.000.

Edited by catalina1, 11 April 2013 - 10:24.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate