Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 

EPS sau XPS?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
9 răspunsuri în acest subiect

#1
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 430
  • Înscris: 08.11.2010
Salut,

As dori sa stiu unde se foloseste fiecare tip de polistiren. Am cautat pe google deja, si forumul, insa ce am putut conclude este ca XPS-ul se foloseste acolo unde pe langa o izolare termica buna, se doreste si o capacitate portanta (sau rezistenta la compresiune) mai mare. Si ca EPS-ul are permeabilitate mai mare decat XPS.

In acest sens, de ce nu s-ar folosi EPS cu densitatea de 30 Kg/mc in loc de un extrudat cam la aceeasi densitate, insa pret mai mic la EPS?
Eu ma gandesc sa plachez buiandrugii, stalpisorii si centurile cu EPS de densitate mai mare. Se poate? Daca da, ce densitate minima ar trebui si ce avantaje/dezavantaje as avea fata de XPS?
Aceeasi intrebare se pune la folosirea XPS-ului inglobat in sape, de ce nu s-ar folosi EPS?

Multumesc,
Cristi

#2
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.835
  • Înscris: 25.04.2008
pentru ca eps mai asigura ceva transfer vapori spre exterior(de obicei) si nu se formeaza condens  si mucegai.

xps e rezistent la umezeala, eps mai absoarbe apa,

Editat de msn2, 08 aprilie 2013 - 16:01.


#3
mard

mard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 111
  • Înscris: 26.12.2009

View Postcristi-m, on 08 aprilie 2013 - 14:19, said:

.......
In acest sens, de ce nu s-ar folosi EPS cu densitatea de 30 Kg/mc in loc de un extrudat cam la aceeasi densitate, insa pret mai mic la EPS?
Eu ma gandesc sa plachez buiandrugii, stalpisorii si centurile cu EPS de densitate mai mare. Se poate? Daca da, ce densitate minima ar trebui si ce avantaje/dezavantaje as avea fata de XPS?
Aceeasi intrebare se pune la folosirea XPS-ului inglobat in sape, de ce nu s-ar folosi EPS?

Multumesc,
Cristi
EPS si XPS compara-le cu argila uscata la soare si argila arsa : e acelasi material cu aceeasi densitate dar 2 procese de fabricatie diferite, una rezista pana la prima ploaie alta rezista mii de ani. Pentru placari de stalpi si centuri se poate folosi linistit polistiren expandat mai ales daca o sa ii pui casei si termosistem.
Cand zici polistiren inglobat in sapa te referi la cel care se pune sub sapa ? sau la cel care se inglobeaza in sapa si se toarna odata cu aceasta pentru ca daca te referi la cel inglobat chiar se foloseste EPS.

#4
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.542
  • Înscris: 30.01.2007
Si sub placa? de ce n-ar merge EPS?

#5
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 430
  • Înscris: 08.11.2010

View Postmard, on 11 aprilie 2013 - 13:52, said:

EPS si XPS compara-le cu argila uscata la soare si argila arsa : e acelasi material cu aceeasi densitate dar 2 procese de fabricatie diferite, una rezista pana la prima ploaie alta rezista mii de ani. Pentru placari de stalpi si centuri se poate folosi linistit polistiren expandat mai ales daca o sa ii pui casei si termosistem.
Dpdv al protectiei EPS-ului (daca zici ca se foloseste si asta) pt placarea centurilor, cred ca e OK folosirea lui fiindca vin cu EPS-ul de fatada peste.
Insa altceva ma roade: EPS-ul lipit de centura (cu vreun adeziv trebuie sau bagat in cofrag si turnat betonul peste?) va putea asigura un "pat" stabil si nu se va dezlipi, fiindca EPS-ul de fatada va "trage" in jos de el.

View Postmard, on 11 aprilie 2013 - 13:52, said:

Cand zici polistiren inglobat in sapa te referi la cel care se pune sub sapa ? sau la cel care se inglobeaza in sapa si se toarna odata cu aceasta pentru ca daca te referi la cel inglobat chiar se foloseste EPS.
Pai avem placa de peste sol - la asta i se spune "placa" sau "planseu". Sub placa, o sa am XPS de 5 cm. Se pune clar XPS, fiindca e umezeala si trebuie sa fie stabil dpdv al dimensiunilor. Sub placa e un mediu agresiv dpdv al fortelor si mediului.
Cand zic de polistirenul din sapa, este cel care se pune peste placa (avand o folie intre), iar peste acest politiren se toarna sapa (uzual de grosime 5cm). Aici, parca as pune EPS de densitate mai mare, ca n-ar trebui sa fie umezeala, iar incarcarea nu e mare.
Zici ca e OK EPS inglobat in sapa?

#6
msn2

msn2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.835
  • Înscris: 25.04.2008
un eps pentru sape ar fi ok, uite aici: http://www.hirsch-po...stiren-expandat

ceva de genu, dar cred ca e la fel de scump ca un xps.

#7
lalea

lalea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.542
  • Înscris: 30.01.2007
Nu inteleg, cam cat de agresiv e? iei aceeasi densitate, dar in rest ai pietris care ar trebui sa-ti dreneze, tii apa departe de casa... cata umiditate sa absoarba ca sa intre in 15 cm. de placa si 7 de sapa?
Oricum ideea e sa nu ajunga umiditate, mai ai folia aia (care nu stiu cat tine, e drept), la ce sa folosesti XPS? Scrie undeva, exista o logica tehnica?

#8
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 430
  • Înscris: 08.11.2010

View Postlalea, on 12 aprilie 2013 - 10:16, said:

Nu inteleg, cam cat de agresiv e? iei aceeasi densitate, dar in rest ai pietris care ar trebui sa-ti dreneze, tii apa departe de casa... cata umiditate sa absoarba ca sa intre in 15 cm. de placa si 7 de sapa?
Oricum ideea e sa nu ajunga umiditate, mai ai folia aia (care nu stiu cat tine, e drept), la ce sa folosesti XPS? Scrie undeva, exista o logica tehnica?
Mai, nu stiu ce sa zic. Cu "agresivitatea de sub placa" ma refeream la mai multe chestii: incarcarea ce o are asta de sub placa fata de cel din sapa - insa asta cu incarcarea se rezolva daca pui un EPS cu densitate mare (care ar da o rezistenta la complesiune comparabila cu XPS). Apoi ma gandeam ca umezeala - desi n-ar trebui sa patrunda in mod normal - dar daca ceva se intampla sub placa si totusi intra umezeala, pe aia n-o mai scoti. Plistirenul ala nu se mai ventileaza.
Parca n-as risca sa se deterioreze in timp EPS-ul. XPS-ul e clar ca e facut pt asa ceva. Ala de pe casa il mai dai jos, da' asta de sub placa...

La momentul asta, as folosi EPS de densitate mai mare la stalpisori/centuri/buiandrugi/in sapa. Si XPS la soclu, sub placa.

View Postmsn2, on 12 aprilie 2013 - 09:28, said:

un eps pentru sape ar fi ok, uite aici: http://www.hirsch-po...stiren-expandat

ceva de genu, dar cred ca e la fel de scump ca un xps.

Mersi fain de link. Luni o sa telefonez reprezentantului pe Timis sa vad cum stau cu preturile.

#9
mard

mard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 111
  • Înscris: 26.12.2009

View Postcristi-m, on 12 aprilie 2013 - 21:25, said:


La momentul asta, as folosi EPS de densitate mai mare la stalpisori/centuri/buiandrugi/in sapa. Si XPS la soclu, sub placa.

Cam asa ar fi corect doar ca pe exteriorul casei nu trebuie sa exagerezi cu densitatea la EPS ci sub sapa pentru ca acolo o sa fie solicitarea cea mai mare. Sapa obligatoriu sa fie armata.

#10
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 430
  • Înscris: 08.11.2010

View Postmard, on 13 aprilie 2013 - 07:05, said:

Cam asa ar fi corect doar ca pe exteriorul casei nu trebuie sa exagerezi cu densitatea la EPS ci sub sapa pentru ca acolo o sa fie solicitarea cea mai mare. Sapa obligatoriu sa fie armata.

da, EPS de fatade, imbatranit artificial, cam 16 pana in 20 kg/mc.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate