Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
imprimanta laser capacitate medie...

Parere garsoniera Tineretului

Sfaturi achizitie boxe hi-fi pent...

Baterie externa solara vs baterie...
 Sapa peste pardosea veche

recomandare placa captura video

Trecere apartament pe numele meu

Seria 3 - E90 / 91
 LakeSide 11 Straulesti

Sanse refinantare

arii

Sapa peste pardoseala
 Smart phone pentru auz deficitar

Manager transport marfa. Pareri. ...

BIOS F.24 pentru HP Pavilion g7-2...

Meta Quest 3 512 gb
 

Lenovo P780

- - - - -
  • Please log in to reply
6923 replies to this topic

#4609
blodwings

blodwings

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,625
  • Înscris: 22.08.2007
Pentru LiFe XVIBE poate confirma cineva daca se poate face swap la 3G intre cartele, ca la SLX?
Multam!

#4610
ggaby

ggaby

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 54
  • Înscris: 04.12.2007

 blodwings, on 19 august 2014 - 08:08, said:

Pentru LiFe XVIBE poate confirma cineva daca se poate face swap la 3G intre cartele, ca la SLX?
Multam!

Nu se poate

#4611
opo

opo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,591
  • Înscris: 24.08.2006

 ga8r13llitt05, on 18 august 2014 - 22:50, said:

trebuie sa intri pe toatre contactele si sa bagi nr si cu prefixul tarii si fara. daca lasi doar intr-un fel sau altul vezi numele apelantului ori doar la sms ori doar la apel. spor la treaba. si mai multumiti si voicand va da cineva un sfat util. just in case
Gresit.  In momentul in care se face salvarea contactului ( simpla reeditare este suficienta [ gen stergi o cifra si o repui ]) se pastreaza numarul in ceva index.
Banui ca cel care a facut ROM-ul a uitat sa bifeze ceva prin ceva optiuni.  Treabar ar fi cam asa : pentru rapiditate si ca tel sa functioneze rapid se pastreaza un index cu numerele de telefon si detalii. Acel index se recreaza daca [ **ceva ], in cazul de fata daca salvezi un numar (*nou) de telefon. Babalaji (romul pe care-l avem inainte) facuse invers : se actualiza indexul asta la fiecare operatiune , ceea ce facea un chin acesarea agendei, trimiterea de mesaje. Practic la fiecare accesare stateai sa se uite in toata agenda, sa recupereze datele si sa le afiseze. La astia viteza este mult superioara dar din pacate actualizarea (*cacheului/indexului) lipseste.

Edited by opo, 20 August 2014 - 14:59.


#4612
godoroj

godoroj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 25.09.2013
Baieti am comandat un s860,xperia z il trimit inapoi e varza la baterie.

#4613
alextudor

alextudor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 12.09.2006
Versiunea de 1Gb sau 2(la memorie ma refer)? Cat a costat, unde ai dat comanda?

#4614
godoroj

godoroj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 25.09.2013
din ce vorbi cu ei e cea de 2g. era ultimu pe stoc

869 lei

2 ani garantie

#4615
veman

veman

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,390
  • Înscris: 15.07.2009
o sa dau copy & paste la un mesaj privat (scris de mine) ca raspuns pentru un coleg de P780 care vroia sa-si cumpere si un S860 :

Din cate am citit rezulta ca :

Lenovo S860 este in doua versiuni :
1. India / ROW : 2 GB ram
2. China : 1 GB ram

Pe site-ul shop lenovo, sunt specificate 2 difuzoare (varianta 2 GB ram).
Pe site-uri chinezesti se specifica si 3G in 900 MHz.

La moldoveni se pare ca e varianta ROW si vad ca are doua difuzoare si 2 GB ram in video si in specificatiile de pe site-ul lor de vanzari :
https://www.youtube....hOSWISfng#t=320
http://darwin.md/len...0-titanium.html

...dar in video spune ca are un singur difuzor (minutul 5:15) asa ca probabil comentariul de pe gsmarena este adevarat.

Astfel ca... sunt multe semne de intrebare... daca vanzatorii stiu ce vand si / sau informatiile sunt prezentate corect.
Poza cu un singur difuzor ramane un mister :)

//

Era vorba despre 3G, RAM si difuzoare...

#4616
godoroj

godoroj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 25.09.2013
P780 cica nu se mai fabrica mai sunt doar stocuri ramase.

#4617
alextudor

alextudor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 12.09.2006
De unde il luasi neica?

#4618
godoroj

godoroj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 25.09.2013
De la ####.

####

Nu imi dau voie sa scriu probabil din cauza recpamei. Da si tu un serch la pret si iti apare.

#4619
ga8r13llitt05

ga8r13llitt05

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 09.10.2009

 opo, on 20 august 2014 - 14:56, said:


Gresit.  In momentul in care se face salvarea contactului ( simpla reeditare este suficienta [ gen stergi o cifra si o repui ]) se pastreaza numarul in ceva index.
Banui ca cel care a facut ROM-ul a uitat sa bifeze ceva prin ceva optiuni.  Treabar ar fi cam asa : pentru rapiditate si ca tel sa functioneze rapid se pastreaza un index cu numerele de telefon si detalii. Acel index se recreaza daca [ **ceva ], in cazul de fata daca salvezi un numar (*nou) de telefon. Babalaji (romul pe care-l avem inainte) facuse invers : se actualiza indexul asta la fiecare operatiune , ceea ce facea un chin acesarea agendei, trimiterea de mesaje. Practic la fiecare accesare stateai sa se uite in toata agenda, sa recupereze datele si sa le afiseze. La astia viteza este mult superioara dar din pacate actualizarea (*cacheului/indexului) lipseste.
Adica e de ajuns sa intri pe fiecare contact si stergi o cifra si o pui la loc si gata?

Edited by ga8r13llitt05, 20 August 2014 - 22:13.


#4620
blodwings

blodwings

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,625
  • Înscris: 22.08.2007
Desi e mai greu, un S860 cu 2GB RAM m-ar tenta Posted Image
Am vazt ca rusii au ceva ROM, insa pentru cel de 1 GB RAM.
Pe topicul pe Softpedia la S860 bate vantul Posted Image

 godoroj, on 20 august 2014 - 22:03, said:

De la ####.

####

Nu imi dau voie sa scriu probabil din cauza recpamei. Da si tu un serch la pret si iti apare.
Tare suspect mi se pare site-ul... Si imaginea cu telefonul ala rosu nu are nicio treaba cu S860...
Astept impresii, ca-s tare curios - din dorinta de a-l cumpara si eu.

Edited by blodwings, 20 August 2014 - 22:28.


#4621
blodwings

blodwings

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,625
  • Înscris: 22.08.2007
Hmm, incepe sa ma calce pe nervi o chestie care mi s-a intamplat ieri: Dau sa sun un prieten pe COSMOTE de pe COSMOTE-ul meu, pica semnalul la mine pe ambele SIM-uri. Incerc din nou, la fel. Dupa ce fac de 3 ori asta, dau restart si incerc din nou - la fel. Ma sun pe numarul de serviciu (orange) si merge.
Pana la urma am reusit sa sun de pe COSMOTE pe COSMOTE, insa nu stiu care e problema? Software sau hardware?
Sa incep sa imi caut alternativa? :lol:

#4622
alexei_ioan

alexei_ioan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.08.2014
Salut

 blodwings, on 21 august 2014 - 07:50, said:

Hmm, incepe sa ma calce pe nervi o chestie care mi s-a intamplat ieri: Dau sa sun un prieten pe COSMOTE de pe COSMOTE-ul meu, pica semnalul la mine pe ambele SIM-uri. Incerc din nou, la fel. Dupa ce fac de 3 ori asta, dau restart si incerc din nou - la fel. Ma sun pe numarul de serviciu (orange) si merge.
Pana la urma am reusit sa sun de pe COSMOTE pe COSMOTE, insa nu stiu care e problema? Software sau hardware?
Sa incep sa imi caut alternativa? Posted Image

 godoroj, on 18 august 2014 - 13:10, said:

Baieti puteti sa imi spuneti si mie de unde pot achizitiona un amplificator de semnal sau o placa de baza, ca mi se rupe sufletu dupa p780 meu. Am luat un xperia z da nu tine decat o zi incarcat.


Detin de cateva luni acest superb telefon . Inainte de achizitionarea lui direct din china,( de pe alienexpress ) am citit mult despre el . Erau unii care se plangeau de semnal slab, dar am zis ca se rezolva cu o alta versiune de modem .

Ce am observat ... acelasi comportament ca la godoroj si blodwings ... cade semnalul in mod iremediabil .
Am incercat life 0.5, life 0.7 , row 4.2 , row 4.4  , china 4.2 .,  china 4.4 ... diferite combinatii de modem-uri de pe  google drive-ul stympy stympy  ( luat de pe xda-developers.com ) .

Pana la urma m-am lasat pagubas .
Am setat o singura cartela de orange doar pe 2g ... acelasi simptom.
Problema observata de mine : semnalul scade foarte mult sau chiar dispare atunci cand : lucrezi cateva minute in continuu cu ecranul , cand faci poze, cand descarci ceva mai serios de pe wifi  ... sau cand bateria e pe terminate, dupa aproape 2-3 zile de functionare .

Acum sunt cu row s119 si modem s820 v51 .... pare a fi modem-ul cu cel mai mic consum de curent ... si implicit , cu cele mai mici sanse de aparitie a anomaliei .


Problema persista  si imi lasa un gust amar in privinta marcii lenovo .
De reparat nu cred ca o sa reusesc .. pare costisitor si chiar nu am chef sa mai bag bani in el... ma intorc la batranul meu samsung (nivelul semnalului si calitatea difuzorului in convorbiri e net superioara). Poate ca daca il luam cu garantie din Romania, poate mai aveam o sansa sa il repar . Daca nu ar fi problema extrem de deranjanta cu semnalul, ar fi un telefon absolut superb. Poze decente , o autonomie buna a bateriei ... etc

Anyway, ar fi interesant daca si ceilalti posesori  de lenovo p780 se lovesc de aceeasi problema ... le scade semnalul gsm, chiar stand in acelasi loc ... in timp ce urmaresc un film online sau descarca pe wifi o versiune de rom .

#4623
godoroj

godoroj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 25.09.2013
Asta am patit si eu pana sa dus de tot semnalul si nu a mai aparut pe nici un fel de cartela.La un service mi-au spus ca ar fi amplificatorul de semnal,alti mi-au spus ca astea dual sim sunt pretentioase si li se duce foarte repede semnalu.Eu l-am trimis la garantie sa vad daca mi-l rezolva mai aveam o luna garantie.Se pare ca au problema cu semnalu.

AM COMANDAT UN S860 MAI INCERC SI CU ASTA .CEI DE LA CARE L-AM COMANDAT SPUN SUS SI TARE CA AU VARIANTA DE 2GIGA DE RAMI.ACUM O SA IL VAD CAND APARE.

#4624
alextudor

alextudor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,236
  • Înscris: 12.09.2006
Treaba cu dual sim si faptul ca sunt pretentioase e bullshit, am avut un samsung si n.avea probleme deloc. Cred ca pana la urma tine de partea hw care e oarecum incompatibila cu canalele folosite pe benzile de gsm si 3g in partea asta a lumii.

#4625
godoroj

godoroj

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 766
  • Înscris: 25.09.2013
Asa cred si eu,parerea mea ca antenele noastre si semnalul le omoara.de exemplu la tara apare si dispare semnalu in vodafone pentru ca nu au acoperire suficienta cum am eu cartela si sigur a contat mult in distrugerea lui.

#4626
alexei_ioan

alexei_ioan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 21.08.2014

 godoroj, on 21 august 2014 - 10:16, said:

Asa cred si eu,parerea mea ca antenele noastre si semnalul le omoara.de exemplu la tara apare si dispare semnalu in vodafone pentru ca nu au acoperire suficienta cum am eu cartela si sigur a contat mult in distrugerea lui.


E utopic ca un telefon sa se strice doar pt ca il folosesti intr-o zona cu semnal mai slab...sa fim seriosi.
Telefonu acesta are o problema electronica pe partea de semnal gsm... probabil din cauza asta au scos si o noua revizie hardware ( cea la care nu merge pus vechiul life 0.5 )

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate