Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect

touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?
 Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 

(cristi-m) Casa in Sag (langa Timisoara)

- - - - -
  • Please log in to reply
304 replies to this topic

#253
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010
Multam pt impresii. E "reconfortant" sa ti se confirme parerea, mai ales ca nu prea poti sa mai dai inapoi in cele mai multe situatii.
Despre culoarea care ar trebui s-o privesti si la lumina directa, si in umbra, asa este. In umbra, se schimba stralucirea culorii, insa eu am ceva probleme sa-mi imaginez culoarea de pe acea pătrăţică pe casa. Este o iluzie optica, dar pana la urma asta e realitatea - cand suprafata e mai mare, aceeasi culoare (nuanta/stralucire/saturatie) va parea mai inchisa decat pe un peticel.
La dibluri, in ultima instanta merg pe cele de 200 mm (ancorare 40 mm), iar daca nu se prind bine, le schimb cu unele mai lungi.

Edited by cristi-m, 07 September 2014 - 22:30.


#254
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Salut si bafta,
Daca te ajuta cu ceva, grijile de acum ti se vor părea puerile dupa prima grindina serioasa. Vei aprecia mai mult cat de solida e decorativa, nu cat strălucește de tare...
Inca o data, bafta si numai bine.

#255
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010
Grija mea nu-i stralucirea ei, ca doar nu-i poleita ;)
Era vorba de cum se modifica perceptia culorii la umbra fata de iluminarea directa.
Grijile imi sunt intr-adevar cum se comporta la ploaie (daca se umezeste rau), daca isi pastreaza culoarea timp indelungat, daca nu se murdareste usor, daca o pot spala usor, daca nu crapa, si la grindina - chiar asa.
Mersi de urari.

#256
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010
Zicea cineva pe un forum ca decorativa acrilica ar fi mai buna decat cea siliconica. Oare de ce?
Eu vreau sa-mi reziste mai bine in timp, sa reziste la umezeala, sa nu se murdareasca. La cerintele astea, eu zic ca se califica decorativa siliconica (de fapt, am o oferta pt o decorativa silicato-siliconica de la Ceresit - CT 174). Are dezavantaje cea siliconica fata de acrilica?

Ce profile de colt sa aleg, din aluminiu sau PVC? (imi sunt oferite la acelasi pret) Cel din aluminiu ar avea contractii/dilatatii (mult) mai mari decat PVC, iar daca lovesti coltul casei, aluminiul se deformeaza definitiv, pe cand PVC-ul e elastic. Ar fi poate una din putinele ori cand PVC-ul castiga in fata metalului - dar oare imi scapa mie ceva?

#257
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Eu am tot sistemul de la Sto, inclusiv decorativa. La grindina de acum câțiva ani, aia cat prunele, am fost singura casa de pe strada (toata locuita) care n- a refăcut tencuiala. Daca te ajuta...

#258
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 05.04.2009

 cristi-m, on 08 septembrie 2014 - 07:54, said:

Ce profile de colt sa aleg, din aluminiu sau PVC? (imi sunt oferite la acelasi pret) Cel din aluminiu ar avea contractii/dilatatii (mult) mai mari decat PVC, iar daca lovesti coltul casei, aluminiul se deformeaza definitiv, pe cand PVC-ul e elastic. Ar fi poate una din putinele ori cand PVC-ul castiga in fata metalului - dar oare imi scapa mie ceva?
Aluminiu.
Al se deformeaza definitiv, PVC-ul se rupe/sparge definitiv.

Si polistirenul pana la inaltimea de 1 m de la CTA este bine sa fie extrudat nu expandat.

Edited by radu3333, 09 September 2014 - 07:41.


#259
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Eu am mers pe coltare din PVC, nu mi se par deloc casante astfel incat la o lovitura sa cedeze. In schimb, cele de aluminiu, daca le atingi putin, se fac praf.

#260
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010

 radu3333, on 09 septembrie 2014 - 07:28, said:

Aluminiu.
Al se deformeaza definitiv, PVC-ul se rupe/sparge definitiv.

Si polistirenul pana la inaltimea de 1 m de la CTA este bine sa fie extrudat nu expandat.

"Si polistirenul pana la inaltimea de 1 m de la CTA este bine sa fie extrudat nu expandat."
De la CTA (cred ca e "Cota Terenului Amenajat"), am aprox 50 cm pana cand incepe EPS-ul. Acei 50 cm + inca vreo 70 cm in jos vor fi placati cu XPS de 6 cm.

Referitor la coltare...
Ce-am scris ieri, a fost din ce mi-am imaginat despre cele 2 tipuri de profile.
Azi am fost sa le pipai, inainte de a le cumpara. Profilul de Al cand am pus mana pe el sa-l iau de pe raft, s-a indoit... E ca staniolul. Cele din pvc sunt mai tzapene. Am luat din cele din urma.
Ori un profil adevarat din Al e mai gros - si atunci inteleg optiunea (dar vine pe cu totul alti bani, MULT mai scump probabil decat PVC-ul), altfel nu le recomand pe cele din Al.

Azi am inceput termosistemul, format din:
- adeziv CT82, folosit si ca masa de spaclu
- EPS90 Hisrch de 15 cm grosime
- dibluri 200 mm
- coltare din PVC, picuratoare ingropate din PVC
- decorativa: acrilica sau silicato-siliconica Ceresit

Am inceput cu spalarea peretilor casei (construita anul trecut). Adezivul se pune ca la carte, adica o banda perimetrala continua + 3 puncte in mijloc.
Doua probleme:
1) adezivul este Ceresit CT 82 - e cu 1.5 ron/sac mai scump decat CT81, dar contine fibre si m-am gandit sa-l folosesc si ca adeziv, pe langa folosirea lui traditionala ca masa de spaclu. In plus, mai reduc si pierderile, ca in loc de 2 materiale diferite, folosesc un singur tip.
Acum, nu stiu cum se comporta CT81 ca adeziv, insa 82-ul "expandeaza" un pic, daca pot spune asa: cand mesterul fixeaza placa, ea dupa 1 min iese cativa mm in afara. Mesterul trebuie sa revina de vreo 2-3 ori pana sta la locul ei. Nu stiu daca exista o "smecherie" si noi n-o stim, dar maine il sun pe tehnicul de la Ceresit.

2) Profilul de inceput din Aluminiu este o mare porcarie - cel putin asta pt polistiren de 15 cm grosime. E si asta un fel de staniol un pic mai gros. Nici macar singur (fara polistiren pe el) nu sta, ci flambeaza si se indoaie din dibluri.
Am decis sa fixam placile cu niste pene din polistiren, iar cand se termina primul rand de ex (sau cand se termina de tot placarea cu expandat), sa fixam ulterior profilul de inceput cu spuma - deci va avea singurul rol de a proteja impotriva rozatoarelor si de picurator - deci el NU mai are rol de sustinere a polistirenului. Extrudatul va veni imediatr sub el si il va mai fixa inca o data, definitiv.
Gresesc cand fac asa? Sa-l mai pun?

Intrebari:
A) Fixarea diblurilor se poate face in 2 variante:
Attached File  montare dibluri.jpg   31.44K   54 downloads
Desi mesterul vroia varianta in "T", i-am spus ca eu prefer varianta in "W". Asta din cauza ca la imbinarea a 3 placi, oricum este o punte termica, fiindca placile nu pot fi lipite perfect, va ramane aer. Daca mai bagi si un diblu, puntea termica e si mai mare.
In varianta "W", mi se pare ca e o fixare mai ferma, iar puntile termice nu se maresc, fiindca diblul va patrunde prin stratul de adeziv.
Gresesc cu varianta "W"?

B ) Cum se izolez spatiul incercuit cu rosu din figura d emai jos? Cu vata minerala?
Cu polistirenul de fatada, ii tai muchia la unghiul acoperisului si ma duc pana ating astereala?
Attached File  Izolatie in zona cosoroabei.jpg   156.52K   59 downloads

C) In figura de mai jos (luata din "Ghidul pt reabilitare termica", elaborat de UNIVERSITATEA DE ARHITECTURĂ ŞI URBANISM “ION MINCU” BUCUREŞTI), intre baza EPS-ului si muchia de sus a XPS-ului este prezent un "chit sau banda de etansare" (punctul 7). La ce e bun, sa pun si eu?
Attached File  Imbinare EPS-XPS.jpg   55.06K   54 downloads

D) In figura de mai jos (din acelasi ghid) apare o izolatie sub pervaz. Eu am pervazele exterioare care vin montate odata cu geamurile. Sa plachez partea de jos a spaletului cu un XPS de 2 cm ca la spaletii verticali?
Attached File  termoizolatie sub pervaz.jpg   20.68K   35 downloads

E) Mesterul sustine cu tarie ca cel mai bine ar fi ca peste polistiren sa aplic 1 strat de masa de spaclu CT 82, apoi se inglobeaza plasa, iar in cele din urma in loc sa dau tot CT 82, sa dau cu Baumit DuoContact.
Are sens treaba asta? Din cate stiu, materialele ar fi bine sa fie de la acelasi producator, ca sa evitam incompatibilitati de toate felurile.

Multumesc!

Edited by cristi-m, 09 September 2014 - 22:04.


#261
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010
Am luat si profile de legatura cu tocurile ferestrelor si usilor exterioare. E cam scumputz, dar cred ca merita.

#262
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 05.04.2009

 cristi-m, on 09 septembrie 2014 - 21:36, said:

Intrebari:
In varianta "W", mi se pare ca e o fixare mai ferma, iar puntile termice nu se maresc, fiindca diblul va patrunde prin stratul de adeziv.
Gresesc cu varianta "W"?
Parca varianta in T este mai buna, "puntea termica" este neglijabila.

 cristi-m, on 09 septembrie 2014 - 21:36, said:

B )
Cu polistirenul de fatada, ii tai muchia la unghiul acoperisului si ma duc pana ating astereala?
Da.  Trebuie sa ai continuitate cu termoizolatia din acoperis.

La acoperis ce grosime de termoizolatie o sa ai ?

Referitor la adeziv, vezi care are o rezistenta mecanica mai mare.

Edited by radu3333, 09 September 2014 - 23:10.


#263
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010

 radu3333, on 09 septembrie 2014 - 23:09, said:

Parca varianta in T este mai buna, "puntea termica" este neglijabila.
Zi-mi te rog de ce ai un feeling ca T-ul e mai bun.

 radu3333, on 09 septembrie 2014 - 23:09, said:

Da.  Trebuie sa ai continuitate cu termoizolatia din acoperis.
La acoperis ce grosime de termoizolatie o sa ai ?
Capriorii au inaltimea de 15 cm. Acolo voi pune o vata de 15cm pana ies la fata de jos a capriorului. Perpendicular, ma gndesc sa mai pun un 10 cm de vata. Cu asta din urma, nu-s 100% sigur, fiind o cheltuiala in plus (la vreo 200 si ceva de mp de acoperis). In orice caz, acei 15 cm de vata dintre capriori imi va asigura continuitatea izolatiei, in caz ca pun vata in spatiul ala dintre cosoroaba, polistirenul de fatada si astereala. Vata e ok acolo?

Apoi, vad ca am (mai) facut o prostie, la indemnul mesterilor:
- am o terasa in fata intrarii in casa, la inaltimea placii de peste sol (la parter). Ei au mers cu polistirenul de fatada pana la aprox 9 cm de placa, considerand ca vine o sapa de ~ 10 cm peste acea placa in zona terasei, iar placile vor fi "ingropate" in sapa. La intrebarea mea: cum facem o hidroizolatie in zona aia, fiind expusa ploii? Mi-au zis ca facem cu o membrana dispusa peste polistiren, prelungindu-se pana in plan orizontal, sub sapa.
In ghidul de aplicare termoizolatie de la Baumit, vad ca ei pun acea membrana din spatele placii EPS (lipita de caramida).
Attached File  hidroizolatie sub polistiren.jpg   85.9K   36 downloads
E nasol cum am facut eu? (sunt deja lipte placi in zona terasei)

Poate ar fi mai nimerit sa fac un link la acest topic intr-un nou post din sectiunea "Casa mea/Cum sa construiesti o casa", ceva specializat pe termoizolatii? Poate un ADMIN sa ma ajute in sensul asta, ca nu gasesc o modalitate s-o fac eu?

Edited by cristi-m, 09 September 2014 - 23:58.


#264
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 05.04.2009

 cristi-m, on 09 septembrie 2014 - 23:57, said:

Zi-mi te rog de ce ai un feeling ca T-ul e mai bun.
Asta incercam sa spun Posted Image

Referitor la termoizolatiei.
Conform C107, rezistenta termica MINIMA la pereti trebuie sa fie 1,8 mpK/W, iar la acoperis 5 mpK/W.
Daca vrei sa ai o termoizolatie mai buna la casa trebuie sa maresti oarecum proportional.
Cu cei 15 cm polistiren la pereti o sa ai cca. 4 mpK/W (de 2,2 ori mai mult decat minim).
Cu 15 cm la acoperis nu ai nici macar minimul necesar.  Deci, daca pui 15 cm la pereti, pune macar 30-35 cm la acoperis.

De asemenea, sa ai grija ce sticla folosesti la ferestre, multi fac greseala sa puna un profil scump si o sticla proasta (cam 80% din izolatia termica a ferestrei este data de sticla).

Edited by radu3333, 10 September 2014 - 08:03.


#265
radu3333

radu3333

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,515
  • Înscris: 05.04.2009

 cristi-m, on 09 septembrie 2014 - 23:57, said:

Apoi, vad ca am (mai) facut o prostie, la indemnul mesterilor:
- am o terasa in fata intrarii in casa, la inaltimea placii de peste sol (la parter). Ei au mers cu polistirenul de fatada pana la aprox 9 cm de placa, considerand ca vine o sapa de ~ 10 cm peste acea placa in zona terasei, iar placile vor fi "ingropate" in sapa. La intrebarea mea: cum facem o hidroizolatie in zona aia, fiind expusa ploii? Mi-au zis ca facem cu o membrana dispusa peste polistiren, prelungindu-se pana in plan orizontal, sub sapa.
In ghidul de aplicare termoizolatie de la Baumit, vad ca ei pun acea membrana din spatele placii EPS (lipita de caramida).
hidroizolatie sub polistiren.jpg
E nasol cum am facut eu? (sunt deja lipte placi in zona terasei)
Ambele variante sunt posibile, insa neaparat sa pui o banda de etansare intre "orizontal" si "vertical". http://www.weber.ro/...bertec-828.html
Iar ca hidroizolatie eu personal nu sunt fan membrane ci a celor lichide, bicomponente ... cred ca adera mai bine la stratul suport si-si fac mai bine treaba.
de exemplu: http://www.weber.ro/...perflex-d2.html

Edited by radu3333, 10 September 2014 - 08:26.


#266
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010

 radu3333, on 10 septembrie 2014 - 08:01, said:

Asta incercam sa spun Posted Image

Referitor la termoizolatiei.
Conform C107, rezistenta termica MINIMA la pereti trebuie sa fie 1,8 mpK/W, iar la acoperis 5 mpK/W.
Daca vrei sa ai o termoizolatie mai buna la casa trebuie sa maresti oarecum proportional.
Cu cei 15 cm polistiren la pereti o sa ai cca. 4 mpK/W (de 2,2 ori mai mult decat minim).
Cu 15 cm la acoperis nu ai nici macar minimul necesar.  Deci, daca pui 15 cm la pereti, pune macar 30-35 cm la acoperis.

De asemenea, sa ai grija ce sticla folosesti la ferestre, multi fac greseala sa puna un profil scump si o sticla proasta (cam 80% din izolatia termica a ferestrei este data de sticla).
Ai dreptate cu izolatia mai groasa la acoperis. O sa o fac poate in 2 etape: mai intai cea dintre capriori, apoi cea peste.
Ferestrele sunt cu 5 camere, 3 foi de sticla, ClimaGuard la exterior, LOw E la interior, "bagheta calda" intre foile de sticla. Nu cred ca am ce pune mai bun Posted Image

 radu3333, on 10 septembrie 2014 - 08:25, said:

Ambele variante sunt posibile, insa neaparat sa pui o banda de etansare intre "orizontal" si "vertical". http://www.weber.ro/...bertec-828.html
Iar ca hidroizolatie eu personal nu sunt fan membrane ci a celor lichide, bicomponente ... cred ca adera mai bine la stratul suport si-si fac mai bine treaba.
de exemplu: http://www.weber.ro/...perflex-d2.html

Studiez zilele astea diferitele sisteme de hidroizolatie si fac o comparatie intre:
- Sika, IgolFlex N
- Ital-Kol HidroCEM pe soclu si ElastoCEM 1K la terase
- Ceresit CR90
- Weber, ce ai scris tu
- clasica: membrana + amorsa puse la rece
Si aleg care e mai buna pet/calitate.

Pentru zonele de terase (contact perete caramida cu placa de beton), un apect la care ma mai gandesc este ca blocurile de caramida porotherm au acele striatii verticale. Daca dau izolatie din asta cu bidineaua sau cu gletiera, o sa am un consum f. mare. Ca sa evit asta, ar trebui tencuit peretele si sa astept 1 saptamana pana la izolatie + inca vreo cateva zile pt placare. Insa n-as vrea sa ma mai complic cu tencuiala lui - pe de o parte n-am mesteri in tencuieli la casa, iar pe de alta, o sa ma "arunce" cu polistirenul cel putin 15 mm in afara. Polistirenul fiind montat de la randul 2 in sus, ar trebui "barberite" placile de pe primul rand. N-as vrea sa pierd din grosimea expandatului.

Asa ca ma gandesc daca nu cumva o membrana + amorsa la rece n-ar fi mai nimerite la terase.

Pe soclul casei, situatia e diferita, fiindca am beton turnat cu panouri, a iesit f. bine. Acolo merge o hidroizolatie tip pasta.

Ce ziceti?

Vremea se pare ca va fi cam nasoala azi, se pune de-o ploaie.
Ce sa fac in legatura cu placarea fatadei - sa intrerup lucrarile? Adezivul nu face priza daca placa de polistiren e umeda, nu?

Iar cu cel placat deja (de zilele trecute pana ieri), ce sa fac, ar trebui protejat cumva?

Edited by cristi-m, 12 September 2014 - 06:24.


#267
cristi-m

cristi-m

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 430
  • Înscris: 08.11.2010
Cum hidroizolez terasa din imagine?
Attached File  20140913_185437.jpg   215.07K   103 downloads

Ce se vede in plan orizontal este placa, peste ea urmeaza sa se toarne sapa la nivel cu tot parterul.
Ultimul rand de polistiren de fatada e scos (mesterii nu s-au gandit ca trebuie hidro-izolatie), si ar trebui sa vina pana la o distanta de cativa cm de placa, m-am gandit eu sa fie ingropat 2-3 cm in sapa.
Problema este ca peretele e din caramida si are ceva rosturi si e poros.

Am cateva variante de produse:
1) Ceresit CR90, dar pt el trebuie sa fac o "scafa" cu Ceresit CX5 (ciment rapid), asadar sa racordez cele 2 suprafete perpendiculare pe rotund -> nu prea e buna varianta, fiindca nu pot placa pana la peretele vertical si se vede urat chiar la intrare

2) Ceresit CL50 sau CR166, care sunt cei mai flexibili hidro-izolanti de la Ceresit. Nu-mi mai trebuie acel racord.

3) Membrana hidro-izolatoare + amorsa bituminoasa, dar face priza EPS-ul?

4) Sika, Igolflex N

Sa hidroizolez direct de pe peretele de caramida mai bine, apoi continuand pe placa? Sau plecand de peste polistiren (masa d espaclu) si peste sapa? (la ultima solutie, problema e ca sapa nu o voi turna abia cand electricianul si instalatorul termina de tras cablurile la parter, iar eu sunt in stadiul ca aproape toata casa e placata cu polistiren, urmeaza spacluirea si decorativa)

Oricare solutie aleg, ar trebui sa prevad in acel rost dintre ultimul rand de polistiren si placa, un mastic bituminos, banda elastica? Ca sa evit sa se dilate polistirenul si sa-mi crape ca n-are unde sa se dilate.
Aceeasi problema o am la soclul casei, va fi un rost intre profilul de inceput de la EPS si XPS-ul de pe soclu. Trebuie sa pun ceva acolo?

#268
wanted20

wanted20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.02.2011
Salutare,

La cat te-a ajuns casa?
Eu am preferat sa cumpar ceva asemanator, vreo 270m utili, 550mp teren, la 50.000 de euro :)
Casa este la gri (peretii pregatiti pentru lavabila, mai e nevoie, de gresie, parchet, usi,) iar la exteriorul este izolat si zugravit.
Sunt aproximativ la cat ar fi ajuns daca m-as fi apucat eu sa o construiesc..

#269
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,203
  • Înscris: 23.02.2007
@wanted20
unde ai cumparat? pm daca nu vrei aici
10x

#270
wanted20

wanted20

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 18.02.2011
intr-un oras de langa Sibiu Posted Image

Edited by wanted20, 25 September 2014 - 00:09.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate