Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sarmizegetusa Regia

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010
Salut, cei care ati fost aici va rog sa dati cateva detalii despre cum e drumul, cazari in zona, etc.  Vreau sa ma duc in perioada Pastelui. Din ce am vazut cazare ar exista in Costesti, desi nu am gasit multe variante. Cat de prost e drumul de la Costesti la Sarmizagetuza? E ok pt Logan?

#2
alexdobre

alexdobre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,783
  • Înscris: 25.02.2011
salut...da e destul de ok pt un logan..am vazut si alte masini care au urcat pana sus...iar cu cazarea,da se gaseste in Costesti.

#3
babacloanta1

babacloanta1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 57
  • Înscris: 19.02.2013

 George2210, on 26 martie 2013 - 11:37, said:

Salut, cei care ati fost aici va rog sa dati cateva detalii despre cum e drumul, cazari in zona, etc.  Vreau sa ma duc in perioada Pastelui. Din ce am vazut cazare ar exista in Costesti, desi nu am gasit multe variante. Cat de prost e drumul de la Costesti la Sarmizagetuza? E ok pt Logan?
SE POATE URCA NOI AM FOST UN GRUP ANU TRECUT SI AM URCAT CU UN MICROBUZ  PANA LA PRIMA PARCARE CARE AR MAI FI 1 KM DE ACOLO DE CAZAT AM FOST LA PENSIUNEA SARMI DIN LOC SARMIZEGETUZA ACOLO POTI VEDEA SI CETATEA ULPIA TRAIANA MANCAREA A FOST BUNA CAZAREA DEASEMENEA ORI CUM FRUMOS TRASEU AI ALES

#4
Cleopatra-7

Cleopatra-7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 03.02.2011
Daca-ti place sa mergi cu 20-30 km/h, 18 km, e ok, daca nu, nu. Eu am fost in timpul verii si am vazut masini din toate judetele, dar nu a fost unul care sa zica ca ar repeta traseul. Stii cum e? Venind de la distanta si nestiind cum e, te duci pana la capat, tragand speranta ca drumul are sa fie mai bun, dar nu e. In plus, daca e vreme urata sau a plouat inainte (chiar si cu 2-3 zile) se formeaza o balta destul de adanca si nu prea poti trece cu masina. Locul asta e cam la 1 km de cetate, restul drumului poti sa-l faci mergand pe jos, dar e cam abrupt, deci putin obositor. Cand am fost, erau multe masini lasate in asa zisa parcare dinaintea baltii, dar si in parcarea de la cetate erau multe. Parerea mea e ca nu renteaza sa faci traseul asta , daca nu esti mare, mare iubitor de istorie, pentru ca in 30 de minute ai terminat de vizitat. Daca era asfaltat sau cel putin fara gropi, se merita , dar asa , nu prea.

#5
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
Din fericire  drumul nu este asfalat, asa ca bizonii si piti, nu prea ajung

Edited by nicu131, 26 March 2013 - 14:41.


#6
cristiany

cristiany

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,873
  • Înscris: 16.04.2007

 nicu131, on 26 martie 2013 - 14:41, said:

Din fericire  drumul nu este asfalat, asa ca bizonii si piti, nu prea ajung

Din pacate nu pot sa-ti dau decat un singur LIKE.

Posted Image

@ George2210
Arunca un ochi si la pensiunea Cotiso. Am stat acolo acum cativa ani, a fost foarte OK.

#7
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
@George2210 -  sper ca te duci pentru locuri, pentru insemnatatea lor si nu doar pentru starea drumurilor.
cazare gasesti in Costesti sat vacanta. Cauta pe google cazare. eu am stat la roua 2005. locul si conditiile de cazare - ok pentru 1-2 nopti. gazdele mi s-au parut un pic stresate, nu am inteles de ce. poate doar mi s-au parut mie asa.

din costesti, poti ajunge pe jos si la celelalte cetati: Blidaru si Costesti. La Blidaru ajungi pe un drum prin padure, foarte frumos. Iti trebuie un minim de suflu.
la cetatea Costesti ajungi in 20 minute, fara probleme de traseu... e ca o plimbare in parc.
la Sarmizegetusa - intr-adevar sunt vreo ~25km (din costesti), pe un drum nu foarte bun, dar practicabil. o sa faci ceva timp. e ok, ca te poti bucura de peisaje. masina o lasi la un pod care necesita ceva curaj si indemanare ca sa-l treci (o sa stii care e :) ). iti recomand sa lasi masina. sa urci pana la cetate pe jos, nu e chiar un chin si cu siguranta e mai placut asa. si mai sanatos, ca aerul e super acolo.

@nicu131 - ai un like si de la mine Posted Image

Edited by vladc, 26 March 2013 - 20:51.


#8
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010
Multumesc pentru raspunsuri!

#9
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Incepand cu anul asta, lucrurile se vor imbunatati ca urmare a constituirii unui drept de administrare la Consiliul judetean Hunedoara. Spun asta pentru ca pana in noiembrie cand a fost data hotararea de guvern privind preluarea, cetatea nu a apartinut nimanui, chiar daca este patrimoniu UNESCO. In functie de cat se va putea aloca, se va face drumul, se va amenaja parcarea si se va organiza un punct de informare.

#10
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
din 2008 era vorba sa se reabiliteze drumul, asa ca eu sper sa ramana in continuare la fel

#11
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
S-a inceput reabilitarea drumului si s-au si facut o parte din lucrari dar in 2009 firma care le efectua a dat faliment. In 2010 s-au mai facut ceva lucrari dar in urma scandalului cu parcarea, toate investitiile au fost oprite. Acum se vor relua lucrarile.

Edited by MembruAnonim, 28 March 2013 - 06:55.


#12
sonia73

sonia73

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 23.01.2013
Salut,

Vara trecuta am urcat si noi la Sarmisegetusa Regia. Este un loc incantator, in care simti la propriu cum iti incarci bateriile. Energia pluteste in aer. Noua ne-a placut foarte mult. Din pacate, insa, la intoarcere, pe drumul spre Costesti, am spart baia de ulei la masina. Si toata energia pozitiva acumulata s-a dus pe apa sambetei. De aici inainte, a fost un cosmar... Norocul a fost ca am intalnit un trailer care ne-a tractat pana la Orastie, unde am poposit 2 zile pana la remedierea defectiunii. Altfel spus, e minunat locul, dar nu recomand sa urci acolo cu masina. Nu inseamna ca si tie ti se va intampla ce am patit noi, dar exista un risc destul de mare. Localnicii care ne-au dat o mana de ajutor spuneau ca se intampla frecvent treaba asta...
Iti urez sa iei o decizie buna, pentru ca nu pot sa iti spun sa nu te duci si sa pierzi asa o locatie minunata, dar nici nu te pot sfatui sa te duci si sa patesti ce am patit noi.

#13
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Azi am vorbit cu cineva din zona si mi-a spus ca inca este zapada de 25-30 cm.

Edited by MembruAnonim, 04 April 2013 - 13:50.


#14
vladc

vladc

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,923
  • Înscris: 19.09.2002
recomand dupa 15 mai sa se mearga in zona.

#15
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010
Am fost la Sarmisegetuza.  Drumul nu a fost chiar atat de rau. Erau multe masini care au urcat pana sus.

#16
Cuparencuv

Cuparencuv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.04.2010
Buna ziua

M-ar interesa o saptamana in zona Hategului - Orastie - Costesti - Gradistea de Munte - Manastirea Prislop - Cincis Hunedoara.

Nu este problema cu transportul. Nici cu cazarea nu ar fi. Nu sunt pretentios. Stiu ce inseamna muntele. Am de ales intre cazare la parintii unui prieten la Vinerea ( langa Cugir ) sau cazare la Pesiunea Sarmisegetusa la Gradistea de Munte.

Problema este ca nu am vrea sa bagam o masina noua pe acele drumuri ( intre Gradistea de Munte si Sarmisegetusa Regia ) Cati Km sunt din Gradistea De Munte pana la Sarmisegetusa Regia si daca se poate urca si cobari cu bicicleta fara probleme. Sau chiar pe jos cat timp iti ia drumul.

in vreo 5 zile am vrea sa vizitam urmatoarele :

1. Sarmisegetusa Regia
2 .Cetatea Dacica Costesti Cetatuie
3. Cetatea Dacica Costesti Blidaru
4. Cetatea Dacica de la Luncani - Piatra Rosie
5. Manastirea Prislop
6.Castelul Huniazilor Hunedoara
7.Biserica din Densus
8.Cetatea Medievala si Manastirea Colt, Suseni - Rau de Mori
9.Ulpia Traiana Sarmizegetusa

Tinand cont ca venim si ne intoarcem din Timisoara unele obiective sunt chiar in drum.

Dus:
Timisoara-Lugoj-Ilia-Deva-Orastie-Vinerea- sau Gradistea de Munte (depinde de cazare )
Intors :
Vinerea sau Gradistea de Munte- Hateg- Otelu Rosu-Caransebes-Lugoj-Timisoara

Mentionez ca periada aleasa este intre 15 iunie si 25 iunie.

Acum..... as vrea ceva informatii... Conditii de cazare la Pesiunea Sarmisegetusa din Gradistea de Munte. Cine a mai fost si cum li s-a parut. Si bineinteles ajutor in o impartie pe zile a obiectivelor de vizitat fara sa alergam ca bezmeticii dintr-o parte in alta fara sa mai stim de ce si unde suntem. Bicileta vrem doar intre Gradistea de Munte si Sarmisegetusa Regia daca se poate. Daca nu... mers pe jos.

Multumesc

#17
Cuparencuv

Cuparencuv

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 15.04.2010
Ps. De asemenea m-ar interesa daca exista un drum pe care se pate merge cu masina sau pe jos din Livezi la Prislop ( ar fi doar 3 Km ) Cum e acel drum ? Ar fi o scurtatura ideala intre Prislop si Densus.

#18
George2210

George2210

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 385
  • Înscris: 02.04.2010

 Cuparencuv, on 08 mai 2013 - 14:36, said:

Buna ziua

M-ar interesa o saptamana in zona Hategului - Orastie - Costesti - Gradistea de Munte - Manastirea Prislop - Cincis Hunedoara.

Nu este problema cu transportul. Nici cu cazarea nu ar fi. Nu sunt pretentios. Stiu ce inseamna muntele. Am de ales intre cazare la parintii unui prieten la Vinerea ( langa Cugir ) sau cazare la Pesiunea Sarmisegetusa la Gradistea de Munte.

Problema este ca nu am vrea sa bagam o masina noua pe acele drumuri ( intre Gradistea de Munte si Sarmisegetusa Regia ) Cati Km sunt din Gradistea De Munte pana la Sarmisegetusa Regia si daca se poate urca si cobari cu bicicleta fara probleme. Sau chiar pe jos cat timp iti ia drumul.

Dupa Costesti se termina asfaltul. Intre costesti si Gradistea sunt cam 10 km , la fel intre Gradistea si Sarmizegetusa.  Eu nu am observat o diferenta notabila la calitatea drumului intre cele doua tronsoane. Daca bagi masina pana la Gradistea la fel de bine poti sa o bagi pana la Sarmizegetusa.  Evident ca se poate merge si cu bicicleta sau pe jos.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate