Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Sarmizegetusa Regia

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
oprea_rd

oprea_rd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 186
  • Înscris: 16.06.2010
a fost cineva de curand prin zona?
care mai e starea drumului din costesti in sus?

#20
wizard1234

wizard1234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 4
  • Înscris: 09.08.2007
Am fost eu saptamana trecuta - drumul e neasfaltat din Costesti dar e ok pt. conditiile date (pietruit)

#21
shoruka

shoruka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 09.10.2013
Am fost la Sarmisegetuza in august intr-o excursie organizata, cu autocarul. Am plecat din Bucuresti vineri dimineata. Dupa amiaza am ajuns la Prislop unde am mers la mormantul Parintelui Arsenie Boca. Manastirea Prislop m-a impresionat prin linistea si peisajul pitoresc, parca desprins din alta lume. Pana la Mormant se urca pe o alee un pic in panta. Pe drum nu se aude decat ciripitul pasarilor. Oamenii isi vorbesc in soapta. Am avut noroc ca am ajuns vineri si nu era aglomeratie. Am inteles ca sambata si duminica, se formeaza cozi la care se asteapta si doua ore. La Manastirea Prislop chiar am simtit acel ceva in aer, care te face sa leci mai senin si mai linistit.
Dupa Prislop ne-am oprit pe seara la rezervatia de Zimbrii de langa Hateg. Sunt vreo 3 km de mers pe jos din soseaua principala.
Seara, ne-am cazat la o pensiune foarte cocheta din zona.
A doua zi am plecat dis de dimineata spre Sarmisegetusa Regia. Autocarul, fiind mare, nu a putut merge pana sus, asa ca am mers pe jos. Cred ca sunt in jur de 5 km. Dar merita. Drumul f frumos si usor. Numai ca atentie la vipere. Noua ne-au taiat calea cateva. La Regia f frumos. Asa cum mai spunea cineva pe aici, simti ca te incarci cu o energie pozitiva. Dupa vreo 2 ore de stat prin sit, ne-am intors obositi la autocar. Cu toata oboseala insa, am reusit sa mai urcam inca vreo 3 km pana la cetatea Costesti.
Duminica dimineata am mers mai intai la biserica Densus, construita cu pietre de la Sarmisegetusa. In curte mai sunt si alte artefacte aduse tot de pe la situri.
Ultimul obiectiv a fost Sarmisegetusa Ulpia, mai bine conservata ca Regia, dar parca nu la fel de spectaculoasa.
Eu am fost incantata de ce am vazut prin zona, drumurile sunt cat de cat ok, imi pare insa rau ca nu am apucat sa vad tot. As fi vrut sa vad si celelalte cetati dacice si Biserica si Cetatea Colt (sursa de inspiratie a lui Lules Vernes pentru Castelul din Carpati), si Castelul Huniazilor... Next time

#22
MihaiGherasim

MihaiGherasim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 31.05.2013
Salutare tuturor,

Mi-am planuit o vacanta de Paste in Maramures dar vreau sa ma opresc o zi (17 aprilie) si in partile Hategului. As vrea sa vizitez atat Sarmizegetusa cat si Manastirea Prilop. Voi pleca din Bucuresti pe data de 17 aprilie foarte de dimineata astfel incat pana in pranz sa ajung in zona iar pe 18 dupa-amiaza as vrea sa ajung in Maramures (Oncesti). Asadar am si optiunea de a face un obiectiv pe 17 si celalalt pe 18.
Am 3 nelamuriri cu care va rog sa ma ajutati:
1. Am timp de ambele obiective intr-o zi?
2. Daca a fost cineva de curand la Sarmizegetusa, cum mai este drumul de la Costesti?
3. Ce cazare cocheta imi recomandati cat mai aproape de ambele obiective astfel incat sa nu pierd mult timp pe drumuri..

Multumesc anticipat

Edited by MihaiGherasim, 06 April 2014 - 14:30.


#23
testosul1

testosul1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 28.07.2012

 MihaiGherasim, on 06 aprilie 2014 - 14:22, said:

Salutare tuturor,

Mi-am planuit o vacanta de Paste in Maramures dar vreau sa ma opresc o zi (17 aprilie) si in partile Hategului. As vrea sa vizitez atat Sarmizegetusa cat si Manastirea Prilop. Voi pleca din Bucuresti pe data de 17 aprilie foarte de dimineata astfel incat pana in pranz sa ajung in zona iar pe 18 dupa-amiaza as vrea sa ajung in Maramures (Oncesti). Asadar am si optiunea de a face un obiectiv pe 17 si celalalt pe 18.
Am 3 nelamuriri cu care va rog sa ma ajutati:
1. Am timp de ambele obiective intr-o zi?
2. Daca a fost cineva de curand la Sarmizegetusa, cum mai este drumul de la Costesti?
3. Ce cazare cocheta imi recomandati cat mai aproape de ambele obiective astfel incat sa nu pierd mult timp pe drumuri..

Multumesc anticipat

Pai distanta dintre Sarmizegetusa Regia si Manastirea Prislop, este destul de mare , vreo 85 km, adica nu poate fi vorba de o cazare aproape de ambele , fiind diametral opuse fata de Calan/Hateg. Daca ajungi  in zona merita sa te  abati si pe la Biserica Densus. E deosebita si nu sunt decat vreo 30 km de la Prislop , trecand  prin Hateg.

#24
MihaiGherasim

MihaiGherasim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 31.05.2013

 testosul1, on 07 aprilie 2014 - 13:45, said:


Pai distanta dintre Sarmizegetusa Regia si Manastirea Prislop, este destul de mare , vreo 85 km, adica nu poate fi vorba de o cazare aproape de ambele , fiind diametral opuse fata de Calan/Hateg. Daca ajungi  in zona merita sa te  abati si pe la Biserica Densus. E deosebita si nu sunt decat vreo 30 km de la Prislop , trecand  prin Hateg.
Unde ar fi mai ok sa ma cazez, in Hateg sau in Hunedoara?

#25
Cleopatra-7

Cleopatra-7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 03.02.2011
Daca veniti dinspre Tg-Jiu, aveti grija ca defileul Jiului este inchis pentru lucrari, in fiecare zi de la 6 la 20. Singura fereastra  in care se poate circula e de la 12 la 14, dar se merge in coloana si poate sa dureze mai bine de 1h traversarea defileului. Asa cum a spus si @testosul1, incercati si nu ratati biserica din Densus si Ulpia Traiana Sarmizegetusa. Dupa ce le-ati vizitat pe aceste doua va intoarceti in Hateg si mergeti la Manastirea Prislop, dupa care va indreptati spre Costesti, dar NU prin Simeria si Orastie, ci prin Calan-Chitid-Ocolisu Mic. In Costesti sunt cateva pensiuni unde va puteti rezerva cazarea si puteti vizita cetatea Costesti. Pe 18 aprilie mergeti sa vizitati Sarmizegetusa Regia, care este la 18 km de Costesti, dupa care directia directia Maramures. Totul depinde de cum va incadrati la traversarea defileului. Mai exista varianta Buc-Pitesti-Rm Valcea-Brezoi-Voineasa-Petrosani-Hateg, dar asta presupune plecarea  pe la 5, ca cel mai tarziu la 11 sa sositi in Hateg. Tinand cont ca e o iesire de relaxare si vizitare nu am luat in calcul un condus mai sportiv, ca sa zic asa. Am uitat sa specific ca soseaua  de la Calan la Costesti prinChitid, este buna, se poate circula bine. Eu am fost anul trecut, in septembrie, si nu cred ca peste iarna sa se fi deteriorat  prea tare. Tot traseul se poate viziona pe Google earth in modul street view. Planificare usoara si drum bun s-aveti!

#26
MihaiGherasim

MihaiGherasim

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 31.05.2013

 Cleopatra-7, on 08 aprilie 2014 - 15:16, said:

Daca veniti dinspre Tg-Jiu, aveti grija ca defileul Jiului este inchis pentru lucrari, in fiecare zi de la 6 la 20. Singura fereastra  in care se poate circula e de la 12 la 14, dar se merge in coloana si poate sa dureze mai bine de 1h traversarea defileului. Asa cum a spus si @testosul1, incercati si nu ratati biserica din Densus si Ulpia Traiana Sarmizegetusa. Dupa ce le-ati vizitat pe aceste doua va intoarceti in Hateg si mergeti la Manastirea Prislop, dupa care va indreptati spre Costesti, dar NU prin Simeria si Orastie, ci prin Calan-Chitid-Ocolisu Mic. In Costesti sunt cateva pensiuni unde va puteti rezerva cazarea si puteti vizita cetatea Costesti. Pe 18 aprilie mergeti sa vizitati Sarmizegetusa Regia, care este la 18 km de Costesti, dupa care directia directia Maramures. Totul depinde de cum va incadrati la traversarea defileului. Mai exista varianta Buc-Pitesti-Rm Valcea-Brezoi-Voineasa-Petrosani-Hateg, dar asta presupune plecarea  pe la 5, ca cel mai tarziu la 11 sa sositi in Hateg. Tinand cont ca e o iesire de relaxare si vizitare nu am luat in calcul un condus mai sportiv, ca sa zic asa. Am uitat sa specific ca soseaua  de la Calan la Costesti prinChitid, este buna, se poate circula bine. Eu am fost anul trecut, in septembrie, si nu cred ca peste iarna sa se fi deteriorat  prea tare. Tot traseul se poate viziona pe Google earth in modul street view. Planificare usoara si drum bun s-aveti!
Multumesc mult pentru sugestii!

#27
meanman

meanman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,959
  • Înscris: 14.08.2006
Ce variante de transport exista din zona Sarmisegetusa Regia catre Sibiu? Eventual din Orastie? Ma intereseaza Sambata dupa masa in 24 Mai.

#28
Usagy

Usagy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 109
  • Înscris: 09.01.2006
Eu as vrea sa stiu cum pot ajunge din Hunedoara la Sarmizegetusa si eventual la biserica Densus. Posted Image

#29
Cleopatra-7

Cleopatra-7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 03.02.2011
Pe soseaua Hunedoara-Calan, la iesirea din oras, este un indicator spre Hateg. Este un drum bun, putin cam virajat, dar nu pune probleme. Daca mergi pe ruta asta, in comuna Silvasu de Jos ai indicator spre manastirea Prislop, daca nu, ajungi in Hateg. Mai ai varianta ca din Hunedoara sa mergi pe aceeasi sosea, Hunedoara-Calan, dar pana la intersectia cu DN 66, nu ai cum sa ratezi ca este bine semnalizata. Aici faci dreapta si ajungi in Hateg. Indiferent pe care parte ajungi in Hateg, in continuare mergi spre Caransebes. In localitatea Totesti se face un drum pe dreapta spre biserica Densus-si aici sunt indicatoare. Dupa ce ai ajuns la biserica si ai vizitat-o. te intorci la drumul care duce la Caransebes si faci dreapta si dupa cam 10 km ajungi la Sarmizegetusa. Nu ai cum sa ratezi pentru ca ruinele sunt chiar langa sosea si ai o parcare destul de mare pe partea stanga. Atentie la radare ca drumul e cam in linie dreapta si te indeamna la viteza. Daca ai nelamuriri, intreaba-ma si daca stiu , voi raspunde.

#30
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
Faci confuzie cu Sarmizegetusa Ulpia Traiana!

#31
Cleopatra-7

Cleopatra-7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 03.02.2011
stefan1976@ Cine face confuzie? La ce anume te referi?

Edited by Cleopatra-7, 05 July 2014 - 23:24.


#32
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
Ulpia Traiana din Hateg nu e acelasi lucru cu Regia de langa Costesti!!!

#33
Cleopatra-7

Cleopatra-7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 03.02.2011
Usagy a intrebat cum ajunge de la Hunedoara la Sarmizegetusa, nespecificand la care din ele, dar facand referire la biserica Densus, m-am gandit ca intreba de Ulpia Traiana Sarmizegetusa, care este mai aproape.

#34
stefan1976

stefan1976

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 354
  • Înscris: 13.07.2011
Topicul e despre Regia!!!!!!!!!!!!!!!!!

#35
Cleopatra-7

Cleopatra-7

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 194
  • Înscris: 03.02.2011
Stiu ca topicul este despre Regia, stiu si ca sunt doua locatii diferite, dar am spus si motivul pentru care eu am facut referire la Ulpia Traiana. Cred ca nu strica niciodata o informatie in plus si daca am gresit cu ceva imi cer scuze!

#36
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,517
  • Înscris: 14.03.2006
Tocmai ma gandesc sa imi planific trei zile in zona, de Sf Maria. Cazare am gasit in Hateg, la Artmotel. Fara sa ma informez inca prea mult ma gandeam sa vizitez Prislop, biserica Densus, cetatea Colt, Sarmisegetuza, castelul Huniazilor, poate lacul Cincis. Deja am aflat cateva informatii despre localizarea bisericii, o sa vad cum imi fac un program, dar daca aveti sugestii cum sa ma organizez si ce ar mai merita vazut, astept sugestii.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate