Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Sarmizegetusa Regia

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#37
testosul1

testosul1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 28.07.2012

 kerkyra, on 08 iulie 2014 - 14:31, said:

Tocmai ma gandesc sa imi planific trei zile in zona, de Sf Maria. Cazare am gasit in Hateg, la Artmotel. Fara sa ma informez inca prea mult ma gandeam sa vizitez Prislop, biserica Densus, cetatea Colt, Sarmisegetuza, castelul Huniazilor, poate lacul Cincis. Deja am aflat cateva informatii despre localizarea bisericii, o sa vad cum imi fac un program, dar daca aveti sugestii cum sa ma organizez si ce ar mai merita vazut, astept sugestii.

Asemanatoare cu Biserica Densus este si Biserica din Ostrov , fiind in drumul  spre biserica si cetatea Colt, sau vechea  biserica din Strei in drum spre Sarmisegetusa Regia. Toate sunt vechi si caracteristic zonei, sunt din piatra.  Mai ai si rezervatia de zimbri de la Hateg, sau Cetatea Malaiesti din Salasu de sus( anul trecut cand am trecut pe acolo era in reabilitare). Sarmisegetusa Ulpia Traiana la care te poti abate cand vii de la Densus. Poti da o tura si pana la Barajul Gura Apelor

#38
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,508
  • Înscris: 14.03.2006
Multumesc frumos! O sa ma mai documentez, dar sugestiile sunt binevenite.

#39
kerkyra

kerkyra

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,508
  • Înscris: 14.03.2006
Mi-am cam conturat un program, acum grija mea ar fi cum ajung in zona, pentru ca vin dinspre Craiova si stiu ca se circula cu restrictii in defileul Jiului, dar trag speranta de de Sf. maria va fi totusi libera circulatia (asa a fost de si de 1-2 mai). Voi avea cazare in Hateg iar celelalte rute ma ocolesc cam mult. Urmaresc site-ul CNADR, nu stiu ina daca vor posta acolo eventualele exceptii de la regula.

#40
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007
Salutare.
Tocmai am fost la Sarmisegetusa Regia (ieri, 16 august). Am  mers pe traseul Cinciș - Hunedoara - Călan - Costești - Regia. Drumul este bun pe toată porțiunea și semnalizat cu indicatoare către cetățile dacice la toate intersecțiile importante, începând cu Călan. Cei 18 km dintre Costești și Regia sunt acoperiți cu piatră și nu au denivelări mari (gen crevase). A fost reabilitat recent. Se poate merge cu 40 - 50 km/h, dacă aveți mașina protejată cu scut la motor. Eu, ne-având scut la Accentul meu, am mers cu max 30 km/h. Se  mai găsesc și unii care trec în viteză fără a ține cont de parbrizele altora! Se poate ajunge cu mașina, fără eforturi deosebite, până în parcarea cetății, dincolo de "celebrul" pod. Sunt prezenți paznici și jandarmi montani pentru păstrarea ordinii în cetate.
Taxa acces: 5 lei adulți și 2 lei copiii/elevii. Se cere taxă doar pentru  foto/video comercial.
Zona este foarte frumoasă și merită a fi vizitată.

#41
vali71

vali71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 18.08.2006
Salutare, noi saptamana viitoare mergem la Manastirea Prislop iar apoi vrem sa mergem pana la Sarmizegetusa Regia. A mai fost cineva in ultima vreme, cum mai e drumul?
Mulțumesc

Salutare, noi saptamana viitoare mergem la Manastirea Prislop iar apoi vrem sa mergem pana la Sarmizegetusa Regia. A mai fost cineva in ultima vreme, cum mai e drumul?
Mulțumesc

#42
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
De la Costești până la cetate este drum pietruit dar în stare destul de bună. În aprilie au fost ceva articole de presă în care se vorbea de modernizarea drumului în totalitate dar nu știu dacă au început lucrările.

#43
vali71

vali71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 18.08.2006
Mulțumesc, pentru GPS ce locatie setez?  Costesti Hunedoara?😊

#44
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Oraștie/Costești. De acolo nu mai ai nevoie de gps. De ce informații ai nevoie despre Hunedoara?

#45
vali71

vali71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 18.08.2006
Mulțumesc, vom merge vineri la Cincis , apoi sâmbătă dimineata la Prislop iar tot sambata vrem sa ajungem  la Sarmizegetusa si la Densuș...

#46
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Bănuiesc că excursia a avut loc deja, dar să clarificăm lucurile: în zona Hațeg / Prislop / Densuș se află Ulpia Traiana Sarmizegetuza, fără probleme de acces (pe marinea DN). Sarmizegetuza Regia e un pic în altă parte, cu acces dinspre Orăștie, prin Costești; include și drum neasfaltat.

Asta dacă am înțeles eu bine ce dorea vali71.

#47
vali71

vali71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 358
  • Înscris: 18.08.2006
Ajungeam si la Regia, dar am stat mai mult decât am prevăzut la Prislop....
Asa am fost la Densus si apoi la rezervatia de zimbrii.
Sarmizegetusa Regia rămâne pe data viitoare.
Mulțumesc oricum ....

#48
blue74lion

blue74lion

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,948
  • Înscris: 24.04.2007
Banuiesc ca tu n-ai citit ce ti-a scris colegul @Brainie, in apropiere de  Prislop puteai vizita Ulpia Traiana Sarmizegetuza, Sarmizegetuza Regia este la vreo 70-80 km departare.

Edited by blue74lion, 28 May 2015 - 10:36.


#49
CosminAlecs

CosminAlecs

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 737
  • Înscris: 14.01.2011
Salut, ma gandeam ca vara asta sa dau si eu o fuga pana la Sarmisegetusa (atat regia cat si ulpia). Aveti idee cum este cu transportul in zona? As vrea sa merg fara masina personala, vad pe internet ca este un autocar Bucuresti - Orastie care face 7 ore pe drum iar din Orastie este microbuz pana in Costesti.
Problemele sunt urmatoarele: timpul alocat - 2-3 zile si transportul in zona ...
Credeti ca in 2 zile as avea timp sa vizitez mai multe obiective? Si ce obiective stiti voi in zona? Vad pe internet Sarmizegetusa Regia / Ulpia , cetatea Costesti, Fetele Albe, Blidaru.
Eventual unde m-as putea caza pentru a putea ajunge cat mai repede la obiective?

#50
evz0906

evz0906

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 02.06.2015
Si eu sunt intresat de ajuns in zona, eventual cazare, etc.

#51
unlimitedForce

unlimitedForce

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 27
  • Înscris: 13.09.2012
drumul este foarte bun de la Costesti la Sarmiseguza, asfalt pana la aprox 500m de sit, am si filmat drumul de intoarcere https://www.youtube....?v=d3Gg2BQLzWU. Iar pana la costesti este bun, mai are uneori gropi, dar e asfalt, venisem din Orastie

#52
fisman

fisman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 26.05.2007
Acum doua zile (pe 24 mai) au dat la TVR1 reportaj despre drumul pana la Sarmisegetusa care a fost asfaltat si marcat integral. Din imagini parea foarte bun.

#53
honney_bunny

honney_bunny

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 23.01.2010
Drumul este bun (cel putin cel de la Costesti la Sarmisegetusa este ca in palma. Plus ca merita cu prisosinta calatoria pana acolo!

#54
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007
Drumul a fost distrus de o viitura seara trecuta si pe ultimii 3km este inchis. Info aici: http://adevarul.ro/l...b2b5/index.html
Am citit ca se doreste ca pana pe 13 sa fie reparat, insa slabe sanse.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate