Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata

Am nevoie de poze cu un curcubeu
 Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3
 Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...
 Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare
 

Sarmizegetusa Regia

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#55
Brainie

Brainie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,757
  • Înscris: 18.04.2007
Am fost chiar luni 8 aug, a doua zi după viitură. Nu vă speriați, nu e închis drumul pe 3 km. Față de situația de dinainte de viitură (când se putea ajunge cu mașina până la circa 1 km de situl arheologic), acum se face 1 km în plus per pedes. Nu mai mult. Deci total vreo 2 km pe jos. În urcare.

Poate dacă Sarmizegetusa ar fi în Japonia, reparația drumului ar fi gata până în 13 aug (azi). La cum arata zonele distruse (2 zone, în care pârâul a săpat sub drum), trebuie betoane, armătură, umplutură și reasfaltare pe circa 40 m (adunat). Poate până vara viitoare să fie reparat. Plus că asemenea stricăciuni mai pot apărea și în alte porțiuni de drum. O consolidare generală e lucrare mare.

#56
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005
Sambata, 13 august am urcat la sarmisegetuza. Cele trei gauri din drum erau acoperite cat de cat, am trecut fara probleme.
Urcusul celor 2 km nu a fost o mare problema, urat din partea lor sa puna asemenea toalete imputibile in drum. La cati bani s-au bagat acolo puteau face ceva mai usor de accesat. Cat despre gardieni, paznici nu gluma, la unmoment dat sotul meu se juca cu fetita si s-au rostogolit in iarba. Normal nu langa sau pe vechile pietroaie. Si apare nenea gardian sa ne spuna ca e interzis statul pe iarba, ca se sta pe banca ... deh ... poate ca urat din partea noastra ca ne credeam in Anglia ...

#57
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,197
  • Înscris: 09.02.2007
:)) acelasi lucru l-am patit si noi. Am fost luni 15 august si dupa ce am facut cateva poze stand pe iarba, a venit un gardian burtos care crapa seminte si le scuipa unde altundeva decat pe jos si ne-a atentionat ca nu avem voie sa stam pe iarba. L-am intrebat care e diferenta daca stam pe iarba sau daca o calcam, si el zice ca din partea lui nu-i problema, putem sa stam, dar daca vine jandarmeria nu e problema lui ca el ne-a avertizat. Ca la noi la nimeni.

#58
mischaela

mischaela

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 254
  • Înscris: 28.10.2005
cu jandarmii ne-am intersectat la cetate la costesti ... erau veniti cu dacia dupa daci ... urca dusterul pana sus .... la blidaru a urcat doar cainele din costesti la control ... iar la sarmisegetusa pazeau intrarea ....

#59
inius

inius

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 02.02.2011
Știe cineva care mai e starea drumului?

#60
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 02.11.2009

View Postinius, on 16 septembrie 2016 - 13:10, said:

Știe cineva care mai e starea drumului?
Este foarte bun, am fost pe 2 septembrie, ai un singur loc unde s-a ingustat drumul, dar nu pune mari probleme.

#61
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Ati mai fost careva anul asta?

#62
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
Nu știu dacă ajung mâine la Cluj,dar o Sarmi Regia tot am făcut azi.Vremea superbă,drum la urcare aglomerat prin Călan,la coborâre prin Orăștie.Acceptabil,dar îngust, atenție deosebită la curbele strânse,pun poze mai incolo

#63
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008
...

Attached Files



#64
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostdaniMMM, on 02 iunie 2017 - 09:48, said:

Ati mai fost careva anul asta?
Ai pus niste poze si ti-ai bagat picioarele... Nu ne zici si noua ce si cum? De unde ai plecat, unde ai ajuns, ce si cum, timp, cazare, chestii d-astea...

aaa... ai zis ceva de calan... Cit ai stat, unde, mincare, unde sfatuiesti sa nu ne ia cufureala... chestii de genul m-ar interesa si pe mine... N-am mai fost acolo de muuult....

#65
Fumatorul

Fumatorul

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,945
  • Înscris: 18.01.2009
Dacă e cineva care cunoaşte mai bine zona, m-ar interesa o opinie despre un loc de popas oarecum între Regia şi Ulpia Traiana.
După hartă, Haţeg sau Călan par să se califice, dar poate aveţi informaţii mai bune şi recomandări.

#66
mihaistoian

mihaistoian

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 582
  • Înscris: 02.11.2009

View PostFumatorul, on 16 iunie 2017 - 13:40, said:

Dacă e cineva care cunoaşte mai bine zona, m-ar interesa o opinie despre un loc de popas oarecum între Regia şi Ulpia Traiana.
După hartă, Haţeg sau Călan par să se califice, dar poate aveţi informaţii mai bune şi recomandări.
Iti recomand orasul Hateg, e cel mai bine pozitionat intre Regia si Ulpia, sunt multe pensiuni si cateva restaurante foarte bune unde poti manca.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate