Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 

cumparare casa IGLAC

- - - - -
  • Please log in to reply
No replies to this topic

#1
mutley1981

mutley1981

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 03.10.2012
Salutare tuturor

Problema mea ar suna in felul urmator : o cunostinta de a mea locuieste ( de peste 30 ani ) cu chirie  intr-o o casa IGLAC si ar dori sa o cumpere . Si de aici apar problemele :

- la Primarie spun ca trebuie sa determine valoarea casei .. CUm seface asta ? Evaluator cumva? ( si daca da care sunt criteriile dupa care se merge ? )
- odata stabilita valoarea casei , aceasta se va vinde achitand un avans , iar apoi prin credit pe 10.,15 sau 20 ani se va plati diferenta . Stie cineva despre ce program e vorba , sau a mai auzit de cazuri similare de cumparare de la IGLAC ( ce banca se foloseste , conditii de creditare etc )
- Valoarea avansului ar fi de 30% , dar in cazul in care cumparatorul este  pensionar , avansul scade la 10% . De aici intrebarea mea : se poate ca pensionarul ( tatal ) sa cumpere initial cu 10% avans , iar apoi sa ii vanda fiului proprietatea ( cu tot cu creditul aferent  evident )?

Mentionez ca la Primarie , functionarul a prezentat actele de care e nevoie pentru dosar , dar nu a dat detalii despre toata treaba asta ( nu stia sau nu avea chef  )

Daca ar putea cineva sa imi dea un link spre un site unde este prezentata procedura asta in amanunt as aprecia . Eu am cautat dar rezultatul nu a fost cel scontat

MUltumesc

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate