Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

ORANGE - primul operator DVB-H ( TV Mobile ) din România

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#1
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Dupa cum se observa Orange are ganduri mari anul aceste in RO si astfel ca pana la aparitia dth-ului propiu prin satelit din vara , au devenit 1-mul operator in DVB-H din RO :
- http://economie.hotn...ila-proprie.htm
Citez - Ca urmare a realizarii notificarii transmise ANCOM, ORANGE ROMANIA S.A. a dobandit, incepand din data de 11 martie 2013, dreptul de a furniza servicii de retransmisie a programelor media audiovizuale liniare prin intermediul retelelor radio celulare publice ( tip Mobile TV ), ANCOM eliberand in acest sens un ......

Astfel ca din aceasta situatie reiese ca vrem nu vrem trebuie sa trecem la noul standard DVB-T2 , din actualul DVB-T actual , care oricum se misca ca racul
Deoare din actualul domeniu de frecvente din UIF - 470 - 863MHz , sau preluat/dedicat 200Mhz noului domeniu DVB-H - http://en.wikipedia.org/wiki/DVB-H

#2
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
1-mul?! Ce naiba, am ramas chiar atat in urma? E 1-ma data cand vad acest numeral ordinal folosit astfel.

Edited by YOUR_GOD, 19 March 2013 - 22:09.


#3
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Pentru ca in UK e 1-st, in Spania e 1-ero, samd...
Foaie verde usturoi, hai sa ne ca*am pe noi...Posted Image

#4
ramiz

ramiz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,897
  • Înscris: 25.12.2010
off,off cand lumea vrea plasme si led-ri cat mai mari noi ne laudam ca dam tv la mobil!ce sa faci sa te chioresti la un telefon  ca sa vezi un meci sau un film?

#5
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,873
  • Înscris: 25.01.2007
nu iti da nimeni tv pe mobil, iti da tv acasa...

si e deja un topic, de o luna de zile: http://forum.softped...telit-astra-1g/

Edited by slai, 19 March 2013 - 22:26.


#6
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Aici se discuta despre DVB-H nu despre DVB-S... concluzia este una si anume ca Orange intra atat pe piata de satelit cat si pe piata Mobile TV iar in viitorul apropiat probabil si pe IPTV (plus tv pe televizoarele smart)

#7
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Cu aceasta ocazie intram si noi in ''lumea buna'' , insa asa-i romanul - cand nu are vrea si cand are face mofturi
Cine doreste sa aibe/vizualizeze prg. tv oferite prin dvb-h sunt sigur ca nu o sa detina telefoane cu ecran de 2''
In plus ramane sa vedem si preturile acestor oferte sau daca va fii inclus ca optiune ala abonamentele lor actuale
Este o alternativa ( probabil nu asa de ieftina ) la tv online cu android , pacat insa ca nici macar capitala nu dispune de wifi gratuit
Sa vedem totusi oferta/ele lor cu aceasta optiune sau va fii abonament separat/dedicat

#8
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
O sa fie scump la inceput... la fel a fost si cu GPRS ori 3G iar acum sunt abonamente pentru toate buzunarele

P.S. Eu mai am si acum primul lor modem 3G/GPRS (e mare cat China), il folosec cu o cartela activa de internet

#9
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View Postlupull, on 19 martie 2013 - 22:56, said:

Cu aceasta ocazie intram si noi in ''lumea buna'' , insa asa-i romanul - cand nu are vrea si cand are face mofturi
[...]
Exact!Posted Image

#10
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Frate eu raman uimit cand vad cate de avansata e Romania in tehnologie. Spania inca viseaza la fibra, iar noi avem pana si in sate, iar 4G il vor instala in 2015 iar noi il avem deja. Oau, am ramas placut impresionat, si acum televiziune pe telefon. Foarte tare :)

#11
misanul

misanul

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 17.09.2010
Ce nu stiti despre  graba Orange de a intra pe piata din Romania si cu televiziune  are un singur nume Vodafone ! De ce ?

#12
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012

View PostPlasticBoy18, on 19 martie 2013 - 23:34, said:

Frate eu raman uimit cand vad cate de avansata e Romania in tehnologie. Spania inca viseaza la fibra, iar noi avem pana si in sate, iar 4G il vor instala in 2015 iar noi il avem deja. Oau, am ramas placut impresionat, si acum televiziune pe telefon. Foarte tare Posted Image
In Spania nu se trag firele prin copaci si legate aiurea de balustrii balcoanelor sau de stalpii de electricitate.
In Spania, Movistar (Telefonica) face legea. In sensul ca toti competitorii de telefonie fixa sau internet fix depind de Movistar si infrastructura lor. De aceea si preturile sunt mult mai mari. Fiecare operator (mai corect spus abonatul) plateste inchirierea retelei.
Sa faca Movistar, sau orice alt operator, retea de fibra optica, e aproape imposibil. Ar insemna ori sa mearga prin tubulatura existenta a Movistar, ori sa sape noi santuri si sa faca o noua retea. Lucru imposibil.
Si cu 4G-ul e cam asemanator. In Romania e mult mai ieftin de implementat acest serviciu, la aceasta ora.

#13
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,142
  • Înscris: 04.02.2011
Vreau să știu și eu ce avantaj are acest DVB-H față de un stream TV normal ce merge pe orice dispozitiv mobil din moment ce e chiar mai scump. Vă mulțumesc!

#14
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Uite pentru ce platesc 40€ pe luna. Ti se pare corect? Da, ai dreptate in privinta cablurilor, nu sunt aruncate ca naiba si la vedere, insa totusi....

http://www.speedtest.../2585800956.png

#15
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Stiu situatia. Am fost si eu acum doi ani in Madrid, 6 luni, cat am stat acolo, mi-am mancat unghiile cand aveam treaba cu netul. Si pentru a trimite un mail imi iesea par alb.
Eu invatat cu fibra de la RDS din Romania... :)

#16
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Ma cam roade invidia :D

#17
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Si pe mine. Si eu as vrea sa fiu in Barcelona... Macar cateva saptamani...Posted Image

#18
lik_lights

lik_lights

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,153
  • Înscris: 31.08.2009

View PostVenboteam, on 19 martie 2013 - 23:52, said:

In Spania nu se trag firele prin copaci si legate aiurea de balustrii balcoanelor sau de stalpii de electricitate.

De-aia Romania este avansata tehnologic"da-i bataie Niculae,pune cablu si pe co..ie"
http://[ http://www.speedtest.net/result/2586361792.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] test cu netbook,abonament 60 €

View PostPlasticBoy18, on 20 martie 2013 - 00:01, said:

Uite pentru ce platesc 40€ pe luna. Ti se pare corect? Da, ai dreptate in privinta cablurilor, nu sunt aruncate ca naiba si la vedere, insa totusi....

http://www.speedtest.../2585800956.png
40€ ?dar ti se pare corect ca salariu minim pe economie este (SA FIE) de 800€?

Attached Files



Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate