Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 

ORANGE - primul operator DVB-H ( TV Mobile ) din România

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#37
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 25.01.2007

View Postlupull, on 03 aprilie 2013 - 09:01, said:

........sa ma uit pe telefon la tv mi se pare o prostie,........... - Pai dupa o astfel de conceptie , inseamna atunci ca nici telefon nu ar trebui sa ai , fara suparare
Aici nu este vorba de vreun moft/snobism , ci de progres si care intr-un fel sau altul inainteaza tot mereu
De ce in alte tarii , acest lucru exista de anii buni si la noi NU ?
Nu mai bine ramaneam la HC-urile/Commodore-urile si alte calculatoare de pe vremea lui ''impuscatu'' ?
A ca nu doresti tu sa te uiti la prg. tv de pe telefon , asta este altceva , insa nu te poti generaliza tu cu restul userilor sau progresul

pai nu a generalizat deloc, s-a referit strict la persoana lui. dar e bine, ai si tu plus un post.

#38
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Slai , care e faza pana la urma , ca tot nu am inteles rostul la ce ai scris tu ?

Vio73 in acest thread nu se va discuta despre DTH , ci despre DVB-H sau mai bine zis despre ce terminale cu aceasta functie/dotare vor oferi cei de la Orange
In prezent deocamdata nimic , vom mai vedea in viitor

#39
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Am înțeles! Tu ai o obsesie să repeți despre ce scriem. Am destulă școală să înțeleg, dar despre DVB-H intrebam si eu. Nu se prinde prin 4g? Receptorul cu android și cu rețea de mare viteză pentru net.

Edited by vio73, 12 April 2013 - 17:50.


#40
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai vad ca nu prea ai inteles , dupa raspunsul dat
In primul rand ca acest domeniu DVB-H este dedicat telefoanelor mobile , deci nu vad rostul unui receptor ( si cu android ) pt. receptia acestui standard , ca sa ce ( sa il conectezi la unalt device )
A ca exista in prezent si se folosesc receptoare cu android , dar nu in domeniul DVB-H , ci de satelit DVB-S/S2 asta este altceva
Probail ca DVB-H va fii folosit impreuna cu 4G , deoarece ca si la pl. video de pc pt. transmisii tv hd/sd este nevoie de o cantitate mai mare de date transmise/prelucrate si care in 3G.............
Cu toate ca si in actualul 3G exista stream-uri tv , insa asta este altceva
Ca idee DVB-H-ul este ceva inferior DVB-T-ului si probabil de aceea este un standard tv doar pt. mobile/device-uri mici/portabile

#41
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Erau întrebări, evident! Au spus unii colegi că în paralel cu DTH-ul se va lansa și DVB-H cu ajutorul unor receptoare ce au și modem de internet sau ceva asemănător. Dacă nu am înțeles eu bine, atunci îmi cer scuze, dar discuți era despre acest domeniu (DVB-H).

#42
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Orange va merge pe 2 directii distincte :
- Viitorul DTH pe satelit Orange si cu un eventual receptor ce se vehiculeaza pe acest forum la sectiunea/threadul dedicat
- Viitorul domeniu DVB-H pt telefoanele mobile , deoarece acest standard este dedicat in general lor
In plus Orange este deja un operator de telefonie mobila din RO si nu prea cred ca ei se mai incurca si cu altfel de device-uri ( in afara de terminale mobile cu tuner tv dvb-h ) , pt. viitorul domeniu
Ca va functiona mai bine in 4G , asta este alta chestie , fiindca si in prezent exista prg. tv pt. telefoanele mobile , insa nu putem discuta/amesteca stream-urile tv din prezent cu viitorul domeniu DVB-H care il va folosi Orange
Deocamdata la Orange ( cat si alti operatori de telefonie mobila ) nu exista in ofertele comerciale propii decat device-uri de conexiuni 4G , fara a aveea inglobate/facilitatea de a receptiona prg. tv in DVB-H
Poate acum situatia este mai clara si pt. alti userii

#43
AcidMan

AcidMan

    Acid Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,650
  • Înscris: 08.09.2003
cele mai noi telefoane DBV-H enabled sunt din... 2009.
cel mai cunoscut este nokia n96...
http://www.gsmarena....sFreeText=dvb-h
asta ca sa vafecti o idee despre ce viitor mort din fasa are standardul asta.

#44
marius_pepsi

marius_pepsi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 403
  • Înscris: 17.10.2011

View Postrz, on 19 martie 2013 - 22:39, said:

Aici se discuta despre DVB-H nu despre DVB-S... concluzia este una si anume ca Orange intra atat pe piata de satelit cat si pe piata Mobile TV iar in viitorul apropiat probabil si pe IPTV (plus tv pe televizoarele smart)

Orange are serviciul de TV mobil de mult timp. Eu am la abonamentul meu TV mobil gratis, e adevărat ca nu are o grila foarte bogata de canale TV, însă e bine pentru început, iat-o:
1. ANTENA 3
2. BBC WORLD
3. BEBE TV
4. BOOMERANG
5.CARTOON NETWORK
6. EXTREM SPORT
7. FASHON TV
8. FRANCE 24
9. KANAD D
10. MONEY CHANNEL
11. MTV MUSIC
12. MTV SHORTS
13. POR TV INTERNATIONAL
14. REALITATEA TV
15. TV5 MONDE
16. UTV
+ Canalele de radio cele mai importante.

#45
Rootal

Rootal

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.02.2014
interesant.

Edited by Rootal, 12 March 2014 - 08:55.


#46
easy90rider

easy90rider

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,980
  • Înscris: 01.07.2007
@Rootal way to dig up an old topic.
On topic: @marius_pepsi DVB-H nu are legatura cu ce ai tu pe mobil acum. Pentru DVB-H iti trebuie echipament care sa receptioneze semanul.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate