Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

ORANGE - primul operator DVB-H ( TV Mobile ) din România

- - - - -
  • Please log in to reply
45 replies to this topic

#19
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,141
  • Înscris: 04.02.2011
Salariu minim de 5 ori mai mare, internet de 5 ori mai scump, de 3-4 ori mai lent, iar după ultimele știri de lalariați care primesc salariul la 2-3 luni în Spania, stau și mă întreb ce dracu' mai e așa spectaculos în țara aia? A, poți fura mai ușor din magazine fără consecințe, da, aia da.

PS: Așa, acuma ontopic, tot n-am înțeles ce e așa de interesant acest DVB-H, am impresia că o să fie un serviciu mort așa cum au mai fost pe piață și altele.

#20
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Și până la urmă ăștia ,,le lansează" pe toate din gură sau cum? Nu de alta, dar oficial, ei nu ne spun încă nimic!Posted Image

#21
a_d_y

a_d_y

    Hobby Telecom & Mass Media

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,382
  • Înscris: 05.09.2005

View Postrz, on 19 martie 2013 - 22:39, said:

Aici se discuta despre DVB-H nu despre DVB-S... concluzia este una si anume ca Orange intra atat pe piata de satelit cat si pe piata Mobile TV iar in viitorul apropiat probabil si pe IPTV (plus tv pe televizoarele smart)

Sa inteleg ca vor fi aplicatii speciale pentru ipad/iphone si vor distribui programele de pe satelit?

#22
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010

View PostPlasticBoy18, on 19 martie 2013 - 23:34, said:

Frate eu raman uimit cand vad cate de avansata e Romania in tehnologie. Spania inca viseaza la fibra, iar noi avem pana si in sate, iar 4G il vor instala in 2015 iar noi il avem deja. Oau, am ramas placut impresionat, si acum televiziune pe telefon. Foarte tare Posted Image
Tu nu stiam ca se fac experimente in lumea a treia?!

#23
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011
Asadar vor avea IPTV prin 4G, plus DTH.

#24
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
LOVITURĂ DURĂ pentru RDS-RCS: ORANGE intră pe piaţa TV

http://www.realitate...l#ixzz2O56ssgaQ



#25
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
..............tot n-am înțeles ce e așa de interesant acest DVB-H...........- Va fii util pt. cei care vor aveea telefoane/smartphon-uri cu tuner tv digital si este ceva asemanator cu dvb-t-ul ( televiziunea digitala terestra actuala din RO )
Deci poti urmari prg. tv sd/hd pe modelele de telefoane/smartphonuri cu tuner tv digital si in functie de raspandirea geografica din tara a operatorului respectiv
In prezent exista modele de telefoane ( de obicei replici/clone/copii dupa originale mai multe ) cu tunere analogice si in functie de zona in care te afli poti receptiona diferitele prg. tv analogice din RO , cat or sa mai emita pana la sfarsitul lui 2015
La fel cum a aparut televiziunea digitala terestra ( dvb-t ) si care din pacate merge mai rau ca racul , sper ca si acest nou domeniu - dvb-h - sa nu se miste/dezvolte in acelas fel
Legat de preturi , normal ca vor fii mai mari la inceput , fiindca practic in RO nu exista concurenta in acest nou domeniu - dvb-h , asa cum scria cineva de Spania si internetul de acolo
Insa sper ca intr-un viitor cat mai scurt sa apara si competitorii ceilalti - Vodafone, RCS-ul cu astfel de servicii in acest nou domeniu

Vio73 , stirea este normal ca sa apara si la diferite televiziuni , asta ca tot scria cineva pe aici , ca nu fac anunturi si oficial/la televiziuni

Edited by lupull, 20 March 2013 - 14:17.


#26
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010

View PostLogatu, on 20 martie 2013 - 14:01, said:

Asadar vor avea IPTV prin 4G, plus DTH.


Păi 4g nu au decât pe ici pe colo!

#27
benis

benis

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,141
  • Înscris: 04.02.2011

View Postlupull, on 20 martie 2013 - 14:15, said:

..............tot n-am înțeles ce e așa de interesant acest DVB-H...........- Va fii util pt. cei care vor aveea telefoane/smartphon-uri cu tuner tv digital si este ceva asemanator cu dvb-t-ul ( televiziunea digitala terestra actuala din RO )
Deci poti urmari prg. tv sd/hd pe modelele de telefoane/smartphonuri cu tuner tv digital si in functie de raspandirea geografica din tara a operatorului respectiv
In prezent exista modele de telefoane ( de obicei replici/clone/copii dupa originale mai multe ) cu tunere analogice si in functie de zona in care te afli poti receptiona diferitele prg. tv analogice din RO , cat or sa mai emita pana la sfarsitul lui 2015
La fel cum a aparut televiziunea digitala terestra ( dvb-t ) si care din pacate merge mai rau ca racul , sper ca si acest nou domeniu - dvb-h - sa nu se miste/dezvolte in acelas fel
Legat de preturi , normal ca vor fii mai mari la inceput , fiindca practic in RO nu exista concurenta in acest nou domeniu - dvb-h , asa cum scria cineva de Spania si internetul de acolo
Insa sper ca intr-un viitor cat mai scurt sa apara si competitorii ceilalti - Vodafone, RCS-ul cu astfel de servicii in acest nou domeniu

Vio73 , stirea este normal ca sa apara si la diferite televiziuni , asta ca tot scria cineva pe aici , ca nu fac anunturi si oficial/la televiziuni
Păi, bun, deci îți trebuie în primul rând un terminal cu tuner DVB, terminale care sunt mai rare ca vedetele românești cu creier. Apoi, după ce ai dat banii pe drăcie, mai dai și bani pe un serviciu în loc să folosești streamurile existente. O să aibe serviciul ăsta un succes cum are cultura la maneliști. :w00t:

Totuși, având în vedere că se lansează pe banii Orange, eu nu am nici o problemă cu acest serviciu :)

#28
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Din pacate , atat timp cat pe piata operatorilor mobili va fii doar Orange care va oferi prg. tv in dvb-h , intr-adevar preturile le vor dicta ei
Eu sper ca dupa Orange , cat mai curand sa apara cu acest gen de servicu si RCS, Vodafone, Rotelecom
Mai ales ca acest nou serviciu , daca nu ma insel merge mana in mana cu 4G , adica iti trebuie banda nu gluma

Edited by lupull, 21 March 2013 - 10:01.


#29
Venboteam

Venboteam

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,312
  • Înscris: 05.01.2012
Daca acest serviciu va avea succes, cu siguranta vor dezvolta piata alti operatori, In caz contrar...

#30
deiuma

deiuma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,715
  • Înscris: 25.01.2011

View Postvio73, on 20 martie 2013 - 14:14, said:

    LOVITURĂ DURĂ pentru RDS-RCS: ORANGE intră pe piața TV

http://www.realitate...l#ixzz2O56ssgaQ


Ce titlu...

#31
biogood

biogood

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,609
  • Înscris: 22.01.2011

View Postlupull, on 20 martie 2013 - 14:15, said:

..............tot n-am înțeles ce e așa de interesant acest DVB-H...........

Sa zicem ca, tot asa cum pe partea de telefonie mobila, a spart dintii din gura celorlalti operatori, e de asteptat sa se intample chestia asta si pe partea de DTH?

#32
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010

View Postbiogood, on 21 martie 2013 - 18:33, said:

Sa zicem ca, tot asa cum pe partea de telefonie mobila, a spart dintii din gura celorlalti operatori, e de asteptat sa se intample chestia asta si pe partea de DTH?


Păi nu ai citit și celălalt topic?
http://forum.softped...telit-astra-1g/

#33
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Scuze

Edited by lupull, 03 April 2013 - 03:35.


#34
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View PostVenboteam, on 19 martie 2013 - 23:52, said:

In Spania nu se trag firele prin copaci si legate aiurea de balustrii balcoanelor sau de stalpii de electricitate.
In Spania, Movistar (Telefonica) face legea. In sensul ca toti competitorii de telefonie fixa sau internet fix depind de Movistar si infrastructura lor. De aceea si preturile sunt mult mai mari. Fiecare operator (mai corect spus abonatul) plateste inchirierea retelei.
Sa faca Movistar, sau orice alt operator, retea de fibra optica, e aproape imposibil. Ar insemna ori sa mearga prin tubulatura existenta a Movistar, ori sa sape noi santuri si sa faca o noua retea. Lucru imposibil.
Si cu 4G-ul e cam asemanator. In Romania e mult mai ieftin de implementat acest serviciu, la aceasta ora.

Daca in Romania nu se trageau fire prin copaci, si peste case erai si acum in Evul Mediu al telecomunicatiilor prietene, de altfel acolo o sa te intorci peste maxim 3 ani, cand piata va fi monopolizata, si reglementata de movistarul romanesc pe numele lui rds, si am curaj sa fac pariu ca viteza de astazi va fi un moft, iar in ce priveste gaselnita Orange, mie mi se pare o chestie de nisa si de imagine, sa ma uit pe telefon la tv mi se pare o prostie, cel mult pe tableta da, asta poate fi util acolo unde nu ai semnal de catv, si da, in unele cazuri mai poate balansa agresivitatea monopolista a lui zoltan

#35
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
........sa ma uit pe telefon la tv mi se pare o prostie,........... - Pai dupa o astfel de conceptie , inseamna atunci ca nici telefon nu ar trebui sa ai , fara suparare
Aici nu este vorba de vreun moft/snobism , ci de progres si care intr-un fel sau altul inainteaza tot mereu
De ce in alte tarii , acest lucru exista de anii buni si la noi NU ?
Nu mai bine ramaneam la HC-urile/Commodore-urile si alte calculatoare de pe vremea lui ''impuscatu'' ?
A ca nu doresti tu sa te uiti la prg. tv de pe telefon , asta este altceva , insa nu te poti generaliza tu cu restul userilor sau progresul
Cat despre rcs , iarasi nu ai dreptate , fiindca prin lege nu are voie sa faca ceea ce ai scris tu , ai auzit de legea anti-monopol ?
Una este sa isi imparta teritoriul tarii , intre ei si alte firme/dth-uri de cablu/satelit si alta inseamna monopolul rcs-ului in toata tara

#36
vio73

vio73

    Guru member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,841
  • Înscris: 13.07.2010
Cum e cu receptorul ala cu android? Tot nu inteleg cum pot sa ma uit eu la tv prin internet daca nu am retea LTE? Nu se intrerup artistii? Adica nu apar pauze daca este doar 3g+?

Edited by vio73, 12 April 2013 - 14:04.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate