Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Fumatul in locurile publice ?! Sau unde-i lege ii si tocmeala?!

- - - - -
  • Please log in to reply
392 replies to this topic

#1
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
Avem gay, lesby, copii strazii, caini comunitari.Acum avem cica si legi . Dar ce sa vezi- avem si fumaciosi, betivi. Ma rog, oameni fara Dumnezeu. Ce zic eu oameni…dar in fine sa trecem peste incercarea de a explica din nou de ce  prostia si nesimitirea si anularea “binelui  “din fiecare a ajuns regula si - sa revin la idée- care este treaba cu fumatul in locurile publice ?
Am fost de cateva ori intr-un restaurant,pizzeria, cafenea si m-am intors acasa cu hainele compromise, cu pielea duhnind a mahoarca si cu o mare durere de cap de la fum. Pe usile localurilor era scris” fumatul permis”. Iar inauntru nu exista locul acela gen cusca pentru primatele fumacioase ci toate mesele in aceeasi cocina.
Care e treaba cu legea rogu-va ?

#2
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Nu intri in localurile unde este afisat insemnul cu fumatul permis.


Retoric, am intrat domle pe o strada si circulau toti in sens invers, ma claxonau, fleshuiau, mi-au umplut frigiderul. Care e treaba cu legea rogu-va ?

#3
cuculili

cuculili

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,291
  • Înscris: 10.05.2005
1 - chiar este spiritual si religios subiectul
2 - am vrut sa ma mir de faptul ca ai intrat intr-un local unde scrie ca se fumeaza pentru ca, apoi, sa te oripilezi ca se fumeaza, dar...cand vad cum ai ales si aria nu ma mai mir.

#4
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Intr-o tara in care fumatorii sunt majoritari, minoritatea ar trebui sa mai taca si din gura.
     De altfel e recomandat sa-ti speli hainele macar din cand in cand.

#5
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Nu are treaba cine ii majoritar la fumat sau baut. Problema e de ordin neuronal.



#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Eu unul, nu am vazut fumator sa oblige un nefumator sa fumeze.
   In schimb, sunt multi nefumatori care ar dori sa nu fumeze nimeni pe sistemul : sa moara si capra vecinului.

    E ca si cum as veni si as spune :
    -Nu am masina si nici nu vrea sa am una ca nu am bani. As dori ca nimeni sa nu aiba masina, pentru ca masinile polueaza si calca oamenii pe strada. Propun sa mearga toata lumea pe jos pentru ca se stie ca e sanatos.

#7
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
imi cer scuze, am postat topicul aiurea, rog un moderator sa rezolve greseala mea.
Multumesc de atentionare.

 cspot, on 14 martie 2013 - 08:38, said:

Eu unul, nu am vazut fumator sa oblige un nefumator sa fumeze.
   In schimb, sunt multi nefumatori care ar dori sa nu fumeze nimeni pe sistemul : sa moara si capra vecinului.

E ca si cum as veni si as spune :
-Nu am masina si nici nu vrea sa am una ca nu am bani. As dori ca nimeni sa nu aiba masina, pentru ca masinile polueaza si calca oamenii pe strada. Propun sa mearga toata lumea pe jos pentru ca se stie ca e sanatos.

nu ne nastem fumatorim, betivi, etc. alegem sa ne degradam de buna voie
dar sa obligi si pe altii sa faca la fel nu e ok

eu am intrebat de LEGEA din Ro, cu locurile publice..

#8
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Scrie pe semn FUMATUL PERMIS ? Alegerea ramane la latitudinea ta cu riscurile de rigoare. Nu o mai despica in nspe.

Esti in urma cu plata intretinerii si nu stiu de unde sa mai scoti bani?


#9
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

 cspot, on 14 martie 2013 - 08:38, said:

Eu unul, nu am vazut fumator sa oblige un nefumator sa fumeze.
   In schimb, sunt multi nefumatori care ar dori sa nu fumeze nimeni pe sistemul : sa moara si capra vecinului.
Poate n-ai stat in birou cu 5 fumatori. 20 de ani. Sau la spital erau pacienti care fumau in salon, medici care umblau cu tigarea in gura cind faceau vizita.
Sau zburat 12+ ore cu zeci de fumatori in avion (nu stiu cum isi inchipuie astia ca rindul 23 e de nefumatori si 24 e de fumatori, in acelasi avion, in fine). Tarom-ul a interzis fumatul abia dupa 2000.
Pentru majoritatea istoriei fumatorii au obligat pe ceilalti sa fumeze pasiv, mai ales in Romania interzisul fumatului e o chestie recenta. Si daca nu s-ar fi intimplat ar fi fost la fel, fumatorii ar fi obligat pe ceilalti sa fumeze pasiv peste tot, incluzind multe locuri unde nu ai de ales.

 cspot, on 14 martie 2013 - 08:38, said:

E ca si cum as veni si as spune :
-Nu am masina si nici nu vrea sa am una ca nu am bani. As dori ca nimeni sa nu aiba masina, pentru ca masinile polueaza si calca oamenii pe strada. Propun sa mearga toata lumea pe jos pentru ca se stie ca e sanatos.
Nu e "ca si cum" - daca vrei sa aduci un argument si nu merge pe situatia initiala dar merge brici pe aia de care zici tu "ca si cum" inseamna ca vorbim de chestii diferite.

#10
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 foxbat, on 14 martie 2013 - 08:06, said:

Pe usile localurilor era scris” fumatul permis”.
Avand in vedere inscriptia de pe usa, ce te asteptai sa gasesti inauntru?

#11
foxbat

foxbat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,891
  • Înscris: 22.12.2005
ok, deci daca pe o usa scrie fumatul permis, legea nu se aplica sau ..cum ?

#12
sydneyaus2005

sydneyaus2005

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 7,506
  • Înscris: 22.01.2007

 foxbat, on 14 martie 2013 - 09:35, said:

ok, deci daca pe o usa scrie fumatul permis, legea nu se aplica sau ..cum ?

cam ce suprafata avea localul?
era exclusiv de fumatori sau se putea si fuma?

#13
SGFlorin

SGFlorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 20.12.2012

 cspot, on 14 martie 2013 - 08:38, said:

Eu unul, nu am vazut fumator sa oblige un nefumator sa fumeze.
   In schimb, sunt multi nefumatori care ar dori sa nu fumeze nimeni pe sistemul : sa moara si capra vecinului.

E ca si cum as veni si as spune :
-Nu am masina si nici nu vrea sa am una ca nu am bani. As dori ca nimeni sa nu aiba masina, pentru ca masinile polueaza si calca oamenii pe strada. Propun sa mearga toata lumea pe jos pentru ca se stie ca e sanatos.
poate ca tu esti fumator dar eu nu si nu imi place cand in orice local unde mananci sa se fumeze.

#14
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

 cspot, on 14 martie 2013 - 08:17, said:

Intr-o tara in care fumatorii sunt majoritari, minoritatea ar trebui sa mai taca si din gura.
De altfel e recomandat sa-ti speli hainele macar din cand in cand.

Ete na!
Ca sunt eu obligat sa fumez pasiv. De unde ai scos-o pe asta?

#15
SGFlorin

SGFlorin

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 96
  • Înscris: 20.12.2012

 foxbat, on 14 martie 2013 - 09:35, said:

ok, deci daca pe o usa scrie fumatul permis, legea nu se aplica sau ..cum ?
Se aplica doar cu verificari: daca au sistem de aerisire a localului.
daca mancarea este facuta igienic (respectate contiile igienice)
banuiesc ca iti trebuie o aprobare pentru a se putea fuma in local
....
Stie cineva daca s-a aprobat legea prin care zice ca este interzis fumatul in locurile publice ?

#16
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

 MembruAnonim, on 14 martie 2013 - 09:30, said:

Avand in vedere inscriptia de pe usa, ce te asteptai sa gasesti inauntru?

Eu, din cate stiu, sunt locuri special amenajate in localuri. Sau poate ma insel...
Oricum, piata isi va spune cuvantul; daca ai luat o data teapa ca nefumator intr-un local, pe viitor il vei evita. In timp, se vor pprinde de figura si patroniii de carciumi si vor actiona in consecinta.

#17
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,173
  • Înscris: 28.06.2005
Nu e nevoie de spaţiu dedicat fumătorilor/nefumătorilor atât timp cât sufrafaţa birtului nu depăşeşte 100m2. Aşa că îşi poate alege ce să fie: fumător/nefumător.

#18
ZorbaGrecu

ZorbaGrecu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,450
  • Înscris: 17.12.2012

 sfantu.dracu, on 14 martie 2013 - 09:49, said:

Nu e nevoie de spaţiu dedicat fumătorilor/nefumătorilor atât timp cât sufrafaţa birtului nu depăşeşte 100m2. Aşa că îşi poate alege ce să fie: fumător/nefumător.
Suprafata destinata exclusiv publicului, sau suprafata utila a carciumei?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate