Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Fumatul in locurile publice ?! Sau unde-i lege ii si tocmeala?!

- - - - -
  • Please log in to reply
392 replies to this topic

#379
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Ar trebui sa-mi pese ce crezi tu ca-i relevant pentru tine? Ti-am mai zis, in viata nu primesti doar raspunsurile pe care le vrei. Ai scris o bazaconie, pe un forum public, asteapta-te la reactii.

#380
Enigel

Enigel

    1612

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,012
  • Înscris: 20.05.2008

View PostTS030, on 19 martie 2013 - 09:23, said:

Ar trebui sa-mi pese ce crezi tu ca-i relevant pentru tine? Ti-am mai zis, in viata nu primesti doar raspunsurile pe care le vrei. Ai scris o bazaconie, pe un forum public, asteapta-te la reactii.


:lol: Nu, nu ar trebui sa-ti pese de ce e relevant pentru mine. Ar trebui doar sa stii sa dai un raspuns simplu, la o intrebare simpla, daca si numai daca intrebarea te include.

#381
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

View PostTS030, on 19 martie 2013 - 09:23, said:

Ar trebui sa-mi pese ce crezi tu ca-i relevant pentru tine? Ti-am mai zis, in viata nu primesti doar raspunsurile pe care le vrei. Ai scris o bazaconie, pe un forum public, asteapta-te la reactii.
Poate n-ai inteles , da' te luminez io cu lanterna ca sunt in toane bune azi . Parerea ta nu conteaza . Nu conteaza la modu' general si in particular pe subiectu' asta pt ca nu esti fumator . Enigel vrea sa stie daca un parinte FUMATOR va accepta ca fi-su\fi-sa sa aprinda o tigara de fata cu el . Esti fumator ? Fi-tu fumeaza ?

Edited by jeffy86able, 19 March 2013 - 10:29.


#382
Josef_Mengele

Josef_Mengele

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,997
  • Înscris: 09.10.2011
Fumatul, candva era considerat un lucru normal, pana cand medicina sa avanseze, pana prin anii 60, era promovat fumatul drept ceva "smecher", a se vedea filmele vechi, pozele sau reclamele.
Situatia acum s-a schimbat, la 180 de grade, si pentru ca nu poti pur si simplu interzice tigarile, se va lua o atitudine ostila fata de fumatori astfel:

1. Poti scrie in regulamentul de ordine interioara la servici, scoala si facultate ca fumatul este interzis, si poti da pe oricine afara pe acest motiv.
2. Fumatul prin media va fi facut sa semene cu scatofilia, cu trasul din fecale cu filtru.
3. Incet incet, fumatorii vor putea fuma doar in custi ca animalele, sau in propria casa.
..........
1 In Romania am observat ca exista familii de nefumatori, si familii de fumatori. Tind sa cred ca predispozitia e genetica! Foarte rar familiile in care sa fumeze unii si altii ba!
2. Femeile fumeaza mult mai mult ca barbatii, tind sa cred ca sunt mai predispuse viciului.
..
Nefumatorii nu au nimic deosebit impotriva fumatorilor, doar ca acestia din urma nu pricep ca mirosul tutunului este ceva dezagreabil unui nefumator, nu doar urat mirositor, ci pur si simplu ceva ce-ti provoaca greata sau reactii adverse.

#383
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View PostTS030, on 19 martie 2013 - 08:19, said:

ci exclusiv ale fumatorilor activi; si dintre astea, doar daca-s de acord.
Esti cam confuz.  Unde-a zis "doar daca-s de acord" ?

View PostEnigel, on 17 martie 2013 - 19:09, said:

Care dintre cei ce sunteti fumatori ati fi de acord ca odrasla adolescenta sa fumeze in casa, alaturi de voi? Posted Image
Io zic sa tragi un fum, poate risipeste ceata in care te afli.   :lol:


View PostTS030, on 19 martie 2013 - 08:19, said:

ale fumatorilor [...] Ca alea-s singurele care conteaza.
Ia lasati aerele astea elitiste
Nu-i nici un aer elitist.
Si ti-a explicat foarte bine Jeffy:

View Postjeffy86able, on 19 martie 2013 - 10:29, said:

Poate n-ai inteles , da' te luminez io cu lanterna ca sunt in toane bune azi . Parerea ta nu conteaza . Nu conteaza la modu' general si in particular pe subiectu' asta pt ca nu esti fumator . Enigel vrea sa stie daca un parinte FUMATOR va accepta ca fi-su\fi-sa sa aprinda o tigara de fata cu el . Esti fumator ? Fi-tu fumeaza ?
In plus, avand in vedere atitudinea voastra, a nefumatorilor (cei care ati scris pe acest topic), era clar raspunsul vostru.  Chiar daca ar fi interesat-o, nu era nevoie sa intrebe.


View PostJosef_Mengele, on 19 martie 2013 - 12:48, said:

1 In Romania am observat ca exista familii de nefumatori, si familii de fumatori. Tind sa cred ca predispozitia e genetica! Foarte rar familiile in care sa fumeze unii si altii ba!
Eu nu cunosc familii exclusiv de fumatori sau de nefumatori.  Cel mult cupluri.  Si pe-alea le numar pe degete.  Dar, daca luam in considerare si parintii celor doi, imposibil sa nu fie macar unul si din "tabara adversa".

:cigar:

#384
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Pentru a treia oara, in viata nu obtineti strict ceea ce vreti. E un forum public, am dreptul la libera exprimare cat timp nu incalc regulamentul; iar voi nu aveti puterea de-a decide ca de la punctul X incolo se discuta strict un anume subiect, strict de anumite persoane.
Dar na, am contrazis bazaconia cu fumatul care nu dauneaza, iar unii s-au simtit lezati. Din pacate doar o parte dintre acestia sunt dependenti...

Topicul nici macar nu este intrebarea lui Enigel, ci "Fumatul in locurile publice". Cum ar fi sa ma iau eu de Enigel, pentru ca e off-topic vorbind despre fumatul intr-un loc privat? Ei? Asa ca lasati chestiile astea ca nu tine.

Edited by TS030, 19 March 2013 - 14:13.


#385
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View PostTS030, on 19 martie 2013 - 14:08, said:

nu aveti puterea de-a decide ca de la punctul X incolo se discuta strict un anume subiect, strict de anumite persoane.
Adica nu am dreptul de a pune o intrebare strict unui grup tinta ?  Pt ca doar parerile acelui grup sunt relevante pt mine, in acel moment si acel context...


P.S.  Intrebarea mea este retorica...  Refuz sa lupt cu morile de vant.

#386
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,514
  • Înscris: 06.01.2012

View PostTS030, on 19 martie 2013 - 14:08, said:

Pentru a treia oara, in viata nu obtineti strict ceea ce vreti. E un forum public, am dreptul la libera exprimare cat timp nu incalc regulamentul; iar voi nu aveti puterea de-a decide ca de la punctul X incolo se discuta strict un anume subiect, strict de anumite persoane.
Dar na, am contrazis bazaconia cu fumatul care nu dauneaza, iar unii s-au simtit lezati. Din pacate doar o parte dintre acestia sunt dependenti...

Topicul nici macar nu este intrebarea lui Enigel, ci "Fumatul in locurile publice". Cum ar fi sa ma iau eu de Enigel, pentru ca e off-topic vorbind despre fumatul intr-un loc privat? Ei? Asa ca lasati chestiile astea ca nu tine.
Incerc pentru ultima data sa te lamuresc intr-un acces de bunatate sau prostie , nu-mi dau seama ...
Subiectu' topicului e una . Trecand peste asta , Enigel a pus o intrebare parintilor FUMATORI . Intrebare la care astepta un raspuns de la parintii FUMATORI . Raspunsul pe care NU ar fi vrut ea sa-l auda era " da , sunt fumator dar nu l-as suporta pe fi-miu cu tigara in bot langa mine " . Acum intelegi ?

#387
SophistiKat

SophistiKat

    Semper Fidelis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,502
  • Înscris: 02.10.2010

View PostJosef_Mengele, on 19 martie 2013 - 12:48, said:

1. Poti scrie in regulamentul de ordine interioara la servici, scoala si facultate ca fumatul este interzis, si poti da pe oricine afara pe acest motiv.
2. Fumatul prin media va fi facut sa semene cu scatofilia, cu trasul din fecale cu filtru.
3. Incet incet, fumatorii vor putea fuma doar in custi ca animalele, sau in propria casa.
Masuri laudabile, si sa speram eficiente...

#388
TS030

TS030

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,193
  • Înscris: 25.06.2012
Daca nici pana acum n-ati fost in stare sa intelegeti ca n-am raspuns intrebarii respective, nu mai are rost sa-mi bat capul. Va las in... bunatatea voastra.

#389
Serpone

Serpone

    malus dacus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,892
  • Înscris: 21.06.2006

View PostEnigel, on 19 martie 2013 - 08:27, said:





Doamne, cat de distrus si disperat trebuie sa fii, ca sa faci ce-a facut ala? Posted Image

Adica ce vrei draga sa zici , ca sunt urat cu spume ?! :D

#390
MDCLXVI

MDCLXVI

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 20.03.2013

View PostJosef_Mengele, on 19 martie 2013 - 12:48, said:

Fumatul, candva era considerat un lucru normal, pana cand medicina sa avanseze, pana prin anii 60, era promovat fumatul drept ceva "smecher", a se vedea filmele vechi, pozele sau reclamele.
Situatia acum s-a schimbat, la 180 de grade, si pentru ca nu poti pur si simplu interzice tigarile, se va lua o atitudine ostila fata de fumatori astfel:

1. Poti scrie in regulamentul de ordine interioara la servici, scoala si facultate ca fumatul este interzis, si poti da pe oricine afara pe acest motiv.
2. Fumatul prin media va fi facut sa semene cu scatofilia, cu trasul din fecale cu filtru.
3. Incet incet, fumatorii vor putea fuma doar in custi ca animalele, sau in propria casa.
..........
1 In Romania am observat ca exista familii de nefumatori, si familii de fumatori. Tind sa cred ca predispozitia e genetica! Foarte rar familiile in care sa fumeze unii si altii ba!
2. Femeile fumeaza mult mai mult ca barbatii, tind sa cred ca sunt mai predispuse viciului.
..
Nefumatorii nu au nimic deosebit impotriva fumatorilor, doar ca acestia din urma nu pricep ca mirosul tutunului este ceva dezagreabil unui nefumator, nu doar urat mirositor, ci pur si simplu ceva ce-ti provoaca greata sau reactii adverse.

Inseamna ca eu sunt o exceptie, pentru ca la mine in familie nu a fost nimeni fumator in afara de mine :)

#391
mihaigerard

mihaigerard

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,279
  • Înscris: 28.08.2006

View PostMDCLXVI, on 20 martie 2013 - 09:41, said:



Inseamna ca eu sunt o exceptie, pentru ca la mine in familie nu a fost nimeni fumator in afara de mine :)
Nu ești. Ei confundă fumul cu fumurile.

#392
Super Chief

Super Chief

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,491
  • Înscris: 21.08.2007
Io cred ca ala de tot ii trage cu fumatul in birt/restaurant si e deranjat, nu stie sa faca diferenta intre spatiu public si spatiu privat.



#393
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Fuck !
Dupa cum evolueaza lucrurile, se pare ca tre' sa-ncep sa strang bani ca sa-mi cumpar o insula.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate