Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Elicopterul care-l transporta pe ...

Sfaturi achizitionare apartament ...

Permis de conducere nou

Packet Loss la Digi
 Masurare parametri CATV prin Conn...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 

Accesorii pentru motosape/motocultoare

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
7250 replies to this topic

#7147
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,723
  • Înscris: 30.07.2003
Dom'le pe alocuri baxxon are dreptate, ca se mai arunca si cu rautate pe aici. Dar si multe sfaturi bune.

Eu sunt sigur ca pentru primele probe o sa faca fata cu succes, iar daca o fi sa-l lase in drum vreodata, o sa fie oricum langa casa. Dar pana sa se rupa, o sa o imbunatateasca, in urma experimentelor.

- Axul de 20mm e decent, tine la rotile alea. Adica se rup rotile inaintea axului.
- sudurile, nu m-am uitat atent, dar una peste alta, sunt sigur ca vor tine, daca a dat cordon, nu doar punctulete ici-colo.
- Steinhausul e ok. Cam toata remorca asta https://forum.softpe...2#entry26227015 e facuta cu exact acelasi model de aparat. Din ce am observat, sudurile ### cam casante si poroase, dar suficient de rezistente. Ba chiar sudura e foarte dura, e un chin sa o polizezi, in comparatie cu sudura cu electrod, in care intri ca-n fier normal. Am observat ca sudeaza mai bine si mai curat cu sarma ieftina de la Lidl decat cu Telwin. Nu mai cumpar Telwin in veci.
De fapt "calcaiul lui Ahile" al remorcii mele e sudat cu Steinhausul. Si a fost prima mea sudura cu un astfel de aparat. Si e o sudura facuta intr-o maniera total nerecomandabila: axa e facuta din teava de 100x3mm (deci subtire) care vine cap-la cap cu butucul care tine rulmentul cu flansa. Deci cap la cap, fara sanfren. Am mai dat eu cate patru puncte grosolane cu electrod, apoi, sa fiu maisigur. Pana acum a tinut, nu am folosit-o prea mult, vedeti in link-ul de mai sus probele cele mai grele la care a fost supusa.

- Protapul remorcutei lui Baxxon tine in mare, DAR, trebuie macar dublat la capatul dinspre cupla. Acolo eforturile sunt foarte mari daca tragi remorcuta cu un utilaj care ar o singura axa. Daca era trasa de tractoras/masina, era destul protapul asa cum e. Nu are sens sa exagereze, ca ajunge sa faca remorca mult mai grea decat isi programase.

#7148
mcd2020

mcd2020

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,957
  • Înscris: 02.05.2020
Laudabil diy.Ca adaosuri,as spune ca era indicat sa se stabileasca ce va cara si cu ce o va tracta.Asteptam precizari de la initiator...

#7149
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021
@til , apreciez ca intotdeauna parerea ta si-ti multumesc pt ca esti un om bun Posted Image .
Cernem sfaturile .
Toata miscarea va fi pe terenul mosiei ( 1,2 ha ) deci nu e stres daca se rupe , o iau in brate si o car la sopron unde pot sa intaresc sudurile .
M-am gandit ce urmeaza de intarit in urma sfaturilor voastre si o sa fac si asta inainte s-o pun la lucru - mersi @Sile si @ Poe .
Pana la urma bena o inchid cu scandura fara tabla ca nu-mi place cum arata cu tabla Posted Image si-i trag o lazura ...
Spor la toti !

Edited by BaXXon, 10 May 2021 - 18:27.


#7150
BaXXon

BaXXon

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 18.04.2021

 mcd2020, on 10 mai 2021 - 09:43, said:

Ca adaosuri,as spune ca era indicat sa se stabileasca ce va cara si cu ce o va tracta.Asteptam precizari de la initiator...
Citeste mai in urma , nu-ti fie lene si- sa afli cu ce va fi tractata  si ce va cara si cat !

#7151
gladiatore

gladiatore

    Moldovean !! Ceva probleme ???

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,449
  • Înscris: 01.10.2016
Hai sa prezint si eu munca de o zi , sa nu radeti doar de opera lui Baxon .:))))))

Attached Files



#7152
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
lasă bre ca a matale e zdravănă, nu i de râs 👍

#7153
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
Va salut
vreau sa-mi adaptez la carutul pentru motocultor un sistem de ridicare hidraulic ca cel de la tractoare, cu tiranti...dar in locul monoblocului sau axului turanic voi folosi o pompa de basculare pe 12/24v si 2 cilindri hidraulici de motostivuitor. In rest multa munca...sudat taiat reglat....
Dar am o mica nelamurire:
motocultorul fiind un Bertolini BM12 cu motor LDA100 are rotile de 18inch iar carutul va avea roti pe 14inch butucii axei carutului fiind de la un Punto...deci un pic mai jos decat axul la moto
Voi incerca sa ridic axul un pic mai sus sudand axul ca un L cu niste adaptori
Ce nu  reusesc sa  gasesc ...ce distanta ar trebui sa fie intre tirantii laterali si sol in pozitia fara utilaje cuplate? si cat ar trebui maxim sa ridice utilajele...sau asata depinde de cat ridica cilindrii hidraulici?

#7154
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,723
  • Înscris: 30.07.2003
Depinde de utilajele pe care ai de gand sa le folosesti. La japonezul meu nucile tirantilor urca aprox de la 20 la 60 cm, iar distanta uzuala intre ele (adica latimea utilajelor) e de vreo 60cm.

#7155
muscleman

muscleman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 459
  • Înscris: 07.06.2003
La japonez ai  cilindru hidraulic care iti ridica tirantii? sau monobloc?

#7156
til

til

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,723
  • Înscris: 30.07.2003
Monobloc.
E un japonez mediu (de 23cp la priza).

#7157
alex6591

alex6591

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 12
  • Înscris: 13.10.2013
Salutare ! Venind vorba de roti chinezesti slabe,va prezint si niste manicoti de aceeasi calitate.
La un mic soc, s-a rupt unul,ii pusesem la niste roti metalice si pur si simplu s-a rupt rezultatul fiind rasturnarea pe o parte a motosapei.Le-am facut la ambele, suduri sanatoase si nu am mai avut probleme cu ei.

Attached Files


Edited by alex6591, 31 May 2021 - 16:04.


#7158
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,694
  • Înscris: 31.01.2010
Domnule, asta este o sudura clasica MAG care arata bine insa penetrare ioc!.
Este ceva uzual la motosape/motocultoare.
Un bazic este minunat acolo, daca nu si un rutilic este perfect.

#7159
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006

 alex6591, on 31 mai 2021 - 16:02, said:

...La un mic soc, s-a rupt unul...

Daca eram acolo te puneam sa-l rupi si pe celalalt si iti cumparam eu altii noi...Posted Image ; mie chiar mi-ar trebui doar flansele pentru un proiect (iar am gargauni in cap); acum ma uitam sa cumpar niste manicoti de la care sa elimin hexagonul...sa le fac eu, tare imi e ca nu reusesc sa centrez bine gaurile si inca nu am idee cu ce sa fac gaura din miloc (cca 32mm); nu va spun la ce imi trebuie ca o sa va stricati de ras cum se scarpina olteanu'...dar daca insistati o sa va spun... Posted Image

Sau stie cineva un model de roti cu jante demontabile (ca astea de motosapa, dar pe 12) care sa aibe gaura pentru ax maxim 30mm? astea de motosapa/motocultor au in jur de 60mm.

Edited by liviu9, 31 May 2021 - 20:17.


#7160
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,193
  • Înscris: 19.09.2005

 alex6591, on 31 mai 2021 - 16:02, said:

Salutare ! Venind vorba de roti chinezesti slabe,va prezint si niste manicoti de aceeasi calitate.
La un mic soc, s-a rupt unul,ii pusesem la niste roti metalice si pur si simplu s-a rupt rezultatul fiind rasturnarea pe o parte a motosapei.Le-am facut la ambele, suduri sanatoase si nu am mai avut probleme cu ei.
aia e lipitura nu sudura...

#7161
baburibas

baburibas

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 537
  • Înscris: 24.01.2017
liviu9
Pentru gaura din mijloc as folosi o masina de gaurit de banc impreuna cu un burghiu in trepte, punctat centrul gaurii si fixata bine piesa de gaurit. Rotatie si avans mici, lubrifiere in timpul gauririi.


Mai ar fi si varianta folosirii unei carote bimetal de 32mm in masina de gaurit.

Attached Files



#7162
liviu9

liviu9

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,244
  • Înscris: 20.04.2006
Eeeee stiu de alea ca le folosesc des la scarbici la cofreturi pentru presetupe...acasa am si un banc din ala hobby din dede, dar tot imi e ca o sa fac "roti ovale" cu mainile mele stangi; uneori am impresia ca si mintea o am pe stanga... oricum am gasit / comandat niste manicoti "normali" la 25 RON bucata; de banii astia merita sa dau jos hexagoanele; flansele alea imi trebuiesc sa fac o dublare pe manicoti o-mac B62 (astia i-am cumparat ca se potrivesc pe axe) si roti demontabile de motocultor...bazdaganiile obtinute o sa fie rotile din spate la tractorasul de tuns iarba (care n-are sistem de cosit...deocamdata e jucarie pentru oameni mari Posted Image ).

Edited by liviu9, 02 June 2021 - 21:16.


#7163
cristimoisuc

cristimoisuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 01.05.2010
Fiind primul sezon ce-l parcurg cap -coada de cand am motocultor mare, pe masura ce apar lucrari noi, facem si accesorii noi.
O varianta de rarita sau prasitoare, facuta din componente pentru prasitoare de tractor. Ca pret iesi pana in 200, daca nu ai doua maini stangi si e mult mai durabila ca panaramele pe care le gasesti de cumparat gata facute pentru motosape.
Materiale:
- una bucata picior cultivator, una bucata sageata de 30 cm, doua bucati cutite laterale - cam 130 lei in magazinele cu piese agricole (preturi mai din iarna);
- 1m profil 40x20 mm, 30 cm platband de 50x10 mm, 20 cm profil de 50x50, 2 suruburi de 10 cu piulitele aferente si cativa electrozi.
Se sudeaza profilul de 50x50 pe piciorul cultivatorului iar din profilul de 40x20 facem doua brate reglabile de care prindem cutitele laterale.
Nu am pomenit de suportul de prindere, pe care fiecare si-l adapteaza la ce are.

Attached Files



#7164
cristimoisuc

cristimoisuc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 224
  • Înscris: 01.05.2010
Ultimul carut pentru motocultor. Am lucrat pana la varianta asta si cred ca va fi ultima pentru ca, pentru mine, functioneaza. Probabil mai adaug ceva sistem de prindere in spate, cand o fi timp.
Axul carutului e facut din doua parti. Prima parte este fixa pe motocultor si pe ea atasez accesoriile. A doua parte culiseaza stanga -dreapta, pentru a putea vira si "se rupe" in sus, cand ajungi la capat de rand si scoti rarita din pamant pentru a putea intoarce mai usor. Dezavantajul e ca trebuie sa te dai jos din scaun, dar, daca intorci in scurt, oricum cobori.
Practic, deoarece motocultorul e greu, cum ma dau jos din scaun se duce cu botul in jos. Nu trebuie sa ridic prea tare de coarne.
La partea care "se rupe" i-am sudat dedesupt un opritor ca sa nu proptesc motocultorul cu botul in pamant ( in loc de roata fata-pentru motocultoarele grele chinezesti). Daca o fi nevoie o sa-i pun si un bolt, sa ramana fixa balamaua in timpul transportului.
Per ansamblu pare in regula. Ieri i-am facut  proba si e prima data cand a functionat totul din prima.
Pentru deplasarea pana la tarla ridic din suruburi rarita si merg lejer pe scaun.

PS Nu va luati de suduri ca am lucrat la tot in viteza si n-a fost timp de fineturi. Posted Image

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   508.09K   45 downloads
  • Attached File  2.jpg   534.65K   39 downloads
  • Attached File  3.jpg   511.49K   37 downloads
  • Attached File  4.jpg   509.6K   37 downloads


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate