Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 

Ce soft GPS recomandati pentru Romania (Android) ?

- - - - -
  • Please log in to reply
224 replies to this topic

#55
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
Cand piratezi dezavantajul este ca nu primesti niciun manual de utilizare si nicio garantie ca vei avea harta actualizata.

#56
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009

View Postgry2000, on 28 iulie 2013 - 17:28, said:

iGO, testat, => slab si imprecis. Pur si simplu eram pe DN 1R si-mi spunea ca e drum inexistent !!!
Un drum de sute de ani...........
Praf nene, in multe locuri eram pe drumul bun si-mi spunea imbecila de voce sa ma "intorc unde am posibilitatea"...plus ca ma enerva la culme de fiecare data cand treceam cu 1 km peste limita de viteza cu: "ati depasit viteza"....ce mai, varza...


Depinde ce harti ai la Igo.Daca ai harti antice e posibil sa nu cunoasca anumite drumuri.Cat despre avertizarea de depasire a limitei de viteza,se poate foarte simplu dezactiva.Eu folosesc Igo de cativa ani si sunt foarte multumit.

Edited by radurobertin, 28 July 2013 - 20:02.


#57
razor74

razor74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 09.10.2006
Daca Igo e slab si imprecis  iar google e cea mai buna harta inseamna ca nu ai ce cauta cu un gps in mana...
Mai intereseaza-te de hartile celor de la ROAD(pt garmin), de TomTom(pt sygic) , sau de Navteq(pt navigon, Igo si garmin) si apoi mai tragi concluzii.

Edited by razor74, 28 July 2013 - 21:42.


#58
xymzar

xymzar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,642
  • Înscris: 14.10.2004
E clar, ce cauti tu Gry2000 nu exista.
Inca nu exista softul care sa ghiceasca ce vrei tu.

Acum sa vorbim serios, nu ai gasit in setari dedzactivarea avertismentului pentru depasiea vitezei??????????????
Ce harti ai folosit?

#59
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Pai ce harta offline mi-a descarcat programul...ca doar nu altceva.
Softul nu trebuie sa ghiceasca drumurile de pe camp, dar cand el nu stie drumuri vechi de sute de ani si catalogate drumuri nationale, ce pretentie sa mai ai la noile drumuri ?? ( si alea putine rau )
Mai ne interesam, cum zice colegu'

#60
radurobertin

radurobertin

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,077
  • Înscris: 11.06.2009

View Postgry2000, on 29 iulie 2013 - 08:18, said:

Pai ce harta offline mi-a descarcat programul...ca doar nu altceva.
Softul nu trebuie sa ghiceasca drumurile de pe camp, dar cand el nu stie drumuri vechi de sute de ani si catalogate drumuri nationale, ce pretentie sa mai ai la noile drumuri ?? ( si alea putine rau )
Mai ne interesam, cum zice colegu'

Softul nu are harti incluse,hartile se pun separat.Daca ai avut cumva harti TeleAtlas vechi,care au o acoperire jalnica in Romania,e normal sa nu cunoasca drumurile.

#61
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
TeleAtlas nu mai exista de cativa ani buni, au fost cumparati de TomTom, care in momentul de fata au cea mai actualizata harta pt. Romania (exceptand ROAD care nu exita pt android).

Meanwhile Sygic se vinde la pret de pomana pt. android.
35 Euro toata Europa
25 Euro doar Europa de Est
Free LifeTime Maps Update
http://www.sygic.com...android:buy-now

Edited by gumball3000, 29 July 2013 - 21:52.


#62
razor74

razor74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 09.10.2006
TomTom nu e cea mai actualizata . Cea mai actualizata ramane tot navteq. Cel putin la nivel de sensuri unice si nume de strazi are mai mare acoperire decat tomtom. Dar de data asta chiar nu mai vin cu link-uri demonstrative ca la osm vs gmaps :P Faza cu tomtom ca e cea mai actualizata este un fel de placebo sustinut artificial de anumite persoane de pe aici. Acoperirea stradala oricum o au ambii 100%. Asa ca pana la urma ramane softul de navigatie sa decida alegerea fiecaruia.

PS: La cat de multe ofera Sygic sustin si eu parerea lui gumball ca e o super-ocazie la asemenea pret. Mai ales ca iti ofera si posibilitatea sa il testezi inainte de cumparare.

#63
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007

View Postgumball3000, on 29 iulie 2013 - 21:48, said:


La Eastern Europe apare :

Countries Included: Europe
Bulgaria  , Croatia  , Cyprus  , Czech Republic  , Estonia  , Greece  , Hungary  , Latvia  , Lithuania  , Poland  , Slovakia  , Slovenia  , Turkey  , Ukraine
Transit roads only:
Albania, Belarus, Bosnia-Herzegovina, Macedonia, Moldova, Montenegro, Romania, Serbia

Asa ca daca vrei ptr Romania nu te ajuta cu mare lucru.

#64
razor74

razor74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 09.10.2006
Crede-ma ca deja am achizitionat acest soft si dispune de harta TomTom a romaniei cu acoperire 100%. Pe site-ul lor nu sunt actualizate informatiile legate de acoperirea pe care o au. De fapt e foarte simplu sa verifici. Dai jos varianta trial de 7 zile de pe google play si te convingi singur. Este 100% functionala, cu voce tts in limba romana si cu noua harta de la tomtom cu 100% acoperire.

#65
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
@Bosley intradevar pe site-ul lor a ramas vechea acoperire, nu s-au deranjazt sa corecteze, s-au mai schimbat intre timp lucrurile.
@razor74 in cazul de fata eu m-am uitat la ce consider eu ca ar avea cea mai mare importanta:
- portiunile de autostrada: pe TomTom apare completa si chiar inca ceva in plus pt portiunea dintre Deva-Orastie, pe Navteq nu apare nimic inca; autostrazile ar trebui tratate cu prioritate multi trec poate in RO doar in tranzit si nu-i intereseaza ca straduta cutare are sau nu sensul unic actualizat.
- strazi desenate, nume de strazi adaugate, numere de casa: Aici Navteq a mai recuperat cu q1.2013, are zone in care sta bine sau chiar foarte bine (Pantelimon, Voluntari), insa in orase mai mici din tara nu are inca numerele de strada incluse.
Cauta pe ambele harti: Dumbraveni (Sibiu), Strada Octavian Goga si ai sa vezi ca pe tomtom ai numere de la 1-85, pe Navteq nu exista (strada asta am cautat-o la intamplare).

Sper sa nu intelegi gresit, nu te contrazic, sunt sigur ca ai avut ocazia sa compari mai multe adrese decat mine pe cele doua harti, eu am lasat mai sus cateva puncte care le-am considerat ca ar face din TomTom harta cea mai actualizata.

#66
DataSoft

DataSoft

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 04.09.2011
Am eu harti pt iGO(iGO R3 Europe Navteq 2012.Q4) daca dorit PM :)

#67
razor74

razor74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 09.10.2006
Stai linisit ca nu te inteleg gresit. Oricum portiunea lipsa Deva-Orastie apare sigur in releasul de la sfarsitul anului. Insa mi se pare gresita abordarea asta in a evalua niste harti. Din peste 120.000 km de drumuri cat are tara asta mi se pare aiurea sa evaluezi cat de buna e o harta dupa cateva zeci de km de autostrada lipsa. Asa as putea spune ca e mai buna si harta osm sau google care au din cate stiu toti km de autostrazi dar duc lipsa de altele care per total cantaresc mai mult decat niste km de autostrada lipsa.

BTW: Am drepturi de editare in baza de date navteq pe here.com. Cine are raportari facute la navteq si nerezolvate, poate sa imi trimita pm eventual cu un screenshot pentru ce problema a gasit si nu a fost inca rezolvata. Voi incerca sa le rezolv...

Edited by razor74, 01 August 2013 - 07:22.


#68
Tiby84

Tiby84

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 3,568
  • Înscris: 06.06.2013
Eu folosesc OsmAnd si cunoaste mult mai bine drumurile judetene decat IGO 2010, si are si toate autostrazile date in folosinta in Romania, in orasele mai mici, recunoaste sensurile unice si complexele comerciale noi construite, harta downloadata la 25 iulie 2013, de pe siteul producatorului. Cea ce pe iGO 2010 era un mister.
iGO 2010 am avut pe un aparat GPS, OsmAnd este pe telefon. Probabil ca acum iGO sta mai bine, dar pentru faptul ca am free softul OsmAnd si 10 downloaduri gratuite si dupa ce am testat harta Romaniei sunt multumit.
In cele 10 downloaduri, pui 10 harti din 10 tari.

#69
gry2000

gry2000

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,079
  • Înscris: 16.02.2008
Bine ca in sfarsit cineva imi confirma spusele. iGO am testat in concediu si e praf nu numai pe judetene ci si pe comunale si nationale.
Si nu ma intereseaza autostrazile care lipsesc cu desavarsire de la noi...
Pentru cele existente nu trebuie GPS. Le nimereste si orbul.

#70
mynameismada

mynameismada

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,743
  • Înscris: 05.09.2005
recomand si eu OsmAnd - ai 10 download-uri gratuite, harti offline etc. - mi se pare ff bun

#71
razor74

razor74

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 816
  • Înscris: 09.10.2006
Hai ca sa clarificam odata cum sta treaba si cu osm. Desi lucrez intr-un ritm destul de intens pe osm inca de prin  2009, pot sa va spun ca, desi este o harta foarte detaliata si cu o geometrie buna a strazilor, totusi in comparatie cu tandemul soft de navigatie - harta navteq sau tomtom , osm sufera la partea de rutare. Si credeti-ma ca asa e. Chiar in momentul de fata ne batem capul cu probleme de rutare ce au aparut prin Bucuresti si nu numai, in urma introducerii de semafoare si restrictii de viraje in majoritatea intersectiilor. Harta osm inca mai trebuie corelata cu softurile de navigatie ce o utilizeaza si in speta cu osmand. Pe link-ul de raportari probleme la osmand, cele mai multe sunt legate de rutare. In concluzie, desi imi place cel mai mult cum arata harta osm, cand am trasee lungi de facut prin tara apelez tot la batranul igo sau navigon in tandem cu o harta navteq.

#72
Bosley

Bosley

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,190
  • Înscris: 19.07.2007
Exista si OsmAnd+ la 23 de lei cred, download-uri nelimitate.
Si la versiunea gratuita poti sa downloadezi manual hartile pe PC si apoi sa le pui pe device (telefon/tableta), dar e mai mult de munca.
Am preferat sa dau bani, mai ales ca nu e foarte mult.
Am facut ceva modificari la nishte harti si apoi le-am vazut (parca se publica 2 update-uri la harti lunar).

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate