Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 

Ce soft GPS recomandati pentru Romania (Android) ?

- - - - -
  • Please log in to reply
224 replies to this topic

#217
Ciubex

Ciubex

    Senior Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,883
  • Înscris: 03.02.2005
Am folosit si mai folosesc OsmAnd Maps & Navigation, din 2013.
Am folosit aplicatia pentru a naviga in: Romania, Ungaria, Croatia, Grecia (Rodos), Spania (Tenerife), Italia (pietonal: Venatia, Milano si Bologna), US (San Francisco).
Cei ce dezvoltau GPS Navigation BE-ON-ROAD erau diferiti/separati de cei de la OsmAnd, doar foloseau hartile de pe OpenStreetMap, asadar, n-a fost nici o scindare intre cele doua companii.

Acuratetea hartilor OpenStreetMap depinde foarte mult de voluntariatul celor ce aduc aportul la actualizarea datelor. Eu spre exemplu incerc sa tin cat mai la curent ceea ce tine de orasul Iasi, insa mai sunt si altii ce actualizeaza Iasul, sa nu se inteleaga ca-s raspunzator pentru acest oras, oricine isi poate creea cont si aduce modificari hartilor.

Anul acesta, in Tenerife am avut pe telefon, pentru navigare, in afara de OsmAnd, aplicatia HERE Maps: Offline Navigation, am intalnit unele stradute modificate, care pe Here imi apareau in varianta de trafic veche, iar pe OsmAnd erau actualizate (sensuri unice si intersectii). Am avut Here-ul instalat, doar din curiozitate.

E bine ca fiecare sa aiba un program de back-up, pentru cazuri deosebite, mai ales daca-i indecis ce sa foloseasca ori nu este convins ca stie sa-l foloseasca.
OsmAnd, din pacate, mi se pare ca are o interfata mai putin prietenoasa, insa eu il folosesc din cauza faptului ca are hartile actualizate foarte frecvent si cu schimbarile cele mai recente.

Quote

be-on-road is a closed source application for offline navigation. Since May 2014 it is based only on OpenStreetMap based data files.

In August 2014 Sygic acquired Be-on-road.
Link: Be-on-road

Quote

OsmAnd is a free and open source, global mobile map viewing & navigation app for offline and online maps for Android and iOS.
Initial release: June 1, 2010
Link: Wikipedia OsmAnd

Edited by Ciubex, 29 November 2015 - 01:34.


#218
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Streetpilot de la garmin

#219
shadow_x3x

shadow_x3x

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,198
  • Înscris: 09.02.2007
Ciubex, si eu folosesc de mai bine de 2 ani OsmAND insa doar pe mod pietonal, pt ca rutarea si planificarea unui traseu cu mai multe puncte intermediare este greoaie si consuma timp. Pt navigatie folosesc waze in Romania (unde am net) si Igo Primo pe android cu ultimele harti HERE (Tomtom nu prea imi plac cum ruteaza chiar daca sunt mai complete in unele tari).

#220
danb1961

danb1961

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,531
  • Înscris: 09.03.2002
O recomandare aplicatie gps pentru telefon :
Android 2.3.6 Gingerbread,
3,5 inch
Memorie Flash 512 MB
Memorie RAM 256 MB
Offline
Romania

Multumesc

Edited by danb1961, 09 December 2015 - 16:01.


#221
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Ce este cu asta? Aplicație gps?

#222
amami

amami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,676
  • Înscris: 20.09.2010

View Postwb626ek, on 09 decembrie 2015 - 16:49, said:

Ce este cu asta? Aplicație gps?
Posted Image Posted Image Posted Image

#223
Lifar

Lifar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 343
  • Înscris: 09.10.2011

View Postdanb1961, on 09 decembrie 2015 - 16:00, said:

O recomandare aplicatie gps pentru telefon :
Android 2.3.6 Gingerbread,
3,5 inch
Memorie Flash 512 MB
Memorie RAM 256 MB
Offline
Romania

Multumesc
Ai aici recomandari http://playtech.ro/2015/aplicatii-gps-pentru-android-fara-internet/ Toate cele bune!

#224
Otineu

Otineu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,331
  • Înscris: 08.02.2015
O aplicație GSM care să arate și numărul blocurilor? Am văzut la cineva zilele trecute, dar nu am avut inspirația să întreb cum se numea.

#225
pykko

pykko

    I love, therefore I am

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,228
  • Înscris: 10.02.2006
Folosesc si sunt multumit de HERE WeGo. Are trasee si harti actualizate. Am ca backup Google Maps. Acesta din urma are tendinta sa aleaga niste trasee ciudate uneori, cu strazi foarte laturalnice sau intortocheate sau drumuri pline de localitati si limitari de viteza.

Ambele sunt totusi de incredere per ansamblu.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate