Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...
 Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 

capsuni

- - - - -
  • Please log in to reply
782 replies to this topic

#379
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
da, e putregai si, din ce stiu, se transmite de la un an la altul prin resturile plantelor infectate. Oricum botrytisul ataca mai multe specii de plante asa ca ar fi mai bine sa tratezi si anul acesta. , nu are rost sa lasi ciuperca sa isi faca de cap tot sezonul!

Edited by claudia313, 04 June 2016 - 10:22.


#380
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,548
  • Înscris: 27.01.2012
Anul asta nu sunt suficient de dulci si din cauza ploilor...

#381
Achimitom04

Achimitom04

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,022
  • Înscris: 28.08.2011

 dumi_dumi77, on 03 iunie 2016 - 21:39, said:

Pt ceea ce vreti dv va recomand sa va procurati stoloni  undeva la sfarsit de august  pe care sa. i plantati intr.un substrat imbogatit cu mranita  la distanta de cca 20 cm si sa fie foarte bine ingrijiti pana in toamna .

Dumi, nu ar merge direct pusi in ghivece in august ? Daca rezista peste iarna doar in solar sau sub tunel folie e super. Vor sta langa panselute. Stoloni ma rezolva conasu Iorgu. Substrat le pun mranita cu turba si osmocote.
In aceste conditii, pot spera sa am fructe de capsuni aparute pe la sfarsit de aprilie ? Asa cred ca as lua un pret bun. Am uitat ca prostu sa ma interesez la cat a fost un ghiveci anu asta.

#382
a_b_c

a_b_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 02.06.2016

 fr0ggybv, on 04 iunie 2016 - 09:44, said:

reusit sa atasez niste poze.

deocamdata cantitatea de capsuni afectata nu e mare, cele din cratita le-am gasit in ~3kile de normale, dar as vrea sa stiu daca trebuie sa fac tratament totusi dupa ce termin cu ele ? se pastreaza pana la anul ?

sau mai bine fac tratament cand sunt infloriti anul viitor cum am citit.
ideal ar fi sa faci o mulcire de(cu) paie ! ... (teoretic) capsunii (fructele) nu au voie sa atinga solul !

Edited by a_b_c, 04 June 2016 - 12:16.


#383
dumi_dumi77

dumi_dumi77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 674
  • Înscris: 24.02.2012

 Achimitom04, on 04 iunie 2016 - 10:46, said:



Dumi, nu ar merge direct pusi in ghivece in august ? Daca rezista peste iarna doar in solar sau sub tunel folie e super. Vor sta langa panselute. Stoloni ma rezolva conasu Iorgu. Substrat le pun mranita cu turba si osmocote.
In aceste conditii, pot spera sa am fructe de capsuni a sfarsit de aprilie ? Asa cred ca as lua un pret bun. Am uitat ca prostu sa ma interesez la cat a fost un ghiveci anu asta.
Sigur ca merg pusi si direct in ghiveci dar amplitudinea conditiilor pedoclimatice fructueaza mai rapid. Asta inseamna ca trebuiesc verificate zilnic  din punc de vedere al umiditatii si cred ca ar trebui o plasa de umbrire  pentru a impiedica crestrea temperaturii foarte mult la nivelul ghiveciului . In privinta substratului nu ma pot pronunta  .  Cred ca vor aparea fructe coapte la sf de aprilie  fara probleme . Ghivecele cred ca le gasiti  intre 0,5-1 leu buc alea de plastic negru de unica folisinta.

#384
demm

demm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.01.2016

 a_b_c, on 04 iunie 2016 - 07:48, said:

o intrebare: prin tubul de PVC care este dedesubtul ghivecelor, circula apa sau fertilizant hidroponic ?

Tevile de PVC sunt independente una de cealalta. Tevile sunt inchise la un capat cu dop iar la celalalt au un cot prin care le umplu cu apa o data pe saptamana sau cu zeama de gainat o data la 2 saptamani iar planta trage cata apa are nevoie printr-un "fitil" care merge din teava si pana cam in mijlocul ghiveciului. Nu am poze exact cu sistemul dar se pot vedea putin "fitilul" si "coturile" de la capat prin care torn apa in poza de mai jos.

 aris86, on 04 iunie 2016 - 09:00, said:

Cum se prepara foliarul de urzica?

Tine cont ca e prima data cand am facut asa ceva dar din cate am citit pe net ar avea mai multe intrebuintari (in czul in care nu vrei sa stropesti cu solutii chimice).

Am luat un brat de urzici mari (fara radacini) si le-am pus intr-un butoi peste care am turnat 10 litri de apa. Am lasat la macerat 10 zile dupa care am folosit apa de pe urzici diluata de 10 ori (1 litru de apa de pe urzici la 10 l de apa).

Am dat si o tura de amestec de urzici si coada calului (preparata in acelasi mod) plus un ceai de pelin (direct pe pamant) impotriva furnicilor. si pana in momentul asta am reusit sa le pastrez 100% eco fara sa se imbolnaveasca.

Attached Files



#385
a_b_c

a_b_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 02.06.2016

 danjkl, on 23 februarie 2013 - 13:36, said:

As avea si eu o intrebare: a cultivat cineva capsuni din seminte? eu am incercat in urma cu vreo doi ani si nu am reusit nimik
yo am reusit sa germinez seminte de capsuni ! ...
vom vedea daca vor ajunge la maturitate si (eventual) vor face capsuni ! Posted Image

 demm, on 04 iunie 2016 - 12:35, said:

Tevile de PVC sunt independente una de cealalta. Tevile sunt inchise la un capat cu dop iar la celalalt au un cot prin care le umplu cu apa o data pe saptamana sau cu zeama de gainat o data la 2 saptamani iar planta trage cata apa are nevoie printr-un "fitil" care merge din teava si pana cam in mijlocul ghiveciului. Nu am poze exact cu sistemul dar se pot vedea putin "fitilul" si "coturile" de la capat prin care torn apa in poza de mai jos...
faina treaba ! ...
ghivecele sunt sustinute de o structura de otel, tip "plasa sudata" ?

Attached Files


Edited by a_b_c, 04 June 2016 - 12:59.


#386
fr0ggybv

fr0ggybv

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,144
  • Înscris: 29.10.2008

 a_b_c, on 04 iunie 2016 - 12:14, said:

ideal ar fi sa faci o mulcire de(cu) paie ! ... (teoretic) capsunii (fructele) nu au voie sa atinga solul !


mda stiu, dar sunt impartit. paiele par o idee buna, dar nu stiu cum lucreaza.

in sensul in care primavara nu am paie, si daca le las peste iarna mucegaiesc.

#387
a_b_c

a_b_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 02.06.2016
"mucegairea" este un proces natural care transforma materia organica in compost! ... adica, fertilizant !
pune paie ! ... indiferent ce se intampla cu ele ! :)

Edited by a_b_c, 04 June 2016 - 20:59.


#388
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012
fr0ggybv, procura un balot dupa recoltatul paioaselor, il depozitezi si il ai pe primavara. Eu mai folosesc in acest scop iarba pe care o tund in curte, desi masina de tuns o marunteste, o intind pe pamant si o mai intorc ca sa nu se aprinda si daca e soare in 3 zile e uscata.

#389
demm

demm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.01.2016

 a_b_c, on 04 iunie 2016 - 12:44, said:

faina treaba ! ...
ghivecele sunt sustinute de o structura de otel, tip "plasa sudata" ?

Nu. Am intins 2 sarme pe exterior si 2 pe interiorul ghivecelor iar intre fiecare ghiveci am pus un carlig care tine tensionate sarmele ce se afla stanga dreapta. In poza se vede catusi de putin ce vreau sa spun

Attached Files



#390
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,864
  • Înscris: 26.02.2010
@demm, pentru stimularea creșterii culturilor de ardei sau tomate se poate folosi foliarul de urzica?

Edited by aris86, 04 June 2016 - 22:00.


#391
demm

demm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.01.2016
Nu stiu. Am gasit ceva legat de capsun si de aceea l-am folosit. Sincer nu cred ca ar putea avea ceva efecte negative dar e mai bine sa astepti ceva pareri mai calificate decat a mea.

In orice caz miroase extrem de urat. Eu credeam ca maceratul de gainat miroase urat dar cel de urzica este de minim 10 ori mai puturos Posted Image

#392
alexcar

alexcar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 22.02.2016
Salutare, imi poate spune si mie cineva daca exista erbicid pentru capsuni ?

#393
andutza15

andutza15

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.09.2014
ai iarba la radacini?
eu am pus niste stoloni in primavara luati de la capsuni.eu
au facut capsuni dar acuma dupa ploile astea incep sa dispara.
ce mi se pare ciudat e ca la alea care au mai ramas am iarba care creste de la radacina capsunilor. din asta:

[ http://www.doctor.info.ro/images/pages/STIRUL_O_PLANTA_CARE_41070.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

e normal?
daca o smulg risc sa rup si radacina la capsuni.

#394
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Este destul de viguroasa, este posibil sa iese cu tot cu capsuna. Daca tot vrei sa faci munca de chinez o poti rupe de la nivelul pamantului sau sapa cu o sapa mica, la noi ii zice sapoi si are coada scurta -cam 40cm

#395
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,548
  • Înscris: 27.01.2012
Uzi zdravan si apoi cu o mana presezi capsunul si cu cealalta smulgi balaria...
;)

#396
claudia313

claudia313

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 28.09.2012

 andutza15, on 02 iulie 2016 - 19:03, said:

am iarba care creste de la radacina capsunilor. din asta:
e normal?
daca o smulg risc sa rup si radacina la capsuni.

Aia nu-i iarba, e o buruiana numita stir (amaranthus retroflexus), daca planta creste in pamant e cam normal sa apara si buruieni...:) Fa cum zice guru si plivesti...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate