Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

capsuni

- - - - -
  • Please log in to reply
782 replies to this topic

#397
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Singura problema, ca stirul are o ditama radacina pivotanta.
in plus, deja o sa cam scuturi seminte can il smulgi, la anul o sa fie o bucurie acolo.
intai taiei smocul ala de seminte cu o foarfeca, fara sa scuturi seminte, apoi smulgi dupa ce uzi namol, avand grija sa nu deranjezi planta de cultura.
daca doar tai tulpina, va lastari de jos ca dracii si va face seminte mult mai rapid, deci musai smulsa.


#398
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,073
  • Înscris: 17.03.2005
Le: taie-i..scuze.

#399
adrianborcea

adrianborcea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 279
  • Înscris: 17.04.2013
Relatam de la fata locului:Binging la capsuni!
Totul  si orice,gratis si inclus!
Mana(membrul) sfinteste locul!

Attached Files



#400
nelu-1961

nelu-1961

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 13.01.2012
Buna ziua,doresc sa cultiv capsuni in solar,in toamna,si doresc informatii de la colegii care au capsuni in solar,daca este rentabila si ce soiuri sunt mai bune pentru plantarea in solar

#401
a_b_c

a_b_c

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 222
  • Înscris: 02.06.2016
trebe sa incerci sa dobandesti "oarece experienta" ! ...
poti incerca cateva soiuri consacrate ! ...
planta de capsuni este in linii mari, o planta care poate fi "categorisita" ca sensibila !
la pH-ul solului, la baltire, la fertilizare, la calitatea apei de irigare, la caldura, etc !
bafta
ale mele la 40ºC, abia le pot mentine in viata !

Attached Files


Edited by a_b_c, 13 July 2016 - 20:34.


#402
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Buna ziua.
S-a lovit cineva de problema hreanului in culturile de capsuni?
Nu am o suprafata mare (aprox. 2 ari - pentru membrii din familie) si as putea sa-i mut incetul cu incetul pe alta suprafata...
Ma gandeam ca poate sa inventat un erbicid care sa nu-i dea in cap plantei de capsun si sa omoare hreanul? Sau doar visez frumos...

#403
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
La ce preturi am vazut prin piata e posibil sa fie mai rentabil hreanul.

#404
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007

 sebybastian, on 20 septembrie 2016 - 07:39, said:

Buna ziua.
S-a lovit cineva de problema hreanului in culturile de capsuni?
Nu am o suprafata mare (aprox. 2 ari - pentru membrii din familie) si as putea sa-i mut incetul cu incetul pe alta suprafata...
Ma gandeam ca poate sa inventat un erbicid care sa nu-i dea in cap plantei de capsun si sa omoare hreanul? Sau doar visez frumos...

La mine era plin de hrean, intr-o parcela, in cealalta la 50 de metri distanta era plin de palamida . Eventual poti incerca atunci cand replantezi sa le dai un Roundoup .
Cum zicea colegul mai sus, scoate hreanul , vei castiga mai mult decat cu capsunile .

#405
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010

 gabian22, on 20 septembrie 2016 - 07:55, said:

La ce preturi am vazut prin piata e posibil sa fie mai rentabil hreanul.

Asta-i simpatica si trebuie tinuta minte!
Macar sa stiu si eu ce explicatie sa-i dau sotiei vis-a-vis de hreanul din ladite....Posted Image
Sa inteleg ca Roundoup ar trebui sa-i vina de hac si hreanului?Posted Image

#406
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Rondoup vine de hac la TOT, sa dai cu el atunci cand renunti la capsuni si reinoiesti plantatia, capsunul este eficient maxim 4 ani . Selectiv nu cred ca gasesti sa ii dai ceva fiindca ambele , atat hreanul cat si capsunile sunt dicotiledonate. Eventual studiate ierbicidele astea selective si vazut daca gasesti ca merge la hrean , trebuie insa sa cauti denumirea lui in latina ;)

#407
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010

 mzamfirm, on 20 septembrie 2016 - 13:24, said:

Rondoup vine de hac la TOT, sa dai cu el atunci cand renunti la capsuni si reinoiesti plantatia, capsunul este eficient maxim 4 ani . Selectiv nu cred ca gasesti sa ii dai ceva fiindca ambele , atat hreanul cat si capsunile sunt dicotiledonate. Eventual studiate ierbicidele astea selective si vazut daca gasesti ca merge la hrean , trebuie insa sa cauti denumirea lui in latina Posted Image

Ok. Multumesc frumos de informatii!
Deci dupa 4 ani pot sa dau peste tot cu erbicid total in toamna sa zicem si in primavara plantez in acelasi loc din nou capsuni? Merge schema sau trebuie musai alt loc?

#408
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Roundup se aplica pe plante atunci cand sunt in plin proces de crestere vegetativa...daca nu era o suprafata asa de mare ti-as fi spus sa-l dai cu pensula...dar nu cred ca ai asa rabdare de chinez!
;)

#409
sebybastian

sebybastian

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,213
  • Înscris: 08.09.2010
Buna ziua.
Nu are strict legatura cu capsunul dar intreb aici ca sa continui ce am inceput deja: daca dau cu Rondoup acum dupa ce s-au cules culturile de pe camp are eficienta impotriva buruienilor ramase sau mai bine in primavara (sau ambele)?
Ma gandesc ca in primavara de multe ori timpul nu-ti permite sau ploua, buruienile nu-si incep vegetatia, etc.
Completez ca, de regula, inainte de zapada vreau sa ar respectiva suprafata de pamant.
Cu stima.

#410
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Eu cred ca este mai eficient primavara deoarece acum plantele ies din vegetatie iar prin aratura teoretic le termini radacinile. In acelasi timp depinde ce cultivi , caci daca ai o cultura care o pui inainte sa dea daunatorii la primavara , iar nu ai facut nimic. Spre exemplu eu pentru capsun imi permiteam sa dau primavara fiindca pana in martie-aprilie cand plantam aveam timp sa dau cu Rondoup.

#411
demm

demm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.01.2016
Poate cineva sa-mi dea niste sfaturi referitoare la iernarea capsunilor in solar (plantati in ghiveci)?

Este prima iarna si nu stiu daca vor rezista frigului. Intre timp, am cumparat agril si voi acoperi capsunii daca temperatura scade sub -5°C.

Am 1300 de ghivece deci mutarea in garaj sau in alta parte nu este o optiune.

Alte idei?

#412
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Ingroapa ghivecele in pamant afara, fara agril, fara nimic, capsunile sunt fragute...pe steroizi!

#413
M0sGerila

M0sGerila

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,916
  • Înscris: 19.12.2007
Eu am avut 1 ha plantat in sol direct ...nu mi-a dat vreodata prin cap sa le protejez iarna, si la noi ninge. Baga-le un fir electric de incalzire pe sub/prin ghivece daca tot nu ai ce face cu banii !

#414
demm

demm

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 58
  • Înscris: 16.01.2016

 subway_guru, on 24 octombrie 2016 - 00:33, said:

Ingroapa ghivecele in pamant afara, fara agril, fara nimic, capsunile sunt fragute...pe steroizi!
Cum fac sa le ingrop? Posted Image

Attached Files



Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate