Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zapp fix

Rulment pt diferential 4motion

Lipire filtru la baterie ikea

Meserias nu mai vine sa termine l...
 Soferii prinsi bauti sau drogati ...

geometrie autorulota

Sfat achiziție laptop ~4500 ...

A fost adoptata legea privind alc...
 La multi ani Costi

Vreau sa ofer imprumut pentru con...

Usa de garaj la o magazie existenta

The worst of evil (2023)
 Proiect de lege: Romanii vor achi...

Dopuri / casti amortizare zgomot ...

Ce componente trebuie sa schimb d...

2 job-uri de 8 ore simultan.
 

Inchidere terasa

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#73
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 03.02.2007
Vrei acoperiș transparent? Terasa are vreo structură de lemn/metal actualmente? În localitate e casa?

Totuși nu e greu să faci o schiță cu ceea ce vrei, să faci câteva poze, e totuși mai simplu așa.

#74
harabagiuionut

harabagiuionut

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 12.04.2014
terasaeste fara structura casa este in Campulung Arges

#75
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 03.02.2007

View PostDigix, on 12 aprilie 2014 - 15:09, said:

Vrei acoperiș transparent?


#76
mokoo

mokoo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.04.2013
Buna seara,

Ma intereseaza si pe mine inchiderea unei terase de 4x4 m cu o structura cat mai transparenta,atat ca laterale cat si ca acoperis,avand in vedere ca sotiei mele ii place caldura,deci vara o vrea cat mai deschisa si mai luminoasa.Eu nu am nimic impotriva unui acoperis tip tigla saualtceva prin care soarele sa nu patrunda insa nu am ajuns la nici un consens cu sotia.

Locuiesc in Brasov,o zona cu vanturi puternice,temperaturi scazute iarna,precipitatii corespunzatoare.

Am luat legatura cu doua firme din Bucuresti,specializate pe astfel de inchideri-cu profile si sisteme altele decat cele de tip temopan(construiesc asa numitele gradini de iarna)-insa amandoua mi-au spus sa nu folosesc termopan intrucat acesta nu rezista nici la vanturi puternice,nici la cantitate mare de zapada,nici la ploi abundente.

Pretul cerut de aceste doua firme(fara nici o legatura intre ele)era de 20.000 de lei.

Sfaturi? Pareri?

Edited by mokoo, 13 April 2014 - 02:49.


#77
mokoo

mokoo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.04.2013
Nimeni??????

#78
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
As zice sa deschizi un topic propriu...

#79
mokoo

mokoo

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 20.04.2013
E chiar asa de complicat incat sa necesite un topic propriu? La urma urmei cer doar niste pareri...........................

#80
conu71

conu71

    Termopanist

  • Grup: Moderators
  • Posts: 9,089
  • Înscris: 22.06.2004
mi se pare mult 20.000 de lei iar termopanele se topesc de la soare si le ia cea mai mica pala de vant. te rog eu nu te mai uita in gura prostilor. multe ferestre fixe cu bipan cu sticla chioara cu 6mm la exterior sau poti pune un duplex 3 1 3

lasa mi un nr de tel in pm si te sun luni sa iti explic mai multe

#81
isacof

isacof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 05.10.2009
Va salut,
ma intereseaza pentru o latura a unui pavilion unde atunci cand ploua curentul de aer baga apa .
Doresc o usa/doua pe care sa le pot inchide atunci cand este ploaie si care atunci cand sunt deschise sa nu ocupe foarte mult spatiu din laterala pavilionului.
Doua usi acordeon facute dintr-un material transparent ar fi perfect dar in comert nu gasesti asa ceva, plus ca cele din comert au partea de jos libera si nu rezolva  decat in parte problema mea. Suprafata nu este mare : inaltime 200cm si lungime 400cm.
Ceva idei ?

#82
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 03.02.2007
Asta? http://forum.softped...6#entry14518634

#83
isacof

isacof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 05.10.2009
Este foarte bine, trebuiesc balamale speciale, sina de ghidaj? .
Pentru suprafata pe care o am eu care crezi ca ar fi aranjamentul cel mai potrivit ?

Edited by isacof, 09 May 2014 - 19:09.


#84
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 03.02.2007
Da, toate profilele fac parte dintr-un sistem special din aluminiu cu șină, balamale cu role, garnitură specială, etc. Noi le facem la cheie.
Prețul materialelor le face să nu fie atât de ieftine încât să și le permită oricine, dar nu sunt nici exagerat de scumpe. Părerea mea e că își merită banii.
O configurație din 3+3, sau 7 canate ar merge la tine.

Edited by Digix, 09 May 2014 - 19:24.


#85
isacof

isacof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 05.10.2009
Eu ma gandisem la doua usi ''in acordeon'' pe dreapta si doua pe stanga, din material transparent (nu stiu inca ce material),ceva foarte simplu.
Repet usa trebuie sa protejeze atunci cand ploua si este vant puternic, in rest va sta deschisa.
Am incercat sa schitez ceva, gasesti in atasament.

Attached Files

  • Attached File  USI.pdf   37.92K   64 downloads


#86
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 03.02.2007
Da, de-abia acum am citit, am fost plecat. Sistemul permite numai un număr impar sau nul de uși spre un lateral, adică o configurație 3, 3+1, 5, 3+3, 5+1, 7, 5+3, 7+1, etc. Se poate configurația descrisă de tine în varianta 3+1, sau 5.
Sunt bune și la zăpadă, viscol, să scapi de curățat terasa.

Edited by Digix, 10 May 2014 - 16:18.


#87
isacof

isacof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 05.10.2009
3 usi  ''acordeon'' in partea stanga si o usa in dreapta ,asta vrei sa spui cu 3+1 ?
Care ar fi costurile ?
Tu cum ai configura ? ce materiale ai folosi ?

#88
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 03.02.2007
Da, corect asta înseamnă. La tine merge 3+1, sau 5, cum preferi. Profilele sunt din aluminiu. Dacă te hotărăști la o culoare, îți pot face o ofertă.

#89
isacof

isacof

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 05.10.2009
Culoarea ar fi maro inchis.
Te astept cu oferta

#90
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,827
  • Înscris: 03.02.2007
Includ și fixurile laterale, sau fac numai partea cu armonica?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate