Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!
 

(szq) Casuta primitoare, Berceni CartNou

* * * * * 5 votes
  • Please log in to reply
3566 replies to this topic

#3241
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,552
  • Înscris: 03.04.2013
Ba, se pare ca i-a furat astia contu' lu' Astrul. Ca nu, nu e stilul lui. Noo, cu siguranta nu e el.

#3242
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
ce mi-a trecut prin minte, deoarece "autostrada" facuta inainte de alegeri, s-a facut la loc ...varza, in nici 4 luni de zile, este clar ca daca stam la mana administratiei letargica, nu se intampla mare branza, m-am gasit io intr-o zi sa iau damburile de pe drum la tarncacop, pe langa ca m-am umplut de pamant din cap pana in picioare, era cat pe ce sa-mi scot si ochii Posted Image, dadeam in drum cu tarnacopul, iar pietrele alea sareau ca ...srapnelele in toate directiile

asa ca ce ar fi daca
- toti cei de pe strada, se strang intr-o asociatie de proprietari (ca la bloc)
- nu de alta dar drumul nu este cedat la primarie, si daca ar fi, tot dupa poftele lor ar trebui sa ne invartim
- si sa ...betonam strada
- sa fie cat de o banda si un strop ...deci 3-4m
- si cimentul groas de 30cm, cu fiare si ce plase or mai trebui prin el, precum se faceau drumurile in timpurile apuse, de rezistau 50 de ani fara atata reasfaltare la 6 luni
- cum aceasta "poteca" nu este, in nici un fel, vreun DN/DJ/DC, asa ca, ar fi mult mai buna aceasta varianta decat orice asfalt pretentios si supus gauririi si alte interventii, si alte rugaminti, si miscari cu incetinitorul etc.

acuma zice-se ca ar urma sa bage apa/hidranti, dar asta nu trebuie sa opreasca dezvoltarea infrastructurii, si accesul la civilizatie, pt. ca
- peste 1 an trage primaria un rahat de teava de apa, ce poate fi trasa pe langa drum
- si peste inca 5 ani (undeva dupa alegerile urmatoare, cel mai rapid) s-ar sinchisi sa traga conducta de canalizare
- la cat de putori si letargici sunt toti, ar trebui sa asteptam dupa ei indefinit
- iar cand or sa traga conductele prin mijlocul drumului, sa il refaca, au tot fost asteptati, suficient

cat ar putea fi de fiecare casa, doar betonul:
- 250m drumul, 30cm grosime, 3-4m latime => 300mc beton
- cam 15m pt o gospodarie => 17 gospodarii (17 pe o parte, 34 pe ambele, sa spunem ca gradul de ocupare este 75%, vreo 25% sunt putori, deci sa zicem ca vreo 15 platim, chiar si pt. aia care "nu se baga")
=> 20 mc beton de caciula + fiare/plasa + aditivi + manopera => deci cam 20mc x 200ron x2 = 8000ron

hm ....sa zicem ca mai cooptam si 2-4 gospodarii de pe cele 4 strazi laturalnice (3x4=12), ca doar nu vor bariera => 5000 ron
(acum vad ca trebuie beton rutier 4,5 , oricum tot pe la 1200eur de caciula, o fi si stratul mai subtire, 20cm in loc de 30cm)

ma rog, cu drumul este mai ciudat decat cu o conducta de gaz, pt ca ...chiar daca nu plateste, respectivul tot va circula pe drum

dar, atata vreme cat toti or sa fie parte din asociatia de proprietari, asociatia poate decide o actiune de urmat cu un numar de ...51%, si ceilalti trebuie sa participe, sau sunt dati in judecata, ca la bloc

Edited by szg, 06 June 2017 - 20:03.


#3243
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
pana vine pompita pt. bere, am mai mesterit si eu putin, am tras o priza intr-un loc, pe hol, in care merge bine ...masa de calcat
alimentarea a fost luat din spatele zidului, unde este deja o priza (mai precis priza are ...6 posturi acum, 4 inainte si astea doua noi)

trebuia sa fac de la inceput gaura putin mai mare, pt. ca nu s-ar fi desprins bucatica aceea de glet de finisaj, dupa trasare am facut cu spaclul un cant la 45 de grade care ar fi asigurat acest lucru ...deh ..."la' ca merge shi'ashiea", doar ca cere mai mult de munca, dupa

a mai ramas de facut: spalat mai bine zidul, gletul de finisaj si vopseaua

gaura in caramida am dat-o cu un burghiu cu prindere sds dar prins intr-o bormasina cu mandrina normala ...merge suficient de bine, la o jucarie de gaura ca asta, dar ...nu cand faci intr-o zi toata instalatia casei Posted Image ; cel mai mult din toate astea a durat sculptatul in tencuiala si caramida ...bleach

nu stiu de ce nu am oprit curentul din siguranta, deci firele au fost sub tensiune tot timpul, asa se fac accidentele

Attached Files


Edited by szg, 11 June 2017 - 10:27.


#3244
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
PAI????
Esti la finalizate si deabea acum iti pui prizele???

#3245
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,494
  • Înscris: 04.05.2007
Pune o priza, nu prizele. Intr-o curte sa casa nu se termina niciodata treburi de facut

#3246
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
PAI???
Eu vad ca sunt cel putin 3 prize in acea doza.

#3247
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
@bodcasa, fara suparare, vorbesti doar ca sa facem numar de mesaje?
citeste bine, O PRIZA, cu curent luat de la cealalta.

#3248
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
............................

Edited by BodCasa, 11 June 2017 - 13:11.


#3249
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
Bod bea si tu o bere.

#3250
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Fara alcol daca e.....

#3251
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
Nu. Aia nu e bere.

#3252
BodCasa

BodCasa

    Tartaria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,759
  • Înscris: 15.04.2012
Cum nu???
Dar hai sa incetam ca vom fi acuzari de colegi, ca adunam posturi.

#3253
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Stau cu gardul in pauza totala de ...doua saptamani, cel putin, asta este cand te incurci cu altii care lucreaza la altii si ...nici nu vrei sa deranjezi Posted Image. Au fost trei zile in vacanta, apoi i-a furat unu cu nu stiu ce "bloc" pe litoral, de s-a certat cu inginerul lor, apoi ...a cazut gardul meu victima Posted Image , ca deh ...daca pot lucra peste program la altii de ce nu lucreaza la el.

Am gasit pana la urma pe altii care nu au un program atat de "incarcat", dar vreau totusi sa termin o parte de lucrare cu aia vechi, mai ales ca pe partea vecinului grinda are o iesire in volum si baietii astia se cam descurca, pe aialalti ...ii las la tencuiala/placari/finisaje. Urmau sa vina ...Duminica, dar a plouat in draci!! Ai dreacu de ...rusi / americani / chinezi care-or fi cu incalzirea asta globala Posted Image.

Cu berea am asteptat nitel sa vina cat mai multe dracii de la chinezi, gen pompe, alcool testere etc. , au venit, partial. Mi se pare sau mie sau cianijii astia au inceput sa fie si scumpi si ...prosti. La fiecare cumparatura "uita" cate ceva, sau trimite ceva cu defecte.

Dar buhniciu ...v-ati uitat?
A inceput sa-si monteze PFLurile haustriece (CLT) Posted Image si ce sa vezi ...lucratori scumpi, arhitecti scumpi, materiale scumpe si "greseli de CNC" ...de bagi palma din casa pan'afara prin ...eroare (pe semne ca tot cu "sprayu' de spuma cancerigena" se umple, sau ii face la un CNC mai bun :) o fasie ce sa se potriveasca ...la fix) !?!
Plus o gaura de instalatii, prin podea, ce ... "trebuia nitel mai incolo" Posted Image) .

Deci ...de ce sa ne spargem in pratzuri daca tot cu hahalere se lucreaza?

betoane, fier, caramida, lemn, polistiren, ceva conducte incurcate si (musai, sa nu arate a centrala termica/garaj) profile pe fatada (mai finutze sau mai "embosate", dupa gust) si ...gata casa!

Edited by szg, 21 June 2017 - 14:42.


#3254
Sepu1

Sepu1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 281
  • Înscris: 15.03.2012
Buhniciul e in banii, in graba si te doare capul ca cica avem economie Posted Image numai macaraua a costat 2000 de euro. Ca idee si unde bate Buhniciul e fuzion taica si o da in confusion. Foarte scumpa o casa comandata in fabrica si montata gen ikea.

#3255
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,371
  • Înscris: 05.04.2006
Nu pot sa il inteleg pe Buhnici de ce nu isi face ceva trainic din caramida, sau, daca tot o da in diverse, o casa pe structura metalica, cum vad una ridicata in Chitila, aproape de mine. S-a apucat cu lemnul ala....eu i-as fi dat si citeva straturi de protectie, sau poate are, ca nu am urmarit in detaliu ce (buleala) face acolo :(

#3256
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
sunt curios daca isi scoate costurile suplimentare din ..VLog Posted Image si alte reclame
considerand ca i-a pus pe muncitori sa poarte tricoaie cu reclame as zice ca nu prea scoate mare branza

dar, sa ravin la un subiect inca fierbinte ...dupa doi ani!!

pt. toti cei care "orbecaiesc in nestiinta" ...wow, cum suna asta, dar nu-mi place cand un dobitoc ma ameninta degeaba cu polutiunea, si ce este mai placut decat sa ii demonstrezi ca e ...dobitoc Posted Image si mai si tine coada sus, ca deh, sa-si mentina statutul, adica sa si semnalizeze

sa revin, pt. persoane fizice (nu zic toata titulatura complicata) NU ESTE OBLIGATORIU CNP pe factura ...din doua "motive":

1) firma aia de rahat care vinde caramizi sau orice altceva, sigur nu este "procesator de date cu caracter personal", si nici nu se intreaba de ce firme mari de IT ...ii da factura fara CNP Posted Image (poate ca un laptop e mai "prost" decat un fier/beton Posted Image)

2) cea mai importanta, ANAF ZICE ASTA !!!!

Deci, ghicitoare ...cine sunt prostii in acest flow: clientul -> vanzatoare/patron/administrator -> contabil -> ANAF ?!
- pai toti aia care nu citesc naibii MANUALUL!
- deci toti in afara de ANAF Posted Image, pt. ca ceilalti din cauza de "resurse limitate" sa iau dupa contabilul lu' peste care zice ca asa trebuie! sau ca programul (antic) cere! sau alte bazaconii stupide gen ...daca nu vrei sa dai cnp nu ceri factura ci doar bon Posted Image) ,

uite ca poti cere Factura si fara sa iti dai CNPul
pun aici doua pagini ce pot fi tiparite atunci cand vrei sa inchizi gura unor "deshtepti d'astia"

evident ca sunt putini cei ce nu cedeaza sa dea CNP, dar daca or sa fie cat mai multi, or sa invete si "deshteptii"
si or sa vada ca mai bine trece nume si adresa decat sa se complice cu gresit CNP,

si ii arata si ...."contabil"ului de doi lei, care ca evident ca va cauta motivatii stupide,
dar ...ghidul e de la ANAF, punct!

Attached Files


Edited by szg, 23 June 2017 - 14:00.


#3257
picomouse

picomouse

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,409
  • Înscris: 24.02.2007

View Postszg, on 23 iunie 2017 - 13:56, said:

sunt curios daca isi scoate costurile suplimentare din ..VLog Posted Image si alte reclame
considerand ca i-a pus pe muncitori sa poarte tricoaie cu reclame as zice ca nu prea scoate mare branza

dar, sa ravin la un subiect inca fierbinte ...dupa doi ani!!

pt. toti cei care "orbecaiesc in nestiinta" ...wow, cum suna asta, dar nu-mi place cand un dobitoc ma ameninta degeaba cu polutiunea, si ce este mai placut decat sa ii demonstrezi ca e ...dobitoc Posted Image si mai si tine coada sus, ca deh, sa-si mentina statutul, adica sa si semnalizeze

sa revin, pt. persoane fizice (nu zic toata titulatura complicata) NU ESTE OBLIGATORIU CNP pe factura ...din doua "motive":

1) firma aia de rahat care vinde caramizi sau orice altceva, sigur nu este "procesator de date cu caracter personal", si nici nu se intreaba de ce firme mari de IT ...ii da factura fara CNP Posted Image (poate ca un laptop e mai "prost" decat un fier/beton Posted Image)

2) cea mai importanta, ANAF ZICE ASTA !!!!

Deci, ghicitoare ...cine sunt prostii in acest flow: clientul -> vanzatoare/patron/administrator -> contabil -> ANAF ?!
- pai toti aia care nu citesc naibii MANUALUL!
- deci toti in afara de ANAF Posted Image, pt. ca ceilalti din cauza de "resurse limitate" sa iau dupa contabilul lu' peste care zice ca asa trebuie! sau ca programul (antic) cere! sau alte bazaconii stupide gen ...daca nu vrei sa dai cnp nu ceri factura ci doar bon Posted Image) ,

uite ca poti cere Factura si fara sa iti dai CNPul
pun aici doua pagini ce pot fi tiparite atunci cand vrei sa inchizi gura unor "deshtepti d'astia"

evident ca sunt putini cei ce nu cedeaza sa dea CNP, dar daca or sa fie cat mai multi, or sa invete si "deshteptii"
si or sa vada ca mai bine trece nume si adresa decat sa se complice cu gresit CNP,

si ii arata si ...."contabil"ului de doi lei, care ca evident ca va cauta motivatii stupide,
dar ...ghidul e de la ANAF, punct!

Uite am si eu o întrebare la care nu i-am găsit răspuns, poate știi ca văz ca ai studiat problema. Luam un srl si un client persoana fizica. Persoana fizica cumpara un sac de ct11 si da un nume sa zicem Ion Ion cu o adresa si chiar un CNP . Srl-ul ii face omului factura pe datele primite. Omul plătește ia sacul si pleacă. Vine ANAF-ul si zice ca numele/CNP-ul/adresa sunt greșite. SRL -ul are vre-o vina? Din ce știu eu nu ai dreptul sa legitimezi un client (nu ești de la Politie) si scrii ce ți se spune pe Factura. Deci unde este culpa intr-un astfel de caz ?

#3258
szg

szg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,114
  • Înscris: 08.02.2013
Daca clientul nu a dat pe email initial nume si adresa, si a dat direct un cnp fals, ar putea sa fie nitel fals in acte si daca vrea firma sa se joace, sa mearga la politie, dar daca vanzatorul a insistat ca stupidul ca vrea cnp, chiar daca a primit nume si adresa, si a primit ceva de genul ..."poftim un cnp oarecare, daca adresa nu va ajuta" atunci ...chiar nu vad problema cumparatorului

Deci, mult mai bine este, sa-si scoata vanzatorii din cap "obligativitatea cnp" pt. un sac de cm17, pt. ca e chiar stupid, si sa citeasca ghidul de completare facturi :-), asta chiar suna a gradinita. In fond la comanda au si nume si adresa de livrare, suficiente info pt factura pt persoane fizice.

Edited by szg, 11 July 2017 - 19:32.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Facebook (1)

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate