Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Sa crestem indoor

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#19
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
agrocon, nu-s chiar impotriva, dar nici pro n-as putea zice ca sunt.

eu consum acum proaspat spanac, restul legumelor sunt in congelator din gradina mea si...imi suplimentez vitaminele cu fructe de sezon (sau de beci).

de ex.eu iarna nu mananc rosii...pur si simplu nu le pot suporta gustul rosiilor care se gasesc in perioda asta...da' mananc vara din gradina cat sa imi ajunga si pt.perioada asta :)

#20
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 Akomar, on 09 februarie 2013 - 20:16, said:

Din fericire (sau sa zic din pacate?) nu stiu cum e sa faci dragoste cu o gonflabila.

Dar legat de ce iese prin spatele animalelor cred ca ti-as putea spune cateva. Oricum daca ies de acolo nu inseamna ca sunt ecologici. Sunt ecologici doar daca animalul a fost crescut in sistem ecologic, cu furaje ecologice.
Tocmai din cauza asta, in fermele ecologice este interzisa utilizarea ingrasamintelor naturale provenite de la animale daca acestea nu au fost crescute de asemenea intr-un sistem certificat ecologic. Altfel, te poti trezi in dejectii cu reziduri suficiente incat acestea sa se poata transmite mai departe la legumele pe care le cultivi.
Daca legumele eco se obtin asa cum zici dumneata doar in sol si nu in solutii nutritive, atunci crede-ma ca este un motiv pentru asta, si anume intretine temerea mea de mai devreme legata de eventualele reziduri provenite din nutrientii folositi.


Daca nu are metale grele, DDT sau alte minunatii ce nu pot fi metabolizate de pasari si apoi produsii de catre plante, e OK.
Oricum, sunt mai putine substante nesanatoase intr-un kg de legume fertilizate cu gainat de la ferme ca in 100 de grame de parizer, salam, margarina sau pateu vegetal.

#21
agrocon

agrocon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.02.2013

 Akomar, on 09 februarie 2013 - 20:48, said:


Sper ca "elev silitor" nu inseamna pentru tine obedient Posted Image
Nu de alta dar pana acum cxd nu a zis de fapt nimic in afara de faptul ca asculta, pe cand ankic a ridicat cateva semne de intrebare. Nu e mai matur sa venim cu argumente la acele semne de intrebare? Intreb si eu asa copilaresc .... Posted Image

nu e vorba numai de acest topic , este o analiza  globala.

 trestie-de-balta, on 09 februarie 2013 - 20:53, said:



Daca nu are metale grele, DDT sau alte minunatii ce nu pot fi metabolizate de pasari si apoi produsii de catre plante, e OK.
Oricum, sunt mai putine substante nesanatoase intr-un kg de legume fertilizate cu gainat de la ferme ca in 100 de grame de parizer, salam, margarina sau pateu vegetal.

poate ne spui care sunt aceste substante  daunatoare.

#22
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
wow. so e mai bine cu: crede si nu cerceta Posted Image

iote ca io nu vreau sa cred fara sa cercetez!

LE: subiectul e sa crestem indoor...aka cumva casnic!

nu sa vedem ce super productii scot serele nustiucui! pana la urma trebuie sa intelegi ca exista si oameni care isi produc singuri legumele (poate nu toate). exista profesionisti si exista hobby!

pana una alta asta e subiect de hobby si eu am ridicat pb.astea nu pt.ca-s gica-contra ci pt.ca sunt reale. mi-a placut aparatul ala, dar se specifica in mod clar ca e energofag si se asteapta inca tehnologii de reducere costuri. poate apar alea si noi nu suntem atenti...asa ca tu ca un profesionist ce esti e bine sa ne tragi de maneca Posted Image

Edited by anknic, 09 February 2013 - 21:06.


#23
agrocon

agrocon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.02.2013

 anknic, on 09 februarie 2013 - 20:59, said:

wow. so e mai bine cu: crede si nu cerceta Posted Image

iote ca io nu vreau sa cred fara sa cercetez!

pentru cine era raspunsul?

#24
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 agrocon, on 09 februarie 2013 - 20:57, said:


nu e vorba numai de acest topic , este o analiza  globala.



poate ne spui care sunt aceste substante  daunatoare.


Poate ai treaba si noi te plictisim.
Sau iti perturb activitatea de PR?

#25
agrocon

agrocon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.02.2013
auzi trestie, nu stiu ce ai cu mine?!
daca tu vorbesti de substante daunatoare  pune mâna pe stilou si argumenteaza tot ce debitezi aici.asa face un profesionist.

#26
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004

 agrocon, on 09 februarie 2013 - 21:01, said:


pentru cine era raspunsul?


pt.tine :)

mie imi plac viespile tale (desi nu mi-ai zis daca merg si in gradina), plus ca daca ma apuc sa le bag in gradina (in caz ca merg)...tb.sa cercetez daca nu supar altceva din eco-sistem :)

#27
agrocon

agrocon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.02.2013

 anknic, on 09 februarie 2013 - 21:11, said:



pt.tine Posted Image

mie imi plac viespile tale (desi nu mi-ai zis daca merg si in gradina), plus ca daca ma apuc sa le bag in gradina (in caz ca merg)...tb.sa cercetez daca nu supar altceva din eco-sistem Posted Image

nu sunt viespile mele. :)
in  gradina risti sa le pierzi in ..natura

#28
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
deci mai bine ma potolesc...si asa tata e sensibil la venin de viespe si albina, mai bine sa stea departe :)

da' ai uitat sa zici cum scapi de pureci :) cu buburuze?

#29
agrocon

agrocon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.02.2013
tot ce am enumerat in acel raspuns , sunt motede aplicate de legumicultori in spatii protejate. Dar numai zic nimic ,ca se rascola trestie
In Natura  exista un echilibru si cum ai legumele in gradina cu siguranta vei avea si "buburuze"  care sa depuna oua apoi  larvele sa creasca mari si  frumoase  .

Edited by agrocon, 09 February 2013 - 21:31.


#30
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
aaa, am multe buburuze (le mai mut io daca nu se orienteaza ele bine, am gasit si acum o gramada de buburuze sub frunzele cazute, le-am lasat acolo...da' ma intreb, alea or hiberna sau sunt decedate?).

ma gandeam ca o mai exista si altceva :)

de cand stropesc chimic la minim...am o gramada de buburuze, o gramada de fluturi...

#31
agrocon

agrocon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.02.2013
"buburuza" este cel mai "feroce" predator in lupta cu purecii din gradina ta . asa ca ai grija de buburuze Posted Image

Edited by agrocon, 09 February 2013 - 21:51.


#32
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pai sa stii ca pureci nu prea am :)

#33
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008

 trestie-de-balta, on 09 februarie 2013 - 21:03, said:



Poate ai treaba si noi te plictisim.
Sau iti perturb activitatea de PR?
Nu prea iti plac profesionistii adevarati, nu-i asa ?

#34
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 cxd, on 09 februarie 2013 - 22:52, said:

Nu prea iti plac profesionistii adevarati, nu-i asa ?


Nu e vorba de profesionalism sau nu, e vorba ca nu spune nimic concret, nu aduce nicio informatie care sa-i fie de folos amatorului pasionat de legumicultura.
Nu spune de ce se face asa si nu altfel, nu a dat niciun detaliu  referitor la producerea de rasaduri, cum se uda, cu ce se stropesc plantele si de ce, etc.
Ne lauda cultura in sere si incearca sa vanda sere si echipamente sh. Vine cu niste calcule care sunt sf pentru Romanika de stai si te crucesti, milioane de euroi, pentru cateva ha de sere.  De asta cred ca doar vinde si nu produce, iar reclama lui intensiva la site-ul sau mi se pare desantata.

A mers careva la banca sa ceara un credit pentru agricultura sa vada ce raspuns primeste si care e dobanda si ce garantii sunt cerute?
Nu intelege ca majoritatea celor ce scriu pe forum lucreaza cateva sute sau mii de m2, cel mult, si alea in camp, ca n-am vazut sa aiba careva 1500 m2 de solar.
Pentru un ha de legume in camp ai nevoie de 2-3 oameni, functie de cultura, de utilaje si de cateva mii de lei pentru rulaj pana incepi sa scoti bani de pe urma balariilor.

Clientii lui nu stau pe forum.
Nu cred ca e careva pe aici care sa poata achita 1/2 ha de sera cu toate echipamentele necesare productiei de legume si sa sustina un sezon productia.

#35
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Daca clientii lui nu stau pe forum, nu inteleg de ce zici ca isi face reclama desantata. Cred ca isi da seama ca nu va gasi clienti pe acest forum. A dat destule raspunsuri userilor, lui anknic, mie si altora. Nici nu prea a fost intrebat. Si eu as trimite la site-ul meu daca as avea asa o firma, as fi mindru. Asa se face pe forumurile de afara. Fa-ti un cont pe LinkedIn si intra in grupurile de discutii de acolo. Vei fi uimit. Si normal ca as lauda cultura in sere. Este cea mai profitabila, chiar daca, probabil, nimeni de pe acest forum nu isi poate permite o sera.
Cei ca agrocon ar trebui incurajati sa scrie, chiar daca vorbeste de milioane de euro. Poate ca unora nu le convine stilul lui, dar nimeni nu e perfect. Unii sunt mai directi, alti mai bascaliosi, fiecare cu stilul lui. Dar nimeni nu trebuie alungat de pe forum in stilul in care ai facut-o tu cu agrocon.

#36
agrocon

agrocon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.02.2013

 trestie-de-balta, on 10 februarie 2013 - 10:33, said:



Nu e vorba de profesionalism sau nu, e vorba ca nu spune nimic concret, nu aduce nicio informatie care sa-i fie de folos amatorului pasionat de legumicultura.
Nu spune de ce se face asa si nu altfel, nu a dat niciun detaliu  referitor la producerea de rasaduri, cum se uda, cu ce se stropesc plantele si de ce, etc.
Ne lauda cultura in sere si incearca sa vanda sere si echipamente sh. Vine cu niste calcule care sunt sf pentru Romanika de stai si te crucesti, milioane de euroi, pentru cateva ha de sere.  De asta cred ca doar vinde si nu produce, iar reclama lui intensiva la site-ul sau mi se pare desantata.

A mers careva la banca sa ceara un credit pentru agricultura sa vada ce raspuns primeste si care e dobanda si ce garantii sunt cerute?
Nu intelege ca majoritatea celor ce scriu pe forum lucreaza cateva sute sau mii de m2, cel mult, si alea in camp, ca n-am vazut sa aiba careva 1500 m2 de solar.
Pentru un ha de legume in camp ai nevoie de 2-3 oameni, functie de cultura, de utilaje si de cateva mii de lei pentru rulaj pana incepi sa scoti bani de pe urma balariilor.

Clientii lui nu stau pe forum.
Nu cred ca e careva pe aici care sa poata achita 1/2 ha de sera cu toate echipamentele necesare productiei de legume si sa sustina un sezon productia.

Am postat un anunt in care vreau sa vând sere sau  echipamente? Cred ca faci o confuzie .
Stai linistit , acest forum nu este dedicat vânzarii de echipamante.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate