Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Pareri magazin online quickmobile?

Unde gasesc banane albastre?

Despre compania de aministrare Sq...

Durere taietura deget dupa 2 luni
 Dalți gravare lemn

Didgeridoo

Motorola Edge 50 Ultra

Gaura perete apartament cu evitar...
 Orientare antena prime focus

Problema conectare mail yahoo

comisioane asociatie proprietari

Primul sistem de televiziune cu p...
 Internetul este neutilizabil fara...

Eroare cloud burn icopy face id

DermaRoller ce este ?

Articole limba Germana
 

Sa crestem indoor

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#1
Biggreek

Biggreek

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.01.2013
În ultima perioadă de timp există un curent în floricultura și legumilcutura din România la fel ca și în multe alte state din lume și anume Hidroponia.
Hidroponia reprezintă după cum multă lume cunoaște, creșterea plantelor cu rădăcinile direct în contact cu sursa de hrană adică Apa. Sunt folosite diferite medii de creștere cum ar fi Vată minerală (rockwool), bile de argila expandată, perlita, mapito, cocos, etc sau pur și simplu stau cu rădăcinile suspendate în apă cu nutrient în sistemele DWC (Deep Water Culture) sau rădăcinile sunt stropite permanent cu un jet fin de apă la sistemele Aero.
Odată cu dezvoltarea acestor sisteme de creștere pe plan internațional și însușirea lor de către toate marile companii de floricultura și horticultura au apărut și opiniile de spre calitatea acestor produse, unele mai aprige ca altele, controversate multe din ele, de câteva lucruri însă sunt siguri toți, este mult mai ecologic decât creșterea în sol, se consuma incomparabil mai puțină apă, producti mai rapide și nu în cele din urmă și recunoscut de critici că atunci când cineva, companie său persoana privată nu face economie peste măsură la stimulatori naturali (nu vorbim de hormoni sau stimulatoare cu denumiri de genul " E-490 ") calitatea produselor este foarte ridicată, aroma, gust,... comparabilă cu cele crescute în sol, iar în floricultura pot spune că este pe val.
Dar aceste schimbări nu adus lucruri noi numai pentru consumatorul obișnuit să cumpere produsul final din super-market sau florărie ci și pentru cei care vor să își crească verdeață consumată în bucătărie ca să o aibă proaspătă, pentru femeia care iubește florile și vrea să aibă flori acasă pe pereți, la seviciu, dar tot odată nu prea are foarte mult timp de udare și nici să le schimbe locul după necesitățile plantei dar cu toate astea vrea și poate să aibă verdeață sau floarea dorită tot timpul anului datorită metodelor de creștere inovative din ultimul timp.
Am să încerc zilnic sau cât se poate de des să încerc să deslușesc împreună cu eventuali cititori unele secrete ale creșteri hidro și aero în speranța că va ajuta persoane care își doresc să crească în aceste metode și nu știu, cum se poate construi un sistem hidro sau aero sau de unde îți poți procura unul gata, ce lumina necesită o plantă, câte ore...
Invit pe toată lumea să facă adugiri, comentarii, să spună lucruri noi în legătură cu subiectul discutat, totul pertinent.

#2
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Biggreek, bine ai venit ! Eu am deschis caietul si am ascutit creionul !
Succes !

#3
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
e f.misto ideea, dar in acelasi timp e f.energofaga. ai nevoie de o pompa si de suplimentare de lumina. am vazut intr-un documentar un aparat de crescut vegetale in casa: era ca un frigider, avea sertare in care cultivai salata, verdeturi, etc, factorii interiori si lumina strict controlate de un procesor. consuma in schimb destul de mult si nu stiu daca o salata nu iti iesea mai scumpa ca in supermarket (iarna). oricum e o idee de viitor si cu cat se apleaca cercetatorii asupra ei cu atat devine mai accesibila.

mie mi-a placut si ideea cu peretii verzi, doar ca in tara noastra iarna ai nevoie de lumina suplimentara.

#4
kontrar

kontrar

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 6
  • Înscris: 08.02.2013

 anknic, on 08 februarie 2013 - 16:07, said:

e f.misto ideea, dar in acelasi timp e f.energofaga. ai nevoie de o pompa si de suplimentare de lumina. am vazut intr-un documentar un aparat de crescut vegetale in casa: era ca un frigider, avea sertare in care cultivai salata, verdeturi, etc, factorii interiori si lumina strict controlate de un procesor. consuma in schimb destul de mult si nu stiu daca o salata nu iti iesea mai scumpa ca in supermarket (iarna). oricum e o idee de viitor si cu cat se apleaca cercetatorii asupra ei cu atat devine mai accesibila.

mie mi-a placut si ideea cu peretii verzi, doar ca in tara noastra iarna ai nevoie de lumina suplimentara.

Estii un pic dezinformat ,nu numai salata se poate creste in aceste sisteme exista foarte multe plante care se preteaza la asa ceva ,cat despre energofage nu trebuie sa folosesti lampi de 1000 w  ci de 150 pentru cativa m2.
Echipamentele nu sunt chiar atat de scumpe daca vrei intradevar sa faci asa ceva trebuie doar sa stii ce vrei si cauti bine.
Intradevar are si unele dezavantaje  primul fiind atunci cand ramai fara curent sau se arde vreo pompa insa nu sunt ,majore daca iti faci back up

#5
Biggreek

Biggreek

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.01.2013
Salut la toata lumea,este energofaga ,ziceti bine,dar totodata poate sa nu fie,vorbind strict de o cultura cum ar fi niste verdeata de bucatarie,o floare care sa o ai de suflet.
O salata daca o faci iarna la geam intr-un sistem hidro,sa zicem rasadurile de salata le pui pe o placa de poliestiren si aerata solutia nutritiva la geam ca sa beneficieze si de lumina naturala chiar si slaba fiind si sa suplimentezi cu becuri cfl sau cu niste leduri albastre(tinand cont este planta verde) sunt convins ca o sa scoata pentru tine niste salatele.
Important eu cred ca nu este neaparat sa ramanem blocati pe salata si sa vedem ce ar mai putea  creste,Basilicum,cucumber......
Insa daca ma gandesc la Flori atunci mi se pare ca blocurile de vata minerale sunt extrem de eficiente fiind totodata si sterile,deci mult mai putine sanse de boala.
Am un prieten care creste in cocos plante cu un sistem Blumat care printr-un senzor din ceramica uda plantele automat dar prin gravitatie, la fel sunt si Autopot-urile daca a auzit cineva de ele,eu am sa zicem cunostinte destul de largi in domeniu si vreau sa dezvolt pe rand fiecare din sistemele hidro cunoscute si uzitate cel mai mult,daca aveti vreo sugestie dintre:

Ebb & Flow (sistem hidro prin inundare pe pricinpiul mareelor.
Drip System(sistem prin picurare)
Deep Water Culture( sistem in care radacinile sunt in imersie continua in subtanta nutritiva super oxigenata cu pompa de aer si piatra de aer aflate in bazinul rezervor)
Nft (Nutrient Film Culture) planta crescuta in patrat de vata minerala este trecuta intr-o tava care are un film de substanta nutritiva in continua miscare,important la acest sistem este ca planta cand ajunge in tava de crestere trebuie sa aibe sistemul radicular bine dezvoltat.
Deci oameni buni care sistem  ziceti sal analizam si sa incercam sa nu mai aibe secrete pentru noi ?

#6
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pai am zis: salata, verdeturi, etc.

am un prieten care creste rosii in beci. are vreo 7-8 fire de rosii ca atata incap sub lampi si plateste doar pt.instalatia asta (pompa+lampi) en.electrica pe luna 30 lei. nu mai putem la socoteala investitia initiala (ca si-a luat lampi cu spectru larg, fertilizanti, etc). nu plateste nimic pt.incalzire intrucat fiind beci bine izolat se incalzeste cu casa. acum astept si eu (si el) sa intre pe rod sa vad daca scoate 1 kil de rosii pe luna...

uite: eu ma gandeam sa fac asa cea in mansarda casei, dar numai dupa ce gasesc ceva captatoare solare,ca sa le dau eu de la enel toata lumina nu cred ca imi convine...

 kontrar, on 08 februarie 2013 - 16:28, said:


Estii un pic dezinformat ,nu numai salata se poate creste in aceste sisteme exista foarte multe plante care se preteaza la asa ceva ,cat despre energofage nu trebuie sa folosesti lampi de 1000 w  ci de 150 pentru cativa m2.
Echipamentele nu sunt chiar atat de scumpe daca vrei intradevar sa faci asa ceva trebuie doar sa stii ce vrei si cauti bine.
Intradevar are si unele dezavantaje  primul fiind atunci cand ramai fara curent sau se arde vreo pompa insa nu sunt ,majore daca iti faci back up

.

#7
Biggreek

Biggreek

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.01.2013

 anknic, on 08 februarie 2013 - 16:42, said:

pai am zis: salata, verdeturi, etc.

am un prieten care creste rosii in beci. are vreo 7-8 fire de rosii ca atata incap sub lampi si plateste doar pt.instalatia asta (pompa+lampi) en.electrica pe luna 30 lei. nu mai putem la socoteala investitia initiala (ca si-a luat lampi cu spectru larg, fertilizanti, etc). nu plateste nimic pt.incalzire intrucat fiind beci bine izolat se incalzeste cu casa. acum astept si eu (si el) sa intre pe rod sa vad daca scoate 1 kil de rosii pe luna...

uite: eu ma gandeam sa fac asa cea in mansarda casei, dar numai dupa ce gasesc ceva captatoare solare,ca sa le dau eu de la enel toata lumina nu cred ca imi convine...



.
Nu stiu cate rosii o sa scoata prietenul tau din mai multe motive esentiale,lumina si substantele nutritive sunt esentiale dar dupa cum stim este un trio ,mai trebuie si CO2,adica schimbat aerul  destul de des,umiditatea,si PH-ul care trebuie tinut(nu este greu) in anumite limite ,limite in care plante are aportul cel mai mare de nutrienti.

 cxd, on 08 februarie 2013 - 15:03, said:

Biggreek, bine ai venit ! Eu am deschis caietul si am ascutit creionul !
Succes !
Vreo idee,vreo preferinta ce sa dezvoltam?

#8
anknic

anknic

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,961
  • Înscris: 12.10.2004
pai tu dezvolta tot ca iti punem noi intrebari unde nu intelegem :)

#9
cxd

cxd

    Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 658
  • Înscris: 18.10.2008
Biggreek, eu zic sa incepem cu NFT, vreau sa fac o incercare anul acesta dar nu indoor.

#10
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007
Desi subiectele mele preferate sunt acvacultura si acvaponia, acest topic mi-a deschis apetitul.
As avea o simpla intrebare (ca mi-e lene sa caut prin forum daca s-a mai discutat sau nu):
Ce spectru de lumina este necesar pentru salata verde? Ma refer la culoare, intensitate, etc.
De ce intreb, de curand m-am lansat intr-o activitate de acvaponie intr-o sera acoperita cu placi ondulate de poliester armat cu fibra de sticla, transparente. Par destul de transparente si nu mi se pare ca modifica culoarea luminii. Insa dorim sa mai adaugam sub acest strat de "ondulat" inca o folie de solar, mai mult cu rol termoizolator, adica sa "podim" sera cu aceasta folie, pe sub capriori. Mi-e frica insa ca va scadea prea mult intensitatea luminoasa. Suntem orientati pe sud, si primeste multe ore de lumina pe zi, sera nefiind obstructionata de vreo cladire.

#11
Biggreek

Biggreek

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 30.01.2013

 sturio, on 09 februarie 2013 - 16:29, said:

Desi subiectele mele preferate sunt acvacultura si acvaponia, acest topic mi-a deschis apetitul.
As avea o simpla intrebare (ca mi-e lene sa caut prin forum daca s-a mai discutat sau nu):
Ce spectru de lumina este necesar pentru salata verde? Ma refer la culoare, intensitate, etc.
De ce intreb, de curand m-am lansat intr-o activitate de acvaponie intr-o sera acoperita cu placi ondulate de poliester armat cu fibra de sticla, transparente. Par destul de transparente si nu mi se pare ca modifica culoarea luminii. Insa dorim sa mai adaugam sub acest strat de "ondulat" inca o folie de solar, mai mult cu rol termoizolator, adica sa "podim" sera cu aceasta folie, pe sub capriori. Mi-e frica insa ca va scadea prea mult intensitatea luminoasa. Suntem orientati pe sud, si primeste multe ore de lumina pe zi, sera nefiind obstructionata de vreo cladire.
Salut Sturion
Lumina pentru salata la fel ca si pt alte multe plante verzi trebuie sa fie predominant albastra,Albastru rece este buna la inceput 6400kelvin este culoarea de inceputsi apoi treci pe alb normal Daylight .
placile ondulate din cate stiu obstructioneaza bine lumina, salatele verzi ca sa intelegi cam cata lumina naturala le trebuie pot creste in sere care nu suplimenteaza orarul de lumina cu lumina artificiala Iarna,doar ca o face intr-un timp mai indelungat.

#12
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 sturio, on 09 februarie 2013 - 16:29, said:

Desi subiectele mele preferate sunt acvacultura si acvaponia, acest topic mi-a deschis apetitul.
As avea o simpla intrebare (ca mi-e lene sa caut prin forum daca s-a mai discutat sau nu):
Ce spectru de lumina este necesar pentru salata verde? Ma refer la culoare, intensitate, etc.
De ce intreb, de curand m-am lansat intr-o activitate de acvaponie intr-o sera acoperita cu placi ondulate de poliester armat cu fibra de sticla, transparente. Par destul de transparente si nu mi se pare ca modifica culoarea luminii. Insa dorim sa mai adaugam sub acest strat de "ondulat" inca o folie de solar, mai mult cu rol termoizolator, adica sa "podim" sera cu aceasta folie, pe sub capriori. Mi-e frica insa ca va scadea prea mult intensitatea luminoasa. Suntem orientati pe sud, si primeste multe ore de lumina pe zi, sera nefiind obstructionata de vreo cladire.

Folia galbena e cea mai buna pentru legume, in general.
Cea albastra induce tije florarle si depreciaza cultura la temperaturi de 10-12 grade celsius. E cea mai buna pentru salata, dar doar daca se coreleaza factorii de mediu, temperstura, umiditate relativa, durata de iluminare, etc.
Cea transparenta e si ea buna, dar nu ca cea galbena.

Parerea mea e ca cea galbena e cel mai bun compromis pentru cultura voastra de salata in bazinele cu pesti.

#13
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008
Principala mea problema cu sistemul asta este siguranta nutrientilor folositi. Cat de safe sunt ei pentru consumatori?
Eu gasesc de exemplu aici unde stau, salata si rosii eco la preturi rezonabile si am garantia ca sunt asa, adica fara nici un fel de reziduri. Exista si nutrienti ecologici? Daca sunt, ce au la baza?

#14
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 Akomar, on 09 februarie 2013 - 19:15, said:

Principala mea problema cu sistemul asta este siguranta nutrientilor folositi. Cat de safe sunt ei pentru consumatori?
Eu gasesc de exemplu aici unde stau, salata si rosii eco la preturi rezonabile si am garantia ca sunt asa, adica fara nici un fel de reziduri. Exista si nutrienti ecologici? Daca sunt, ce au la baza?

In general, sistemul e folosit de profesionisti datorita productivitatii ridicate.
Nu stiu unde locuesti, dar legumele eco se obtin doar pe sol, nu in solutii nutritive.
E ca puii crescuti in curte fata de cei crescuti in hala.

Legumele produse in sistem hidro sau aeroponic respecta la virgula normele de siguranta alimentara, dozajul solutiilor il face un calculator, dar sunt ca dragostea cu o gonflabila.

Nutrientii ecologici sunt, de obicei, ce iese pe curul animalelor sau pasarilor.

#15
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 trestie-de-balta, on 09 februarie 2013 - 19:37, said:

In general, sistemul e folosit de profesionisti datorita productivitatii ridicate.
Nu stiu unde locuesti, dar legumele eco se obtin doar pe sol, nu in solutii nutritive.
E ca puii crescuti in curte fata de cei crescuti in hala.

Legumele produse in sistem hidro sau aeroponic respecta la virgula normele de siguranta alimentara, dozajul solutiilor il face un calculator, dar sunt ca dragostea cu o gonflabila.

Nutrientii ecologici sunt, de obicei, ce iese pe curul animalelor sau pasarilor.

Din fericire (sau sa zic din pacate?) nu stiu cum e sa faci dragoste cu o gonflabila.

Dar legat de ce iese prin spatele animalelor cred ca ti-as putea spune cateva. Oricum daca ies de acolo nu inseamna ca sunt ecologici. Sunt ecologici doar daca animalul a fost crescut in sistem ecologic, cu furaje ecologice.
Tocmai din cauza asta, in fermele ecologice este interzisa utilizarea ingrasamintelor naturale provenite de la animale daca acestea nu au fost crescute de asemenea intr-un sistem certificat ecologic. Altfel, te poti trezi in dejectii cu reziduri suficiente incat acestea sa se poata transmite mai departe la legumele pe care le cultivi.
Daca legumele eco se obtin asa cum zici dumneata doar in sol si nu in solutii nutritive, atunci crede-ma ca este un motiv pentru asta, si anume intretine temerea mea de mai devreme legata de eventualele reziduri provenite din nutrientii folositi.

#16
agrocon

agrocon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 112
  • Înscris: 04.02.2013

 Biggreek, on 09 februarie 2013 - 16:45, said:

Salut Sturion
Lumina pentru salata la fel ca si pt alte multe plante verzi trebuie sa fie predominant albastra,Albastru rece este buna la inceput 6400kelvin este culoarea de inceputsi apoi treci pe alb normal Daylight .
placile ondulate din cate stiu obstructioneaza bine lumina, salatele verzi ca sa intelegi cam cata lumina naturala le trebuie pot creste in sere care nu suplimenteaza orarul de lumina cu lumina artificiala Iarna,doar ca o face intr-un timp mai indelungat.


Lumina necesară pentru fotosinteza plantelor nu se regăseste în întreaga radiatie solara, ci doar în cea cu lungimea de undă între 400 şi 700 de nanometri, adică radiatia activa fotosintetic.

http://www.agrocon.r...brire_sere.html

 anknic, on 08 februarie 2013 - 16:07, said:

e f.misto ideea, dar in acelasi timp e f.energofaga. ai nevoie de o pompa si de suplimentare de lumina. am vazut intr-un documentar un aparat de crescut vegetale in casa: era ca un frigider, avea sertare in care cultivai salata, verdeturi, etc, factorii interiori si lumina strict controlate de un procesor. consuma in schimb destul de mult si nu stiu daca o salata nu iti iesea mai scumpa ca in supermarket (iarna). oricum e o idee de viitor si cu cat se apleaca cercetatorii asupra ei cu atat devine mai accesibila.

mie mi-a placut si ideea cu peretii verzi, doar ca in tara noastra iarna ai nevoie de lumina suplimentara.

ankic , am obsevat ceva la tine , esti"" gica contra" la tot ce se cultiva in  sere ,solar, beci, pod etc.
Ma intreb, tu consumi in perioada asta legume proaspete?

Sistemele enumerate de tine  nu sunt o noutate prin alte parti unde se doreste o productie de legume proaspete pe toata perioada anului.Din pacate pe acest forum sunt multe voci care " vad legumele" cultivate  doar in sol. Crescute cu rahat de gaina si cu apa din fântâna .

singurul "elev" silitor de pe acest forum este cxd

Bigreek , sa incepem cu EB & Vloed , ca este prima pe lista ta.
Te ascultam.

Edited by agrocon, 09 February 2013 - 20:31.


#17
Akomar

Akomar

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,101
  • Înscris: 09.09.2008

 agrocon, on 09 februarie 2013 - 20:44, said:

singurul "elev" silitor de pe acest forum este cxd

Sper ca "elev silitor" nu inseamna pentru tine obedient :)
Nu de alta dar pana acum cxd nu a zis de fapt nimic in afara de faptul ca asculta, pe cand ankic a ridicat cateva semne de intrebare. Nu e mai matur sa venim cu argumente la acele semne de intrebare? Intreb si eu asa copilaresc .... :)

#18
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 agrocon, on 09 februarie 2013 - 20:44, said:

Lumina necesară pentru fotosinteza plantelor nu se regăseste în întreaga radiatie solara, ci doar în cea cu lungimea de undă între 400 şi 700 de nanometri, adică radiatia activa fotosintetic.

http://www.agrocon.r...brire_sere.html



ankic , am obsevat ceva la tine , esti"" gica contra" la tot ce se cultiva in  sere ,solar, beci, pod etc.
Ma intreb, tu consumi in perioada asta legume proaspete?

Sistemele enumerate de tine  nu sunt o noutate prin alte parti unde se doreste o productie de legume proaspete pe toata perioada anului.Din pacate pe acest forum sunt multe voci care " vad legumele" cultivate  doar in sol. Crescute cu rahat de gaina si cu apa din fântâna .

singurul "elev" silitor de pe acest forum este cxd

Bigreek , sa incepem cu EB & Vloed , ca este prima pe lista ta.
Te ascultam.


Fara sa faci reclama la tarlaua ta nu poti?
Stiu ca e criza si toata lumea cauta sa ciuguleasca cate ceva, dar totusi, mai cu perdea.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate