Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Samsung Galaxy A35

Sfat pentru aprinderea automata a...

Masina de copt paine - pareri

Cum reactivez Google Maps?
 Conectare tableta X220la Tv

Femeile tinere nu mai vor sa munc...

La mulți ani @un_dac!

La multi ani de Sfantul Gheorghe&...
 Job - Facultate sau certificare

Deadpool & Wolverine (2023)

sistem hibrid eoliana + panouri +...

Outlook e muta pe Android
 Constructie Mun. Iasi. Casa P+1.

Cum mai rezolvati cu chiriasii ra...

Tastatura si mouse cu baterie int...

AC Gree duce la palpait de becuri
 

Sa crestem indoor

- - - - -
  • Please log in to reply
99 replies to this topic

#91
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007
doar ca la noi in Timisoara nu avem OBI...

#92
Gemelu'

Gemelu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 14.05.2006
Dar LIDL este? Ati gustat salata de valerianella?  La LIDL se gasesteambalata in caserole, produsa in Italia, de acelasi producator ca si rucola si un alt sortiment de salatica. Credeti ca se preteaza in cultura acvaponica. Eu cred ca cel mai bine ar merge in stratul de pietris sau bile de argila.

#93
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007
Eu cunosc acest sortiment de salata. Mi se pare foarte buna.
Si cred ca se preteaza indoor, si mai ales acvaponic, numai sa ai rabdare sa semeni rasadurile si sa o culegi, fiind foarte mica. Daca o crestem direct in stratul de argila, fara a mai face rasaduri poate fi ok.

#94
scuterone

scuterone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 12.09.2005
este chiar asa greu sa cautati cel mai mare producator de seminte de salata si sa-i urmati firul pana in Ro? e greu da va duceti si cautati seminte de salata in OBI....salata nu are probleme de crestere vara si nici iarna ..lumina este problema (desi baietii "vizionatori" de emisiuni TV retarde ar dori sa-si faca o sera la 5m adancime in pamant si acoperita cu vreo 40 de folii doar sa aiba caldura) vara sta lejer in temperaturi de 40C si bataie directa de soare fara a face vreo tija florala..salata destinata sistemelor hidroponice nu se gaseste in OBI si se aduce doar la comanda.

@sturio da-mi adresa si-ti trimit cu ramburs ceva seminte pt teste  te costa 0,1 ron samanta plus transportu' de langa Bucureasca plus rambursu' ...

aaa si din nou trestie mi se pare cel mai in forma p-aici lol da na vazut 'hydroponice decat la TV ..respectele mele trestie ....daca nu ma insel cei de la agrocon au montat una din cele doua "facilitati" din RO unde se cultiva salata in sistem hydroponic pe o suprafata de un 1Ha adica vorbiti cu un om destul de capabil.

Edited by scuterone, 09 April 2013 - 14:32.


#95
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 scuterone, on 09 aprilie 2013 - 14:19, said:



aaa si din nou trestie mi se pare cel mai in forma p-aici lol da na vazut 'hydroponice decat la TV ..respectele mele trestie ....daca nu ma insel cei de la agrocon au montat una din cele doua "facilitati" din RO unde se cultiva salata in sistem hydroponic pe o suprafata de un 1Ha adica vorbiti cu un om destul de capabil.

Ne-a pus Decanul o caseta cu ce a filmat el cand a fost in Japonia. Printre culturile hidroponice, si o rosie de duazeci si ceva de ani cu diametrul de peste 20 de cm.

Pe mine m-a pasionat partea de Spatii Verzi si cativa ani cu asta m-am ocupat. ln timpul liber si acum mai amenajez cate 3-4 gradini pe an.

Oricum, profitul de pe urma culturii de salata e de 2-3 ori mai mare ca cel de la tomate, iar costurile sunt mult mai mici. Sa nu mai zic de ceapa verde care e foarte, foarte profitabila, 50 de bani legatura.
Fasolea galbena de teci, Auria de Bacau, e la fel de profitabila, daca nu chiar mai profitabila. 2 culturi pe an si o productie de peste 25 de tone la ha, iar pretul la cultura in in sera e de 7-7,5 lei/kg.

Dar romanu stie una si buna, rosii, ardei si varza si cand tragi linie toamna vezi ca ramai cu praful de pe toba.

#96
scuterone

scuterone

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 12.09.2005
ar trebui sa ma corectez hibrizii de salata rezista la orice temperatura si pot fi crescuti in orice anotimp in spatii protejate(desi @trestie a spus deja eu doar subliniez)..o data
si a doua exista un topic pe culturi hydroponice asta cu "indoor" miroase mai mult a iarba... despre "indoor''  sunt atatea informatii pe forumurile de afara incat imi este greu sa cred ca cineva in Ro ar putea adauga ceva interesant. inca una si plec- in cultura protejata indoor sau sera sau baie sau subsol  LUMINA este cea mai importanta si nu caldura dupa lumina vine VENTILATIA apoi vine TEMPERATURA ...ofcourse ca se leaga intre ele si nu se prea poate una fara alta. caldura poti improviza,exista multe moduri de a creea caldura (la un momendat englezii ardeau mumii in locomotivele cu aburi LOL),ventilatie mai greu de improvizat da se poate...la lumina ai nevoie de curent electric nu ai alta varianta.si aici pun stop la indoor nu ma mai vedeti.

#97
ionutzx1

ionutzx1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.04.2013
Buna ziua!
As vrea sa incep sa ma ocup de acvaponie, si as avea nevoie de cateva raspunsuri in legatura cu unde as putea creste plantele prin acest sistem.
De exemplu, as vrea sa imi fac o hala, de genul din acest link: http://www.clubaface...ga-1133581.html
iar activitatea sa mi-o desfasor in aceasta hala, nu as vrea sa folosesc sere si solarii. Intrebarea mea este, credeti ca este suficienta lumina din aceasta sera pentru a putea sa-mi desfasor activitatea, sau va trebui sa folosesc un surplus de lumina tip led, sau chiar poate sa renunt la ideea de hala?
Va multumsec frumos anticipat ptr ajutor.

#98
Gemelu'

Gemelu'

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 28
  • Înscris: 14.05.2006
Nu sunt cwl mai in masura sa-ti raspund, asa ca te intreb...hala asta are vreun fel de izolatie termica? Pentru ca daca este cum am inteles eu doar din structura de rezistenta si tabla ondulata nu vei putea sa incalzesti iarna decat cu costuri mult mult prea mari.

#99
ionutzx1

ionutzx1

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 3
  • Înscris: 09.04.2013

 Gemelu, on 09 aprilie 2013 - 20:23, said:

Nu sunt cwl mai in masura sa-ti raspund, asa ca te intreb...hala asta are vreun fel de izolatie termica? Pentru ca daca este cum am inteles eu doar din structura de rezistenta si tabla ondulata nu vei putea sa incalzesti iarna decat cu costuri mult mult prea mari.

Salut, mersi de interes. hala o sa aiba izolatie termica, asta nu va fi o problema, problema mea este cu lumina, sa pot oferi lumina necesara plantelor.

#100
sturio

sturio

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 427
  • Înscris: 25.02.2007
uite aici o solutie de termoizolare a unei hale pe structura rotunda. Altfel, cu panouri sandwich nu cred ca se poate, fiind destul de rigide.
Attached File  n8.JPG   422.52K   31 downloads
Ramane problema luminii, mai ales la acest tip de termoizolare. Iluminatul artificial, sau crearea unei sere adiacent fermei cu pesti.

Edited by sturio, 14 April 2013 - 15:27.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate