Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw

Cum rezolv o incompatibilitate in...
 Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...

Pe la voi cum mai merg dezmembrar...
 Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari

Recomandare telefon preț 300...
 La Multi ani de ziua noastra a tu...

EURO 24 - Primul meci: Romania - ...

Bicicleta eliptica

Aer conditionat Vortex 9000/12000...
 

o casa noua la rosu costa doar 150 euro mp

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
171 răspunsuri în acest subiect

#145
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 23.297
  • Înscris: 30.10.2005
Dacă imaginea din interior este reală, ceva nu este în regulă.
Înălţimea liberă este f mică şi nu respectă normele locuirii.

Vizualizare mesajvacantamijlocie, pe 08 aprilie 2014 - 18:48, a scris:

Scrie in massmedia ca locuintele sociale (  peste 900 ) din Constanta  s-au construit cu 287 Euro/ mp ( util ? ), in total circa 7 milioane Euro ( inclusiv cateva anexe ). Cu aproape 300 Euro/ mp inclusiv utilate.
Ce parere aveti despre acest pret ?Posted image
Informaţia este înşelătoare.
Sunt convins că structurile alea atât au costat.
Ce nu intră în preţ este terenul, branşamentele şi amenajarea incintei cu alei, trotuare, iluminat, etc...probabil alte detalii pe care nu le ştim.
O hală industrială tot atât costă.
Gravitează în jurul acestui preţ ca şi medie pe mp.

Dpdv social investiţia este macabră.

#146
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.855
  • Înscris: 13.08.2008

Vizualizare mesajparadigmatic, pe 10 aprilie 2014 - 11:55, a scris:

....................
Dpdv social investiţia este macabră.
Dar dpdv electoral, este "profitabila" ( scuze, nu am gasit alta rima ), pe banii contribuabililor...Posted image

Editat de vacantamijlocie, 10 aprilie 2014 - 12:32.


#147
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.725
  • Înscris: 25.01.2012
dpdv social o multime de constructii noi din capitala si periferia eu sunt macabre:militari residence, confort city, toata zona prelungirea ghencea, blocurile din popesti imgb, cartierul latin, blocutele din bucurestii noi, etc etc oameni vaccinati si care stiu tabla inmultirii pe sarite  au platit zeci de mii de euro pe astfel de imobile.
deci daca ne uitam la acele locuinte sociale din cta sunt mai ok decat multe blocuri noi din capitala.

#148
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.855
  • Înscris: 13.08.2008

Vizualizare mesajgicafranaru, pe 13 aprilie 2014 - 15:11, a scris:

dpdv social o multime de constructii noi din capitala si periferia eu sunt macabre:militari residence, confort city, toata zona prelungirea ghencea, blocurile din popesti imgb, cartierul latin, blocutele din bucurestii noi, etc etc oameni vaccinati si care stiu tabla inmultirii pe sarite  au platit zeci de mii de euro pe astfel de imobile.
deci daca ne uitam la acele locuinte sociale din cta sunt mai ok decat multe blocuri noi din capitala.
Stiu pe cineva care a dat in 2008 120.000 Euro pe un apartament de 2 camere  circa 85 mp in Cartierul Latin - Prelungirea Ghencea- Bucuresti.Posted image

#149
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.830
  • Înscris: 22.01.2010

Vizualizare mesajvacantamijlocie, pe 13 aprilie 2014 - 19:30, a scris:

Stiu pe cineva care a dat in 2008 120.000 Euro pe un apartament de 2 camere  circa 85 mp in Cartierul Latin - Prelungirea Ghencea- Bucuresti.Posted image
asa , si acum e la balaceanca??
sau e spanzurat ca a venit banca peste el ca s-a injumatatit pretul apartamentului?
ca nu prea se intelege exact care este problema ca a platit 120000 in vremurile cand asta era pretul pietei......

#150
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.725
  • Înscris: 25.01.2012

Vizualizare mesajflp014, pe 05 mai 2014 - 15:46, a scris:

asa , si acum e la balaceanca??
sau e spanzurat ca a venit banca peste el ca s-a injumatatit pretul apartamentului?
ca nu prea se intelege exact care este problema ca a platit 120000 in vremurile cand asta era pretul pietei......

Ia incearca sa intrebi un domn care a facut la fel sa vezi daca e vreo problema, da ai grija sa nu te bufneasca rasu.

#151
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.855
  • Înscris: 13.08.2008

Vizualizare mesajflp014, pe 05 mai 2014 - 15:46, a scris:

asa , si acum e la balaceanca??
sau e spanzurat ca a venit banca peste el ca s-a injumatatit pretul apartamentului?
ca nu prea se intelege exact care este problema ca a platit 120000 in vremurile cand asta era pretul pietei......

Are de returnat peste 250.000 Euro la banca....pentru ceva care acum face 50.000 Euro...Posted image mai este nevoie si de alta problema ?!Posted image

Editat de vacantamijlocie, 05 mai 2014 - 17:23.


#152
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.830
  • Înscris: 22.01.2010

Vizualizare mesajvacantamijlocie, pe 05 mai 2014 - 17:22, a scris:

Are de returnat peste 250.000 Euro la banca....pentru ceva care acum face 50.000 Euro...Posted image mai este nevoie si de alta problema ?!Posted image

daca vrea sa vanda are o mare problema, corect. daca a luat sa mai puna ceva peste sa ii iasa si lui de o ciorba , iar are o mare problema.

dar daca e om normal care a luat pentru a locui in acel apartament o buna parte a vietii el si familia linistiti , atunci nu vad de ce ar avea vreo problema!!!

daca nu mai poate plati rata creditului , atunci iar are o problema...

dar nu pretul platit atunci sau acum este problema , asta nu intelege multa lume(inclusiv tu @vacanta desi pari un pic mai realist) !

#153
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.855
  • Înscris: 13.08.2008

Vizualizare mesajflp014, pe 05 mai 2014 - 17:59, a scris:

daca vrea sa vanda are o mare problema, corect. daca a luat sa mai puna ceva peste sa ii iasa si lui de o ciorba , iar are o mare problema.

dar daca e om normal care a luat pentru a locui in acel apartament o buna parte a vietii el si familia linistiti , atunci nu vad de ce ar avea vreo problema!!!

daca nu mai poate plati rata creditului , atunci iar are o problema...

dar nu pretul platit atunci sau acum este problema , asta nu intelege multa lume(inclusiv tu @vacanta desi pari un pic mai realist) !

Vizualizare mesajflp014, pe 05 mai 2014 - 17:59, a scris:

daca vrea sa vanda are o mare problema, corect. daca a luat sa mai puna ceva peste sa ii iasa si lui de o ciorba , iar are o mare problema.

dar daca e om normal care a luat pentru a locui in acel apartament o buna parte a vietii el si familia linistiti , atunci nu vad de ce ar avea vreo problema!!!

daca nu mai poate plati rata creditului , atunci iar are o problema...

dar nu pretul platit atunci sau acum este problema , asta nu intelege multa lume(inclusiv tu @vacanta desi pari un pic mai realist) !

Daca e om normal, cum ar putea fi linistiti, cand stiu ca au de returnat 250.000 Euro pentru ceva care mai face 50.000 Euro ?! Daca peste cativa ani vor avea probleme cu rata ( circa 800 Euro ), ce vor face ? Banca le ia apartamentul si mai trebuie sa returneze circa 150.000 Euro ( in primii ani se platesc mai mult dobanzi ).Posted image Chiar si daca vor plati pana la sfarsit, doar gandul la diferenta enorma intre suma totala platita si valoarea de piata actuala genereaza un stress enorm, care poate induce multe probleme in familie ( ceea ce se si intampla in multe familii ).

Editat de vacantamijlocie, 05 mai 2014 - 18:05.


#154
nestor

nestor

    Member

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 652
  • Înscris: 20.03.2009

Vizualizare mesajvacantamijlocie, pe 05 mai 2014 - 18:03, a scris:

Daca e om normal, cum ar putea fi linistiti, cand stiu ca au de returnat 250.000 Euro pentru ceva care mai face 50.000 Euro ?! Daca peste cativa ani vor avea probleme cu rata ( circa 800 Euro ), ce vor face ? Banca le ia apartamentul si mai trebuie sa returneze circa 150.000 Euro ( in primii ani se platesc mai mult dobanzi ).Posted image Chiar si daca vor plati pana la sfarsit, doar gandul la diferenta enorma intre suma totala platita si valoarea de piata actuala genereaza un stress enorm, care poate induce multe probleme in familie ( ceea ce se si intampla in multe familii ).

Daca e om normal cum poate cineva fuma linistit cate un pachet de tigari pe zi stiind ca o sa moara de inima sau plamani peste 30 de ani? Presupun ca suntem de acord ca viata e mai importanta decat orice suma de bani :) Iii raspund eu, pentru ca oamenii normali nu gandesc in termenii astia.
Daca apartamentul a fost cumparat cu 120 000 de euro creditul nu prea putea sa fie mai mult de 110 000. Presupunand ca banca le ia apartamentul acum vor mai avea de returnat maxim 60 000 de euro.

Apoi, uitandu-ne la statistica de la BCR pe care ne-ai prezentat-o, valoarea medie a unui credit imobiliar in Bucuresti este de 40k de euro, iar logica spune ca orice predictii la scara larga de natura sa afecteze piata trebuie raportate la aceasta valoare, nicidecum la o exceptie.

Valoarea medie a ipotecii de 40k de euro, procentul de credite imobiliare raportat la populatia totala foarte mic, iar procentul de credite imobiliare in executare silita aproape neglijabil raportat la populatia totala, si asta dupa 6 ani de criza. Asta e realitatea, restul sunt scenarii fanteziste construite pe situatii izolate si exceptionale

#155
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.830
  • Înscris: 22.01.2010

Vizualizare mesajvacantamijlocie, pe 05 mai 2014 - 18:03, a scris:

Daca e om normal, cum ar putea fi linistiti, cand stiu ca au de returnat 250.000 Euro pentru ceva care mai face 50.000 Euro ?! Daca peste cativa ani vor avea probleme cu rata ( circa 800 Euro ), ce vor face ? Banca le ia apartamentul si mai trebuie sa returneze circa 150.000 Euro ( in primii ani se platesc mai mult dobanzi ).Posted image Chiar si daca vor plati pana la sfarsit, doar gandul la diferenta enorma intre suma totala platita si valoarea de piata actuala genereaza un stress enorm, care poate induce multe probleme in familie ( ceea ce se si intampla in multe familii ).

din ce spui , nu prea imi par a fi saraci cei care au facut creditul si si-au permis sa dea 120000 pe timpul ala.
Asa ca nu vad de ce m-as imbolnavi cu gandul asta?
Cred ca au o viata de trait si achizitia apartamentului nu le-a intunecat mintile si acum se gandesc la "pierderea" imensa...
800 de euro lunar pentru o rata la casa este o suma mare , rezulta ca venitul lor este de cel putin 3-4000 pe luna. Asa ca...unde este problema?

Daca sunt niste "rupti in cur"(si ma indoiesc tare de tot ca e asa) si au un venit de 1000 de euro cumulat pe familie iar rata este de 800 , atunci scuza-ma , isi merita soarta.
Dar nu cred ca este asa pentru ca nici banca nu le dadea credit (in caz de credit) iar daca aveau 120000 cash inseamna ca sunt capabili sa produca.

Repet , unde este problema???

Editat de flp014, 05 mai 2014 - 18:25.


#156
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.725
  • Înscris: 25.01.2012
problema e ca astfel de locuinte pe langa faptul ca sunt niste bombe sociale datorita locatiei au fost supraevaluate de 4-5 ori mai mult doar datorita oamenilor neinformati si needucati, cei care au cumparat si inca cumpara locuinte in zone precum prelungirea ghencea si platesc astfel de sume ar trebui sa isi faca urgent un rmn.

#157
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.855
  • Înscris: 13.08.2008

Vizualizare mesajflp014, pe 05 mai 2014 - 18:23, a scris:

Daca sunt niste "rupti in cur"(si ma indoiesc tare de tot ca e asa) si au un venit de 1000 de euro cumulat pe familie iar rata este de 800 , atunci scuza-ma , isi merita soarta.
Dar nu cred ca este asa pentru ca nici banca nu le dadea credit (in caz de credit) iar daca aveau 120000 cash inseamna ca sunt capabili sa produca.

Repet , unde este problema???
Nu aveau cash 120.000 Euro; au luat credit.

Vizualizare mesajgicafranaru, pe 05 mai 2014 - 19:15, a scris:

problema e ca astfel de locuinte pe langa faptul ca sunt niste bombe sociale datorita locatiei au fost supraevaluate de 4-5 ori mai mult doar datorita oamenilor neinformati si needucati, cei care au cumparat si inca cumpara locuinte in zone precum prelungirea ghencea si platesc astfel de sume ar trebui sa isi faca urgent un rmn.

Acolo au si cumparat ( cartierul Latin ). Ulterior au fost vandute blocuri unei Primarii si au fost aduse cazuri sociale/ etnii etc.Posted image

Editat de vacantamijlocie, 05 mai 2014 - 19:19.


#158
Hedonist

Hedonist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.490
  • Înscris: 10.03.2014
Cei din Militari Gheto mai au o sansa, penetrarea (sau penetratia) Splaiul Independentei - A1 care trebuie sa fie intre un bulevard normal si un bulevard normal cu autrostrada si metrou suspendat (mult mai ieftin daca e facut din timp)

Personal sunt sceptic cu privire la orice realizare de infrastructura in alta zona decat cea nordica si non-centrala. Cum de asemenea sunt sceptic cu privire la capacitatea primariei de a imbunatati semnificativ capacitatea rutiera fara o taxa consistenta pe auto, sau fara a se descotorosi de cele doua gauri negre, RADET si RATB.

Oricum asta nu schimba faptul ca niste blocuri nasoale fara nici un element decorativ de fatada, cu 20 de apartamente pe scara au fost inghesuite de parca se terminase tot campul.

Vizualizare mesajflp014, pe 05 mai 2014 - 17:59, a scris:

dar daca e om normal care a luat pentru a locui in acel apartament o buna parte a vietii el si familia linistiti , atunci nu vad de ce ar avea vreo problema!!!
Pai e o problema ca traieste la periferia periferiilor printre noroaie, fara trotuare, si cu vecini de mare angajament, prin vecini nu ma refer la cei de palier, ci la cei nomazi ce cotrobaie peste tot.
De banii aia azi isi facea o casuta in Otopeni...

Nu mai zic ca daca avea credit doar pt 50.000 euro cat e astazi, cu diferenta de bai traia el si familia mai linistit.

Editat de Hedonist, 06 mai 2014 - 04:33.


#159
Bazilide

Bazilide

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 290
  • Înscris: 16.03.2009
Am facut un calcul rapid, pentru o casa de 200 mp construiti (cantitatile sunt dintr-un deviz real, preturile din ce am gasit online, cred ca se mai pot negocia)

Casa 200 mp construiti

Materiale:
120 mc beton (220 mc) 26.000 lei
10 tone fier (x 2.72) 27.200
70 mc caramida (x205 cm Poroterm 30) 14.500
10 mc cherestea pt cofraje (x470 mc) 4.700
150 mp astereala (x470 mc) 1.200
plase sudate 2.000
polistiren extrudat 5cm 2.000
pietris+nisip 1.500
cuie + sarma 2.000
120 saci multibat (x20 ron/sac) 2.500
sapatura fundatie 1.000
folie, distantieri, hidroizolatie 1.500
Am uitat ceva?

86100= 19.600 EUR  (98 EUR/mp)

Manopera: ????  (depinde foarte mult de locatie, arhitectura casei, abilitatea si relatiile proprietarului).
Cu 10.000 EUR sigur gasim o echipa buna.  (50 EUR/mp)


Alte cheltuieli:???? (ridicat pamant, diriginte, verificator, tevi pt canalizare, tratament pt lemn etc)
In pretul la rosu nu intra: planuri arhitectura, taxe si impozite, avize etc. Tind sa cred ca nici „alte cheltuieli” amintite mai sus nu intra.

Evident, daca mergi sa iei cheresteau de la Carrefour (in situatia in care ar vinde asa ceva) va fi 600 ron/mc si nu 470 ron ca la depozitele de pe Soseaua Fundeni, care insa necesita atentie mai mare la masurat. Daca iei caramida de la primul depozit iesit in cale, evident va fi 250/mc, daca iei betonul prin 2 intermediari va fi 260/mc si vor cere suplimentar pentru elefant si tot asa.
As zice ca un om gospodar/organizat si cu timp liber sa caute preturi bine poate iesi chiar sub cei 150 EUR/mp, fara sa faca rabat major la calitatea materialelor. Am luat in calcul beton de statie, suficient fier si beton, caramida Poroterm etc.

#160
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.630
  • Înscris: 26.01.2007

Vizualizare mesajBazilide, pe 15 septembrie 2014 - 05:36, a scris:

As zice ca un om gospodar/organizat si cu timp liber sa caute preturi bine poate iesi chiar sub cei 150 EUR/mp, fara sa faca rabat major la calitatea materialelor. Am luat in calcul beton de statie, suficient fier si beton, caramida Poroterm etc.
Zici prost pt ca nu ai calcat vreodata pe un santier.
Presupunand ca nu ai avea ce face cu timpul (desi cand iti faci casa NU este cazul) nu vei putea cumpara mereu de acolo unde gasesti cel mai ieftin deoarece nu se justifica transportul.
La banii aia iei beton: de proasta calitate, fara pompa/transport sau fara factura
Ai uitat:
- organizare santier: rigle 10x10 + 8x8 + osb + folie/carton + zavoare/lacate + becuri + cabluri ....
- paza santier
- panze de flex, lant drujba, burghie
- inchiriere buldo
- asigurat curent/generator + apa
- var
- sarma de 2 feluri
- cuie min de 2 feluri
- folie
- tarusi + platbanda + suruburi +sudura (smoala/mastic)
- tevi de trecere: apa/canal
- pamant
- pietris
- iar tevi + capace sa nu le infunde dorel
- polistiren extrudat
- decofrol
- iar folie
- distantieri
.................................
si abia ai iesit din pamant
- urmeaza schele, cuie pt beton........ etc

150 eur/mp este un buget realist, la acest buget de multe ori se adauga: gard, beci/camin, fosa, utilitati.....

#161
Bazilide

Bazilide

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 290
  • Înscris: 16.03.2009
Daca ai sta sa citesti inainte sa tragi concluziile ar fi mai productiv. Ai observa ca multe dintre „costurile” puse de tine erau deja mentionate (sapatura, cuie, polistiren etc).
Legat de preturi, la o simpla cautare, iti poti da seama (asta daca nu stii cum funtioneaza comertul) ca preturile difera mult pentru acelasi produs, in functie de furnizor. Aceeasi caramida Poroterm o poti lua de la 202 RON/mc zidarie pana la 250 RON/mc zidarie. Zici ca „Presupunand ca nu ai avea ce face cu timpul (desi cand iti faci casa NU este cazul)”... pai cu ce draq iti ocupi timpul cand faci casa? Filozofezi cu muncitorii? Le faci masaj?   Cauti magazinul ala de vinde cu 202 RON si nu cu 230,240 sau 250, iar la 70 mc vezi ce economie faci.

Evident ca am uitat cateva aspecte, ca e doar o discutie, nu dosar pentru fonduri europene. Hai sa punem si 1000 EUR organizare de santier, cu petrecere de inaugurare, mici si bere. Sa fim generosi. In rest:

1) Am pus 1000 RON sapatura. Sa nu crezi ca e pt flori. E pt fundatie cu buldo. Se poate si mai iefin daca te obosesti sa iesi pana in centura sa vezi cateva utilaje parcate si sa dai un telefon.
2) Am pus 2000 polistiren extrudat (il gasesti la 120 RON/bax adus acasa daca iti dai silinta sa cauti). Daca esti ignorant il cumperi cu 170 de la OBI
3) Cuie si sarma - 2000 RON (aici e posibil sa fi fost cam optimist)
4) Am pus pietris + nisip. Gasesti la 40 RON/mc, iar daca te chinui putin, gasesti si mai ieftin.
5)  Am pus folie, distantieri si hidroizolatie 1500 RON (adica 15 milioane). Evident, daca esti excentric, poti pune si membrana Goretex si distantieri Dolce&Gabana
6) Var: cam cate vagoane de var iti trebuie la o casa? (2 saci)

Paza, wireless pentru muncitori, curent sa-si incarce telefoanele... as zice ca nu intra in „constructia la rosu”, care este tema discutiei.

Si da, nu am calcat in santier, astazi cel putin nu, ca mi-am dus copii la scoala.

#162
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.630
  • Înscris: 26.01.2007
Prietene daca vrei sa intelegi bine, daca nu.. la fel de bine dar nu mai da sperante desarte altora caci este plin de case incepute cu mult avant si neterminate.
O casa care o faci pentru tine NU o scoti sub 150 eur/mpc la rosu, respectiv ~ 500 eur/mpc la gata.
Si cand spun asta ma bazez pe: propriile calcule (tinand cont ca tocmai termin finisajele la propria acasa), faptul ca am terminat o facultate de profil si lucrez in constructii de peste 10 ani (nu civile), experienta altora pe care tu nu te-ai obosit sa o parcurgi:
http://forum.softped...jurnalul-casei/

P.S. In mod normal cand iti faci casa nu renunti la job, astfel ca nu ai prea mult timp liber de alergat iar un drum birou-furnizor-santier-retur iti manaca jumatate de zi.
Asa cum variaza pretul de la un producator la altul de cele mai multe ori variaza si calitatea.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate