Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ocolirea limitatoarelor de viteza...

Recomandare adeziv - pt pervaz PVC

Sfat achizitie, Xiaomi 14 Ultra s...

Priza contorizare consum energie
 Cat timp purtați o pereche d...

Problema Makita PLM 4628n

Nelamurire sunet navigatie auto

Ma bate gandul la primul bmw
 Cum rezolv o incompatibilitate in...

Despre instaurarea normalitã...

De cate ori purtati o pereche de ...

"Releu" comandat de la di...
 Pe la voi cum mai merg dezmembrar...

Ce sisteme audio ați avut la masi...

Achizitie dubita Stellantis

Foisor - noi reglementari
 

o casa noua la rosu costa doar 150 euro mp

- - - - -
  • Please log in to reply
171 replies to this topic

#127
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 25.01.2012
Daca ne uitam pe oferta constructorilor observam urmatoarele preturi pentru:
- o casa la rosu
130e/mp
135 e/mp
150 e/mp
150 e/mp
200 e/mp

- o casa la cheie

280 e/mp
320 e/mp
360 e/mp
300 e/mp

Cam pe acest interval de pret se prezinta oferta la majoritatea firmelor de constructii, pe la 150 de e/mp la rosu si pe la 300 e/mp la cheie.

Intradevar pretul poate sa difere in functie de preferinte, calitate materiale, finisaje mai scumpe, proiecte de case mai dichisite etc.
Cine are impresia ca toate vilele si casele construite prin Ilfov si puse la vanzare sunt construite altfel decat oferta majoritatii firmelor de constructii se inseala.
Utilitatile si terenul difera mult de la o parcela la alta, aici fiecare cum se descurca.

Edited by gicafranaru, 25 March 2014 - 16:16.


#128
bicosu

bicosu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,034
  • Înscris: 03.01.2007
Ce prost am fost, daca faceam cu firma ieseam mai ieftin cu minim 25% decat cu dorei. Si fara griji. Ceva este in neregula...nu crezi?

#129
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 25.01.2012

 bicosu, on 25 martie 2014 - 16:18, said:

Ce prost am fost, daca faceam cu firma ieseam mai ieftin cu minim 25% decat cu dorei. Si fara griji. Ceva este in neregula...nu crezi?

Nu stiu cat de seriosi sunt acei constructori. M-am uitat la rezultatele returnate de google in primele 2 pagini. Majoritatea firmelor de constructii au aceasta oferta de pret acum, probabil acu' cativa ani era mai scump, poate au mai renuntat si ei la profiturile generoase de acu' cativa ani.
Dupa cum am spus nu cred ca majoritatea caselor realizate de dezvoltatori prin Ilfov si puse la vanzare au o calitate mai buna decat cea oferita de acei constructori.
Tu daca ai construit cu dorei si ti-ai facut in regie proprie probabil ai realizat o calitate mai buna, 25% in plus nu e mult, ideea e ca pe la acele sume se incadreaza o casa la rosu/cheie. Daca construiesti cu dorei asta nu inseamna ca si reusesti sa construiesti mai ieftin sau mai bine decat o firma de constructii, surpriza.

Prieteni care au construit recent, in acel interval de pret s-au incadrat.

Edited by gicafranaru, 25 March 2014 - 16:51.


#130
porphyrogenitus

porphyrogenitus

    priveste profund

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,297
  • Înscris: 30.10.2005

 gicafranaru, on 25 martie 2014 - 16:28, said:

M-am uitat la rezultatele returnate de google in primele 2 pagini. Majoritatea firmelor de constructii au aceasta oferta de pret acum, probabil acu cativa ani era mai scump, poate au mai renuntat si ei la profiturile generoase de acu cativa ani.
Studiază ofertele şi contractele ofertate concret aici pe forum, pe aria de jurnale, cu şantiere începute şi vei afla cam care este piaţa.
Googleul este pt. sugaci care pun botul la marketing de genul:tigaia drycooker, super ofertă, ofertă specială, preţ de criză, etc... şi alte prostioare similare teleshopingului.

Firmele de construcţii au oferte minimaliste pe siturile de internet ca să atragă guguştiuci puturoşi la iesle.
Când ceri oferte pe cantitative de lucrări, pe proiect, adică la concret, ofertele nu mai sunt atât de mici.

Este adevărat totuşi că o casă la roşu cu arhitectură de paralelipiped în 2 ape, cu ferestre împuşcate dreptunghiulare sau pătrate, structură matricială, începe de la 140 euro - mp, manoperă la negru, materiale parţial fiscalizate.
Aşa pe situri ca să pună guguştiucii botul, sunt tot felul de oferte...

Nu există casă la cheie, construită tradiţional din beton armat, cărămidă, termosistem, ţiglă, PVC, etc...la 350 E-mp.
Sau dacă există, arată-mi o fotografie cu ea terminată şi o adresă.

Edited by paradigmatic, 25 March 2014 - 16:56.


#131
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 25.01.2012
Gugustiuci sunt si pe acele jurnale, sunt o groaza de gugustiuti fripti cu constructii de case, fie cu dorei sau firme de constructii, fiecare trebuie sa caste ochii, asta e.
Si pe acele jurnale sunt o multime de dezvoltatori, arhitecti, proiectanti, diversi dorei care se cred meseriasi, care posteaza doar ca sa induca ideea ca sub 1k euro mp util nu se poate. Astfel, si acele jurnale sunt pentru naivi care se incred in tot ceea ce se posteaza acolo
Vezi ca s-a vorbit de metru patrat construit.
Util inseamna pe la 200 e m/p la rosu si aproximativ 500 e/mp la cheie, fara utilitati, fara teren. Eu nu am spus ca e ieftin sau scump.
Eu nu am auzit pe nimeni sa depaseasca aceste sume in ultimi 2-3 ani, cunosc oameni care au construit si mai ieftin de atat. Gugustiuci au depasit aceste sume, au fost pacaliti de diversi, fiecare cum se descurca, viata grea, deh.
Daca te-ai fi uitat ai fi vazut ca nu sunt proiecte in 2 ape, stiu e greu cand nu se mai poate castiga mii de euro ca arhitect.

Nu cred ca are sens sa postez informatii care nu sunt credibile, poate am studiat oferta constructorilor, poate am construit. Nu cred ca un om intreg la cap poate sa aibe incredere in ceea ce posteaza diversi pe forum fara sa aduca si dovezi concrete.

Se observa o oarecare frustrare si neliniste in randul celor care au legaturi cu imobiliarele in ultima vreme, pana si pe un forum public posteaza texte de santier, romanul a inceput sa caste ochii si nu mai arunca cu bani la constructori asa cum au facut-o odinioara, trist.

Edited by gicafranaru, 25 March 2014 - 17:31.


#132
Yoda2009

Yoda2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,743
  • Înscris: 30.08.2009
Cine imi explica si mie de ce mai pierd unii vremea pe forumuri asteptand sa scada pretul la cotetze cand asa usor isi pot face vilutza de lucs cu 150E/mp ?

#133
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 25.01.2012

 Yoda2009, on 01 aprilie 2014 - 23:46, said:

Cine imi explica si mie de ce mai pierd unii vremea pe forumuri asteptand sa scada pretul la cotetze cand asa usor isi pot face vilutza de lucs cu 150E/mp ?

Cine a spus ca se poate construi o viluta de lucs cu 150e/mp?
Am inteles ca cei care si-au ingropat banii in caramizi nu se mai pot concentra dar nici chiar asa.

 gicafranaru, on 25 martie 2014 - 17:04, said:


Vezi ca s-a vorbit de metru patrat construit.
Util inseamna pe la 200 e m/p la rosu si aproximativ 500 e/mp la cheie, fara utilitati, fara teren. Eu nu am spus ca e ieftin sau scump.



#134
Bucatarierosie

Bucatarierosie

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 24.02.2014

 gicafranaru, on 02 aprilie 2014 - 08:44, said:



Cine a spus ca se poate construi o viluta de lucs cu 150e/mp?
Am inteles ca cei care si-au ingropat banii in caramizi nu se mai pot concentra dar nici chiar asa.
Si tu care luna de luna platesti chirie te poti concentra, nu?

#135
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,855
  • Înscris: 13.08.2008
Scrie in massmedia ca locuintele sociale (  peste 900 ) din Constanta  s-au construit cu 287 Euro/ mp ( util ? ), in total circa 7 milioane Euro ( inclusiv cateva anexe ). Cu aproape 300 Euro/ mp inclusiv utilate.
E chiar sub standardul Ministerului Dezvoltarii.

Uite ca se poate !Posted Image
Ce  structura, finisaje au ?
Ce parere aveti despre acest pret ?Posted Image

Edited by vacantamijlocie, 08 April 2014 - 18:50.


#136
flp014

flp014

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,830
  • Înscris: 22.01.2010

 vacantamijlocie, on 08 aprilie 2014 - 18:48, said:

Scrie in massmedia ca locuintele sociale (  peste 900 ) din Constanta  s-au construit cu 287 Euro/ mp ( util ? ), in total circa 7 milioane Euro ( inclusiv cateva anexe ). Cu aproape 300 Euro/ mp inclusiv utilate.
E chiar sub standardul Ministerului Dezvoltarii.

Uite ca se poate !Posted Image
Ce  structura, finisaje au ?
Ce parere aveti despre acest pret ?Posted Image
le-ai vazut?? acolo stau tiganii si oamenii sarmani. vrei sa le fac o poza sa vezi in ce hal arata cladirile? ca pe dinauntru nu te pot ajuta dar iti poti imagina.
locuintele alea au fost cel mai probabil sub 200 de euro la gata, restul fiind comisioane si spagi...

nu te mai lua dupa tot ce scrie la gazeta ca nu e chiar asa.

La fel este si cu preturile alea "ieftine" de pe net la locuinte , dar cand vrei chiar sa cumperi ceva si cauti personal ai surpriza ca nu prea scad preturile ci chiar au crescut in zonele pe care le vrei...

#137
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009

 flp014, on 08 aprilie 2014 - 23:03, said:


le-ai vazut?? acolo stau tiganii si oamenii sarmani. vrei sa le fac o poza sa vezi in ce hal arata cladirile? ca pe dinauntru nu te pot ajuta dar iti poti imagina.
locuintele alea au fost cel mai probabil sub 200 de euro la gata, restul fiind comisioane si spagi...

nu te mai lua dupa tot ce scrie la gazeta ca nu e chiar asa.

La fel este si cu preturile alea "ieftine" de pe net la locuinte , dar cand vrei chiar sa cumperi ceva si cauti personal ai surpriza ca nu prea scad preturile ci chiar au crescut in zonele pe care le vrei...

Nu-ti mai pierde timpul, e cauza pierdută... Vacanta dispretuieste manipularea, dar ii Iubește pe manipulatori.

#138
soft0811

soft0811

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,896
  • Înscris: 24.03.2005
Pentru vacantamijlocie, cateva imagini ale blocurilor nou construite in cartierul Henri Coanda din Constanta (luate de pe ziarulconstanta.ro si cugetliber.ro):

[ http://www.ziuaconstanta.ro/images/stories/2013/07/22/campus%20social.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.ziuaconstanta.ro/images/stories/2013/11/14/pcis/mobilier_cartier_Henri_Coanda_ziua_de_constanta.JPG - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.cugetliber.ro/imagini/original/campushenrycoanda107-1355763984.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.cugetliber.ro/imagini/original/campushnerycoanda4-1371224519.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.cugetliber.ro/imagini/original/henrycoanda3-1347999021.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.cugetliber.ro/imagini/original/campushnerycoanda6-1371224532.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ http://www.cugetliber.ro/imagini/original/campus-1374480916.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Si-un interior, de pe Wall-Street.ro:

[ http://img.wall-street.ro/images/galleries/2082/28298_640.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by soft0811, 09 April 2014 - 10:06.


#139
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
Din ce vad eu par a fi pe structura metalica.... riscanta chestie, sa le oferi materialul asa... "la botul calului" :)

#140
KR_MAN

KR_MAN

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,463
  • Înscris: 04.03.2013
sunt panouri sandwich, probabil montate pe structura metalica (profile I sau H).
daca dau tiganii afara de acolo, pot face parc industrial sau depozite!

#141
gabian22

gabian22

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,630
  • Înscris: 26.01.2007
daca tiganii pleaca tu crezi ca profilele raman ? :D

#142
Yoda2009

Yoda2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,743
  • Înscris: 30.08.2009

 denky, on 08 aprilie 2014 - 23:43, said:

Nu-ti mai pierde timpul, e cauza pierdută... Vacanta dispretuieste manipularea, dar ii Iubește pe manipulatori.
De ce oare nu-si ia acolo ? Impresia mea e ca-i plac. Au si marele avantaj ca nu-s in cloaca asta de Bucuresti. Sau si alea-s prea scumpe ?

Edited by Yoda2009, 10 April 2014 - 09:11.


#143
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,855
  • Înscris: 13.08.2008

 Yoda2009, on 10 aprilie 2014 - 09:08, said:

De ce oare nu-si ia acolo ? Impresia mea e ca-i plac. Au si marele avantaj ca nu-s in cloaca asta de Bucuresti. Sau si alea-s prea scumpe ?

Daca citeai atent, ai fi vazut ca sunt locuinte sociale, construite din banii contribuabililor ( iar unii se bat cu pumnul in piept, arogandu- si merite care si cum ar fi platit din banii lor ), pentru care se platesc chirii modice de pana in 100 lei, in care stau multi care nu vor sa munceasca sau muncesc la negru si oficial nu au niciun venit, dar care voteaza "corect".
La cati bani se "invart" in Constanta, 7 milioane de Euro sunt maruntis.Posted Image

#144
gicafranaru

gicafranaru

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,725
  • Înscris: 25.01.2012

 vacantamijlocie, on 10 aprilie 2014 - 10:37, said:

Daca citeai atent, ai fi vazut ca sunt locuinte sociale, construite din banii contribuabililor ( iar unii se bat cu pumnul in piept, arogandu- si merite care si cum ar fi platit din banii lor ), pentru care se platesc chirii modice de pana in 100 lei, in care stau multi care nu vor sa munceasca sau muncesc la negru si oficial nu au niciun venit, dar care voteaza "corect".

Dupa ce s-au pacalit cu zeci de mii de euro + datorii pe viata la banca, crezi ca conationalii respectivi mai pot fi civilizati sau sa mai citeasca in clar o postare pe un topic de imobiliare?

Ma daca va bagati in seama, scrieti ceva logic si argumentati cu surse, daca nu argumentati, macar  jurati-va pe rosu ca sub 1k euro mp nu se poate construi.
Intradevar sunt multi naivi care stau cu gura cascata si inteleg ca sub 1k euro mp nu se poate construi. Posted Image

Edited by gicafranaru, 10 April 2014 - 11:39.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate