Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 

Cod fiscal-modificari , cum va afecteaza?

- - - - -
  • Please log in to reply
919 replies to this topic

#37
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostZDNEJ, on 23 ianuarie 2013 - 19:56, said:

1.Aceasta masura e binevenita pentru mici agricultori,daca esti fiscalizat, ai o cifra de afaceri si un profit declarat,dupa o perioada de timp .
2.Recomand sa lucrati cu un expert contabil,acesta poate aduce multe beneficii
1.Daca nu moare intre timp!
2.Si bani de unde, din pensia aia de rahat?

#38
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostIdI1, on 23 ianuarie 2013 - 19:52, said:

O firma baga pe bon de consum toate acestea si cere compensare sau rambursare de TVA in functie de situatie.
Alooo, domnu' inspector fiscal, firma deduce TVA-ul, daca e platitoare de TVA, ca daca nu e platitoare de TVA n-are unde sa-l deduca, ca nu face raportare de TVA (formularele 300 si 394). Doar la raportarea de TVA poti sa-l deduci, cu conditia sa-l si colectezi (adica sa fii platitor de TVA). TVA-ul apare acolo cu cota de: TVA dedus, TVA colectat, TVA de plata / de recuperat.


Quote

Taranul daca isi cumpara un utilaj nu il scade nimeni de nicaieri nu i se ia in considerare ca ar trebui amortizat ...

N-are de unde sa il scada, pentru ca nici venitul nu i l-a calculat nimeni - nici cand a vandut porcii la Craciun, nici cand a vandut mieii la Pasti. Si nici de amortizat nu-i vorba, ca taranul si l-a "bagat" deja pe cheltuieli. Amortizarile sunt cheltuieli deductibile din venituri, in regim fiscalizat doar. Sau matale ai impresia ca atunci cand amortizam, ne da cineva ceva ? Doar ni se ia in consideratie ca fiind deductibila o cheltuiala, facuta hat... in urma.

#39
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
mai nou si la SRL raspunzi. Decand a vazut statul ca ramanea de la SRL-uri cu milioane de $$ datorie cu patroni boschetari.

Bancile sa se ducasa fure in alta parte, nu vreau sa aud de ele. Pana in 2008 aveai firma si lucrai cu un cont la ei, veneau si iti bagau pe gat un fel de descoperire de cont sa iei bani ca poate nevoie firma pentru dezvoltare si alte chestii. Spre finalul lui 2008 a inceput sa scoata dintii criza si brusc bancile au taiat acea descoperire ( uit cum se numea ). daca cumva firma a avut nevoie de bani pentru finantare de unde sa ii ia?Daca firma a luat vre-un ban din acea descoperire banca a facut orice sa recupereze imediat acei bani ( a bagat mii de firme in faliment din cauza aceasta ) pentru ca un imprumut bancar se restituie in rate ( cum era contractul ).
Eu nu ma bazez pe banii camatarilor, pardon bancilor ( bancile=camatarii legali). Iarideea ca pentru crestere ai nevoie de imprumut la banca este cea mai mare prostie, mai bine caut un om de afaceri cu bani caruia sa ii arat un potential sa il conving sa investeasca alaturi de mine pentru ca o sa fie direct interesat ca totul sa mearga bine, caut un credit furnizor orice , dar nu pe hotii de bancheri.

#40
ZDNEJ

ZDNEJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 17.01.2013
1:Daca esti batran si te apuci de agricultura,o faci pentru copii/nepoti,vei trai si tu poate bine daca o faci cu cap,dar daca ai 70 sau mai stiu cat 50,60 de ani cand iti faci o ferma,ce sa mai spun
2: daca aia sunt toti bani lui,atunci ce agricultura face el? aici vorbim despre o afacere nu hobby,cu 2 vaci nu esti impozitat,iar acolo nu ai nevoie de contabil, nici nu isi poate permite sa cumpere utilaje de zeci de mii de euro,nu cred ca are rost sa discutam despre aceasta categorie.

#41
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006

View Posthoria66, on 23 ianuarie 2013 - 16:39, said:


Impozitul se aplica la un venit, taxa o plateste toata lumea - cu venit sau fara, asistat social sau nu, pensionar sau nu, produci sau nu ...

eu de la cursul de finante  stiu ca este un impozit indirect
aici si aici

#42
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostIdI1, on 23 ianuarie 2013 - 20:42, said:

uit cum se numea
linie de credit?

@'ZDNEJ' : Eu ma gandeam la populatia de acum de la tara! Eu stiu multi cu mai mult de 2 ha si 2 vaci, care traiesc de azi pe maine! Stii cat sa de pe litrul de lapte? Dar la coasa, sa faci fan, cat se plateste ziua?

#43
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,605
  • Înscris: 30.07.2003

View Postkatlin, on 22 ianuarie 2013 - 20:58, said:

PFA-ul este persoana juridica deci nu intra in discutie, nu confundati PF cu PFA.
Tu confunzi.
PFA = persoana fizica (autorizata sa desfasoare o activitate comerciala).
SRL/SA sunt persoane juridice, au denumire proprie, statut juridic si ce mai vrei (e o alta entiate/persoana cu drepturi si responsabilitati proprii). PFA nu. Scrie la lege.

View PostZDNEJ, on 23 ianuarie 2013 - 20:17, said:

Nu e bine sa te faci PFA,raspunzi cu averea personala! ,faci un SRL
Depinde.
Si administratorul SRL-ului (trebuie sa existe unul) raspunde cu averea personala. Doar actionarii in limita capitalului social.

Edited by neagu_laurentiu, 23 January 2013 - 21:44.


#44
ZDNEJ

ZDNEJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 17.01.2013
@dorel232004,din pacate asta e realitatea din tara,nu are cum sa nu iti para rau de acesti oameni,dar sa speram la copii acestora,poate vor face ei ceva mai bun,si poate asa ajungem la un nivel de trai mai bun.Dar nu e vina noastra!,vinovat e sistemul,multi au pensii de CAP,iar acea pensie e mica,asa am auzit,dupa asta e statul,deoarce pe cartea de munca aveau un salariu mic,si dupa asta,statu dupa 89,ce tine punctul de pensie la o valoare foarte mica raportat la preturile din 20..

Ce trebuie facut ,e sa se asocieze toti acei mici si mijloci producatori agricoli din Romania,asa au o putere mai mare de negociere,si isi pot valorifica la un pret mult mai mare produsele,asa se elimina acei intermediari aka samsari,ce mie imi produc sila!! Asa romanul va avea pe masa produse Romanesti,si economia plus fermieri vor prospera.
Din ce stiu de pe net,cam 0,70~0,90 lei pe litru engros,si 2~2,5 lei pe litru en detail. cam putin ofera in sistem engros,iar la coasa cred ca 50 lei pana la 70 lei, plus mancare si tigari nu?

Asa e,am uitat de administrator,acesta raspunde cu averea personala,am cautat in legislatia din Romania pentru SRL,si imi puneam intrebarea,nu vreau sa fiu administrator,pe cine sa pun.

Edited by ZDNEJ, 23 January 2013 - 22:38.


#45
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

View PostZDNEJ, on 23 ianuarie 2013 - 22:34, said:

1.@dorel232004,din pacate asta e realitatea din tara,nu are cum sa nu iti para rau de acesti oameni,dar sa speram la copii acestora,poate vor face ei ceva mai bun,si poate asa ajungem la un nivel de trai mai bun.
2.Ce trebuie facut ,e sa se asocieze toti acei mici si mijloci producatori agricoli din Romania,
3.cam 0,70~0,90 lei pe litru engros,si 2~2,5 lei pe litru en detail. cam putin ofera in sistem engros,iar la coasa cred ca 50 lei pana la 70 lei, plus mancare si tigari nu?
1.Crezi ca mai are careva incredere si rabdare ca...sacrificati-va ca o sa fie bine?
2.Daca se asociaza 2, 3 vor sa fie sefi si 4 sa fure! Asta cu asociatia e poveste inca la noi! Poate la sasi, daca mai sunt!
3.0,7 engros (en detail pt cei care stau pe langa orase si pot alerga cu carca de colo colo! La fan 100+mancare (3 mese)+tigari si bautura! Dar nu gasesti nici asa!
Daca bagau de la 30 ha la camp si 15 la munte si de la 10 vaci si 20 porci, cred ca era mai ok! Nu te pricopsesti nici asa, dar aveai o sansa sa faci ceva cheag!
Eu stiu ca foamea e mare dar de ce nu taie contrabanda mare, de anvergura? Iti spun eu: de acolo vin banii pt pusculita de partid! Si atunci ce fac ei: mai iau o piele la aia care oricum nu o mai au!

Edited by dorel232004, 23 January 2013 - 23:35.


#46
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
@dorele cata dreptate ai tu si cat de bine le spui si pentru mine Posted Image

Edited by cristinaptudor, 24 January 2013 - 00:24.


#47
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

View Postneagu_laurentiu, on 23 ianuarie 2013 - 21:42, said:

PFA = persoana fizica (autorizata sa desfasoare o activitate comerciala).

Acest impozit se adreseaza persoanelor fizice care nu contribuiau la buget desi obtineau venit. Si se refera clar la PF(persoana fizica) nu la PFA(persoana fizica autorizata) care plateste la stat.

#48
ZDNEJ

ZDNEJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 17.01.2013
Poate rabdare mai au,Romanii sunt optimisti din fire,dar incredere cred nu mai au,aici aveti dreptate.Cand intra in tara tiruri pline cu legume din Turcia,Polonia,fara sa plateasca o taxa catre stat,iar statul nu face nimic pentru a stop aceasta infuzie de alimente ilegale,unele puternic chimicalizate,altele subventionate puternic,ce umplu buzunarele samsarilor,si unor persoane politice,si tot sunt mai ieftine decat cele Made in Romania,da fermierul Roman,nu mai poate avea incredere.Trebuie sa li se aduca la cunostinta,1 daca te asociezi ai de chistigat,nu te fura nimeni! Toti lucreaza pentru propria persoana,dar cand se fac achizitii,iar cand vrei sa iti vinzi produsele,le poti vinde in colectiv,si asa ai contitate,si poti negocia un alt pret.
Asa de scumpa e mana de lucru! 100 lei plus cat costa mancarea,adica 20~30 lei,plus tigari ce costa si ele minim 5 lei? si bautura,si tot nu vor sa munceasca,asta deja e lene! Mai bine mor de foame in casa,decat sa munceasca? mai bine Ii faci contract de munca,si il platesti cu 1000 ~1700 lei pe luna, asa toata lumea e fericita,poate!

Daca se asociaza un numar mai mare de fermieri,nu se poate sa fie toti sefi/patroni,cum vor sa Ii spuna! In mod profesionist angajeaza un manager,PR,expert contabil,un avocat sa fie la un telefon distanta inca caz de nevoie s.a.m.d
Optimizare si maximizare a profitului,si un plan de expansiune pe cel putin 10 ani,dar daca au aceasta mentalitate,si sa nu uitam,ce imi dai? vor sa primeasca ceva,dar sa puna bani pentru a realiza ceva nu vor,au frica sa nu fie furati! dar sti vorba aia,you must spend money to make money! e asa de adevarata.
Partidele politice  nu au o finantare din impozite? 1~3 % din impozite directionat catre partidele politice,sau nu le ajung bani?

Oare  vor fi impozitati si samsari ce achizitioneaza legume,de exemplu tomate de la fermieri la pretul de 1 leu kg,si ajung pe tarabe la preturi de 3~5 lei kg?
Citat ,,Agricultorii care au maxim 10 ovine si caprine, pana la 3 vaci, 6 porci, 100 de pasari sau 100 familii de albine nu vor plati impozit. Totodata, sunt exceptate de la impozitare veniturile din cereale, daca suprafata cultivata este de maxim 2 hectare'' Cam putin,100 de pasari,ce fac? vin de la fisc ca iti numere gainile? sau 6 porci? daca ai o scroafa si iti fata 8 purcei? deja faci evaziune fiscala,ai depasit numarul neimpozabil.
Din ce am citi pe net,subventile acordate de stat,se dau cu mare intarziere,de ce? nu ai bani?

Edited by ZDNEJ, 24 January 2013 - 12:28.


#49
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
@katlin: De fapt, o parte din persoanele fizice totusi depuneau o declaratie de venit (220) la ANAF - venit din activitati agricole si optasera pt. determinarea venitului net in sistem real.

#50
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

View PostZDNEJ, on 24 ianuarie 2013 - 12:24, said:

...mai bine Ii faci contract de munca,si il platesti cu 1000 ~1700 lei pe luna, asa toata lumea e fericita,poate!
Mhmm... nu merge. Pentru ca nu ai sa-i dai de munca 5 zile din 7, 11 luni pe an. Si daca te apuci sa-i faci contract ca muncitor sezonier sau zilier, te cocoseaza taxele. De ce crezi ca striga tot mediul privat ca taxarea muncii e prea ridicata in Romania ? Da' cui ii pasa de ce anume striga mediul privat ...

Quote

Oare  vor fi impozitati si samsarii ce achizitioneaza legume, de exemplu tomate de la fermieri ...
Asta e o intrebare retorica, nu o intrebare pusa de un om in cunostinta de cauza.

Pentru ca: 1. Ori acei "samsari" (comercianti pe numele lor) fac fapte de comert legal, autorizat si inregistrat fiscal, si automat platesc taxe si impozite ... apropo, de ce crezi ca ajunge pretul la toamte de la 1 leu la producator la 3-5 lei in piata ? Nu oare si datorita fiscalitatii excesive (TVA, taxe pe salarii, taxe de autorizare, de drum, etc) ?

Sau: 2 Acei samsari lucreaza la negru si nici un stat de pe lumea asta nu poate impozita un evazionist, ci doar pe cineva care-si declara venitul. Evazionistii nu sunt impozitati niciunde, pentru ca evita sa apara ca si contribuabili.

#51
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
si daca se elimina samsari din piete cine drujba mea imi mai ia mie marfa????????
samsari--e un termen aiurea ,toti samsari au pf sau alta forma de organizare ca altfel nu ar putea sa vinda in piete .
pina la urma cineva trebuie sa vinda si in piete -eu daca stau in piata imi fura tigani tot din gradina de legume......
da statu asta nenorocit de ce nu se gindeste si el sa faca niste legi care sa ii faca pe militieni sa prinda hoti sub amenintarea unor sanctiuni si sa nu mai frece menta pe la posturile de politie si daca te duci si ii zici ca ti-a intrat cu caruta si cai prin legume ei iti raspund nonsalant ca nu au ce face ....
cu toate ca daca ar face pinda la intrarea in sat noaptea ar prinde toti hoti.....
pina la urma cit se zvoneste a fi impozitu?????

#52
ZDNEJ

ZDNEJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 17.01.2013
In rest sa fie platiti pentru overtime Posted Image,ma gandesc deopotriva legal,nu stiu exact cat e limita de ore de munca pe saptamana in Romania. Sa inteleg ca avem taxe imense pentru zilieri,numai probleme avem in tara asta,guvernele nu au facut nimica pentru stimularea pietei muncii,chiar te omoara!
1:Eu fac referire la cei ce au fost prezentati de catre mass media,ca find evazionisti,fac cereri de returnare de TVA, si dupa asta vand firmele unor persoana a strazi,ei nu platesc mai nimic,doar spaga,motorina,taxe de drum,si atat,,trebuie sa fie cercetati,si adusi in fata instantei pentru evaziune,si condamnarea lor..Cei ce lucreaza cinstit nu prezinta o probleme pentru economie,si pretul de  3~5 lei pe kg e justificat.

2:exact ce e la punctul 1,sa fie cercetati de catre organele statului,nu sa alerge dupa batrene pe strazi,ce vor sa vand 10 kg de tomate,si 5 litri de lapte.

Pentru piata,1 se poate angaja un vanzator,sau un membru al familie,asa iti maresti profitul? tot am citit despre  fermieri ce nu loc in piete de reselleri,macar sa imparta pietele in doua zone,producatori si reselleri.

Da au pfa sau ce au,dar daca platesc taxe pentru 1000 kg de tomate sa zicem pe luna,dar iei achizitioneaza 5000 kg,vor plati taxe pentru 1000 kg din acte,restul in buzunar,nu? Avem nevoie de taxe mici,asa se va stimula legalizarea tuturor,nimeni nu risca pentru, sa zicem 9 % TVA.

Din mass media avem,,cei care detin intre doua si cinci hectare si care achitau un impozit de 214,5 lei pe hectar vor plati 96,5 lei, iar proprietarii a mai mult de 50 de hectare de teren, care plateau tot 214,5 lei pe hectar, vor fi taxati cu 84,94 lei pe hectar.
Iar impozit de 15%,uni spun 16%, si de 5,5% pentru contributiile la Fondul de Sanatate,si incepand cu anul fiscal 2014, normele de venit se stabilesc de catre directiile teritoriale de specialitate ale Ministerului Agriculturii si Dezvoltarii Rurale.

Dar politia nu isi face treaba? unde traim? te ia durerea de cap,sincer!

Edited by ZDNEJ, 24 January 2013 - 13:56.


#53
silesax

silesax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 47,162
  • Înscris: 15.10.2009
mai omule eu nu inteleg...cine platea 214 lei pe ha ???eu lucrez 3 ha si nu plateam nimic inafara de impozitu la primarie.
acu inteleg ca o sa mai platesc un impozit in plus care nu stiu cit este???
mai inteleg ca nu o sa imi pot vinde legumele ca dispar cei ce le cumparau!!!
dar inteleg ca o sa gasesc taraba in piata sa pot vinde eu ,care eu trebuie sa muncesc pe cimp sa produc legumele??!!!!,care eu ca producator nu pot angaja alta persoana la taraba sa vinda ca nu am ceva organizare juridica??!!!,deci cum dracu sa fac ???,luaiar dracu pe cei ce au venit acu la guvernare si pe toti prosti care iau votat.
cu timbru auto au facut un rahat,sint sigur ca si cu acest impozit or sa faca la fel,eu nu stiu ce dracu vor nenorociti astia???!!

#54
ZDNEJ

ZDNEJ

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 287
  • Înscris: 17.01.2013
Cei cu au intre 2 si 5 hectare plateau 214 lei pe ha,si vor plati acum 96,5 lei,cred ca la primarie.Tu cat plateai? Iti scade impozitul :)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate