Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

Cod fiscal-modificari , cum va afecteaza?

- - - - -
  • Please log in to reply
919 replies to this topic

#1
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Cum se vorbeste tot mai mult de taxe noi pt teren agricol, animale, silvicultura etc ma gandesc ca e interesant si util de dezbatut. Stiu ca este in dezbatere dar stie cineva daca au avansat si sume ? Proiectul care este in dezbate este afisat pe vreun site , ceva? Eu nu am reusit sa-l  gasesc

#2
neagu_laurentiu

neagu_laurentiu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,606
  • Înscris: 30.07.2003
Azi se adopta in guvern si va apare.

#3
dorel232004

dorel232004

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,253
  • Înscris: 04.02.2007

 cristinaptudor, on 22 ianuarie 2013 - 12:15, said:

Eu nu am reusit sa-l  gasesc
http://economie.hotn...ar-capitole.htm
http://economie.hotn...nuale-venit.htm

Edited by dorel232004, 22 January 2013 - 12:50.


#4
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
8.2. determinarea venitului anual pentru veniturile din activitati agricole numai pe baza normelor anuale de venit si eliminarea modalitatii de determinare a venitului net anual in sistem real, pe baza datelor din contabilitate in partida simpla;
8.3. determinarea venitului net anual in sistem real, pentru veniturile din silvicultura si piscicultura potrivit regulilor de impunere proprii veniturilor din activitati independente;

Nu ma pricep absolut deloc la contabilitate dar eu pricep asa :
1.la activitati agricole stabilesc ei niste norme de venit si te impoziteaza . Banuiesc ca astea se publica in normele de aplicare ale CF?
2.la veniturile din silvicultura si piscicultura e impozitare a venitului real . asta inseamna contabilitate in pardida simpla , nu ? asta inseamna ca trebuie sa am acte de la cel cu care fac exploatarea ca sa ma scad, nu ? altfel sunt numai profit...trebuie sa dau si facturi cand vand lemnul? cum , ca persoana fizica ? pana acum lemnul pleca pe aviz de expeditie intocmit de silvic...

la cresterea animalelelor spune ca urmeaza sa se impoziteze , dar nu spune in ce mod...

#5
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Se spunea ca la 10 ha, spre 800 lei.
Deci un ha 80 lei.
Dar cineva spunea de 20 lei la un ha. Impozitul agricol sau spunea de teren.
Ca eu nu am si nu stiu.
Si acum se impoziteaza productia agricola. Cu 16 % (?).
Deci forfetarul vine cu un alt impozit.
Cei ce sint in asociatii, oricum platesc impozit pe productie.

Edited by NASTYPRIMUL, 22 January 2013 - 13:20.


#6
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Eu pana acum nu plateam nimic daca aveam teren si cultivam sa zicem lucerna sau puneam gradina...etc . Poate trebuia sa platesc si sunt in ilegalitate pt ca nu stiam , dar n-am platit nimic . Doar impozit pe teren. atat

#7
NASTYPRIMUL

NASTYPRIMUL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,605
  • Înscris: 20.09.2008
Aici e impozit agricol, nu pe gradini.
Daca ar pune si acolo, ar fi un iad, fiindca e imposibil sa impozitezi o curte goala de exemplu. Sau o pajiste. Ce este deja impozitata ca teren.
Ei vor sa-i faca pe cultivatorii mari sa plateasca oricum, indiferent de productie. Fiindca unii nu plateau nimic.

Si nu se intelege de astia ca stimularea negativa duce la ...negativ, pina la disparitia relatiei stimulate negativ. In acest caz dispar cultivatorii, apoi statul se micsoreaza. De fapt nu disparitie ci diminuarea sectorului. Depinde de cit e taxa.
daca ar stimula sa plateasca prin stimulente pozitive, situatia s-ar schimba.

Edited by NASTYPRIMUL, 22 January 2013 - 13:25.


#8
rinser

rinser

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,606
  • Înscris: 03.11.2010
Bine ati revenit in anii '90 !!! Posted Image   Posted Image Posted Image      Posted Image     Posted Image   Posted Image   Posted Image

#9
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
Eu n-am nimic cu plata impozitului in sine , daca ai venit. Dar mai bine te obliga sa te fiscalizezi si acolo plateai impozit pe profit. Probabil asta voi face eu sau altii ca mine . Nu de altceva , dar cu siguranta portite vor gasi multi si te trezesti ca-si dau terenul in arenda fictiv catre toate neamurile si cunostintele si fractionand nu mai platesc nimic. Cu siguranta cel ce are zeci de hectare e fiscalizat pt ca altfel nu se poate dar cel cu 10ha nu vad de ce s-ar fiscaliza pt ca oricum nu e suficient ca sa duci un trai decent. La padure chiar si eu in momentul in care am avut prima taiere am facut o cerere catre finante pentru ca nu-mi venea sa cred ca nu am de platit impozit . Dar ca sa ma impoziteze pe venit nu mi se pare normal pt ca la partide simple (pana in nu stiu cate hectare) nu esti obligat sa lucrezi cu firma de exploatare si atunci cum demonstrez ca am dat taietorului de lemn x suma ? Mai am cheltuieli cu paza si administrarea . pe astea mi le scade? ca noi pana acum am taiat ca sa facem rost de bani ca sa platim aceasta paza pe care tot statul ma obliga sa o fac:(

#10
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 cristinaptudor, on 22 ianuarie 2013 - 12:49, said:

Nu ma pricep absolut deloc la contabilitate
Asta e foarte rau atunci cand traiesti efectiv dintr-o activitate privata.

Quote

1.la activitati agricole stabilesc ei niste norme de venit si te impoziteaza . Banuiesc ca astea se publica in normele de aplicare ale CF?
Se vor comunica de catre directiile agricole judetene, anual - in februarie a fiecarui an, pentru restul anului. Sunt diferite, in functie de judet - zona geografica, tipul solului, altitudine etc. Banuiesc ca odata comunicate de directiile agricole, vor fi "colectate" intr-o O.G.

Quote

2.la veniturile din silvicultura si piscicultura e impozitare a venitului real . asta inseamna contabilitate in pardida simpla , nu ? asta inseamna ca trebuie sa am acte de la cel cu care fac exploatarea ca sa ma scad, nu ? altfel sunt numai profit...trebuie sa dau si facturi cand vand lemnul? cum , ca persoana fizica ? pana acum lemnul pleca pe aviz de expeditie intocmit de silvic...
Trebuie sa devii minim PFA si sa tii contabilitate in partida simpla.

Quote

la cresterea animalelelor spune ca urmeaza sa se impoziteze , dar nu spune in ce mod...
Norme de venit.

#11
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006

 cristinaptudor, on 22 ianuarie 2013 - 12:49, said:

8.2. determinarea venitului anual pentru veniturile din activitati agricole numai pe baza normelor anuale de venit si eliminarea modalitatii de determinare a venitului net anual in sistem real, pe baza datelor din contabilitate in partida simpla;
mi se pare o porcarie ca toata impozitarea sa fie pe norma de venit, poi daca eu prind 2 ani de secenta, iar in al treilea nu imi iese graul pentru ca nu am dat cu ingrasamant, ca deh, trebuia sa platesc la stat un impozit desi eu sunt pe pierdere, atunci singur am dat faliment, acesta norma de venit nu e buna decat pentru stat, ca are un venit cert, sigur si exact in fiecare an

#12
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006

 NASTYPRIMUL, on 22 ianuarie 2013 - 13:23, said:

Ei vor sa-i faca pe cultivatorii mari sa plateasca oricum, indiferent de productie. Fiindca unii nu plateau nimic.
Maestre, cultivatorii mari sunt (cel putin) srl-uri, asa ca oricum plateau (si platesc inca) mult mai mult. Actualul proiect de lege este pentru impozitarea persoanelor fizice / PFA, nu pentru persoane juridice. Societatile comerciale agricole respecta legislatia in domeniu, stabilita prin codul fiscal.

 cristinaptudor, on 22 ianuarie 2013 - 13:32, said:

Dar mai bine te obliga sa te fiscalizezi si acolo plateai impozit pe profit.
Pai, cam asta este de fapt. Dar n-au cum sa te oblige, si atunci vin cu astfel de legi...

Quote

...cum demonstrez ca am dat taietorului de lemn x suma ? Mai am cheltuieli cu paza si administrarea . pe astea mi le scade?
Conform codului fiscal, cheltuielile sunt deductibile daca sunt confirmate de documente justificative. Taietorului de lemne ii faceti contract de zilier. Cititi codul fiscal, ca altfel discutam povesti... fiecare dupa ureche, ca la tambal.

 Eagle Raider, on 22 ianuarie 2013 - 13:39, said:

mi se pare o porcarie ca toata impozitarea sa fie pe norma de venit,

Si-atunci te faci SRL si intri pe contabilitate in sistem real.  Care crezi ca e motivatia legii ?

#13
Eagle Raider

Eagle Raider

    try

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,959
  • Înscris: 29.04.2006
a da nu stiam ca se refera doar la PF ori PFA, ca n-a subliniat nimeni acest aspect pana acum :) da in cazul asta cam srl`ul e solutia, depinde si ce calcule iti faci, ca exista si posibilitatea sa ies pe plus si cu norma de venit daca ai incasa foarte mari

#14
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007
@horia
In silvicultura si ce reprezinta veniturile de acolo eu as spune ca e mai bine sa nu "discutam povesti... fiecare dupa ureche, ca la tambal" , vorba dvs. Nu cred ca va sunt cunoscute problemele cu care se confrunta un proprietar de padure care se zbate sa pastreze padurea si se incapataneaza sa nu castige bani din taierea lemnului doar asa , ca sa mai ramana si in tara asta ceva padure si sa nu vina apele si pamantul pesste toti oamenii astia si sa-i vedeti la stiri. E un subiect pe care e mai bine sa nu-l dezvoltam pe forum pentru ca pur si simplu nu-mi permit sa scriu aici ce PROBLEME sunt si in ce "CERC" ar trebui sa intri ca sa-ti fie bine. Zilierul functioneaza dupa o lege speciala si-mi este f cunoscut statutul sau si obligatiile pe care le are . Ce ma afecteaza pe mine este ca nu vor sa se inregistreze ca zilieri decat daca eu ii platesc mai mult ca sa ia el la final aceiasi bani . si atunci ? Eu care taiam doar ca sa platesc contractul de paza voi taia mai mult ca sa-mi permit sa platesc si diferenta asta de impozit sau sa intru in acel "CERC" ca sa nu-i spun altfel . oare e mai corect asa ? Si daca n-am titlu de proprietate pe care-l astept de 2 ani (de cand am sentinta definitiva de la tribunal ) de la primar , ca de...asa vrea muschiul lui si nu mi-l da , cum m-as putea face PFA? Deci cum facem ? Important era sa rezolve ce e ramas nerezolvat in tara asta , sa-si colecteze ce au de colectat ca e o evaziune in tara asta.....mama mama..... si apoi ajungi si la TatZa Florea si ii iei taxa pe terenul ala de 5ha pe care oricum nu-l lucreaza ca nu are bani.

#15
IdI1

IdI1

    ?????!!!!!!????

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,599
  • Înscris: 01.12.2007
Intai statul trebuie sa asigure un minim de ordine inainte sa ceara. Nu a terminat cu fondul funciar. Statul nu face nimic pentru a stopa furturile agricole, dar cere bani. Pe vremuri ( pe la 1900 toamna ) batranii trebuiau sa creasca un porc sau un vitel pe an ca sa isi plateasca impozitele la stat, dar nu se exista sa iti taie lemnele din padure, sa iti fure recolta de pe camp, sa nu se respecte mejdinile.
Statul prin astfel de impozite, care spoliaza, nu face decat sa determine o migratie a taranilor spre alte meleaguri. Ce alternativa, ca loc de munca, are taranul daca da cinci hectare sa fie lucrate profesionist la o asociatie? Nici una ca nu are unde se angaja sa castige decent, daca ajunge la oras este necalificat si nu casatiga nici cat sa isi permita o locuinta cu chirie si mancare, de economisit nici nu poate fi vorba, iar alea cinci hectare  produc o singura data pe an. Iar perceptia ca taranul nu cheltuieste nimic pentru hrana zilnica este gresita, sapa, raneste la vaci, porci si gaini, curata pomii, il gasesti in gradina.
Guvernantii pregatesc un nou 1907 si spera ca in patru ani taranii sa uite.

P.S
Tarunul plateste impozite la stat indirect. Motorina, seminte, ingraseminte toate sunt purtatoare de taxe ( TVA, accize ) doar ca statul mai vrea ceva in plus. Taranul nu are motorina subventionata el plateste si drumurile.

Edited by IdI1, 22 January 2013 - 20:50.


#16
katlin

katlin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,970
  • Înscris: 09.11.2008

 horia66, on 22 ianuarie 2013 - 13:49, said:

. Actualul proiect de lege este pentru impozitarea persoanelor fizice / PFA,

PFA-ul este persoana juridica deci nu intra in discutie, nu confundati PF cu PFA.

#17
hunor66

hunor66

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,413
  • Înscris: 23.11.2006
Normele respective de impozitare vizeaza persoanele fizice care raportau venitul in sistem real. Nu stiu daca nu afecteaza si PFA, intrep. individuala si AF, care tin contabilitatea in partida simpla. Deci nu SRL, SA... etc.

#18
cristinaptudor

cristinaptudor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,209
  • Înscris: 27.05.2007

 cristinaptudor, on 22 ianuarie 2013 - 19:19, said:

ajungi si la TatZa Florea si ii iei taxa pe terenul ala de 5ha pe care oricum nu-l lucreaza ca nu are bani.

tot nu mi-e clar daca iau taxa numai pe pamantul lucrat sau nu . am ascultat ministrul agriculturii azi si tot nu m-a lamurit

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate