Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @2Unlimited!

zgomot (bazait) plita gaz Samsung...

Problema aer condiționat Vor...

SAMSUNG Galaxy A15,
 La ce ora se deschid urnele ?

Reducerea turației unui moto...

Mergeti la vot?

Adaptor USB-A to USB-C
 La multi ani @SorinGT!

Discursul sefei de promotie sau, ...

Ce aplicatie pentru supraveghere ...

Airbag volan Audi
 Cum deschid rezervor WC Geberit s...

Folie protectie solara efect mirror

Mașina electrica vs. maș...

Ambalaj cu Garantie - Te-ai aplec...
 

Consecinte modificare domeniu preferat din site.com in www.site.com

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 07.08.2011
Buna seara,
Am din nou nevoie de ajutorul dumneavoastra.
Pentru un site poate fi stabilit domeniul preferat www.site.com cu www in fata sau site.com fara www.
Am avut pana acum site.com si doresc sa il schimb in www.site.com. De fapt l-am si schimbat.
Am facut prima oara modificarile in pagina, apoi in webmasters Tools de la Google am stabilit domeniul preferat www.site.com.
Am refacut sitemapul cu noile adrese, cu www in fata.
Rezultatul este ca in doua zile nu apar indexate decat 11 pagini din cateva mii trimise.
Vechile pagini sunt in continuare in indexul Google dar unele nu mai apar in prima pagina.
Abia acum m-am gandit la posibilitatea de a pierde tot ce am castigat pana acum, in conditiile in care aveam site-ul in prima pagina pe Google, Yahoo, Bing la cautarile pe cuvintele cheie (pe majoritatea cuvintelor cheie).
Promovarea SEO este bazata pe continut iar putinele link-uri externe sunt catre site.com
Am luat aceasta hotarare deoarece incepusem sa pierd inexplicabil din rank pe Google.
Am facut o prostie? Sa revin si sa incerc sa recuperez ce se mai poate? Sa las asa si sa am rabdare?
Ce imi recomandati?
Va multumesc!

#2
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Absolut irelevant daca e cu www sau fara.
Important e sa-ti alegi unul si sa redirectezi orice vine de pe celalalt spre ala ales.
La fel de important e ca toate link-urile tale interne sa respecte alegerea.

Asigura-te ca macar link-urile catre tine sunt redirectate corect.

Edited by sergiu_spooky, 09 January 2013 - 22:28.


#3
HDDGuru

HDDGuru

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,162
  • Înscris: 27.02.2012

View PostLexon, on 09 ianuarie 2013 - 22:24, said:

Ce imi recomandati?

sa stai linistit ca se va ridica la loc in 1-2 saptamani.

#4
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 07.08.2011

View Postsergiu_spooky, on 09 ianuarie 2013 - 22:27, said:

Absolut irelevant daca e cu www sau fara.
Important e sa-ti alegi unul si sa redirectezi orice vine de pe celalalt spre ala ales.
La fel de important e ca toate link-urile tale interne sa respecte alegerea.

Asigura-te ca macar link-urile catre tine sunt redirectate corect.
Va multumesc pentru raspunsuri!
Nu am modificat link-urile interne. Am structura WP si face automat redirectionarile odata ce este stabilta adresa site-ului cu www. As avea de modificat mii de link-uri, de la imagini si filmulete pana la link-urile din articole ce fac trimiteri... Oricum, nu apar ca link-uri intrerupte, se face automat redirectionare catre www.

Conform recomandarilor Google, am inregistrat si confirmat ambele domenii in webmastes tools.
La cel non www treburile par sa mearga bine. Imi spune ca am trimis in sitemap jdemii de linkuri si ca a indexat 11. Imi apar cuvintele cheie in continuare iar la trafic aproape nimic schimbat. La cel www. imi aparea o singura pagina indexata, iar dupa ce am facut modificarea a disparut si aceea. Nu imi apar cuvintele cheie, nici link-urile externe. Apar doar la statisticile de trafic, interogarile si click-urile, nimic altceva. Asta m-a descumpanit.

#5
pescar69

pescar69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.01.2013
am o afacere mica  si as-i vrea sa o promovez pe un site. unde cum ce bani sau gratis oferte speciale  si ori ce mar pute ajuta

#6
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 07.08.2011

View Postpescar69, on 09 ianuarie 2013 - 23:06, said:

am o afacere mica  si as-i vrea sa o promovez pe un site. unde cum ce bani sau gratis oferte speciale  si ori ce mar pute ajuta
Afacerea merita promovata pe internet numai daca are si o componenta online. Cel mai simplu si corect este prin Google AdWords, dar si acolo trebuie facuta o campanie bine gandita. Gratis nu face nimeni promovare.

#7
pescar69

pescar69

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 72
  • Înscris: 07.01.2013
ok  dar nu e dejuns.daca puteti datim un punct de start,site,preturi indicati cum se posteaza un site ,unde e cel mai idicat in general tot tacimul.daca se poate.............?

#8
Lexon

Lexon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,628
  • Înscris: 07.08.2011
Incepi prin a-l inscrie pe Google. Acolo se incepe de la contul de google al administratorului. Acolo se selecteaza Cont > Produse > Instrumente Google pentru webmasteri. In dreapta jos apare buton adauga un site.
Dupa ce se urmeaza toti pasii veti avea acces la o sumedenie de instrumente numai bune pentru optimizare SEO.
Tot la Cont > Produse > AdWords se creeaza si contul AdWords. Odata creat contul cred ca o sa va dea un voucher de 200 Lei (cred ca mai e valabila campania) pentru a incepe campania de promovare. Costurile pot fi controlate, stabilind un barem zilnic.

#9
addy1607

addy1607

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 750
  • Înscris: 03.02.2010

View Postsergiu_spooky, on 09 ianuarie 2013 - 22:27, said:

Absolut irelevant daca e cu www sau fara.
Important e sa-ti alegi unul si sa redirectezi orice vine de pe celalalt spre ala ales.
La fel de important e ca toate link-urile tale interne sa respecte alegerea.

Asigura-te ca macar link-urile catre tine sunt redirectate corect.



Salut
Dar cum alegi?

#10
sergiu_spooky

sergiu_spooky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,738
  • Înscris: 23.06.2006
Daca ai un site vechi care foloseste deja una din variante atunci o pastrezi.
Daca lansezi un site nou atunci e absolut irelevant. Poti sa dai cu banul. E o chestiune estetica, nu functionala.
Eu prefer fara www.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate