Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Etanșare intre cada perete b...

Backu-up box Fronius

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 

Masoneria

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
254 replies to this topic

#199
B1ng0

B1ng0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.04.2013

View Postmario_bril, on 04 aprilie 2013 - 22:32, said:

Ei bine te anuint cu parere de rau ca respectivele cuvinte nu sunt rostite in calitate de om ci Iisus reia o profetie din VT. Intr-adevar, in Evanghelii, Iisus ne vorbeste in calitate de om, dar un om-Dumnezeu adica un Dumnezeu intrupat si limitat de conditia umana. Insa pe cruce nu. Reia practic psalmul 21 din Biblia ortodoxa, recitand primul verset

Sigur, este vorba despre psalmul 21, v. 1 / insa eu nu am urmarit sa localizez cuvantul Domnului, ci i-am dat interpretarea dupa Sf. Parintii.
Asa este, Iisus vorbeste in calitate de Om-Dumnezeu.

Cat despre convingerea ta despre masonerie nu sunt deacord. Nu exista cale de mijloc, fiindca nu exista un Hristos de mijloc. Plus ca Biserica este desavarsita, ea avand toate mijloacele de-al ajuta pe om sa devina desavarsit, deci numai are nevoie de altceva, de alt sprijin, cum ar fi masoneria...

"Insa masoneria nu se propune a fi o noua religie ci mai degraba o dezvoltare a spiritualitatii deja existente din iudeo-crestinism."

De ce? Biserica nu ajuta suficient la dezvoltarea spiritualitatii umane? Nu este desavarsita? Daca ea nu este desavarsita, si are nevoie si de alte mijloace, atunci inseamna ca nici Intemeietorul ei nu este desavarsit, deci nu este Dumnezeu.

Edited by B1ng0, 04 April 2013 - 22:47.


#200
ioham

ioham

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 4,484
  • Înscris: 11.01.2013
Mitropolitul Serafim de Pireu: dovedire amanuntita a LUCIFERISMULUI ANTIHRISTIC continut in CULTUL MASONERIEI

Acest text este fotografia – color – a dumnezeului masoneriei, M.A.U. (Marele Arhitect al Universului), cu toate numele lui: Lucifer, Diavolul, Satana, Beelzebul, Veliar, Bafomet, Demon ș.a., așa cum sunt ele menționate în Vechiul Testament.

„Destinul masoneriei, așadar, este strâns legat de aceste 25 de ordine, printre care este și cel cu numărul 3, care se referă la tradiția secretă a gradului al III-lea (Învățător), care stabilește ca dumnezeu al masoneriei pe Lucifer (Satana, Diavolul) ! Masoneria nu poate fi concepută fără aceste 25 de ordine !
Landmark numărul 3 este, din acest motiv, cheia pentru descoperirea deplină a tainei masoneriei;”

”Deci, cultul lui Lucifer, ca dumnezeu al masoneriei, care e făcut cunoscut în tradiția secretă a gradului al III-lea (de Învățător), este confirmat de Landmark nr. 3, care este inviolabil !

„Masoneria ”l-a botezat” pe Dumnezeu: l-a numit Mare Arhitect al universului (M.A.U.) ! Iar întrebarea este: omul are dreptul să îi dea alt nume lui Dumnezeu, devreme ce Dumnezeu Însuși Și-a descoperit adevăratul Lui nume ? Iisus Hristos a spus, rugându-se Tatălui Său: ”Am arătat numele Tău oamenilor pe care mi i-ai dat Mie din lume.”

„Deci, cu ce drept masoneria, care s-a înființat și acționează în lumea creștină, a ignorat adevăratul nume al lui Dumnezeu și a impus termenul incert de ”M.A.U.” ? Ce altă interpretare poate avea această îndrăzneală obraznică decât ura masoneriei împotriva lui Iisus Hristos și în general contra Sfintei Treimi, a cărei existență a vrut cu atâta persistență să o ignore ?”

#201
tavktm

tavktm

    Old school member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 25.07.2006
Nu stiu ce va tot cramponati de satana si religii, eu vad mari asemanari intre masoni si un club de sah sau galeria steaua de exemplu, doar modul de organizare, participantii si scopul difera !
Pana la urma oricine este liber sa se asocieze cum stie, sau cum poate !

Eu cred ca majoritatea masonilor sunt atei la baza, si doar se baga la inaintare spiritualismul si religia, pentru a nu fi considerati pagani, si implicit huliti (mai tare decat sunt acum).

#202
Lolopoco

Lolopoco

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,033
  • Înscris: 17.08.2012
Deci, eu am ajuns la concluzia ca orice prostie de topic pus aiurea pe aria religii, atrage comentarii de la credinciosul forumist.
Daca as face un topic, la aria religii, in care sa scriu "ce telefon mobil sa-mi iau?", de exemplu, as primi zeci de raspunsuri gen "Dumnezeu e mare", "Isus este iertarea", "moarte diavolului",  etc.

  Voi nu intelegeti ca masoneria nu are legatura cu nicio religie? Cine a pus topicul la aceasta rubrica nu a stiut ce face.
Vedeti mai intai ce este masoneria si dupa aia comentati.

Edited by Lolopoco, 04 April 2013 - 23:01.


#203
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostB1ng0, on 04 aprilie 2013 - 22:42, said:

Sigur, este vorba despre psalmul 21, v. 1 / insa eu nu am urmarit sa localizez cuvantul Domnului, ci i-am dat interpretarea dupa Sf. Parintii.
Asa este, Iisus vorbeste in calitate de Om-Dumnezeu.
Exista multe teologumene ale Sfintilor Parinti care pot extinde aceste vorbe profetice, intr-adevar.

View PostB1ng0, on 04 aprilie 2013 - 22:42, said:

Cat despre convingerea ta despre masonerie nu sunt deacord. Nu exista cale de mijloc, fiindca nu exista un Hristos de mijloc. Plus ca Biserica este desavarsita, ea avand toate mijloacele de-al ajuta pe om sa devina desavarsit, deci numai are nevoie de altceva, de alt sprijin, cum ar fi masoneria...

"Insa masoneria nu se propune a fi o noua religie ci mai degraba o dezvoltare a spiritualitatii deja existente din iudeo-crestinism."

De ce? Biserica nu ajuta suficient la dezvoltarea spiritualitatii umane? Nu este desavarsita? Daca ea nu este desavarsita, si are nevoie si de alte mijloace, atunci inseamna ca nici Intemeietorul ei nu este desavarsit, deci nu este Dumnezeu.
Dragul meu, eu nu sunt mason si nici nu sprijin masoneria. Am cautat doar sa inteleg ce este ea. Si la concluzia asta am ajuns. Asta nu inseamna ca sunt si de acord cu masoneria.

View PostLolopoco, on 04 aprilie 2013 - 23:01, said:

Deci, eu am ajuns la concluzia ca orice prostie de topic pus aiurea pe aria religii, atrage comentarii de la credinciosul forumist.
Daca as face un topic, la aria religii, in care sa scriu "ce telefon mobil sa-mi iau?", de exemplu, as primi zeci de raspunsuri gen "Dumnezeu e mare", "Isus este iertarea", "moarte diavolului",  etc.

  Voi nu intelegeti ca masoneria nu are legatura cu nicio religie? Cine a pus topicul la aceasta rubrica nu a stiut ce face.
Vedeti mai intai ce este masoneria si dupa aia comentati.
Dar cu Templul lui Solomon, are?

#204
B1ng0

B1ng0

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 13
  • Înscris: 01.04.2013

View Postmario_bril, on 04 aprilie 2013 - 23:12, said:

Exista multe teologumene ale Sfintilor Parinti care pot extinde aceste vorbe profetice, intr-adevar.


Dragul meu, eu nu sunt mason si nici nu sprijin masoneria. Am cautat doar sa inteleg ce este ea. Si la concluzia asta am ajuns. Asta nu inseamna ca sunt si de acord cu masoneria.


Dar cu Templul lui Solomon, are?

Am inteles! am citit toate mesaje de la inceputul topic-ului si am vazut ca nu esti mason.

#205
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Posttavktm, on 04 aprilie 2013 - 22:54, said:

Nu stiu ce va tot cramponati de satana si religii, eu vad mari asemanari intre masoni si un club de sah sau galeria steaua de exemplu, doar modul de organizare, participantii si scopul difera !
Posted Image

#206
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005
Cred ca ar fi cazul sa abordam cu totii o viziune cu mult mai ampla si mai matura asupra realitatilor existentei, atat cele vazute cat si cele nevazute. Masoneria reprezinta un aspect al dinamicilor de pe aceasta planeta cu impact cat se poate de real vizavi de ceea ce traim aici si acum in plan politic, economic, militar, spiritual. Masoneria nu doreste sa se arate lumii asa cum este, ci doar cum are interesul sa para: caritabila, artistica, fraterna, modesta. Problema rezida in faptul ca desi nu este deloc asa, legitimitatea unei astfel de structuri de a manipula se bazeaza pe decizia majoritatii oamenilor de a ramane ignoranti si nepasatori. Atata timp cat omul se complace in cele mai superficiale si contraproductive scenarii de viata, abuzarea sa devine nu doar probabila ci si justificabila. Iar Masoneria nu doar ca face asta, dar o face de foarte mult timp.

Problema Ocultei nu este o joaca de copii, ci o chestiune cat se poate de serioasa. Si mult mai complexa decat poate parea la prima vedere. Desi multe materiale s-au scris pe acest subiect, putine ating fondul problemelor si reusesc sa surprinda imaginea de ansamblu. Din acest motiv am inceput sa adun eu insumi piesele acestui puzzle si sa le pun cap la cap cu destul de mult timp in urma, din aproape in aproape. Dupa o munca intensa si indelungata, a rezultat acest manual pentru problema Ocultei (implicit a Masoneriei): http://www.fortasigr...alternative.htm

Oricui este sincer interesat de aceasta problema, ii doresc o lectura maxim-edificatoare!

Edited by Eduard, 15 January 2017 - 18:51.


#207
themaestrulyoda

themaestrulyoda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.07.2012
Exista o Conspirație masonica "Noua Ordine Mondiala"?

#208
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005
Noua Ordine Mondiala este planul gruparii masonice Illuminati de unificare a tuturor guvernelor lumii sub un guvern imperialist unic, expresie a unei puteri absolutiste si discretionare a tot cuprinzatoare. Gruparea Illuminati este asociata cu ceea ce fara exagerare am putea numi caracatita mafiei mondiale ca instrument de instaurare a guvernului tiranic unic (referit ca Noua Ordine Mondiala). Detalii: http://www.fortasigr...tm#capitolul-13

Edited by Eduard, 23 April 2017 - 20:20.


#209
themaestrulyoda

themaestrulyoda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.07.2012
E adevărat ca in spatele acestei conspirației s-ar afla de fapt evreii si ca anume ei vor instaurarea unui guvern mondial?

#210
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
E adevărat...

#211
altnume

altnume

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,822
  • Înscris: 30.01.2010
Adica sionismul bate la fund masoneria daca nu e cuminte si nu executa ordinele? De exemplu ordinul de a implica America (pentru a cata oara?) intr-o cruciada, de acesta data impotriva vesnicului opozant al evreimii, anume "Ismail", devint acum "Teroristul Ismail" (arabimea care nu a aderat la protectia oferita de americanii sionisti sau simpatizanti ai lor si numita candva petrol contra securitate)?

Edited by altnume, 27 April 2017 - 06:29.


#212
themaestrulyoda

themaestrulyoda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 17.07.2012
Eduard: ce ne poți spune despre armele psihice de manipulare , parapsihologie/psihotronica folosite de servicii secrete din toată lumea?  Ce e mai periculos?

#213
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015

View PostEduard, on 23 aprilie 2017 - 20:18, said:

Noua Ordine Mondiala este planul gruparii masonice Illuminati de unificare a tuturor guvernelor lumii sub un guvern imperialist unic, expresie a unei puteri absolutiste si discretionare a tot cuprinzatoare. Gruparea Illuminati este asociata cu ceea ce fara exagerare am putea numi caracatita mafiei mondiale ca instrument de instaurare a guvernului tiranic unic (referit ca Noua Ordine Mondiala). Detalii: http://www.fortasigr...tm#capitolul-13

Am citit si eu ce ai postat pe site. Totusi, de unde ai informatiile cu PSD, PD, PDL, Mugur Isarescu. Faptul ca insinuezi ca niste partide politice care, din cate stim toti de la tv, net, etc, sunt in opozitie, unele fata de celelalte sunt sub acelasi acoperis mi se pare ciudat. Daca eu am o firma si sigla e un mare trandafir rosu inseamna ca sunt mason? Asta presupunand ca este un simbol al ...masonilor. Am citit si eu pe site-uri, dar parca toate sunt copy/paste ca al tau. Ce este nou sunt trandafirii. Asta m-a atras.

Ce mi se pare cel mai si cel mai ciudat in teoria conspiratiei este ca "sursele" sunt alte site-uri din care se face copy/paste. De fapt, eu nu am gasit vreo sursa, ci doar link din site in site de conspiratii.


View Postmario_bril, on 26 aprilie 2017 - 22:55, said:

E adevărat...

Dovezi exista?

View Postthemaestrulyoda, on 27 aprilie 2017 - 21:42, said:

Eduard: ce ne poți spune despre armele psihice de manipulare , parapsihologie/psihotronica folosite de servicii secrete din toată lumea?  Ce e mai periculos?

Si eu vreau sa stiu ce sunt acelea. Desi cum pui tu intrebarea este ciudat. Intrebi despre sicrit service. Si ei sunt masoni? Deja e cam mult. Si partidele care se cearta si sicrit...

Edited by Travertin, 28 April 2017 - 00:09.


#214
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005
Travertin - ai atata material pe site - sustinut de dovezi si de terte bibliografii - incat poti sa faci si singur conexiunile. Si lasa bascalia ca nu prinde.

themaestrulyoda - partea cu armele psihotronice o gasesti aici: http://www.fortasigr...e.htm#partea-11

altnume - nu as vrea sa judecam pe considerente de nationalitate sau de apartenenta religioasa. Organizatia mondiala de conspiratie este una singura si este populata, pe diferite nivele ierarhice, de diferite personaje, din diferite tari, de diferite etnii, varste, zodii, orientari religioase, politice, sexuale, etc.

#215
Travertin

Travertin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,066
  • Înscris: 04.10.2015
Pai tu ai inceput cu bascalia. Cum adica sa fac eu conexiunile? Ori imi zici care e treaba cu masonii ori ma pui sa banuiesc? Asta e ceva serios?
Materialul tau este asemanator cu inca cel putin 2 site.uri de conspiratii cunoscute din Romania. Nimic nou, decat trandafirii. Chiar sunt curios care.i treaba cu trandafirii si cu conexiunile pe care le insinuezi prin banuiala.
Cand am deschis topicul am zis: aici gasesc de toate, complet, tot. Cand ce sa vezi? Reclama la al nșpelea site de conspiratii. Pai ce credibilitate sa ai?

#216
Eduard

Eduard

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 175
  • Înscris: 21.07.2005
Ce faci tu este un atac furibund la cel mai bun material existent in spatiul public despre tot ce inseamna mizerii masonice. Indiferent ca te-a pus cineva sa faci asta sau o faci din proprie initiativa, este la fel de trist.

Attached Files



Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate