Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Masoneria

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
254 replies to this topic

#1
abcmasonic

abcmasonic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 20.12.2012
Dragii mei, un subiect despre care ma aflu cel mai in masura sa vorbesc este Masoneria. Deschid discutia pe aceasta tema cu rugamintea de a va abtine de la replici rautacioase sau speculatii banale. Stim ca masoneria este o societate initiatica ai carei membri sunt infratiti prin idealurile lor comune. Nu mai este o grupare secreta, ci mai degraba una discreta. Intrarea in masonerie simbolizeaza trecerea din viata profana catre lumina s.a.m.d.

#2
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
daca ne spui si dc te afli in masura care esti sa vorbesti, este masoneria,cred, un subiect important pentru tine. Esti membru?

#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Daca esti in masura sa vorbesti despre masonerie, inseamna ca esti membru si stii "ce si cum" din interior. Eu, pe langa faptul ca as vrea sa aflu cat mai mult posibil despre aceasta "societate" m-am gandit de multe ori ca nu ar strica sa intru in randul ei. Cum se poate face un astfel de pas?

#4
abcmasonic

abcmasonic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 20.12.2012
Da, sunt membru al unei respectabile loje din Bucuresti, insa mai multe detalii nu-ti pot da

Ca sa fi unul trebuie sa intrebi unul, e celebra aceasta vorba

Edited by abcmasonic, 20 December 2012 - 15:52.


#5
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Cat de reale sunt principiile din romanul Simbolul Pierdut?

Exista cotizatie de membru? Mis e pare ciudat pt masonerie sa se popularizeze pe forumuri Posted Image
Masoneria e un fel de MLM stravechi, ca si biserica.

#6
abcmasonic

abcmasonic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 20.12.2012
Da, 50 de lei pe luna - 100 depinde de loja, ca si intr-un club auto. Nu popularizez nimic pe forum, doar ca sunt scarbit de aberatii gen teoria conspiratiei si am auzit destule vorbe cum ca masonii beau sange. De ce crezi ca se organizeaza si conferinte publice pe aceasta tema? Pentru informarea tuturor

#7
jeffy86able

jeffy86able

    True Evil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,513
  • Înscris: 06.01.2012

View PostMembruAnonim, on 20 decembrie 2012 - 15:49, said:

Daca esti in masura sa vorbesti despre masonerie, inseamna ca esti membru si stii "ce si cum" din interior. Eu, pe langa faptul ca as vrea sa aflu cat mai mult posibil despre aceasta "societate" m-am gandit de multe ori ca nu ar strica sa intru in randul ei. Cum se poate face un astfel de pas?
Pai ce ai de oferit lojei ?

Initiator , da-ne ceva detalii , ca pana acum mai mult ne-ai bagat in ceata decat sa ne lamuresti de ceva .

#8
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postknauf75, on 20 decembrie 2012 - 15:46, said:

daca ne spui si dc te afli in masura care esti sa vorbesti, este masoneria,cred, un subiect important pentru tine. Esti membru?
Numai avatarul afisat ar fi trebuit sa iti confirme asta.

View PostMembruAnonim, on 20 decembrie 2012 - 15:49, said:

Daca esti in masura sa vorbesti despre masonerie, inseamna ca esti membru si stii "ce si cum" din interior. Eu, pe langa faptul ca as vrea sa aflu cat mai mult posibil despre aceasta "societate" m-am gandit de multe ori ca nu ar strica sa intru in randul ei. Cum se poate face un astfel de pas?
Se intra cand esti invitat si nu cand iti doresti.

View Postabcmasonic, on 20 decembrie 2012 - 16:00, said:

Da, 50 de lei pe luna - 100 depinde de loja, ca si intr-un club auto.
Asta la inceput... Nu dezinforma totusi. Posted Image

Edited by mario_bril, 20 December 2012 - 16:05.


#9
Horsie

Horsie

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,372
  • Înscris: 10.06.2002
Oamenii simt nevoia sa existe ceva ocult, care sa explice ceea ce ei nu pot intelege.

In lojele inferioare beti vin, dar "stapanii" beau sangeeeeee  (JOKE)

Masoneria a inceput ca o adunare a initiatilor (oameni cu vederi periculos de liberale pt timpul lor si biserica), un amalgam de bunavointa, tehnica si idealuri inalte; cunostiinte pasate de la un initiat la altul.

Cat de "actual" mai este acum acest model.. e de discutat, avand in vedere popularizarea stiintifica.

=> sunt vizate cunostiintele "oculte" ale Masoneriei.

Ritualele masonice par barbare sau chiar dezgustatoare, dar putini stiu simbolistica si istoricul lor.

#10
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
nu esti membru in nicio loja...ca sa nu te mai intreb de initiere si alte aspecte

#11
blacktiti89

blacktiti89

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,635
  • Înscris: 25.05.2009

View PostHorsie, on 20 decembrie 2012 - 15:55, said:

Cat de reale sunt principiile din romanul Simbolul Pierdut?

Exista cotizatie de membru? Mis e pare ciudat pt masonerie sa se popularizeze pe forumuri Posted Image
Masoneria e un fel de MLM stravechi, ca si biserica.

Exista un forum al masonilor, dar in limba engleza, in strainatate:
http://www.masonforum.com/
(sper sa nu se considere spam)
on-topic: Imi puteti spune va rog de ce multe personalitati importante in politica(de-a lungul istoriei) au apartinut acestei societati? Intreb doar deoarece exista o gramada de interpretari si teorii ale conspiratiei legate tocmai de acest aspect. Multumesc pentru explicatii!

#12
abcmasonic

abcmasonic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 20.12.2012
Unul din principii este ca in masonerie nu esti invitat, ci bati la poarta pentru a primi lumina

#13
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008

View Postjeffy86able, on 20 decembrie 2012 - 16:03, said:

Pai ce ai de oferit lojei ?

Initiator , da-ne ceva detalii , ca pana acum mai mult ne-ai bagat in ceata decat sa ne lamuresti de ceva .
ceri prea multe,asa, din prima....

#14
abcmasonic

abcmasonic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 20.12.2012

View Postblacktiti89, on 20 decembrie 2012 - 16:09, said:

Exista un forum al masonilor, dar in limba engleza, in strainatate:
http://www.masonforum.com/
(sper sa nu se considere spam)
on-topic: Imi puteti spune va rog de ce multe personalitati importante in politica(de-a lungul istoriei) au apartinut acestei societati? Intreb doar deoarece exista o gramada de interpretari si teorii ale conspiratiei legate tocmai de acest aspect. Multumesc pentru explicatii!
Omul intotdeauna va specula daca este pus in situatia de a nu avea acces la anumite informatii. De aici fel si fel de teorii... Poate un sambure de adevar exista, cu siguranta exista, si hai sa aruncam vina in spatele masoneriei, ca de ei am tot auzit. Dar va ganditi ca exista poate si grupari de care nu ati auzit?

#15
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postabcmasonic, on 20 decembrie 2012 - 16:10, said:

Unul din principii este ca in masonerie nu esti invitat, ci bati la poarta pentru a primi lumina
Mda... Asta e dezinformare pe fata. In fapt esti invitat sa iei parte la anumite adunari, ti se expun avantajele si apoi dupa ce esti bine prelucrat, tu decizi. Este o invitatie mai subtila. Nu oricine este primit in masonerie numai pentru simplu fapt ca isi doreste. Daca nu are o anumita pozitie sociala, daca nu este util lojii in vreun fel, nu este acceptat si gata. Iar daca se considera ca cineva ar putea fi util, atunci acesta este curtat pana decide singur.

#16
abcmasonic

abcmasonic

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 50
  • Înscris: 20.12.2012

View Postknauf75, on 20 decembrie 2012 - 16:09, said:

nu esti membru in nicio loja...ca sa nu te mai intreb de initiere si alte aspecte
ai vrea sa scriu un roman aici despre procesul de initiere...  Posted Image

View Postmario_bril, on 20 decembrie 2012 - 16:17, said:

Mda... Asta e dezinformare pe fata. In fapt esti invitat sa iei parte la anumite adunari, ti se expun avantajele si apoi dupa ce esti bine prelucrat, tu decizi. Este o invitatie mai subtila. Nu oricine este primit in masonerie numai pentru simplu fapt ca isi doreste. Daca nu are o anumita pozitie sociala, daca nu este util lojii in vreun fel, nu este acceptat si gata. Iar daca se considera ca cineva ar putea fi util, atunci acesta este curtat pana decide singur.
Imi place cum intorci pe toate partile, chiar esti simpatic. Ideea e in felul urmator: trebuie sa te remarci prin ceva, insa poti s-o faci si prin cultura sau altceva, nu prin avere

#17
dimydesky

dimydesky

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,726
  • Înscris: 10.02.2010
Dau invitatie pe orice tracker din lume pentru invitatie masonerie Posted Image
Si acum sirul de intrebari agasante : voi ati planuit 11 septembrie? voi l-ati omorat pe MJ? voi l-ati omorat pe Tupac? trebuie sa te muti des ? va dau bani degeaba? da femei? trebuie sa iti vinzi sufletul cand intri in gruparea asta?

#18
knauf75

knauf75

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,362
  • Înscris: 29.05.2008
si atunci ce vrei? ok,am inteles,esti mason cu acte in regula.....ai primit si legitimatia? acum sa nu-mi spui ca nu aveti legitimatii,ca nu te cred.
odata ce ai deschis un subiect si spui ca esti in masura sa vb despre,ai cuvantul!!!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate