Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Manere clasice mobila sau push to...

Contact pe piele cu sangele altei...

metoda constantelor de scurtcircuit

video file info
 Nu pot raspunde: Huawei P10

Cod cursor website

Cum se iese la pensie la munca di...

Inlocuire Tranzistor 4410 BA622T ...
 CASS pe veniturile din DOBANZI

Masina de spalat rufe Bosch

Spatiu prea mare inainte de titlu

Recomandare banca pentru firma
 Photoscape, unde?

Prima World HD

Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...
 

(Astrul) - D+P+2E Bucurestii noi, calcan

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
203 răspunsuri în acest subiect

#181
Nisip_Pietris_PamantNegru

Nisip_Pietris_PamantNegru

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 327
  • Înscris: 25.03.2013
cine-i cata?
:)

#182
adinosh

adinosh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.636
  • Înscris: 13.06.2007
Nu a spus nimeni ca plurarul nivele nu este corect; binenteles ca sunt corecte ambele forme dar au insemnatati diferite.

Vizualizare mesajAstrul, pe 03 iunie 2013 - 10:47, a scris:

NIVÉL, (1, 3) niveluri, (2) nivele, s. n. 1. Înălțimea la care se găsește un punct, o linie sau o suprafață a unui loc, a unui obiect etc. în raport cu un plan orizontal dat. ◊ Nivelul mării = punct situat la înălțimea mijlocie a mărilor și a oceanelor care comunică între ele, în raport cu care se măsoară toate altitudinile. Curbă (sau linie) de nivel = linie care unește punctele suprafeței terestre cu aceeași altitudine față de o suprafață de referință; punct, suprafață care corespunde acestei linii. Pasaj de nivel = loc unde se încrucișează (la aceeași altitudine) o cale ferată cu o șosea. ◊ Loc. prep. La nivelul... = în regiunea..., în dreptul... ♦ Etaj, cat. ♦ Zonă geologică, subdiviziune stratigrafică a etajelor și a subetajelor, care se distinge după fosilele caracteristice pe care le conține. ♦ (Fiz., Chim.) Valoarea intensivă a unei mărimi în raport cu o valoare de referință. 2. Nume dat mai multor unelte, instrumente, dispozitive care servesc la determinarea liniei (sau a poziției, a suprafețelor) orizontale sau cu care se măsoară pe teren diferențele de înălțime dintre două sau mai multe puncte de pe suprafața terestră. ◊ Nivel cu (sau de) apă = instrument construit pe principiul vaselor comunicante, care servește la determinarea planului orizontal după înălțimea la care se ridică apa în două tuburi gradate. 3. Fig. Stadiu, grad (de pregătire, de dezvoltare), treaptă (a calității), indice (al cantității). ◊ Nivel de trai = gradul de satisfacere a nevoilor materiale și spirituale ale populației unei țări, ale unor clase sau ale unei persoane în condiții istorice date. [Var.: (2) nivélă s. f.] – Din nivela (derivat regresiv).
Sursa: DEX '98 (1998) | Adăugată de cata | Semnalează o gre șeală | Permalink

Eu zic sa citesti cu atentie explicatiile din DEX. Pluralul nivele se foloseste doar in varianta 2 si anume:
2. Nume dat mai multor unelte, instrumente, dispozitive care servesc la determinarea liniei (sau a poziției, a suprafețelor) orizontale sau cu care se măsoară pe teren diferențele de înălțime dintre două sau mai multe puncte de pe suprafața terestră. ◊ Nivel cu (sau de) apă = instrument construit pe principiul vaselor comunicante, care servește la determinarea planului orizontal după înălțimea la care se ridică apa în două tuburi gradate.

Posted image

#183
blu_angel

blu_angel

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 306
  • Înscris: 12.10.2006
Va dau mura-n gura, dar voi "Batman, batman!" Posted image)

Extras din Dictionarul ortografic ortoepic si morfologic:

Citat

- ambele forme sunt admise ca variante literare libere, cu preferinţă pentru una dintre ele (indicată prima în Dicţionar): căpşuni/căpşune, cicatrice/cicatrici, cireşe/cireşi, coarde/corzi, coperte/coperţi, găluşte/găluşti (ca şi râpe/râpi), respectiv niveluri/nivele „înălţime, stadiu, treaptă” (ca şi chipie/chipiuri, tuneluri/tunele);

Adica, prima varianta este cea din dictionar, iar cea de-a doua este cea acceptata.

O lasam asa? Trecem la discutii tehnice?Posted image

PS: Ca sa ne mai amuzam un pic din ce scrie in Doom:

Citat

La împrumuturile recente, în curs de adaptare, norma actuală a adoptat soluţii diferite, şi anume:
- folosirea unor substantive cu aceeaşi formă la singular şi la plural: dandy, gay, hippy, peso, playboy;
- încadrarea în modelul substantivelor româneşti, prin formarea pluralului:
- la cele masculine - cu desinenţa -i, cu altenanţele fonetice corespunzătoare: adidaşi, bodyguarzi/bodigarzi, brokeri, dealeri, rackeţi (ca în DOOM1 boşi);
- la cele neutre, în general cu desinenţa -uri, legată
  - direct (fără cratimă) la cuvintele - chiar nedaptate sub alte aspecte - care se termină în litere din alfabetul limbii române pronunţate ca în limba română: gadgeturi [gheğeturi], itemuri [itemuri], trenduri [trenduri], weekenduri [uĭkenduri]);
  - prin cratimă la cuvintele a căror finală prezintă deosebiri între scriere şi pronunţare (bleu-uri [blöuri], show-uri [şouri]) sau care au finale grafice neobişnuite la cuvintele vechi din limba română: party-uri, story-uri.

Editat de blu_angel, 03 iunie 2013 - 16:43.


#184
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.573
  • Înscris: 10.05.2007
Penultima placa. Deja se vad Alpii de la inaltimea asta.

Fișiere atașate



#185
vasilesaioc

vasilesaioc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 31
  • Înscris: 10.12.2007

Vizualizare mesajAstrul, pe 26 noiembrie 2012 - 19:31, a scris:


De curaj n-am dus niciodata lipsa.


Nitica rabdare, abia ma obisnuiesc cu tastele, sunt putin cam ruginit. Posted image


Daca e necesar, imi cer scuze, am fost foarte ocupat cu ceva lucrari si cateva proiecte interesante. In plus trebuie sa-mi pregatesc revenirea anul viitor in lemn, asa ca am inca multe de prospectat.


Nu, am aruncat demult sabia, dar doar in debara, sa-mi fie la indemana la nevoie. Posted image
Ma gandeam la un moment dat sa renunt, am vazut ca lumea se descurca binicor si fara mine, insa e vorba aia, daca voi nu ma vreti... Posted image
E ca un drog, odata intrat in sange, cu greu te poti lasa.

Si ce faci in lemn? Proiectare,constructie sau ce? Ma intereseaza un duplex in chitila pe structura de lemn

#186
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.573
  • Înscris: 10.05.2007
De la a la z. Sunt totusi inginer nu patiser cu butic.

#187
alinaggg

alinaggg

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 551
  • Înscris: 06.05.2013
@Astrul: la casa cu calcan comun ai facut subzidire?

#188
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.573
  • Înscris: 10.05.2007
Nu. Aia avea cam 30 cm fundatie, dar s-a turnat succesiv in ploti de 1m. A fost putin riscant dar n-au fost probleme.
Oricum casa respectica e din 1920-30, numai buna de demolat.
Niciun proiectant nu va da solutii pentru a interveni asupra casei altuia. Odata turnati plotii respectivi, pamantul de sub casa vecina n-ar avea unde sa se mai duca, ergo nicio obligatie in a interveni asupra lui.

#189
constrictorul

constrictorul

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 93
  • Înscris: 15.04.2008
La ce adancime s-a sapat fundatia? La placa peste demisol (sau subsol) nu s-au pus calareti? planseele au avut 12 cm  fiecare?

#190
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.573
  • Înscris: 10.05.2007
Adancimea a fost in jur de 1.30 sub parter si 2.00 sub demisol. Logic ca au existat calareti, armarea stas pentru un planseu. Placile au 13 cm cf peoiect.

#191
johny_bravo

johny_bravo

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 26
  • Înscris: 22.08.2013
Salut !
Ce solutie a fost agreata pentru hidro si termoizolatii la subsol in special si la restul constructiei ?
Am citit aici niste "divergente" de opinii in ceea ce priveste impartasirea unor schite, desene din proiectele de executie... pana acum nu am vazut nicaieri postate proiecte complete care sa poata fi luate "mura'n gura" de alti proiectanti. Randari si planuri minimale de nivel sunt prezente peste tot pe internet. Ele nu au rol decat informativ, sa stie si clientul/beneficiarul cam ce ar vrea, cu alte cuvinte fac reclama proiectantilor si ii si ajuta, din moment ce clientul vine deja cu temele facute. Munca de proiectare nu sta numai in copy-paste din moment ce nu vinzi numai proiecte tip. Ideile geniale ar trebui impartasite... chiar si inventiile inregistrate la OSIM sunt protejate un timp limitat, la expirarea acestuia devin "progres".
Arhitectii si proiectantii meseriasi nu ar trebui sa se teama de concurenta "impotenta"... prostii mor pe limba lor
Ai dat dovada de profesionalism nepublicand nici un desen.
Beneficiarii cred ca pot face publice cateva desene si randari pe alte jurnale ( poate nu proiectul integral )

#192
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.573
  • Înscris: 10.05.2007
Cred ca majoritatea proiectantilor sunt usor depasiti de aceste probleme.
Eu iti pot spune cum as face la casa mea si crede-ma la mine as face cum consider eu c-ar fi mai bine.
Beton bine aditivat impermeabil, adica pus aditiv cu mana ta in cifa de beton pentru siguranta (asta rezolva 90% din problemele capilaritatii betonului), cordon cauciucat/siliconat la rostul dintre placa si diafragma de beton care umfla in contact cu apa, e vreo 6 euro/ml, mortar hidroizolant aplicat pe exterior direct pe diafragmele de beton, termoizolatie polistiren extrudat densitate mare de 5 (e in pamant nu are de unde sa traga cald sau rece), si un strat de zidarie plina tencuita cu mortar aditivat pentru protectie, sau o a doua diafragma de beton mai subtire. Adica un beci care sa reziste 100 de ani fara probleme.  Adica o combinatie intre new style si old style. Nu am incredere in produse bituminoase.

#193
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.948
  • Înscris: 12.01.2007
1. La betonul impermeabilizat pot aparea microfisuri, cu timpul (ca la orice beton), iar pe acolo se poate infiltra apa. Exista si probabilitatea sa nu se intample asta, dar proiectantii sunt obligati sa tina cont de situatiile cele mai nefavorabile;
2.  Daca prin "mortar hidroizolant" intelegi o membrana lichida bicomponenta pe baza de ciment - gen Ceresit CL 50, Mapelastic etc - e ok. Esenta este ca respectiva membrana sa isi pastreze elasticitatea si coeficientul de elongatie in timp. Intr-un material mai prost, care nu are respectivele calitati, pot de asemenea sa apara microfisuri (sau sa preia fisurile din betonul pe care este aplicat);
3. Nu prea vad de ce ar mai trebui protejat EPS-ul cu un perete suplimentar?! EPS-ul este el insusi, pe langa proprietatile termoizolante, un material de protectie indicat pentru peretii subsolurilor, avand rezistenta mecanica buna si nefiind afectat de apa.

Editat de kahn_2, 08 noiembrie 2013 - 12:13.


#194
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.573
  • Înscris: 10.05.2007
Vrei sa zici XPS, EPS-ul e expandatul. Are nevoie de protectie, odata ce-a ajuns apa in el, iar pe langa casa mai apar si radacini, se duce naiba in timp si nici nu mai face ce este proiectat sa faca..

#195
kahn_2

kahn_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.948
  • Înscris: 12.01.2007
Corect, XPS. Absorbtia de apa e 0,2% , mi se pare nesemnificativ.
Posibil sa ai dreptate cu radacinile, dar pentru asta ma gandesc daca o membrana cu crampoane nu e suficienta ca protectie suplimentara, decat inca un zid.

#196
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.573
  • Înscris: 10.05.2007
Exact, "ma gandesc daca" ma sperie cand discutam de chestii ce-ar trebui sa reziste zeci de ani.
Sunt lucruri pe care le poti reface usor si ieftin in timp, altele la care nu mai ai acces niciodata, poate cu mare deranj.
Nu ma incanta deloc sa aflu ca eticheta unui produs este marketing si eu m-am bazat pe el. Polistirenul pe care ai mei il pun pe baraci si transpira iarna, nu-l mai poti folosi. Si e vorba de XPS. Caci nu discutam de cazuri accidentale in care ajunge apa la dansul.

#197
viotl

viotl

    Straight ahead ... middle of the road

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.552
  • Înscris: 03.04.2013

Vizualizare mesajAstrul, pe 04 noiembrie 2013 - 20:58, a scris:

Cred ca majoritatea proiectantilor sunt usor depasiti de aceste probleme.
Eu iti pot spune cum as face la casa mea si crede-ma la mine as face cum consider eu c-ar fi mai bine.
Beton bine aditivat impermeabil, adica pus aditiv cu mana ta in cifa de beton pentru siguranta (asta rezolva 90% din problemele capilaritatii betonului), cordon cauciucat/siliconat la rostul dintre placa si diafragma de beton care umfla in contact cu apa, e vreo 6 euro/ml, mortar hidroizolant aplicat pe exterior direct pe diafragmele de beton, termoizolatie polistiren extrudat densitate mare de 5 (e in pamant nu are de unde sa traga cald sau rece), si un strat de zidarie plina tencuita cu mortar aditivat pentru protectie, sau o a doua diafragma de beton mai subtire. Adica un beci care sa reziste 100 de ani fara probleme.  Adica o combinatie intre new style si old style. Nu am incredere in produse bituminoase.
Aha. Daca tot ai zis, poti sa si recomanzi niste aditivi ?
Mersi.

#198
Astrul

Astrul

    PHD in fiare si betoane

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 15.573
  • Înscris: 10.05.2007
Asolin DMK.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate