Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Surub autoforant-metric mixt

Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?
 Nelamurire legalitate TVA casa noua

Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?
 G84 - pro și contra

Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?
 Glet de finisaj peste chit acrili...

La multi ani @Passenger001!

La multi ani @barbosa1bis!

La multi ani @MikeSpike!
 

"spalatul" la pompa

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
1273 replies to this topic

#1225
aka_razvan

aka_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.12.2008

View Postaalinn, on 07 aprilie 2013 - 21:32, said:

apropo cand mergi la mare , de cate ori alimentezi pana la constanta ?

Care mare? Mare departare de pompa poate.
Daca-si ia bicicleta poate mai are vreo sansa sa ajunga.

#1226
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,261
  • Înscris: 24.01.2008
El are rabdare pana ajunge marea la noi.   :lol:

#1227
kim1

kim1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,393
  • Înscris: 15.05.2012
dupa debaraua carata pare ca voi mergeti la mare zilnic sau asteptati vreo calamitate. Posted Image iar eu ma simt bine mergand sportiv nu stand cu sufrageria in trafic.

apropo, eu in camera chiar acum am 2 becuri aprinse de 100W.

pt oameni normali, santos a vorbit si el corect, pt mioritici insa e nevoie fara numar...ani de zile de explicatii probabil. Posted Image

Edited by kim1, 07 April 2013 - 21:46.


#1228
aka_razvan

aka_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.12.2008

View Postkim1, on 07 aprilie 2013 - 21:46, said:

apropo, eu in camera chiar acum am 2 becuri aprinse de 100W.

Pai da, zi mersi ca te-a lasat OMV-u' sa le folosesti debaraua moka.
Ce-ti mai merge...

Edited by aka_razvan, 07 April 2013 - 21:49.


#1229
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,261
  • Înscris: 24.01.2008

View Postkim1, on 07 aprilie 2013 - 21:46, said:

eu ma simt bine mergand sportiv
Cu ce ?  Cu un colt de oglinda ?   :roflmao:

#1230
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
si acum ce sa facem , sa nu mai luam cu noi tot felul de bagaje ?
nici macar o sticla cu apa ?
tu esti in stare (cand o sa ai copii) sa nu le iei nici scaun de masina pentru ca e greu si iti influienteaza sportivitatea

#1231
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

View Postkim1, on 07 aprilie 2013 - 21:46, said:

apropo, eu in camera chiar acum am 2 becuri aprinse de 100W.
Una: ca nu se pupa cu eco din tine.
Secundo: Ai probleme cu ochii? Pai daca folosesti aiurea samponul ala care e acid, ai chiorat, chiorete.
Ce naiba sa faci cu 2 * 100 wati? Alegi linte, Cenusareaso?
Te calesti pentru cand ti-or baga aia la Politie in beci lampa in ochi?

Edited by BlueKing-69, 07 April 2013 - 21:56.


#1232
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,261
  • Înscris: 24.01.2008

View PostBlueKing-69, on 07 aprilie 2013 - 21:55, said:

Ce naiba sa faci cu 2 * 100 wati?
Acumuleaza lumina ca s-o foloseasca noaptea pe drum, ca daca aprinde farurile il rupe consumul.   :roflmaofast:

View Postkim1, on 07 aprilie 2013 - 21:46, said:

apropo, eu in camera chiar acum am 2 becuri aprinse de 100W.
Cand plateste tac-tu te spargi in figuri...    :lol:

#1233
sanntos

sanntos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 08.10.2008

View Postkim1, on 07 aprilie 2013 - 21:46, said:

pt oameni normali, santos a vorbit si el corect, pt mioritici insa e nevoie fara numar...ani de zile de explicatii probabil. Posted Image
Da, am zis acele lucruri in general, nu ma astept sa fie absolut valabile pentru orice individ.
Majoritatea alimenteaza in acel mod, chiar de poate fi greu de crezut pentru cei care fac doar plin-plin si stau 10 minute sa se aseze benzina in rezervor sa incape si pe teava.

Intrebarea intalnita mai sus, "de cate ori alimentezi pana la mare" e pura mistocareala, e evident ca atunci cand faci drumuri lungi, bani benzina ca oricum e nevoie de ea. Dar pentru fatait prin oras - cum fac majoritatea, mai ales in Bucuresti, nu e necesar pentru ca benzinarii gasesti la fiecare 2-3-4km. Si oricum majoritatea nu au banii gramada sa dea 300lei pe un plin. :)

Nu caut si nu ma intereseaza flame-ul, dar oricum cele spuse au o baza clara, pentru ca sunt adevarate.

Ca un mic exemplu vin cu o intamplare recenta:
Alimentez de mai multe ori la un Rompetrol din Ghencea si...mai mereu este plin. Astepti 10 minute la pompa.
Era unul cu Matiz in fata mea odata, masina de firma, facea plinul. Dar nu lasa pompa sa-si faca treaba ci dadea jeturi in rezervor, cate un fas, cate un fas. Dupa ce nu mai mergea, zgaltaia masina sa se aseze benzina sa mai aiba loc 27,31ml de benzina. Si asa am asteptat si eu si multi altii minute in sir.
Deci nici cei care fac plinul si platesc mai mult au respect.
Dar dupa cum spuneam, benzinaria e plina, de multe ori si cu masini mari asadar odata ajuns eu la pompa am pus benzina, spalat parbriz/luneta, mers si platit, mers la toaleta. Asta este! Nu aveam unde sa o mut. Am facut ce era necesar si au asteptat si altii destul dupa mine, chiar de eu n-am fost ratat ca tipul care tocmai plecase cu Matizul.

Scuze pentru postul lung. Daca ati stat sa-l cititi. :)

#1234
aka_razvan

aka_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.12.2008

View PostBarboso, on 07 aprilie 2013 - 21:59, said:

Acumuleaza lumina ca s-o foloseasca noaptea pe drum, ca daca aprinde farurile il rupe consumul.   Posted Image

N-auzi ca merge doar pe strazi bine luminate, ca sa nu foloseasca becurile.
Ce plua lui, el vede bine drumeagu', are fosfor in ochi, ce daca nu e vazut de altii.

#1235
aalinn

aalinn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,907
  • Înscris: 25.09.2007
kim tu alimentezi decat omv 100 ?

#1236
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

View Postaalinn, on 07 aprilie 2013 - 22:09, said:

kim tu alimentezi picuri / storci decat omv 100 ?


#1237
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,261
  • Înscris: 24.01.2008
@ Sanntos, s-a mai discutat. De bun simt, mai ales cand e aglomerat, este sa platesti benzina si sa muti masina.  Dupa care poti sa pierzi inauntru cat timp vrei.  Eu inca n-am vazut benzinarie care sa fie atat de aglomerata / inghesuita incat sa nu poti muta masina.  Chit ca blochezi pt cateva minute alte masini parcate pe-acolo sau compresorul.

Sa lasi masina la pompa 15 minute, cat te duci tu la WC si faci piata-n benzinarie, mi se pare similar cu a bloca strada ca sa-ti faci cumparaturile.

#1238
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

View Postsanntos, on 07 aprilie 2013 - 22:01, said:

Intrebarea intalnita mai sus, "de cate ori alimentezi pana la mare" e pura mistocareala, e evident ca atunci cand faci drumuri lungi, bani benzina ca oricum e nevoie de ea. Dar pentru fatait prin oras - cum fac majoritatea, mai ales in Bucuresti, nu e necesar pentru ca benzinarii gasesti la fiecare 2-3-4km. Si oricum majoritatea nu au banii gramada sa dea 300lei pe un plin. Posted Image  
Este evident ce zici mai sus pentru oameni normali, te pui cu kim?
Si daca in oras sunt benzinarii din kilometru in kilometru ce? Te apuci sa alimentezi cu taraita din 2 in 2 statii?
Si (macar) cand pleci departe faci plinul. Nu ai 300 pentru un plin la plecare, dar va trebui oricum sa ai mai incolo cand realimentezi. Cum vine asta?

Edited by BlueKing-69, 07 April 2013 - 22:20.


#1239
aka_razvan

aka_razvan

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 678
  • Înscris: 10.12.2008

View PostBlueKing-69, on 07 aprilie 2013 - 22:19, said:

Si daca in oras sunt benzinarii din kilometru in kilometru ce? Te apuci sa alimentezi cu taraita din 2 in 2 statii?

Cand ai timp kkalu s-o freci prin benzinarii toata ziua, pe banii lu' taticu'...

#1240
Nicu90

Nicu90

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,137
  • Înscris: 14.09.2007
Ce-o tot fredoneaza asta cu sportivitatea lui,o sta prin vreun sat/orasel uitat de lume si face jaloane printre 3 carute si 2 dacii ,si-si imagineaza ca e periculos.
Zi-ne ce masina conduci,de tuns,de barbierit ?

#1241
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,261
  • Înscris: 24.01.2008
Sta la oras, bre.  N-auzi ca face drifturi pe linia de tramvai, in treapta V si cu turometrul pe rosu ?   :roflmao:

#1242
sanntos

sanntos

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 377
  • Înscris: 08.10.2008

View PostBarboso, on 07 aprilie 2013 - 22:19, said:

@ Sanntos, s-a mai discutat. De bun simt, mai ales cand e aglomerat, este sa platesti benzina si sa muti masina.  Dupa care poti sa pierzi inauntru cat timp vrei.  Eu inca n-am vazut benzinarie care sa fie atat de aglomerata / inghesuita incat sa nu poti muta masina.  Chit ca blochezi pt cateva minute alte masini parcate pe-acolo sau compresorul.

Sa lasi masina la pompa 15 minute, cat te duci tu la WC si faci piata-n benzinarie, mi se pare similar cu a bloca strada ca sa-ti faci cumparaturile.
Tocmai dadusem exemplu de benzinarie care am prins-o, din pacate, mai mereu plina de nu aveam loc.
Asadar da, atat timp cat trebuia sa fac mai multe, am lasat masina ca nu aveam incotro.
De platit platisem, daca-i ajungea furtunul celui din spate, putea sa alimenteze si el. Dar nu era cazul.

Nu sunt marlan ca altii sa stau doar ca sa ii enervez pe altii, dar nu sunt nici ignorant fata de nevoile mele sa plec fara sa-mi termin treaba, atat timp cat a ajuns randul meu, dupa ce si eu am stat dupa altii. Corect, nu?

Nu o dau in extreme si nu ma refer la ele. :)

View PostBlueKing-69, on 07 aprilie 2013 - 22:19, said:

Este evident ce zici mai sus pentru oameni normali, te pui cu kim?
Si daca in oras sunt benzinarii din kilometru in kilometru ce? Te apuci sa alimentezi cu taraita din 2 in 2 statii?
Si (macar) cand pleci departe faci plinul. Nu ai 300 pentru un plin la plecare, dar va trebui oricum sa ai mai incolo cand realimentezi. Cum vine asta?
Nu ma pun cu nimeni, am vazut care-i opinia lui si nu ma pronunt ca nu vreau sa starnesc flame sau altceva.
Nici eu nu sunt adeptul la a baga de 20lei, merge 40km si apoi baga iar, dar... Unii nu prea au bani sau le vin banii cu taraita, asadar baga ca atare, dupa buzunar.

Cand pleci departe eu oricum n-as pleca fara plin. :) Nu conteaza ca as gasi benzinarie peste 20km pe care i-as face cu 3-4L exagerand, ca tot nu mi-ar placea si n-as fi sigur.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate