Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Ecumenismul - unitate in diversitate

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
159 replies to this topic

#19
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 poarta-cunoasterii, on 12 noiembrie 2012 - 17:02, said:

Solstice, alta placa n-ai decat cea cu Iranul. Ce vei face cand va fi alt guvern si nu ai sa mai poti sa vii cu aceleasi asocieri? Ti-am mai zis ca ce e in Iran nu e neaparat reprezentativ pentru shiism. Nu e nimic in doctrina shiita care sa permita diminuarea drepturilor celor de alta religie. Dar chiar si asa, situatia crestinilor, evreilor si sunnitilor din Iran e incomparabil mai bun decat in Arabia Saudita.
Pai vezi ca nu intelegi.
Eu militez pentru schimbarea regimului in Iran.
Ce-ar fi sa militezi si tu alaturi de mine in spirit ecumenic.
Hai sa te vad cum te dezici de oranduirea actuala din Iran, de Khomeini care l-a condamnat la moarte pe Salman Rushdie ca nu-i placea cum scrie iar alti clerici idioti au pus pret pe capul lui de 3.5 milioane dolari (ce religie este aia care promoveaza uciderea oamenilor, mie mi-ar crapa obrazul de rusine).
Ps: daca Iranul hartuieste si oprima crestinii si evreii, totusi nu-i extermina modo grosso si prin urmare situatia este apreciata de tine ca fiind mai buna, mijto logica.

Edited by ThinkAbout, 12 November 2012 - 17:29.


#20
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012
Nu te-ai plictisit sa repeti aceleasi chestii desi le-am discutat de vreo 5 ori? Se pare ca tu nu.  Eu da. Discut doar cu oameni care au o anumita capacitate de intelegere. Astept sa vad si eu unde sunt clericii aia. Pana in ziua de azi nu mi-ai dat nici un alt nume in afara de Khomeini. :) Tu militezi pentru exterminarea tuturor celor care nu gandesc la fel ca tine, indiferent din ce tabara ar proveni, cam asta ai demonstrat aici pe forum. Intoleranta si opacitate.

#21
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

 poarta-cunoasterii, on 04 noiembrie 2012 - 01:47, said:

Extras din introducerea lui Hossein Nasr la cartea invatatului mistic shiit Tabatabai: Islamul shiit


În toate modurile, deseori, oamenii caută în mișcările ecumenice actuale
Ecumenismul se refera STRICT la bisericile crestine. Ce legatura are cu islamul?

#22
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 poarta-cunoasterii, on 12 noiembrie 2012 - 18:05, said:

Nu te-ai plictisit sa repeti aceleasi chestii desi le-am discutat de vreo 5 ori? Se pare ca tu nu.  Eu da. Discut doar cu oameni care au o anumita capacitate de intelegere. Astept sa vad si eu unde sunt clericii aia. Pana in ziua de azi nu mi-ai dat nici un alt nume in afara de Khomeini. Posted Image Tu militezi pentru exterminarea tuturor celor care nu gandesc la fel ca tine, indiferent din ce tabara ar proveni, cam asta ai demonstrat aici pe forum. Intoleranta si opacitate.
Tu nu te-ai plictisit sa nu incriminezi Iranul?
Ti-am dat si numele celor care au ridicat recompensa, era mai mica.
De curiozitate, tu esti de acord cu condamnarea la moarte a lui Salman Rushdie pentru versetele satanice?
Ca sa te vedem transparenta, daca eu sunt opaca.
Insa doresc si o motivatie daca se poate

 Megs, on 12 noiembrie 2012 - 18:28, said:

Ecumenismul se refera STRICT la bisericile crestine. Ce legatura are cu islamul?
Te pomenesti ca vor sa-si extinda jurisdictia asupra lor, se raliaza ecumenismului si pe urma il confisca, schimba placuta de intrare si spun ecumenism=islam si se prevaleaza de termeni precum fac cu cel de musulman, nu spun ei ca toti profetii erau musulmani, pana si Isus este musulman.

#23
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

 Megs, on 12 noiembrie 2012 - 18:28, said:

Ecumenismul se refera STRICT la bisericile crestine. Ce legatura are cu islamul?

Nu, e un termen care de mult timp s-a extins si a depasit sfera crestinismului. Daca citeati articolul, aflati la ce se refera.

 ThinkAbout, on 12 noiembrie 2012 - 18:47, said:

Te pomenesti ca vor sa-si extinda jurisdictia asupra lor, se raliaza ecumenismului si pe urma il confisca, schimba placuta de intrare si spun ecumenism=islam si se prevaleaza de termeni precum fac cu cel de musulman, nu spun ei ca toti profetii erau musulmani, pana si Isus este musulman.

Mai citeste Solstice, mai citeste, sa faci parada de incultura, ofensandu-i pe altii nu e tocmai laudabil. Posted Image

 ThinkAbout, on 12 noiembrie 2012 - 18:47, said:

Tu nu te-ai plictisit sa nu incriminezi Iranul?
Ti-am dat si numele celor care au ridicat recompensa, era mai mica.
De curiozitate, tu esti de acord cu condamnarea la moarte a lui Salman Rushdie pentru versetele satanice?
Ca sa te vedem transparenta, daca eu sunt opaca.
Insa doresc si o motivatie daca se poate



Draga mea, eu ti-am explicat de zeci de mii de ori cu argumente doctrinare minimale, dar de care oricum tu habar nu ai, de ce islamicitatea Iranului e discutabila. Pentru ca nu cunosti nici fondul problemei si esti incapabila sa te concentrezi pe chestiuni care necesita finete a gandirii si , mai ales, gandire, continui si tot pui placa cu Iran. Ti-am zis, insusi conceptul de wilaiyat faqih cum a fost teoretizat acolo e foarte departe de traditia shiita si multe alte chestii pe care tu nu le cunosti. Ti-am zis sa faci un exercitiu de imaginatie: presupune ca e alt guvern in Iran, ce te faci, ce presupuse ''cunostinte'' mai ai tu de ''lansat'' despre islamul shiit? Discuta de islamul shiit de dinainte de revolutia iraniana. Esti incapabila sa faci un comentariu pentru ca asta ar insemna sa stii cate ceva despre islam, nu despre o politica de conjunctura.

Despre Salman Rushdie, cum deja ti-am mai zis, conversatia cu tine e doar o penibila repetare, de aceea te voi ignora din nou, din accident te-am bagat azi in seama Posted Image , nu am ce sa discut despre fatwa cand eu consider ca in islam nu exista pedeapsa pentru apostazie ca atare. Si ti-am mai zis ca a fost o fatwa cu implicatii politice, care servea momentului si care nu a mai fost sustinuta de nici un alt savant shiit. Asta spune multe .

Hai, du-te cumintica la certurile tale cu ceilalti useri, vad ca nu te-ai plictisit fara mine pe aici, ti-ai gasit rapid si alte victime pe care sa le cooptezi in nevoia ta insatioasa de discurs steril si isteric. Noi ne cunoastem deja, nu mai tin trucurile cu aparenta de comunicare.

Edited by poarta-cunoasterii, 12 November 2012 - 20:22.


#24
ThinkAbout

ThinkAbout

    RhetoricalWind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 68,013
  • Înscris: 19.03.2011

 poarta-cunoasterii, on 12 noiembrie 2012 - 20:21, said:

Despre Salman Rushdie, cum deja ti-am mai zis, conversatia cu tine e doar o penibila repetare, de aceea te voi ignora din nou, din accident te-am bagat azi in seama  , nu am ce sa discut despre fatwa cand eu consider ca in islam nu exista pedeapsa pentru apostazie ca atare. Si ti-am mai zis ca a fost o fatwa cu implicatii politice, care servea momentului si care nu a mai fost sustinuta de nici un alt savant shiit. Asta spune multe .
Eu nu ma cert draga cu nimeni, nici macar cand mintiti de inghetati atmosfera, atunci ma ajuta pe mine ingerasul meu si gresesti tu in plin forum un cuvant in araba, ti-l corectez eu si tot tu continui sa insulti.
Apropo, Salman Rushdie nu a fost condamnat la moarte pentru apostazie daca tot te chinui sa faci pe culta pe aici ci pentru ca a scris Verstetele Satanice.
Ce crezi despre condamnarea lui la moarte pentru ca a scris aceasta carte, ai citit cartea?
Hai du-te cumintica si mai fa niste propaganda pe aici ca eu ma bag singura in seama, dreptul la libera opinie este garantat de softpedia.

 poarta-cunoasterii, on 12 noiembrie 2012 - 20:21, said:

Hai, du-te cumintica la certurile tale cu ceilalti useri, vad ca nu te-ai plictisit fara mine pe aici, ti-ai gasit rapid si alte victime pe care sa le cooptezi in nevoia ta insatioasa de discurs steril si isteric. Noi ne cunoastem deja, nu mai tin trucurile cu aparenta de comunicare.
Mishtourile mele l-ai perceput ca isterice?
Este clar ca-ti lipseste simtul umorului.
Cred ca esti colerica rau daca-ti lipseste tocmai simtul asta.

Edited by ThinkAbout, 12 November 2012 - 20:49.


#25
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

 poarta-cunoasterii, on 12 noiembrie 2012 - 20:21, said:

Nu, e un termen care de mult timp s-a extins si a depasit sfera crestinismului. Daca citeati articolul, aflati la ce se refera.
Mataluta, ecumenismul se refera STRICT la bisericile crestine. Nu a depasit sfera crestinismului si cu atat mai mult "de mult timp".
Ecumenismul e una, dialogul inter-religios e altul. Nu fa amalgam intre termeni.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ecumenism

Si de la DEX citire:
ECUMENÍSM n. Mișcare religioasă ce urmărește scopul de a unifica toate bisericile creștine. /<fr. oecuménisme
Sursa: NODEX (2002)

Edited by Megs, 12 November 2012 - 21:53.


#26
rabelais

rabelais

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 17.10.2012

 poarta-cunoasterii, on 04 noiembrie 2012 - 01:47, said:

Desigur, odată ce perspectiva religioasă exoterică se sprijină pe formele exterioare, în cadrul fiecărei religii, ea va tinde să facă din propria sa interpretare singura interpretare. Iată de ce, în fiecare religie, o școală anume alege un singur aspect al religiei și se atașează acestuia atât de puternic, încât uită sau chiar neagă celelalte aspecte.
Doar la nivelul ezoteric al experienței religioase poate exista o înțelegere a inerentei limitări de-a fi legat de un singur aspect al Adevărului total; doar la nivel ezoteric poate fi adecvat plasată fiecare aserțiune religioasă, astfel încât să nu distrugă Transcendenta Unitate care se află dincolo și totuși sălășluiește în formele și determinările exterioare ale unei religii în particular sau ale unei școli religioase anume.

Daca Tabatabai sugereaza ca religiile sunt manifestari salvatoare ale lui Dumnezeu, care a spus "Eu" fiecarei  comunitati si pe care le cuprinde prin universalitatea lui transcendenta, ce depaseste orice forma religioasa si culturala, deci absolutizeaza relativul , atunci ajunge sa relativizeze credinta.

#27
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

 Megs, on 12 noiembrie 2012 - 21:47, said:

Mataluta, ecumenismul se refera STRICT la bisericile crestine. Nu a depasit sfera crestinismului si cu atat mai mult "de mult timp".
Ecumenismul e una, dialogul inter-religios e altul. Nu fa amalgam intre termeni.

http://en.wikipedia.org/wiki/Ecumenism

Si de la DEX citire:
ECUMENÍSM n. Mișcare religioasă ce urmărește scopul de a unifica toate bisericile creștine. /<fr. oecuménisme
Sursa: NODEX (2002)


Asa a inceput miscarea ecumenica, cu referire la diferitele confesiuni crestine. Apoi termenul a fost extins, si inainte, dar mai ales dupa 9/11 pentru a include si celelalte religii. Orice termen cunoaste o evolutie. Ma mir ca e o noutate pentru voi, s-au scris multe carti pe aceasta tema si s-a depasit de mult timp si aceasta etapa. Apoi, chiar daca tu personal nu stii, e ok. Dar ai putea sa te gandesti ca unul dintre cei mai apreciati filosofi musulmani contemporani din Occident stie cum sa foloseasca terminologia in mod corect.

 rabelais, on 12 noiembrie 2012 - 21:51, said:

Daca Tabatabai sugereaza ca religiile sunt manifestari salvatoare ale lui Dumnezeu, care a spus "Eu" fiecarei  comunitati si pe care le cuprinde prin universalitatea lui transcendenta, ce depaseste orice forma religioasa si culturala, deci absolutizeaza relativul , atunci ajunge sa relativizeze credinta.

Nu, citeste mai departe, face distinctia intre dizolvarea propriei identitati religioase si unitatea in diversitate. Unitatea nu se petrece la nivelul exoteric al religiilor, ci pe plan ezoteric. Mistica e cheia, nu dogma .

#28
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

 poarta-cunoasterii, on 12 noiembrie 2012 - 22:07, said:

Asa a inceput miscarea ecumenica, cu referire la diferitele confesiuni crestine. Apoi termenul a fost extins, si inainte, dar mai ales dupa 9/11 pentru a include si celelalte religii. Orice termen cunoaste o evolutie. Ma mir ca e o noutate pentru voi, s-au scris multe carti pe aceasta tema si s-a depasit de mult timp si aceasta etapa. Apoi, chiar daca tu personal nu stii, e ok. Dar ai putea sa te gandesti ca unul dintre cei mai apreciati filosofi musulmani contemporani din Occident stie cum sa foloseasca terminologia in mod corect.
Mataluta, vorbesti tampenii mai mari ca si China.
Termenul nu s-a extins pentru ca nu are cum sa se extinda si la alte religii.
Pune mana si citeste ce inseamna ecumenism si apoi vino aici fara sa mai debitezi idiotenii.
Eu tind sa cred ca tu nu ai inteles ce a vrut sa zica ala si ai bagat de la tine ca sa sune frumos, insa suna de-a dreptul idiot.
Apropo, cum se numeste filozoful? L-ai citat dar nu ai avut bunul simt sa-i pui si numele asa cum este normal.

Edited by Megs, 12 November 2012 - 22:22.


#29
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Nu cred ca este important termenul daca este ecumenism sau dialog inter-religios. Important este substratul spiritual.

#30
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

 mario_bril, on 12 noiembrie 2012 - 22:17, said:

Nu cred ca este important termenul daca este ecumenism sau dialog inter-religios. Important este substratul spiritual.

Ba este important fiindca fiecare termen descrie altceva.

#31
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Megs, on 12 noiembrie 2012 - 22:20, said:

Ba este important fiindca fiecare termen descrie altceva.
Din articol intelegem de fapt despre ce este vorba. Daca era un simplu enunt, da, aveai dreptate.

#32
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

 mario_bril, on 12 noiembrie 2012 - 22:22, said:

Din articol intelegem de fapt despre ce este vorba. Daca era un simplu enunt, da, aveai dreptate.

Faptul ca, pana la urma, din articol se intelege ceea ce s-a vrut spus, nu te absolva te folosirea aiurea a termenilor.

#33
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Ma rog, propun sa trecem peste acest incident...

#34
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

 Megs, on 12 noiembrie 2012 - 22:15, said:

Mataluta, vorbesti tampenii mai mari ca si China.
Termenul nu s-a extins pentru ca nu are cum sa se extinda si la alte religii.
Pune mana si citeste ce inseamna ecumenism si apoi vino aici fara sa mai debitezi idiotenii.
Eu tind sa cred ca tu nu ai inteles ce a vrut sa zica ala si ai bagat de la tine ca sa sune frumos, insa suna de-a dreptul idiot.
Apropo, cum se numeste filozoful? L-ai citat dar nu ai avut bunul simt sa-i pui si numele asa cum este normal.

Autorul e citat la inceputul articolului. Era frumos sa citesti inainte de a face comentarii in necunostinta de idei. Confrunta cu originalul din engleza, traducerea este fidela. Daca tu nu ai cunostinta de evolutia unui concept, trebuie sa ii jignesti pe ceilalti?

Nu am nici o problema ca cineva nu a citit suficient de mult. Nu in asta consta superioritatea unui om. Dar cand asociezi incultura cu agresivitatea si ofensarea celorlalti iese o combinatie foarte jenanta.

Citeste cartile astea macar, apoi mai discuta:
Christianity/Islam: Perspectives on Esoteric Ecumenism, Frithjof Schuon
The Nature of Doctrine: Religion and Theology in a Postliberal Age,  George A. Lindbeck
Christianity and the Wider Ecumenism, Peter C. Phan

E penibil sa trebuiasca sa dau bibliografie pentru o chestiune care a devenit de multa vreme fapt comun pentru cei interesati de cultura religioasa.


Am crezut ca poate nu s-a tradus nimic despre aceasta in limba romana si de aici insistenta pe prima semnificatie a termenului, dar vad ca, fie si indirect, e o idee amintita si la noi.

Uite in recenzia acestei carti ce se spune:'' Ecumenismul, miscare initiata in sec. XIX in mediile protestante pentru apropierea si unificarea diverselor traditii crestine, incearca tot mai mult acum sa cuprinda si celelalte religii pagane, inducand ideea paguboasa ca toate sunt egale ca valoare spirituala si este posibila o unificare generala intr-o religie universala a omenirii.'' http://www.crestinor...zie-135019.html

Edited by poarta-cunoasterii, 12 November 2012 - 22:46.


#35
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

 poarta-cunoasterii, on 12 noiembrie 2012 - 23:13, said:

Uite in recenzia acestei carti ce se spune:'' Ecumenismul, miscare initiata in sec. XIX in mediile protestante pentru apropierea si unificarea diverselor traditii crestine, incearca tot mai mult acum sa cuprinda si celelalte religii pagane, inducand ideea paguboasa ca toate sunt egale ca valoare spirituala si este posibila o unificare generala intr-o religie universala a omenirii.'' http://www.crestinor...zie-135019.html
Mataluta, spui idiotenii. Ecumenismul nu urmareste distrugerea credintelor ci unificarea lor. Sa vorbesti despre ecumenism intre crestinism si islam de exemplu, este imbecilitatea imbecilitatilor.

Acum am vazut ca e in titlul. Da-mi articolul in engleza, te rog.

Edited by Megs, 12 November 2012 - 23:53.


#36
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

 Megs, on 12 noiembrie 2012 - 23:52, said:

Mataluta, spui idiotenii. Ecumenismul nu urmareste distrugerea credintelor ci unificarea lor. Sa vorbesti despre ecumenism intre crestinism si islam de exemplu, este imbecilitatea imbecilitatilor.

Acum am vazut ca e in titlul. Da-mi articolul in engleza, te rog.

Mataluta nu citesti deloc cu atentie, aceea nu era opinia mea, ci a lui Stelian Gombos, cel care a facut recenzia cartii la care ti-am dat link pe ortodox.ro. Transmite-i lui direct complimentele, precum si celorlalti autori. Toata lumea e mai desteapta pe softpedia decat scriitorii de renume. Ce sa insemne oare? :)

Poti face download la carte de aici: http://cdn.criticalp...hiite-Islam.pdf

Selectia pusa de mine e din introducere, cea despre ecumenism.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate