Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Ecumenismul - unitate in diversitate

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
159 replies to this topic

#37
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View Postpoarta-cunoasterii, on 13 noiembrie 2012 - 00:03, said:

Mataluta nu citesti deloc cu atentie, aceea nu era opinia mea, ci a lui Stelian Gombos, cel care a facut recenzia cartii la care ti-am dat link pe ortodox.ro. Transmite-i lui direct complimentele, precum si celorlalti autori. Toata lumea e mai desteapta pe softpedia decat scriitorii de renume. Ce sa insemne oare? Posted Image

Poti face download la carte de aici: http://cdn.criticalp...hiite-Islam.pdf

Selectia pusa de mine e din introducere, cea despre ecumenism.

Mataluta, invata limba romana. Atata timp cat ii faci apologetica inseamna ca ii sustii ideile respective. Sau ai uitat de la mana pana la gura faptul ca sustineai ca ecumenismul a depasit demult sfera crestinismului?

Da link la recenzie daca tot ii expui ideile aici, asa este corect. Bineinteles asta in cazul in care nu continui sa mimezi cultura.

Edited by Megs, 13 November 2012 - 07:44.


#38
rabelais

rabelais

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 17.10.2012

View Postpoarta-cunoasterii, on 12 noiembrie 2012 - 22:07, said:

Nu, citeste mai departe, face distinctia intre dizolvarea propriei identitati religioase si unitatea in diversitate. Unitatea nu se petrece la nivelul exoteric al religiilor, ci pe plan ezoteric. Mistica e cheia, nu dogma .
Am inteles ce a spus, dar nu-i impartasesc punctul de vedere, a alunecat prea mult.  Pot insa sa fiu de acord ca diversele credinte pun accentul pe importanta cunoasterii de sine, unitatea launtrica, iar odata realizata unitatea in micul nostru univers, ea se va proiecta si in exterior, asigurand unitatea cu semenii nostri.

Edited by rabelais, 13 November 2012 - 08:01.


#39
rabelais

rabelais

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 598
  • Înscris: 17.10.2012
Ecumenismul lui Tabatabai il consider mai degraba negativ deoarece priveste colectivitatile ca si recipiente ale mesajului divin, a Adevarului, ceea ce duce inevitabil la relativizarea credintei prin recunoasterea tuturor ca fiind revelate, insa manifestate sub diferite forme. „Până acum, în lunga istorie a umanității, au fost necesare diferite religii, din cauză că au existat pe Pământ diferite „umanități” sau colectivități umane. Existând diferite recipiente ale Mesajului divin, a existat și mai mult decât un ecou al Lumii divine. Dumnezeu a spus „Eu” fiecăreia dintre aceste „umanități” sau comunități, iar de aici a rezultat pluralitatea religiilor.”  Ecumenismul pozitiv il vad in recunoasterea unor valori umane in religiile celorlalti ca manifestare a asipiratiei lor spre Absolut (adevar), caci Adevarul ne transcede, nu e al nostru, il cautam.

#40
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostMegs, on 13 noiembrie 2012 - 07:41, said:

Mataluta, invata limba romana. Atata timp cat ii faci apologetica inseamna ca ii sustii ideile respective. Sau ai uitat de la mana pana la gura faptul ca sustineai ca ecumenismul a depasit demult sfera crestinismului?

Da link la recenzie daca tot ii expui ideile aici, asa este corect. Bineinteles asta in cazul in care nu continui sa mimezi cultura.

Mataluta, tu chiar nu citesti? Ti-am dat linkul deja imediat, la prima postare. Eu nu sustin ideile celui care a facut recenzia, sunt la pol opus fata de cele expuse de mine. Nu eu sustin ca ecumenismul a depasit crestinismul, ci o intreaga serie de autori recunoscuti. E vorba de evolutia fireasca a unui termen, nu e un caz unic.

Se spune a face apologia, nu a face apologetica. Apologetica e o stiinta, parte din teologie. Asta ca tot vorbeai de limba romana Posted Image

Recunoaste ca nu ai stiut, invata ceva nou si mergem mai departe. Nu trebuie sa fii agresiva si sa jignesti doar ca sa iti ascunzi propria iritare de a-ti fost descoperita ignoranta relativ la ceva.

View Postrabelais, on 13 noiembrie 2012 - 09:15, said:

Ecumenismul lui Tabatabai il consider mai degraba negativ deoarece priveste colectivitatile ca si recipiente ale mesajului divin, a Adevarului, ceea ce duce inevitabil la relativizarea credintei prin recunoasterea tuturor ca fiind revelate, insa manifestate sub diferite forme. „Până acum, în lunga istorie a umanității, au fost necesare diferite religii, din cauză că au existat pe Pământ diferite „umanități” sau colectivități umane. Existând diferite recipiente ale Mesajului divin, a existat și mai mult decât un ecou al Lumii divine. Dumnezeu a spus „Eu” fiecăreia dintre aceste „umanități” sau comunități, iar de aici a rezultat pluralitatea religiilor.”  Ecumenismul pozitiv il vad in recunoasterea unor valori umane in religiile celorlalti ca manifestare a asipiratiei lor spre Absolut (adevar), caci Adevarul ne transcede, nu e al nostru, il cautam.

De ce ortodoxia e mai reticenta fata de ideea ecumenismului?

Edited by poarta-cunoasterii, 13 November 2012 - 12:05.


#41
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View Postpoarta-cunoasterii, on 13 noiembrie 2012 - 11:39, said:

Mataluta, tu chiar nu citesti? Ti-am dat linkul deja imediat, la prima postare. Eu nu sustin ideile celui care a facut recenzia, sunt la pol opus fata de cele expuse de mine. Nu eu sustin ca ecumenismul a depasit crestinismul, ci o intreaga serie de autori recunoscuti. E vorba de evolutia fireasca a unui termen, nu e un caz unic.

Se spune a face apologia, nu a face apologetica. Apologetica e o stiinta, parte din teologie. Asta ca tot vorbeai de limba romana Posted Image

Recunoaste ca nu ai stiut, invata ceva nou si mergem mai departe. Nu trebuie sa fii agresiva si sa jignesti doar ca sa iti ascunzi propria iritare de a-ti fost descoperita ignoranta relativ la ceva.
Mataluta, arata-mi care sunt aia multi autori cunoscuti care spui tu ca sustin ca ecumenismul a depasit granitele crestinismului?
Reciteste-ti posturile anterioare in care sustineai ca ecumenismul a depasit granita crestinitatii sau ia lecitita ca ai mare nevoie fiindca nu te tine memoria.

Eu ti-am aratat ca ecumenismul se refera strict la unitatea bisericilor crestine. Sa spui altceva dovedeste ignoranta crasa... de parca nu ai dovedit-o deja.

Nu toti termenii evolueaza, mai termina sa sustii o asemenea idiotenie. Daca ar fi asa, de ce crestinim nu se refera si la islam?... am dat primul exemplu care mi-a venit in minte.

Edited by Megs, 13 November 2012 - 11:49.


#42
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View PostGandacelul_mafiot, on 13 noiembrie 2012 - 11:44, said:

De ce este islamul reticent cat priveste casatoriile interreligioase?
De ce unei musulmance ii este interzis sa se casatoreasca cu un crestin si sa-si schimbe religia?
Ca e departe de ecumenism Posted Image

#43
Valon_345

Valon_345

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 987
  • Înscris: 12.10.2012
Gandacel mafiot, bun venit

#44
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostMegs, on 13 noiembrie 2012 - 11:42, said:

Mataluta, arata-mi care sunt aia multi autori cunoscuti care spui tu ca sustin ca ecumenismul a depasit granitele crestinismului?
Reciteste-ti posturile anterioare in care sustineai ca ecumenismul a depasit granita crestinitatii sau ia lecitita ca ai mare nevoie fiindca nu te tine memoria.

Eu ti-am aratat ca ecumenismul se refera strict la unitatea bisericilor crestine. Sa spui altceva dovedeste ignoranta crasa... de parca nu ai dovedit-o deja.

Nu toti termenii evolueaza, mai termina sa sustii o asemenea idiotenie. Daca ar fi asa, de ce crestinim nu se refera si la islam?... am dat primul exemplu care mi-a venit in minte.

Ti-am dat deja trei carti importante in care se vorbeste de ecumenism dincolo de granitele crestinatatii. Si exista mai multe. Le-ai citit ca sa te lamuresti? Citeste, invata si apoi discutam. Eu nu sunt aici sa te invatat ABC-ul. Ma astept sa discut de la un anumit nivel incolo,  nu-mi pierd vremea sa fac educatie, nici morala, nici culturala, nici gramaticala.

Unii termeni evolueaza si depasesc definitia semantica initiala. Problema cu tine, ca si cu Solstice, e ca citesti doar wikipedia si dexul si crezi ca ai cultura. Uneori trebuie sa citesti carti ca sa intelegi anumite subiecte. Nu exista fast knowledge.

#45
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View Postpoarta-cunoasterii, on 13 noiembrie 2012 - 12:04, said:


Ti-am dat deja trei carti importante in care se vorbeste de ecumenism dincolo de granitele crestinatatii. Si exista mai multe. Le-ai citit ca sa te lamuresti? Citeste, invata si apoi discutam. Eu nu sunt aici sa te invatat ABC-ul. Ma astept sa discut de la un anumit nivel incolo,  nu-mi pierd vremea sa fac educatie, nici morala, nici culturala, nici gramaticala.

Unii termeni evolueaza si depasesc definitia semantica initiala. Problema cu tine, ca si cu Solstice, e ca citesti doar wikipedia si dexul si crezi ca ai cultura. Uneori trebuie sa citesti carti ca sa intelegi anumite subiecte. Nu exista fast knowledge.

Care trei? Mi-ai pus cartea aluia din care ai facut traducerea.
Pai daca astepti sa discuti de de la un anumit nivel, atunci cauta forumurile pentru adolescenti caci nivelul cam pe acolo iti este.

Unii termeni evolueaza nu insa toti asa cum afirmai. Ca unii extind termenul de ecumenism nu inseamna neaparat ca au dreptate sau ca nu o dau prim balarii.
Ai incercat vreodata sa vezi care sunt discutiile ecumenice in bisericile crestine? Ma indoiesc ca altfel nu mai sustineai asemenea aberatii. Nu poate exista ecumenism sau unitate intre doua concepte cu dogme total diferite. E ca si cum ai amesteca uleiul cu apa.

#46
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostMegs, on 13 noiembrie 2012 - 12:13, said:

Care trei? Mi-ai pus cartea aluia din care ai facut traducerea.
.

Ai citit postarea cu recenzia, pentru ca ai comentat pe seama ei. Asta inseamna ca ai citit si mai sus cele scrise de mine, unde iti dadeam ca exemplu 3 carti. Atunci de ce te faci ca nu stii? La pagina 2.

Quote

Autorul e citat la inceputul articolului. Era frumos sa citesti inainte de a face comentarii in necunostinta de idei. Confrunta cu originalul din engleza, traducerea este fidela. Daca tu nu ai cunostinta de evolutia unui concept, trebuie sa ii jignesti pe ceilalti?
Nu am nici o problema ca cineva nu a citit suficient de mult. Nu in asta consta superioritatea unui om. Dar cand asociezi incultura cu agresivitatea si ofensarea celorlalti iese o combinatie foarte jenanta.
Citeste cartile astea macar, apoi mai discuta:
Christianity/Islam: Perspectives on Esoteric Ecumenism, Frithjof Schuon
The Nature of Doctrine: Religion and Theology in a Postliberal Age,  George A. Lindbeck
Christianity and the Wider Ecumenism, Peter C. Phan

E penibil sa trebuiasca sa dau bibliografie pentru o chestiune care a devenit de multa vreme fapt comun pentru cei interesati de cultura religioasa.
Am crezut ca poate nu s-a tradus nimic despre aceasta in limba romana si de aici insistenta pe prima semnificatie a termenului, dar vad ca, fie si indirect, e o idee amintita si la noi.
Uite in recenzia acestei carti ce se spune:'' Ecumenismul, miscare initiata in sec. XIX in mediile protestante pentru apropierea si unificarea diverselor traditii crestine, incearca tot mai mult acum sa cuprinda si celelalte religii pagane, inducand ideea paguboasa ca toate sunt egale ca valoare spirituala si este posibila o unificare generala intr-o religie universala a omenirii.'' http://www.crestinor...zie-135019.html
Editat de poarta-cunoasterii, Ieri, 22:46.

View PostMegs, on 13 noiembrie 2012 - 12:13, said:

Unii termeni evolueaza nu insa toti asa cum afirmai.

Unde am afirmat ca TOTI termenii evolueaza? De ce minti? Am spus:

Quote

E vorba de evolutia fireasca a unui termen, nu e un caz unic.
Ai facut logica la scoala? ''Nu e un caz unic'' nu echivaleaza cu ''toti x = y''.

View PostMegs, on 13 noiembrie 2012 - 12:13, said:


Ca unii extind termenul de ecumenism nu inseamna neaparat ca au dreptate sau ca nu o dau prim balarii.
Ai incercat vreodata sa vezi care sunt discutiile ecumenice in bisericile crestine? Ma indoiesc ca altfel nu mai sustineai asemenea aberatii. Nu poate exista ecumenism sau unitate intre doua concepte cu dogme total diferite. E ca si cum ai amesteca uleiul cu apa.

Tu ai inceput discutia despre terminologie, nu despre conceptia in sine. Poti sa fii impotriva ecumenismului, ecumenismul insusi e inteles in mai multe feluri, Hossein Nasr insusi contesta anumite acceptiuni ale ecumenismului. Dar tu ai inceput sa ma jignesti spunand ca nu stiu ce inseamna ecumenism si dandu-mi o definitie de dictionar. Asadar nu schimba discutia. Conceptul si-a extins semnificatia fata de ceea ce stiai tu ca desemna acum 20 de ani.

Am spus deja ca nu cred ca la nivel de dogma se poate atinge o unitate, articolul era despre mistica si partea inteleasa, asumata a ezoterismului fiecarei religii.

View PostGandacelul_mafiot, on 13 noiembrie 2012 - 12:12, said:


Noi intelegem ca incercati sa legati islamul de crestinism prin incorporare insa este imposibil.
Isus nu este musulman, nu are nici o legatura cu islamul iar modul in care islamul denatureaza imaginea Mantuitorului contrazicand Scripturile, indeamna orice crestin la reticenta inclusiv si mai ales in ceea ce priveste evolutia termenului ecumenism, de o asa natura incat sa incorporeze si islamul.
Incercati la Baha`i daca va este drag ecumenismul si migrati la aceea religie.


Se vede ca ori n-ati citit articolul, ori nu l-ati inteles. Eu nu am afirmat aberatiile pe care le spuneti dvs. Unitate nu inseamna sincretism sau dizolvarea diferentelor care jeneaza. Asta e intelegerea dvs. Articolul vorbea la un alt nivel si despre altceva. :)

View PostGandacelul_mafiot, on 13 noiembrie 2012 - 12:12, said:

Problema cu dumneavostra este ca va credeti deja mult peste toate nivelele.Si ca ati monopolizat cartile de parca ati fi singura citita...si serios, cine sa doreasca sa citeasca jurisprudenta islamica pe bani gand gaseste gratuit pe net?


Problema mea e ca am o toleranta scazuta fata de aroganta cumulata cu prostia. Nu am nimic impotriva daca cineva nu stie ceva. Se intampla oricui. Am o problema cand acea persoana jigneste, ataca, umileste, in conditiile in care ea insasi manifesta ignoranta si incultura.

Cartile nu erau despre jurisprudenta islamica si nici scrise de musulmani. :)

Edited by poarta-cunoasterii, 13 November 2012 - 12:31.


#47
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostGandacelul_mafiot, on 13 noiembrie 2012 - 12:53, said:


Ma rog, care sa fie motivatia unui crestin ca sa citeasca respectivele carti. ca sa ce?
Sa afle ce?

Cartile acelea au fost cerute ca justificare a utilizarii termenului de ecumenism in sens larg. De aia trebuiau citite inainte de a jigni. Pentru a nu jigni. :)

#48
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View Postpoarta-cunoasterii, on 13 noiembrie 2012 - 12:43, said:

Problema mea e ca am o toleranta scazuta fata de aroganta cumulata cu prostia.
Atunci, mataluta creata, priveste-te in oglinda

Si hai sa-ti arat ca pe langa ceea ce ai amintit mai sus, mai esti si o mincinoasa de cea mai joasa speta.

View Postpoarta-cunoasterii, on 12 noiembrie 2012 - 20:21, said:

Nu, e un termen care de mult timp s-a extins si a depasit sfera crestinismului. Daca citeati articolul, aflati la ce se refera.

View Postpoarta-cunoasterii, on 13 noiembrie 2012 - 12:43, said:

Nu eu sustin ca ecumenismul a depasit crestinismul, ci o intreaga serie de autori recunoscuti. E vorba de evolutia fireasca a unui termen, nu e un caz unic.

Daca tu ai impresia ca o sa te las sa imprastii minciuni si sa faci manipulari jegoase, te inseli.
Ah, si nici sa mimezi cultura.  :console:

Edited by Megs, 13 November 2012 - 13:04.


#49
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostGandacelul_mafiot, on 13 noiembrie 2012 - 12:53, said:

Problema este una de natura practica si nu au loc insultele aici ci acceptarea unui fapt simplu.
Islamul denatureaza persoana Mantuitorului asa cum  apare aceasta in Biblie.Deci un subiect sensibil.
Avand in vedere ca din acest punct de vedere crestinismul nu denatureaza nimic legat de islam, pe care nu-l are in vedere si nu denatureaza alte religii precrestine, intrucat nu le are nici pe acelea in vedere, atunci putem afirma cu certitudine ca cei crestini sunt super toleranti, toleranta care nu se manifesta in egala masura in comunitatea islamica.
Prin urmare reconcilierea este imposibila in cadrul unui ecumenism vazut in acceptiunea larga a termenului.
Problema mea este ca am o toleranta scazuta fata de cei care practica copy paste-ul din care nu surprind esentialul.


Unde am facut eu copy paste? Textul e tradus de mine. :)

Din logica dvs se intelege ca crestinismul nu denatureaza nimic pentru ca nu ''are in vedere'' alte religii. E un fel de toleranta in absenta, pentru mine nu exista, asadar nu ma intereseaza. Toleranta autentica se manifesta atunci cand cunosti, intelegi celelalte religii, le ai in vedere, le constati diferentele si totusi le accepti si le lasi sa existe, asa cum sunt, fara a-ti mutila sau a-ti impune autoritar propria credinta asupra celorlalti.

Ortodoxia respinge ecumenismul sau il accepta intr-o forma foarte diluata. Din citatele de mai jos, nu vad toleranta exceptionala din crestinism.

Pr. Arsenie Boca:
Ecumenismul? Erezia tuturor ereziilor! Caderea Bisericii prin slujitorii ei. Cozile de topor ale apuslui. Numai putregaiul cade din Biserica Ortodoxa, fie ei: arhierei, preoti de mir, calugari sau mireni, inapoi la Sfanta Traditie, la Dogmele si Canoanele Sfintilor Parinti ale celor sapte Soboare Ecumenice, altfel la iad cu arhierei cu tot. Fereasca Dumnezeu!

Pr. Arsenie Papacioc: "Sunt impotriva! Pe viata si pe moarte impotriva! Ce ecumenism?"

Pr. Ardian Fageteanu: "Ecumenismul este o erezie, erezia secolului XX"

Pr. Ilie Cleopa: "Noi ortodocsii suntem putini dar suntem Biserica intreaga. Noua nu ne lipseste nimic! Noi n-avem ce imprumuta de la protestanti dar nici de la catolici!"


Pr. Arsenie Boca: "Ecumenismul? Erezia tuturor ereziilor! Caderea Bisericii prin slujitorii ei. Cozile de topor ale apuslui. Numai putregaiul cade din Biserica Ortodoxa"

Sf. Efrem Sirul: "Vai acelora care se intineaza cu blasfemiatorii eretici! Vai acelora care batjocoresc Dumnezeiestile Scripturi! Vai de cei citi murdaresc sfinta credinta cu eresuri sau incheie vreo intelegere cu ereticii!"

http://www.credo.ro/ecumenism.php

Daca fata de alte confesiuni crestine se manifesta aceasta intoleranta, cum ar putea fi altfel fata de islam? Fiecare grupare religioasa isi apara credintele, identitatea, coeziunea si e firesc si necesar. Dar ecumenismul, cel putin sensul lui Nasr, din articolul de mai sus, indeamna la o unitate in pace si iubire, cu constientizarea si tolerarea diferentelor, nu prin anihilarea lor sau selectarea arbitrara doar a ceea ce unor oameni li se pare a fi bun in toate religiile. Chiar cititi articolul, veti vedea o perspectiva diferita.

View PostMegs, on 13 noiembrie 2012 - 13:03, said:

Atunci, mataluta creata, priveste-te in oglinda

Si hai sa-ti arat ca pe langa ceea ce ai amintit mai sus, mai esti si o mincinoasa de cea mai joasa speta.




Daca tu ai impresia ca o sa te las sa imprastii minciuni si sa faci manipulari jegoase, te inseli.
Ah, si nici sa mimezi cultura.  Posted Image
Tu esti tot Solstice? Ca ai aceleasi ticuri verbale. :)

Si ce ai demonstrat? Unde am scris ca TOTI termenii au evoluat?

Da, tu ai contestat definitia extinsa a ecumenismului, eu ti-am spus ca nu e o definitie inventata de mine, ci una deja consacrata.

Asadar, pentru ce atatea jigniri cand tu esti cea care greseste si nu cunoaste subiectul?

#50
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View Postpoarta-cunoasterii, on 13 noiembrie 2012 - 13:18, said:

Ortodoxia respinge ecumenismul sau il accepta intr-o forma foarte diluata. Din citatele de mai jos, nu vad toleranta exceptionala din crestinism.
Aberezi, dar nu ar fi pentru prima data.
Ca unii preoti, precum cei citati, nu accepta ecumenismul este partea a doua dar asta nu inseamna ca ortodoxia nu il accepta.

BOR chiar a organizat in 2007 o intalnire ecumenica la Sibiu.

Edited by Megs, 13 November 2012 - 13:21.


#51
poarta-cunoasterii

poarta-cunoasterii

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,092
  • Înscris: 19.01.2012

View PostMegs, on 13 noiembrie 2012 - 13:20, said:


Ca unii preoti, precum cei citati, nu accepta ecumenismul este partea a doua dar asta nu inseamna ca ortodoxia nu il accepta.



Aha, o afirmatie foarte importanta pe care o accept, daca vorbesti in calitate de ortodox cunoscator in ale religiei tale. Accept si respect corectarea si restrictionarea si ma astept ca si atunci cand UNII imami de ai nostri afirma ceva sa nu extrapolati si sa nu judecati islamul doar in baza afirmatiilor lor.

#52
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostGandacelul_mafiot, on 13 noiembrie 2012 - 13:26, said:

As spune chiar ca este o judecata eronata fiind vorba de usei diferiti, insa mi s-a parut ca tu ai fost prima care ai insultat.
Nu e frumos sa minti... Crestinii au chiar o porunca in acest gen in Scriptura lor. :P

#53
Megs

Megs

    Age, si quid agis!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,317
  • Înscris: 29.10.2012

View Postpoarta-cunoasterii, on 13 noiembrie 2012 - 13:18, said:

Daca fata de alte confesiuni crestine se manifesta aceasta intoleranta, cum ar putea fi altfel fata de islam? Fiecare grupare religioasa isi apara credintele, identitatea, coeziunea si e firesc si necesar. Dar ecumenismul, cel putin sensul lui Nasr, din articolul de mai sus, indeamna la o unitate in pace si iubire, cu constientizarea si tolerarea diferentelor, nu prin anihilarea lor sau selectarea arbitrara doar a ceea ce unor oameni li se pare a fi bun in toate religiile. Chiar cititi articolul, veti vedea o perspectiva diferita.
Creato, dar cine a sustinut ca ecumenismul inseamna "anihilarea diferentelor sau selectarea arbitrara"?
Dupa ce mai extind termenul si la alte religii fortandu-l, acum incep sa-i dea si o noua definitie.

View Postpoarta-cunoasterii, on 13 noiembrie 2012 - 13:18, said:

Tu esti tot Solstice? Ca ai aceleasi ticuri verbale. Posted Image

Si ce ai demonstrat? Unde am scris ca TOTI termenii au evoluat?

Da, tu ai contestat definitia extinsa a ecumenismului, eu ti-am spus ca nu e o definitie inventata de mine, ci una deja consacrata.

Asadar, pentru ce atatea jigniri cand tu esti cea care greseste si nu cunoaste subiectul?
Halt ca nu ai nimerit. Mai gadila neuronul ala ca poate compileaza pana la urma.

Ti-am aratat ca esti mincinoasa? Ti-am aratat. Mai vrei sa-ti arat inca o data?


Mataluta, asa cum am spus mereu... sunt cu bun simt cu cei cu bun simt si nesimtita cu nesimtitii. Daca ti se pare ca am fost nesimtita cu tine, este pentru ca TU AI FOST INTAI NESIMTITA cu mine.

Edited by Megs, 13 November 2012 - 13:32.


#54
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View PostGandacelul_mafiot, on 13 noiembrie 2012 - 13:33, said:

Cauta un prieten la moderatori ca te lamureste.
TA si Megs sunt useri diferiti, insa tu in calitatea de vocationist de superdrepturi, nu stii sa spui stop abuuzurilor.
Continua si abuzurile te mantuie pesemne ca altfel nu le-ai mai practica.
De ce sa-si faca omul cu de la sine putere rau, altfel?
Nu am nevoie intrucat era vorba de tine. Tu minteai... crestineste, nu-i asa?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate