Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

As dori sa emigrez undeva unde se vorbeste engleza

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#55
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postemigrez, on 29 noiembrie 2012 - 12:17, said:

n-o sa plece jumatate din romania, pt. ca multi sunt legati de tara (familie, casa, obligatii)

Pai da, nu o sa plece insa motivele sunt in principal necunoasterea unei meserii/profesii cautate si necunoasterea la nivel conversational a unei limbi straine.
In rest, familia o iei cu tine, casa o vinzi (daca ai), obligatiile le achiti (ma rog, aici e mult de discutat, depinde in ce sens e folosit obligatii)...

#56
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
@Karhu: Necunoasterea unei limbi straine, nu e neaparat un obstacol!  
Ajunge sa stie unul singur din sat, si pac ai o echipa de muncitori prin tarile calde...
Cat de cunoasterea unei meserii, la noi se practica invatarea pe materialele clientului.

Edited by vladdy99, 29 November 2012 - 17:28.


#57
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postvladdy99, on 29 noiembrie 2012 - 17:27, said:

@Karhu: Necunoasterea unei limbi straine, nu e neaparat un obstacol!  
Ajunge sa stie unul singur din sat, si pac ai o echipa de muncitori prin tarile calde...
Cat de cunoasterea unei meserii, la noi se practica invatarea pe materialele clientului.
Ce zici tu se potriveste doar daca vorbim de muncitorii sezonieri care practica meserii ce necesita calificare cel mult medie.
Cand vorbim de emigrare definitiva lucrurile se complica.

#58
pierre_de_timp

pierre_de_timp

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,251
  • Înscris: 30.12.2007
recomand ghana. Sau nigeria. Ambele au limba engleza ca limba oficiala dar merge si cu ceva notiuni. Pe langa asta, ai sansa de a fi discriminat pozitiv, ca esti alb. :D

#59
emigrez

emigrez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.10.2012
necunoasterea unei meserii nu este cauza ca mai sunt multi romani in romania, oricine stie sa faca totusi ceva, iar limba, la fel, prin conversatie, daca stai intr-um mediu in care se vorbeste o alta limba, incet, inveti sa te intelegi; asemanarea limbilor este poate si cauza faptului ca multi romani au plecat in spania si italia; cat despre meserii, lumea se poate califica la locul de munca, pentru ceva nu foarte dificil; eu doresc sa emigrez definitiv, nu sa muncesc sezonier undeva 2-3 luni; nu doresc sa plec in africa, la cuca macaii

#60
DjMx

DjMx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,051
  • Înscris: 04.07.2009
Ai grija ca limba nu se invata chiar asa de usor, am cunoscut romani in UK care dupa 5 ani d'abia reuseau sa se inteleaga cu englezii.

#61
emigrez

emigrez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.10.2012
inca sunt tot in romania, urzesc un plan; engleza e mai grea pt. ca se citeste diferit de cum se scrie; daca auzi un cuvant necunoscut habar nu ai cum sa-l scrii, sau daca il vezi scris nu stii cum se citeste pt. ca sunt atat de multe exceptii de la regulile de pronuntie incat practic nu este nicio regula, fiecare cuvant citindu-se in felul lui; daca stai printre englezi/irlandezi, nu ai cum sa nu inveti engleza, vrand, nevrand; pana acum singura tara anglofona din UE unde romanii au drept de munca este irlanda; mi-am cautat de lucru, dar ce mi-am gasit a fost doar sa vand ziare la big issue sau sofer pe taxi, dar aici nu stiu daca as fi fost admis pt. ca trebuie sa dau niste teste in irlanda pt. a avea drept de a conduce un taxi; tari sau teritorii unde limba engleza e oficiala in europa ar fi: uk, irlanda, malta, gibraltar, insula man, insulele guernsey si jersey din canalul manecii (acolo e oficiala si franceza); din spectrul acesta trebuie sa aleg unde sa plec

#62
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postemigrez, on 07 aprilie 2013 - 19:58, said:

inca sunt tot in romania, urzesc un plan; engleza e mai grea pt. ca se citeste diferit de cum se scrie; daca auzi un cuvant necunoscut habar nu ai cum sa-l scrii, sau daca il vezi scris nu stii cum se citeste pt. ca sunt atat de multe exceptii de la regulile de pronuntie incat practic nu este nicio regula, fiecare cuvant citindu-se in felul lui; daca stai printre englezi/irlandezi, nu ai cum sa nu inveti engleza, vrand, nevrand; pana acum singura tara anglofona din UE unde romanii au drept de munca este irlanda; mi-am cautat de lucru, dar ce mi-am gasit a fost doar sa vand ziare la big issue sau sofer pe taxi, dar aici nu stiu daca as fi fost admis pt. ca trebuie sa dau niste teste in irlanda pt. a avea drept de a conduce un taxi; tari sau teritorii unde limba engleza e oficiala in europa ar fi: uk, irlanda, malta, gibraltar, insula man, insulele guernsey si jersey din canalul manecii (acolo e oficiala si franceza); din spectrul acesta trebuie sa aleg unde sa plec

Cum ti-ai gasit de munca in Irlanda dar tu inca esti in tara?

#63
emigrez

emigrez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.10.2012
am cautat site-uri ale firmelor de taxi din irlanda, le-am scris mail, mi-au raspuns; am gasit fime de taxi dispuse sa ma angajeze, daca as avea atestat/licenta care imi da dreptul sa conduc masini de transport public, dar pentru asta trebuie sa dau examen acolo (legislatie, cunoasterea orasului)

#64
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postemigrez, on 07 aprilie 2013 - 22:43, said:

am cautat site-uri ale firmelor de taxi din irlanda, le-am scris mail, mi-au raspuns; am gasit fime de taxi dispuse sa ma angajeze, daca as avea atestat/licenta care imi da dreptul sa conduc masini de transport public, dar pentru asta trebuie sa dau examen acolo (legislatie, cunoasterea orasului)

Pai aplicand din tara ai sanse tot la joburi de astea.Daca ai fi acolo s-ar schimba treaba,majoritatea care vad in cv nr de Romania si adresa de Romania nici nu se deranjeaza sa te contacteze,au ei acolo de unde sa aleaga nu sa astepte sa vina altul de la mii de km....

#65
WiICKed

WiICKed

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 11.05.2008
nu te uita dupa limba oficiala, uita-te dupa procentul populatiei care vorbeste limba. si mai ales, nu te uita dupa tara, uita-te dupa oras! Fiecare oras e diferit in felul lui.1 din 2 germani vorbeste engleza, contrar prejudecatilor.
Vezi aici lista, in olanda 90% vorbesc engleza,germania 56%. Vezi acolo lista completa.
Apoi, vezi pe numbeo sau alte siteuri cu statistici, ierarhiile oraselor in functie de salarii, chirii si alte preturi care te intereseaza. Vezi si pe google maps ce orase ti se par interesante. Eu iti recomand sa te informezi in privinta tarilor precum Finlanda,Danemarca,Germania de vest, elvetia&lichtenstein&austria, Olanda, Scotia. Si eventual fa 1 an de cursuri (care in unele tari sunt gratuite, poti primi si un imprumut bancar sau bursa) iar apoi muncesti ca muncitor calificat. Poti sa te angajezi si in Romania la o firma multinationala, pe un post de asistent manager sau ceva de mijloc(nu muncitor de rand) iar daca esti bun vei avansa in ranc si poti pleca si in strainatate, bani sa ai.
Iti recomand sa iei o decizie in functie de fapte concrete, reale, nu de opinii.

#66
ro_explorer

ro_explorer

    Membru impartial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,666
  • Înscris: 15.12.2009
@WiICKed vezi ca esti un pic "pe langa".
Una e sa fie multi vorbitori de engleza si alta e sa se ceara limba locala cand e vorba de angajari.
In tari ca Germania, Olanda, Finlanda, Suedia, Norvegia, Danemarca cel putin 50% din populatie este vorbitoare de limba engleza. Totusi, se cere limba locala in cazul in care vrei un job. Exceptie fac mereu joburile unde se cere ultra-specializare, joburi in care se trece peste cerinta de limba locala din motiv de nevoie de personal. Ca muncitor necalificat trebuie sa vorbesti limba locala altfel sansele de a-ti gasi un job se reduc de la 10% la 2% (numere "din burta").

#67
emigrez

emigrez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.10.2012
trebuie sa inveti limba oficiala a tarii in care te duci, daca nu vrei sa ramai la stadiul de turist; in vara-toamna asta o sa merg la munca in germania, astfel ca emigrarea se amana pt. anul viitor, cand probabil o sa avem si drept de munca in toate statele uniunii europene: neaparat o tara europeana anglofona: uk, irlanda, malta, gibraltar, guernsey, jersey.

#68
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postemigrez, on 07 aprilie 2013 - 19:58, said:

engleza e mai grea pt. ca se citeste diferit de cum se scrie; daca auzi un cuvant necunoscut habar nu ai cum sa-l scrii,
Deci nu stii engleza, dar vrei sa emigrezi unde se vorbeste...
Vezi daca n-ai luat bacu?
Incearca la capsuni, indiferent de limba.

#69
emigrez

emigrez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.10.2012
bac-ul l-am luat, pt. ca am dat din franceza, nu engleza (engleza nu am studiat la scoala); engleza o cunosc la nivel minimal

#70
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
De ce nu incerci in Franta/Belgia/Canada atunci?

#71
emigrez

emigrez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.10.2012
motivul pentru care nu incerc in franta / belgia este ca vreau / trebuie sa invat engleza; canada este prea departe si peste posibilitati de a emigra (nicio sansa)

#72
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012

View Postemigrez, on 16 iulie 2013 - 18:40, said:

motivul pentru care nu incerc in franta / belgia este ca vreau / trebuie sa invat engleza; canada este prea departe si peste posibilitati de a emigra (nicio sansa)
Incearca Canada...se pare ca au aparut noi oportunitati de a munci acolo.Am deschis un topic referitor la asta si am primit niste raspunsuri coerente.Il gasesti pe sectiunea Canada.Mai exista optiunea Australia care are un standard de viata ridicat.Tarile astea iti ofera senzatia de libertate pentru ca esti departe de Europa care a devenit un amalgam..

Edited by lukas43, 23 August 2013 - 07:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate