Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

As dori sa emigrez undeva unde se vorbeste engleza

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#91
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012
@G3lu scuze ca am facut reply la mesajul tau.Era adresat "desteptului" @Allahu mai de sus care vad ca si-a sters comentariul complet deplasat.

Edited by lukas43, 04 September 2013 - 11:11.


#92
G3lu

G3lu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 19.04.2012

View Postlukas43, on 04 septembrie 2013 - 07:38, said:

Istetule infrastructura intr-o tara creste traficul de marfa,iar firmele care isi stabilesc locatiile cauta in special un acces facil la transport.Firme mai multe implica cresterea numarului de angajati care,da,cresc PIB-ul unei tari,implicit nivelul de trai.Vrei sa-ti fac o schita???
nu ti se pare ca si eu zic acelasi lucru... daca incerci sa ma convingi de asta..... afla ca sunt deja convins!!! ia-l in corzi palalat tare in gura...

LOL np..

#93
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008

View Postlukas43, on 04 septembrie 2013 - 11:10, said:

@G3lu scuze ca am facut reply la mesajul tau.Era adresat "desteptului" @Allahu mai de sus care vad ca si-a sters comentariul complet deplasat.
nu l-am sters eu, a disparut
da de ce te superi ? Mi-am exprimat regretul ca nu te lasa strainii mai usor la ei in tara, ca sa te dai pe autostrazile lor...
Tineam cu tine.

Edited by Allahu, 04 September 2013 - 18:01.


#94
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012

View PostAllahu, on 04 septembrie 2013 - 18:00, said:

nu l-am sters eu, a disparut
da de ce te superi ? Mi-am exprimat regretul ca nu te lasa strainii mai usor la ei in tara, ca sa te dai pe autostrazile lor...
Tineam cu tine.
Dupa cum te-ai exprimat,chiar m-am simtit jignit...Eu sunt adeptul unui limbaj civilizat  fara jigniri.Civilizatia consta si in respectul reciproc nu crezi?E prea multa dusmanie si asa...

P.S. Scuze initiatorului acestui subiect pentru acest mic diferend off topic...

Edited by lukas43, 04 September 2013 - 19:07.


#95
Allahu

Allahu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,401
  • Înscris: 30.07.2008

View Postlukas43, on 04 septembrie 2013 - 18:57, said:

Dupa cum te-ai exprimat,chiar m-am simtit jignit...Eu sunt adeptul unui limbaj civilizat  fara jigniri.
dar ce, am folosit vreun epitet ? nici un adjectiv, adverb, nimic... pacat ca a disparut postarea

#96
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postlukas43, on 03 septembrie 2013 - 06:39, said:

- Nu stiu cate oportunitati vezi tu intr-o tara pusa pe butuci.
- Singura sansa este sa razbesti in alta parte
- Spunand prima fraza, e foarte clar ca nu vezi oportunitatile, chiar daca sunt sub nasul tau...
- Si daca nu razbesti in alta parte? Ce faci?  (lupta pentru supravietuire e mai aspra acolo, dar e dusa cu manusi si zambete, adica civilizat)

Tu pari a fi un idealist dintr-o alta epoca.

#97
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012

View PostQuantum, on 06 septembrie 2013 - 06:40, said:

- Spunand prima fraza, e foarte clar ca nu vezi oportunitatile, chiar daca sunt sub nasul tau...
- Si daca nu razbesti in alta parte? Ce faci?  (lupta pentru supravietuire e mai aspra acolo, dar e dusa cu manusi si zambete, adica civilizat)

Tu pari a fi un idealist dintr-o alta epoca.
Sa-ti spun totul in cateva cuvinte si poate incheiem subiectul "cum" si  mai ales "de ce"...Nu ma mai simt bine in tara asta.Cred ca am spus totul.Fiecare dintre noi avem idealuri si suntem mai mult sau mai putin idealisti.Tu daca te simti bine aici si vezi asa multe oportunitati,e alegerea ta si este idealul tau sa-ti traiesti viata aici.Idealul meu este altul.Deci,sa fii idealist in proportii normale si cu teluri care se pot atinge nu mi se pare absolut deloc deplasat.

#98
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012
Idealurile si visurile unui om sunt inceputul in orice lucru...

Edited by lukas43, 14 September 2013 - 11:12.


#99
emigrez

emigrez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.10.2012
Din cate se pare, anul viitor n-o sa mai fie restrictii de munca pentru romani in UE, deci o sa pot sa plec linistit. Salariile sunt prea mici, in schimb drumurile sunt pline de gropi (drumurile care exista, pt. ca ar trebui construite mult mai multe si ma refer la autostrazi). M-am saturat de saracia de aici, a mea si a celorlalti. Vreau sa invat engleza, limba romana e, din pacate, neinsemnata si insuficienta, in conditiile de azi. Sunt un om ratat, nu am nimic care sa ma tina in tara, deci nimic de pierdut. Nu sunt casatorit, nu am copii, nu am prietena, nu am masina, nu am casa, nu am nimic... De ce? Pentru ca minimul pe economie din Romania nu mi-a ajuns decat sa supravietuiesc si mai mult de atat nu am putut sa fac!

#100
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Emigrez, lukas, va urez drum bun si multa claritate in gandire. Aveti grija ca viata in vest, cu toate ca e mai corecta si mai civilizata, e si mult mai dura decat in tara.

#101
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postemigrez, on 01 noiembrie 2013 - 11:27, said:

Sunt un om ratat, nu am nimic care sa ma tina in tara.
Poti trece peste perioada de ratare muncind mai mult timp, sau mai cu cap, oriunde ai fi. Nu lasa lenea sau deprimarea sa te cuprinda de tot, invata limbi straine, incearca o calificare cautata si fii harnic!

Edited by Quantum, 04 November 2013 - 12:37.


#102
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012

View PostGeorge_Catean, on 01 noiembrie 2013 - 12:11, said:

Emigrez, lukas, va urez drum bun si multa claritate in gandire. Aveti grija ca viata in vest, cu toate ca e mai corecta si mai civilizata, e si mult mai dura decat in tara.
Bafta George...Eu credeam ca esti deja acolo. Scrie "London" la locatia ta.Stiu ca viata este mai dura acolo, dar din punctul meu de vedere merita din plin. Parerea mea...Posted Image  Bafta multa prietene.

P.S.
Sa stii ca nu e prima oara cand plec afara sa muncesc. Diferenta de data asta e ca n-as vrea sa ma mai intorc decat in vizita. Sper sa reusesc. Sa ne auzim cu bine!

Edited by lukas43, 04 November 2013 - 13:03.


#103
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postlukas43, on 04 noiembrie 2013 - 13:01, said:

Bafta George...Eu credeam ca esti deja acolo. Scrie "London" la locatia ta.Stiu ca viata este mai dura acolo, dar din punctul meu de vedere merita din plin. Parerea mea...Posted Image  Bafta multa prietene.

P.S.
Sa stii ca nu e prima oara cand plec afara sa muncesc. Diferenta de data asta e ca n-as vrea sa ma mai intorc decat in vizita. Sper sa reusesc. Sa ne auzim cu bine!

Sunt de 4 ani in UK. Nu inteleg ce vroiai sa zici Posted Image. Cand am zis bafta emigrez si lukas ma refeream la useri.

Edited by George_Catean, 04 November 2013 - 13:47.


#104
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012
Am inteles....de obicei se pune "@"inaintea userului cand i te adresezi. @Emigrez are si un nume predestinat emigrarii....Ok. Bafta in continuare.

#105
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postlukas43, on 04 noiembrie 2013 - 14:33, said:

Am inteles....de obicei se pune "@"inaintea userului cand i te adresezi. @Emigrez are si un nume predestinat emigrarii....Ok. Bafta in continuare.

Merci. Am invatat si eu ceva nou azi :) .

#106
emigrez

emigrez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.10.2012
Sunt predestinat emigrarii, nu doar ide-ul meu iar acum pun la punct un plan de emigrare; in UK nu prea imi place clima racoroasa si umeda, dar cel putin o sa scap de iernile geroase de la noi; ce calificari sunt cautate, ca ale mele nu prea?; la inceput, necalificat sau cu calificare la locul de munca...

#107
emigrez

emigrez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.10.2012
Sunt in Franta de o saptamana, cu un contract de 3 luni; lucrez la un centru de recuperare deseuri, la sortare si incarcare; sper sa mearga treaba bine si sa-mi onorez contractul, dar visul meu e tot o tara anglofona...

#108
avenirv

avenirv

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,554
  • Înscris: 01.05.2009

View Postemigrez, on 16 decembrie 2013 - 11:14, said:

Sunt in Franta de o saptamana, cu un contract de 3 luni; lucrez la un centru de recuperare deseuri, la sortare si incarcare; sper sa mearga treaba bine si sa-mi onorez contractul, dar visul meu e tot o tara anglofona...

bafta.
daca nu ai nici o calificare cautata pe piata atunci poate ai idei si putere de a le transpune in practica.
nu trebuie sa fii numai angajat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate