Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 

As dori sa emigrez undeva unde se vorbeste engleza

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#73
dorin7e

dorin7e

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 36
  • Înscris: 03.07.2013

View Postlukas43, on 23 august 2013 - 07:33, said:

Australia care are un standard de viata ridicat
Australia pare ca are un standard de viata ridicat, are multe parti negre.

#74
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postlukas43, on 23 august 2013 - 07:33, said:

Incearca Canada...Australia...Tarile astea iti ofera senzatia de libertate pentru ca esti departe de Europa care a devenit un amalgam..
Hai nu zau! Ia intraba-i tu pe aia din Canada si Australia sa iti spuna cata libertate si senzatie au, cate au voie sa faca, asa de capul lor.

#75
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012

View PostQuantum, on 25 august 2013 - 06:38, said:

Hai nu zau! Ia intraba-i tu pe aia din Canada si Australia sa iti spuna cata libertate si senzatie au, cate au voie sa faca, asa de capul lor.
Bine istetule....Fata de tigania din Europa unde tiganii ne-au facut de cacao,Canada si Australia sunt rai...

Edited by lukas43, 25 August 2013 - 07:45.


#76
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005
Poate te-au facut pe tine de cacao, nu pe mine - ce treaba am eu cu tiganii delicventi?!
Tu nu stii viata de acolo, doar o privesti idealist..... se vede asta de la distanta. Las' ca ajungi tu acolo si poate o sa-ti dai seama cum e viata de emigrant cu adevarat, nu turist sau citit prin carti...
Iti reamitesc ca vorbeai de libertate.

Edited by Quantum, 31 August 2013 - 11:26.


#77
Rosebud09

Rosebud09

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,642
  • Înscris: 02.10.2009

View PostQuantum, on 25 august 2013 - 06:38, said:

Hai nu zau! Ia intraba-i tu pe aia din Canada si Australia sa iti spuna cata libertate si senzatie au, cate au voie sa faca, asa de capul lor.

Este exact cum spui, nu poti sa faci multe, de capul tau. Tocmai aici este marea diferenta, pozitiva, fata de Ro si inca alte tari.
Eu vad foarte bine unde a dus libertatea de a face ce vrei, cum vrei, fara sa suporti consecinte.
Deci daca vreunul isi inchipuie ca dupa plecare isi poate permite sa faca ce vrea, mai bine renunta: cel mai potrivit loc pentru ei ramane Ro.

Ca nu e comod sau chiar bine intotdeauna, este adevarat, dar pentru societate in ansamblu, dupa cum se vede, este mai bine.

#78
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012

View PostQuantum, on 31 august 2013 - 11:15, said:

Poate te-au facut pe tine de cacao, nu pe mine - ce treaba am eu cu tiganii delicventi?!
Tu nu stii viata de acolo, doar o privesti idealist..... se vede asta de la distanta. Las' ca ajungi tu acolo si poate o sa-ti dai seama cum e viata de emigrant cu adevarat, nu turist sau citit prin carti...
Iti reamitesc ca vorbeai de libertate.
Ne-au facut pe noi ca natie de cacao,nu pe mine...Am trait viata de emigrant in Spania unde erau destui conationali de ai nostri care ma faceau sa-mi fie rusine ca sunt roman.Exact,libertatea o simti altfel cand nu iti reamintesti de frustrarile care te-au facut sa pleci departe de casa...

#79
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View PostRosebud09, on 31 august 2013 - 18:24, said:

Deci daca vreunul isi inchipuie ca dupa plecare isi poate permite sa faca ce vrea, mai bine renunta: cel mai potrivit loc pentru ei ramane Ro.

Ca nu e comod sau chiar bine intotdeauna, este adevarat, dar pentru societate in ansamblu, dupa cum se vede, este mai bine.
Ai punctat foarte bine. Pentru state (pentru conducerile acestora) e mai bine sa aiba oameni disciplinati care respecta regulile impuse.

@Lukas43, daca frustrarile sunt mari in tara natala, e mai bine sa pleci, ca altfel ajungi la balamuc sau devii un inadaptat cronic. Pleaca acolo unde crezi ca te poti adapta si poti trai cum doresti, intreaba alti romani sau straini cum sunt traiul si viata acolo, pentru a nu sari din lac in put.

#80
nietzsche_camataru

nietzsche_camataru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 27.08.2013
http://en.m.wikipedi...king_population

in Suedia ,Danemarca ,Norvegia si olanda un procent de peste 85 % din populatie vorbeste engleza (mai multi decât in Canada)

#81
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012

View PostQuantum, on 01 septembrie 2013 - 06:13, said:



@Lukas43, daca frustrarile sunt mari in tara natala, e mai bine sa pleci, ca altfel ajungi la balamuc sau devii un inadaptat cronic. Pleaca acolo unde crezi ca te poti adapta si poti trai cum doresti, intreaba alti romani sau straini cum sunt traiul si viata acolo, pentru a nu sari din lac in put.
Ai un stil foarte direct de a discuta...dar de data asta ai spus partial un adevar.Am ajuns sa ma simt strain in tara mea si poate voi ajunge un inadaptat cronic daca nu plec,dar la balamuc nu voi ajunge,asta sigur.Oricum sunt destule locuri pe planeta asta unde este mai bine decat aici,dar usile nu ne sunt deschise chiar peste tot...Tie ti-e bine aici?

#82
Quantum

Quantum

    verklarung

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,543
  • Înscris: 24.05.2005

View Postlukas43, on 01 septembrie 2013 - 07:42, said:

Tie ti-e bine aici?
Nu mi-e rau :) . Aici sunt oportunitati pentru ca inca sunt multe  de facut. Acolo piata e saturata in majoritatea domeniilor.

Cum ai ajuns sa te simti un strain in tara ta?

#83
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012

View PostQuantum, on 02 septembrie 2013 - 15:07, said:

Nu mi-e rau Posted Image . Aici sunt oportunitati pentru ca inca sunt multe  de facut. Acolo piata e saturata in majoritatea domeniilor.

Cum ai ajuns sa te simti un strain in tara ta?
Nu stiu cate oportunitati vezi tu intr-o tara pusa pe butuci.Tot ce te inconjoara in tara asta este la pamant.Acum 23 de ani toti visam la o altfel de tara.De la o varsta mijlocie nu prea mai ai timp sa astepti sa se schimbe ceva aici.Singura sansa este sa razbesti in alta parte unde asteptarile in ce priveste un minim confort in viata sa se materializeze.Pacat de tara asta ca este bogata,frumoasa,dar ce folos daca mentalitatea de aici te indeamna sa furi cat poti si sa-i dai dracu' pe restul.Uita-te la cat se chinuie sa faca niste autostrazi.O tara fara infrastructura e de cacao.Si asta e doar un exemplu dintr-un manunchi.Ma simt strain in tara mea pentru ca nu mai imi gasesc locul aici...Scurt si cuprinzator! Posted Image

Edited by lukas43, 03 September 2013 - 07:03.


#84
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011

View Postnietzsche_camataru, on 01 septembrie 2013 - 06:26, said:

http://en.m.wikipedi...king_population

in Suedia ,Danemarca ,Norvegia si olanda un procent de peste 85 % din populatie vorbeste engleza (mai multi decât in Canada)

Link-ul si afirmatia sunt eronate.
Apoi, omul nu cunoaste engleza, cum ar putea el sa invete aceasta limba in Scandinavia ??

#85
nietzsche_camataru

nietzsche_camataru

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 350
  • Înscris: 27.08.2013

View Postnudaunume, on 03 septembrie 2013 - 18:53, said:



Link-ul si afirmatia sunt eronate.
Apoi, omul nu cunoaste engleza, cum ar putea el sa invete aceasta limba in Scandinavia ??
pe ce te bazezi cind spui ca sint eronate? daca nu stie engleza sa mearga in moldova ca pe aia ii intelege

Edited by nietzsche_camataru, 03 September 2013 - 19:01.


#86
nudaunume

nudaunume

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 13.10.2011

View Postnietzsche_camataru, on 03 septembrie 2013 - 19:01, said:

pe ce te bazezi cind spui ca sint eronate? daca nu stie engleza sa mearga in moldova ca pe aia ii intelege

O spun chiar ei "so these figures are imprecise and should be treated with great caution.", in plus traiesc in zona respectiva ...
Am sa pun punct, nu vreau sa intru in polemica pe tema.

#87
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Din perspectiva Suedie'i cam este adevarat afirmatia.
Insa tot e f greu de gasit job fara limba bastinasilor.

#88
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012

View PostAllahu, on 03 septembrie 2013 - 19:55, said:

deci tu pleci din lipsa autostrazilor ?
chiar imi pare rau ca nu primesc strainii mai multi ca voi
Si din cauza asta desteptule...Vorbeste civilizat.Te crezi superior?Esti vreun pustan cu tuleie care vorbeste aiurea...

#89
G3lu

G3lu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 241
  • Înscris: 19.04.2012

View PostAllahu, on 03 septembrie 2013 - 19:55, said:

deci tu pleci din lipsa autostrazilor ?
chiar imi pare rau ca nu primesc strainii mai multi ca voi
da desteptaciunea pamantului!!!!! lipsa autostrazilor trage pibul tarii cu aproape vreo 25% in jos... daca aveai rute de autostrada ungaria bulgaria prin tara noastra... moldova serbia.... ukraina bulgaria....  cresteai pibul...

lipsa infrastructurii dezvoltate IN SPECIAL a autostrazilor  ne face mare parte din viata de cacao!!!!

un alt pas foarte bun... mult mai tangibil decat autostrazile care sincer nu le voi vedea in urmatorii 100 de ani... ar fi trecerea la euro si intrarea in spatiul schengen!! in situatia aia... o sa se invarta mai multi bani si prin tara noastra!

#90
lukas43

lukas43

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 386
  • Înscris: 27.11.2012

View PostG3lu, on 04 septembrie 2013 - 07:29, said:

da desteptaciunea pamantului!!!!! lipsa autostrazilor trage pibul tarii cu aproape vreo 25% in jos... daca aveai rute de autostrada ungaria bulgaria prin tara noastra... moldova serbia.... ukraina bulgaria....  cresteai pibul...

lipsa infrastructurii dezvoltate IN SPECIAL a autostrazilor  ne face mare parte din viata de cacao!!!!

un alt pas foarte bun... mult mai tangibil decat autostrazile care sincer nu le voi vedea in urmatorii 100 de ani... ar fi trecerea la euro si intrarea in spatiul schengen!! in situatia aia... o sa se invarta mai multi bani si prin tara noastra!
Istetule infrastructura intr-o tara creste traficul de marfa,iar firmele care isi stabilesc locatiile cauta in special un acces facil la transport.Firme mai multe implica cresterea numarului de angajati care,da,cresc PIB-ul unei tari,implicit nivelul de trai.Vrei sa-ti fac o schita???

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate