Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii
 Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...
 Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...

Lucruri inaintea vremurilor lor
 Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...

Renault Android
 

As dori sa emigrez undeva unde se vorbeste engleza

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#37
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
Tarile arabe
Iran
Tarinle Nord africane
Liban [ araba & franceza, dar toata lumea vorbeste engleza. ]
Africa de Sud
Argentina [ departe ]
Japonia [ ei cauta orice, limba o inveti, 1 japonez din 200 vorbeste engleza :lol: ]
Vietnam
Corea de Sud
Indonezia, Filipine, Malaysia , aci, sunt limbi locale, dar majoritatea vorbesc engleza.
Sri Lanka, India, limbi locale, majoritatea vorbesc engleza.


cunosc un tip care a plecat Indonezia. nu castiga mult [ adica, nu si-ar permite sa vina in vacanta prea des in romania, sau sa cheltuie ceva aici. ]. insa, castiga astfel incat sa-si permita orice acolo [ chiar cu mult peste media locala ].
asta se poate intampla si in Brunei, defapt, cam in toata zona aia :D

spor la emigrat!

#38
zobarr69

zobarr69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 436
  • Înscris: 10.04.2011
o optiune excelenta ar fi Noua Zeelanda,putem merge fara vize si ramane maximum 90 de zile,timp in care se poate convinge un angajator sa ti faca un eventual contract,am vazut  ca se gasesc bilete si cu 700 de euro(dus),decat sa bantui prin Europa xenofoba in cautarea unui job,merita sa incerci antipozii,succes

#39
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,444
  • Înscris: 19.04.2009
in NZ trebuie sa ai unde sa stai macar o luna [ cunostinte ]
nu ai unde sa stai, nu primesti ID
nu ai ID, nu primesti chirie, loc de munca

in rest, totul bine, si frumos.

Dar mai vorbea un coleg de-al nostru, pe aci, de-o insula cu 44 de locuitori, ceva de genu. nu mai stiu cum se numea.

#40
emigrez

emigrez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.10.2012
am vazut ca multi dintre cei care au postat la subiectul propus de mine sunt deja plecati in strainatate, un lucru bun; despre guernsey si jersey, teritorii britanice din canalul manecii, stie cineva ceva? sunt romani pe acolo? drept de munca in anglia nu o sa avem decat peste un an; ar mai fi gibraltar, in sudul spaniei, o zona frumoasa dupa cum se vede din poze; nu imi place foarte mult clima oceanica din anglia si irlanda, cu multa umezeala si cer noros; problema cea mai mare e ca nu am pe nimeni niciunde sa ma ajute, iar pe net e aproape imposibil sa-mi gasesc de munca; poate voi gasi pana la urma o solutie viabila de a emigra...

#41
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 24.10.2006
hai sa-ti dau si eu o idee: mergi in UK si fa-te sofer de taxi. prietenu' google o sa te ajute.
testele se dau in bucuresti (mai rar) si praga.
te costa 50 de euro.
trebuie sa stii destula engleza sa nu mori de foame, undeva spre mediu (dai test)
trebuie sa sti sa mani masina mica (si din asta dai testul)
trebuie sa fi in stare sa inveti orasul ales ca destinatie (si din asta dai testul)

nu e greu. si asta e o picatura intr-un ocean. oportunitati sunt multe, totul depinde 100% de tine (adica de ce esti dispus sa faci, in ce conditii, ce mofturi ai, samd - daca dorinta de plecare le pune in umbra pe toate celelalte, n-ai mai pierde timpul nici macar sa raspunzi la mesajul asta).

#42
emigrez

emigrez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.10.2012
pt. a lucra pe taxi sunt 2 impedimente: nu stiu engleza suficient de bine si celalalt, acomodarea cu condusul pe partea stanga (schimbarea vitezelor cu stanga); deci, mi-ar trebui o perioada de acomodare, pt. limba si pt. condus pe partea cealalta; am lucrat 2 ani pe masina mica, chiar pe taxi, dar in romania

#43
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 24.10.2006
mai sunt si alte hop'uri de trecut, nu doar cele 2 impedimente.
initiaza procesul si o sa ai mai multe informatii de la sursa, ce-ti zic eu e 3rd party.

timp sa te acomodezi o sa ai, pentru ca o sa dureze ceva acolo (depinde de tine cat) pana iei testele locale si primesti OK'ul de la autoritati sa incepi munca. nu e de pe azi pe maine.
insa e destul de usor, si nu e chiar moarte de foame. cunost persoane cu situatie destul de buna care au plecat pe filiera asta in UK. si tatal meu e in plin proces de, a trecut tot la capatul asta si asteapta beletul de avion pentru a merge acolo (daca n-i fi plecat deja, ca n-am auzit nimic de el in ultimele zile - el e/era in RO)

#44
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postkutie, on 21 noiembrie 2012 - 15:20, said:

mai sunt si alte hop'uri de trecut, nu doar cele 2 impedimente.
initiaza procesul si o sa ai mai multe informatii de la sursa, ce-ti zic eu e 3rd party.

timp sa te acomodezi o sa ai, pentru ca o sa dureze ceva acolo (depinde de tine cat) pana iei testele locale si primesti OK'ul de la autoritati sa incepi munca. nu e de pe azi pe maine.
insa e destul de usor, si nu e chiar moarte de foame. cunost persoane cu situatie destul de buna care au plecat pe filiera asta in UK. si tatal meu e in plin proces de, a trecut tot la capatul asta si asteapta beletul de avion pentru a merge acolo (daca n-i fi plecat deja, ca n-am auzit nimic de el in ultimele zile - el e/era in RO)


  Eu zic sa-l suni pe tatal tau si sa-i spui sa stea linistit ca-si ia o teapa mare de tot! Ca doar combustibilul nu e gratis prin UK si chiria pe masina e 200-300 lire pe saptamana.
  Ca sa nu mai vorbim ca o chirie ajunge la cate sute de lire pe luna(sau daca vrea la 2-300 de lire pe luna o sa stea vreo 10-15 intr-o casa sau apartament). Mai pune costul mancarii si alte cheltuieli si deja e pe minus.Private Hire e o teapa pentru fraieri!

#45
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 24.10.2006
nu stiu care sunt sursele tale, dar tata-miu nu e primul care pleaca pe filiera asta. si vorbesc de prieteni de familie, nu povesti de pe forumuri.
poate ai avut tu ghinion, sau vorbesti din auzite, nu stiu - si prefer sa nu vorbesc despre ce nu stiu.

banuiesc ca se observa usor ca nu fac reclama la ceva sau cuiva, am transmis doar existenta posibilitatii, fara contacte sau date concrete.

in fine, e irelevant. detractori si bagatori de seama exista din plin printre reprezentantii natiei noastre.
am spus ce am avut de spus; pe cine ajuta, foarte bine.
mai mult nu ma agit, ca nu sufar de nevoia de puncte karmice.

Edited by kutie, 21 November 2012 - 22:21.


#46
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postkutie, on 21 noiembrie 2012 - 22:17, said:

nu stiu care sunt sursele tale, dar tata-miu nu e primul care pleaca pe filiera asta. si vorbesc de prieteni de familie, nu povesti de pe forumuri.
poate ai avut tu ghinion, sau vorbesti din auzite, nu stiu - si prefer sa nu vorbesc despre ce nu stiu.

banuiesc ca se observa usor ca nu fac reclama la ceva sau cuiva, am transmis doar existenta posibilitatii, fara contacte sau date concrete.

in fine, e irelevant. detractori si bagatori de seama exista din plin printre reprezentantii natiei noastre.
am spus ce am avut de spus; pe cine ajuta, foarte bine.
mai mult nu ma agit, ca nu sufar de nevoia de puncte karmice.

Baiete eu zic sa stai linistit,eu am ajuns pe insula in urma cu 15 ani,am vazut toate magariile posibile. Eu ti-am facut un calcul sumar,cunosc plin de romanasi ce si-au luat teapa crezand povesti de adormit copii cu private hire si dupa aia au ajuns sa traiasca din bani de imprumut.

#47
kutie

kutie

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,028
  • Înscris: 24.10.2006
pai eu sunt extrem de linistit. am spus si de ce :)
pe de o parte am prieteni in toate colturile lumii (prieteni, nu cunostinte) si stiu situatia cu romanii care fac foamea prin parcuri ca au plecat cu traista-n bat si fumuri de caini cu covrigi in coada (ma rog, asta e valabila mai mult in EU), pe de alta parte si eu sunt plecat pe aiurea, si am vazut mare parte din emisfera de nord a pamantului. nu sunt chiar un verde cu cas la gura.
cand l-am sfatuit pe al batran sa plece n-am dat drumul la porumbel aiurea. chiar nu experimentez pe el, ca nu-i nici tanar nici la varsta hoinarelii. el pleaca in urma altora, pe aceeasi filiera, cu temele facute de acasa, in deplina cunostinta de cauza, cu informatii de prima mana.

nu neg, e plina lumea si mai ales Ro de profitori si firme fantoma care promit marea cu sarea doar sa te jupoaie de bani. din punctu meu de vedere, daca nu esti in stare sa realizezi ca iei teapa, pai chiar o meriti.
pe scurt, sa nu fie confuzie: la filiera de care vorbesc NU se platesc comisioane. NU se dau nici un fel de bani pentru intermedieri sau mai stiu eu ce. (cine va cere bani VA DA TEAPA !!! ).
singurul cost "organizatoric" e taxa de 50 euro pentru examenul de admitere (engleza+test drive+cunoasterea locatiei aleasa ca destinatie) si inca si asta se plateste doar daca examinarea se da la Bucuresti - daca mergi sa dai examenu in Praga e gratis (se mai intampla si la Buc sa fie gratis, dar asta e exceptie, nu regula). in rest costa doar traducerea actelor si fisa medicala.
ca o mica nota, nu stiu daca se vor mai tine sesiuni de examinare in Bucuresti, ca atunci cand a fost tata-miu acolo ala care a venit pentru teste i-a luat "de buni" pe majoritatea, ca s-a ingrozit omul de traficul si stilul de condus bucurestean si a renuntat la proba de condus dupa primii cativa examinati, pe considerente de siguranta personala :)

mai o data: cine va cere bani pentru servicii de intermediere v-o da sus, elegant, daca-i si primeste :)

@ady_77: ce bine era daca mi se mai potrivea "baiete" :)

#48
emigrez

emigrez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.10.2012
din pacate nu stiu suficient de bine engleza ca sa pot lucra pe taxi, as pica din start la partea de limba

#49
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,738
  • Înscris: 13.01.2005

View Postemigrez, on 25 noiembrie 2012 - 23:05, said:

din pacate nu stiu suficient de bine engleza ca sa pot lucra pe taxi, as pica din start la partea de limba
Și atunci de ce vrei să emigrezi unde se vorbește engleza?

#50
River_Song

River_Song

    Regina Mundi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,298
  • Înscris: 17.07.2012
Banuiesc ca nu stie nici alta limba.

Sincera sa fiu, aia nu, aia nu, de ce te-ar primi oamenii aia? Macar o meserie ceva, daca stiai.

#51
emigrez

emigrez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.10.2012
alta limba stiu, franceza, dar din pacate nu prea e utila decat in franta; engleza este nr. 1 in lume, de asta vreau sa plec intr-o tara anglofona, sa invat engleza

#52
sqryn

sqryn

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 647
  • Înscris: 23.04.2004
pasul logic ar fi intai sa inveti limba si apoi sa emigrezi
apropo, in franta nu poti sa inveti engleza?

#53
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,787
  • Înscris: 25.06.2007

View PostRiver_Song, on 25 noiembrie 2012 - 23:41, said:

de ce te-ar primi oamenii aia
Problema se pune putin diferit in UE, nu e vorba de ''sa ne primeasca'', ca in Canada, SUA, Australia, NZ. De primit ne-au primit deja, odata cu ridicarea restrictiilor de lucru.
Problema e sa iti gasesti un loc de munca. Si e problema destul de spinoasa, daca totul era simplu emigra deja jumatate din Romania...

#54
emigrez

emigrez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.10.2012
cel mai bine inveti o limba in tara unde acea limba se vorbeste nativ; n-o sa plece jumatate din romania, pt. ca multi sunt legati de tara (familie, casa, obligatii); eu unul as pleca si maine, fara sa ma uit prea mult inapoi

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate