Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

As dori sa emigrez undeva unde se vorbeste engleza

- - - - -
  • Please log in to reply
107 replies to this topic

#19
emigrez

emigrez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.10.2012
Cele mai multe sfaturi se indreapta spre Irlanda. Poate ma indrept si eu inspre acolo... O sa caut pe net despre ofertele de angajare.

#20
Obivankenobi

Obivankenobi

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 25.07.2008
Daca tot emigrezi nu il iei si pe Base cu tine? Te rugam noi cei peste 7 milioane de votanti!

#21
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,788
  • Înscris: 13.01.2005

View Postady_77, on 28 octombrie 2012 - 20:46, said:

In Irlanda se vorbeste engleza.
Asta e, așa, un fel de legendă urbană. :D

#22
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,931
  • Înscris: 25.06.2007

View Postemigrez, on 28 octombrie 2012 - 20:08, said:

Ce stiu sa fac? Stiu sa conduc masini mici (angajat, 2 ani de experienta). Necalificat, cu calificare la locul de munca.
Sa conduca masini mici stie cam oricine.
Trebuia sa faci o facultate mai serioasa, de unde sa iesi cu o calificare buna (inginerie, IT, medicina, arhitectura etc). Stiu, acum discutia nu prea mai are sens, insa citesc si altii...

#23
michirec

michirec

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 22.01.2009
Du-te in Kenia;ai ocazia sa-ti perfectionezi/inveti engleza, limba oficiala;albii sunt cautati de angajatori pentru ca nativii sunt ,,mai lenti in miscari/gandire"Nairobi este locul perfect de a o lua de la capat undeva, clima este excelenta, cam ca luna mai la noi in permanenta.Este la 1000 m altitudine dar este situat la Ecuator.....
Nu mai vorbesc de frumusetea keniencelor...  ;))

#24
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Scuza-am ca intervin...dar la cum pui problema...eu tind sa cred ca pur si simplu nu stii ce vrei si esti tare debusolat.
Stiu ca multi au facut facultati ( ASE, Drept etc. ) numai ca se laude ca au facultate....restul doar praful....bineinteles ca si sistemul de invatamant a contribuit mult pentru starea de azi.
Cand vrei sa faci ceva...pai faci nene....nu pui intrebari pe forum...si eu am plecat de jos ( poate mai jos decat iti poti imagina ) dar am stiut ce am vrut de la viata si unde trebuie sa ajung.
Pune tot ce vrei sa faci si unde sa ajungi pe o hartie si vezi ce anume iti trebuie sa ajungi pana acolo...apoi apuca-te serios de treaba...si vei ajunge.
Punct.

Quote

Nu mai vorbesc de frumusetea keniencelor...  )
...ooo...da..prefer romancele :D

Edited by tehnics, 29 October 2012 - 12:45.


#25
emigrez

emigrez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.10.2012
Daca emigra Base, nu mai eram nevoit sa plec eu... Nu cred ca ar fi o alegere mai buna Kenya. Acum e prea tarziu sa mai pot face ceva in domneniul pregatirii profesionale. Nu am pe nimeni in Irlanda, pe net va fi greu sa imi gasesc de lucru si va trebui sa plec la fata locului si sa caut... Nu-mi place foarte mult clima oceanica, umeda si racoroasa, dar putem trece cu vederea.

#26
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postemigrez, on 30 octombrie 2012 - 08:24, said:

Daca emigra Base, nu mai eram nevoit sa plec eu... Nu cred ca ar fi o alegere mai buna Kenya. Acum e prea tarziu sa mai pot face ceva in domneniul pregatirii profesionale. Nu am pe nimeni in Irlanda, pe net va fi greu sa imi gasesc de lucru si va trebui sa plec la fata locului si sa caut... Nu-mi place foarte mult clima oceanica, umeda si racoroasa, dar putem trece cu vederea.

Alege un orasel mai din centru(Midlands) .

#27
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012
Sfat: ia-ti permis pentru categoria C si vezi care sunt conditiile sa te angajezi sofer de bus intr-o tara anglofona.

#28
gheareare

gheareare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.10.2011
India ?
Trinidad Tobago ?

#29
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012

View Postgheareare, on 31 octombrie 2012 - 11:45, said:

India ?

Nu, ca acolo tre sa vorbeasca urdu sau hindu. Despre Trinidad Tobago nu stiu, dar e posibil ca engleza sa fie totusi a doua limba.

#30
gheareare

gheareare

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 24.10.2011
toti indienii educati stiu engleza

Jamaica

#31
emigrez

emigrez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.10.2012
De ce sa aleg un orasel mai mic din centrul Irlandei?; cred ca e mai bine undeva unde avem drept de munca, desi cred ca e frumos prin antile; in irlanda este suficient daca stii limba engleza, adica nu esti nevoit sa inveti irlandeza?; irlandezii folosesc doar engleza sau sunt bilingvi?; am inteles ca irlandeza se vorbeste mai putin, dar nu stiu exact cum.

#32
ady_77

ady_77

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,126
  • Înscris: 05.02.2009

View Postemigrez, on 31 octombrie 2012 - 14:22, said:

De ce sa aleg un orasel mai mic din centrul Irlandei?; cred ca e mai bine undeva unde avem drept de munca, desi cred ca e frumos prin antile; in irlanda este suficient daca stii limba engleza, adica nu esti nevoit sa inveti irlandeza?; irlandezii folosesc doar engleza sau sunt bilingvi?; am inteles ca irlandeza se vorbeste mai putin, dar nu stiu exact cum.

Sub 5% din populatia Irlandei vorbeste irlandeza!

#33
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012

View Postgheareare, on 31 octombrie 2012 - 13:41, said:

toti indienii educati stiu engleza

Jamaica

Majoritatea indienilor sunt needucati. Si saraci. Deci nu as conta pe engleza ca limba de comunicare in India. Si  nici pe India ca destinatie de emigrare desi, mai stii, sunt destui excentrici pe lume. Eu chiar vorbeam serios.

View Postady_77, on 31 octombrie 2012 - 18:18, said:

Sub 5% din populatia Irlandei vorbeste irlandeza!

Dar si engleza vorbita in Irlanda e incomprehensibila pentru cineva care nu se descurca mai deloc in engleza oricum. Pana acum, numai idei fanteziste de emigrare, zau. Bine, topicul ar trebui sa sune cam asa: vreau sa emigrez intr-o tara anglofona, dar eu nu stiu engleza: doar imi place ideea.

#34
Stryker_9

Stryker_9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 22.05.2007
sa fiu in locul tau as merge prin scandinavia la ciordeala, n-ai nimic de pierdut Posted Image
te faci un fel de haiduc viking.furi de la bogati si dai la saraci, adica tie.

#35
AntilopaBongo

AntilopaBongo

    Lapin Kulta

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,456
  • Înscris: 12.10.2012

View PostStryker_9, on 31 octombrie 2012 - 19:19, said:

sa fiu in locul tau as merge prin scandinavia la ciordeala, n-ai nimic de pierdut Posted Image
te faci un fel de haiduc viking.furi de la bogati si dai la saraci, adica tie.

Daca reusesti sa ciordesti din Scandinavia, inseamna ca esti destept. Daca esti destept, inseamna ca nu e cazul sa ciordesti, ca poti sa iti castigi existenta si cinstit.

#36
emigrez

emigrez

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 28.10.2012
E exclusa interpretarea rolului lui robin hood... visul meu de o viata e sa emigrez si nimic nu ma impiedica sa fac asta pt. ca nu sunt legat de romania cu absolut nimic, nicio obligatie, nicio datorie, nimic sa ma retina, e o chestiune de timp; problema e ca nu am nicio calificare sau experienta intr-un domeniu in care sa gasesc usor de munca, dar nu sunt chiar asa de cal batran sa nu ma pot adapta; imi doresc foarte mult sa invat, iar daca am reusit sa invat limba romana, pot sa invat si limba engleza, cu conditia sa fiu acolo, intr-o tara anglofona, iar limba romana s-o inlocuiesc cu cea engleza; irlanda nu este atat de dens populata (65.3 loc/km2 irlanda si 255.6 loc/km2 anglia), fapt ce imi da sperante ca am si eu un loc pe acolo... romania are o densitate a populatiei de de 80 loc/km2.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate